Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:32 18.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Какво четем 2009-та  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано01.01.09 02:47



Хайде аз да открия темата за тази година.
През почивните дни най-сетне ми се отдаде възможност да почета малко книги.
Започвам с така дългоочакваното "Пощоряване". Както е писал преводачът, в Щатите през 70-те години е имало много случаи на пощурели от еднаквата и монотонна работа пощаджии. Та терминът си съществува реално.
Какво е интересното в тази книга? Така и не разбрах Светът на диска влезе ли във Векът на плодния прилеп, но Пратчет определено го вкарва в индустриалната революция - нама царе, няма герои, няма дори пищящи магьосници /той можеше да пищи за милост на 37 езика и на още няколко само да пищи ;)/.
Тук говорим за корпоративни капитали, за монополи, за финансови измами, за кухи акции, за източване на банки - твърде актуална тема, към сега случващото се /може би Вузев затова чакат ;)/
Въвежда се един нов герой... сръчен в измамите, нещо като нашумелия тия дни Мадоф. Та на него му се налага да мине на държавна служба след среща с ангелите на Ветинари.
И виждаме конкуренцията м/у държавно предприятие - Пощата и частната инициатива - Голямата магистрална. И, и... много за натиска на държавата и всички мръсни игрички.
А, говорим и за комуникации, хаквания и прочия неща, съпътващи преноса на данни.
И последно - тази книга да не се чете от филателисти. Пратчет обяснява възникването на марките и на филателията като цяло с един такъв тон, сякаш изповядва мнението на Марк Твен за риболова - "при риболов имаме въдица на единия край на която понякога има риба, но на другия задължително има глупак!".
Утре като изтрезнея от купона, ще си кажа мнението за 'Споделящият нож" на Бюжолд. Тази жена определено може да пише, независимо от жанра.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Какво четем 2009-танови [re: Бorдaнoв]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано01.01.09 09:22





Може да пише тази жена и това си е. Най-вече - може да си създава собствени светове, детайлно изпипани до най-малкия детайл.
От твърдата бойна фантастика в серията за Майлс, тя рязко превключи на фентъзи и написа сериата за Шалион, коятоси беше уникална с много неща, най-вече с петимата си богове.
В следващата си серия - Споделящият нож, тя отива още по-напред. Ами богове... няма. Любимото възклицание на героите и е - "Отсъстващи богове!'.
Има Злини /мокреща твар, както и викат фермерите/, езерняци /те си се викат сами на себе си някак си/ и... фермери.
Някак си странно най-отрицателните и най-положителни герои имат много повече връзка по между си, отколкото и двете с фермерите - тъпа и необразована, и най-вече не вярваща на нищо маса. Ако сте чували "епа такова животно нема" значи знаете за какво пише авторката.
Фентъзи светът който е изградила е... ми съвсем различен от всичко познато. Няма крале, царедворци, дворцови интриги. Я, някога е имало, но после.. и сега любимият израз на езерняци, с който спират всяко прогресивно предложение - "е, какво, пак ли ще си играем на лордове и селяни?"
Всъщност дори и езерняците, които са доста напред с материала в някои направления, страдат от липсата на социална култура.
И двете основни групи хора - езерняци и фермери имат проблем с общуването едни с други /а май и по между си/.
И всъщност романите са затова - колко е трудно да се разбираме помежду си.
Как честно не те разбират в собственото семейство, колко е лесно от герой да станеш изгнанник и то прогонен по желание на майка си и брат си. Доста сериозни въпроси. А героите предпочитат да се бият, а не да си говорят един с друг.
Всъщност книгата е пълна с битки. Тя Бюджолд не може да пише по друг начин. Но както и във всичките и останали книги те са само фона, на който се развива действието.
Досега са излезли две книги от поредицата - Омайването и Наследството.
Чакам Бард /добре че не Вузев/ да пуснат следващите, щото сега свършва на най-интересното /ей всички са взели ноу хауто на Шехерезада/.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема А в това време ограбеният автор...нови [re: Бorдaнoв]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано01.01.09 23:06



... стана рицар! Да му е честито!
Ето подробности (на англ.):





Тема Re: А в това време ограбеният автор...нови [re: valio_98]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано02.01.09 13:42



Ти няма ли да престанеш с тази тема?

