Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:24 29.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фантастика и либертарианство  
Автор Diletanta (минаващ)
Публикувано22.12.08 08:40



Забавно материалче за Tor Books и идеите за свободата във фантастиката.





Тема Re: Фантастика и либертарианство [re: valio_98]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.12.08 11:01



До колкото си спомням либертарианството идейно е близко до анархизма, но определено не е анархизъм.



Тема Re: Фантастика и либертарианство [re: Kopo]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано23.12.08 22:11



А пък според мене са почти синоними,ама политическа коректност, какво да правиш. Най-вероятно участието на анархистите в Испанската гражданска война е направило анархизма неприелмив на Запад и му измислиха друга думичка.

П.С. Wow! Wow! И пак wow! Ама ти си можел да четеш думи от по три и повече срички без да се запъваш? Я си признай, запъна ли се? Ама честно!



Тема Re: Фантастика и либертарианство [re: valio_98]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.12.08 22:30



Тц, бъркаш. Либертарианството и анархизма са донякъде близки, но определено са различни течения. За синоними не може и дума да става.

PS
Какво му е нa WOW? Не че го играя, но и не очаквах чак толкова да впечатли дървеняк като теб.



Тема Re: Фантастика и либертарианствонови [re: Kopo]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано24.12.08 02:48



"Тц" е убийствен и всепобеждаващ аргумент. Бях забравил.



Тема Re: Фантастика и либертарианствонови [re: valio_98]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.12.08 08:59



доколкото схващам от викито наистина са различни, даже доста. макар и едните и другите не искат държава, то сред либертарианците ще намериш банкери, а сред анархистите по-скоро подпалвачи на банки.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Фантастика и либертарианствонови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано24.12.08 09:19



И аз го гледах това. Пише го, защото либертарианците искат да се разграничат от "порочния анархизъм". Във всички партии има хора, които искат да обират банки, и хора, които искат да са банкери. :)



Тема Re: Фантастика и либертарианствонови [re: valio_98]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано25.12.08 13:00



Aз пък мислех, че либертарианци са хора, които правят безразборен секс



"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема Re: Фантастика и либертарианствонови [re: ladyMarian]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано25.12.08 19:48



Едното не пречи на другото...

Аз поразгледах из мрежата какво пише, щото нали може и да не съм прав, и в същата статия в Уикипедията, най-отгоре се казва, че някой ги разглеждат като синоними, и дори има цитат (

), но няма как да се провери какво точно пише там без хартиена библиотека.

Освен това се оказа, че има твърде много течения и двете понятия са доста нееднородни, и изобщо, след 20 мин реших, че имам по-добри неща за правене... За сега оставам с убеждението, че разделянето на анархизма и либертарианството е дребен страничен продукт на Студената война.



Тема Re: Фантастика и либертарианство [re: valio_98]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано27.12.08 12:12



Ако правилно си спомням, а не ми се рови по източници да си проверявам помненето, либертарианците смятат, че не трябва да се придържат към общоприетите норми за поведение и че не трябва да робуват на обществото. Предполагам, че от там идва объркването с анархистите, но докато анархистите имат възражения по-скоро в политическата парадигма, либертарианците имат такива в моралната.

"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.