Ще ти кажа моето мнение, като човек, който следеше целия ви спор неутрално.

Преди тази полемика те уважавах много. Да кажем, че сега те уважавам доста по-малко...

Айде, със здраве.

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: А в това време ограбеният автор...нови [re: Paganel]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано02.01.09 15:49



Съжалявам че съм те разочаровал и смятам, че темата не трябва да се приключва докато има хора, които смятат собствените си права за по-важни от правата на другите, и не се срамуват да го заявят откровено.

Редактирано от valio_98 на 02.01.09 15:49.



Тема Re: Какво четем 2009-танови [re: Бorдaнoв]  
Автор nightsun (пристрастен)
Публикувано02.01.09 21:51



Езикът на Бог от Франсис Колинс



Тема Уелбекнови [re: Бorдaнoв]  
Автор alvin (orange)
Публикувано08.01.09 18:57



Прочетох я в края на миналата година, но писах сега за нея.
Ето:

, Мишел Уелбек. Изглежда сякаш мърморя, но ми хареса доста.

- няколко думи от читателя

Тема Адам Робъртснови [re: Бorдaнoв]  
Автор northissimo (бившият North)
Публикувано08.01.09 22:12



Тъкмо довърших "The Snow" на Адам Робъртс. Това е третата книга, която чета от АР, след "Сол" и "Полистом". През цялото време правех паралели с "Потопения свят" (и там от небето се стичаше вода, но не замръзнала) и други книги за бедствия с библейски мащаби на Джеймс Болард ("Сушата" и "Кристалният свят" са следващите, които идват на ум), макар тук социалният елемент да е доста засилен в стил а-ла-Бразилия. Робъртс, също като Болард, е англичанин, несъмнено е прекрасен белетрист и е провъзгласен от някой си Гримууд от "Гардиан" за "king of the high-concept SF", каквото и да означава в действителност този натруфен и високопарен израз. От трите книги "Сол" определено подхрани най-силни надежди, но се провали безсрамно на финала, "Полистом" беше уравновесена и завладяваща с Дикианските си идеи, а "Сняг" почти ме разочарова. Четох добри отзиви за "Градизил", последния роман на АР, надявам се да изравни неблагоприятния резултат.



Тема "Прекрасное далеко" - Лукяненконови [re: Бorдaнoв]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано10.01.09 17:41



Годината е 92. Алиса Селезньова предизивиква още мокри сънища сред подрастващите. СССР вече го няма, а Москва е преживяла един пуч.
Младият /24 годишен/ Лукяненко пише в серия разкази ярка антиутопия "Прекрасное далеко", пунтирайки нашумелия филм.
Все още не е излязла "Гаттака", а "Еквилибриум" не е замислен. Но усъвършестваните гени и положението в обществото спрямо тях е вече в главата на Лукяненко. Той описва един нов, съвършен, почти идеалистичен свят, който май е прекалил със сладостта и най-гениалните му умове предпочитат да станат "роудъри" и да се пилеят пеш из страната, но не и да работят "за благото на човечеството"...
Все още е рано за Чечня. Елцин все още не е пратил танковете, а най вече Група Алфа, срещу Парламента. Но в "Баща ми е антибиотик" Лукяненко рисува един сценарий, сбъдвал се няколко пъти по-късно.

"— Нима не виждаш в какво си се превърнал, Борисе? Ти дори не си робот — за тях има Трите Закона, а за теб няма нито един. Ти вършиш онова, което ти заповядат, без да мислиш за последиците.
— Аз защитавам Земята.
— Не знам… Едно е, когато вашият Корпус се сражава с Пилигримските диверсанти. А съвсем друго, когато десантчиците усмиряват колонии.
— Нямам право да мисля за това. Земята решава. Тя определя болестта, тя назначава лечението. А аз съм просто антибиотик.
— Антибиотик? Вярно. Те също удрят наред — и по болестта, и по човека."

П.С Искаше ми се да бях прочел това преди месец, когато беше тук. Сега знам ли дали си чете мейлите.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: "Прекрасное далеко" - Лукяненконови [re: Бorдaнoв]  
Автор sinsky ()
Публикувано10.01.09 20:01



Да бе, те руснаците се изпълват с угризения всеки път като направят някоя мръсотийка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.