Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 23.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема има ли полза от космически изследвания  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано07.07.08 23:23



и полети - пилотирани и автоматични?

понеже се натъкнах на това:

, реших да отворя темата ТУК

предполагам, че ще срещна идиотски мнения като на екземпляра Relinquishmentor, както и цитати на хора, които ще гледат да размажат вината на едни върху главите на всички (заявлението на Проф. Лъчезар Филипов, зам.-директор на Института за космически изследвания на втора странца от дискусията от линка), но някак си тук ще ги понеса по-леко и ще ми е чиста съвестта да се държа грубо с авторите на такива съчинения (в Звездното общество ще ме е мъничко срам да нападам съвсем непознати хора).

ето, започвам.... сега!:
Звездичко! Как можа да кажеш, че един малоумник бил на 90% прав!
Като хленчи за папане и опазване на земята, що не се сети да му посочиш, че връщане назад няма и проблемите с манджата и съхранението на планетата НЕ МОГАТ да се решат БЕЗ космоса! Не и без да се върнем в 15-16 век!
Че като не сме били приспособени за космоса, то и за морето никакви ни няма - дай заебем и океана!?
(и без това е заебан. Не помня кой руски автор, може Казанцев да е, пишеше за АКВАФЕРМИ, за пастири и доене на китове, тоест за АКВАКУЛТУРА! ЗАщото ДНЕС към океана и морето човечеството се държи на ДЕВЕТДЕСЕТ И ПОВЕЧЕ процента като ловци-събирачи - демек на равнището на ПРАИСТОРИЧЕСКАТА ЕПОХА)




Тема пример за "здравомислие"нови [re: Шapkaн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано08.07.08 01:06



тоест да си почакаме, то космосът сам при нас шъ доди...



и понеже тъй разсъждават повечето хора, погрешно класифицирани като гръбначни (за тях е по-важно да изпишат подигравки за Буш, отколкото да разсъждават с тиквите си; че Буш е за подигравка, това е отделен въпрос, който няма отношение към темата за значението на космонавтиката), нищо чудно прасетата да си се заровят в кочинката и да заживеят щастливо и охолно (нали пари ще има - спестените от космоса; да, ама не. Ето къв резултат ша има насетне: кур космос, кур пари (най-културно изказано))




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.08 08:20



в момента експанзионистичното мислене е в немилост, космическите изследвания нямат шанс. ако някой ден хората се разселят из космоса, това няма да стане с петиции за умрели каузи, а ще си стане само. ако нещата не стават сами и с лекота, няма смисъл да се държат на изкуствено дишане и да се бутат насила.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано08.07.08 13:52



у мнозинството е в немилост
и става дума за диктат на предимно посредственото мнозинство над част от малцинството (онази част, която се състои от стойностни индивиди, понеже глупаци има във всяка група)

поправка: диктат не на мнозинството, а на политиците, които ухажват именно посредствеността, за да стигнат до власт и там да правят каквото им хрумне (а не им хрумва нищо свястно, защото 99 на 100 от тях са кретени)

всъщност, най и предимно съм възмутен от плиткоумни изказвания по отношение на космонавтиката. Някому не се нрави идеята за космическа експанзия - негова си работа. Ама да седне да ме убеждава, че НЯМАЛО ПОЛЗА - това вече е върхът на идиотизма

относно мнението ти: да, отчасти съм съгласен, но нещата не СТАВАТ от само себе си. Днес минавах през пазара. Баба и внучка. Стоят, детето ближе сладолед. Бабата: Какво чакаме? Детето (невъзмутимо): Чакам да тръгнем!
Много мило, но наистина детинско (ако го възприемем буквално). За съжаление и възрастни има, които "чакат да тръгнат", все едно са седнали във влак..
а трябва с крачетата да мърдат, с крачетата, щом им се тръгва






Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано08.07.08 14:19



отделно, че за решаване на проблемите, които противниците на космонавтиката изтъкват, БЕЗ КОСМОСА НЯМА ДА СЕ ОПРАВЯТ

така че експанзията е НЕОБХОДИМОСТ

да не говорим, че е въпрос дори на запазване на постигнатото до сега - комуникации, позициониране, метеорология, мониторинг, навигация, разузнаване на месторождения, картографиране... целият наличен орбитален хардуер трябва да се поддържа, за да не се озовем обратно в 40-те (и още по-надолу в неконтролируемо пикиране).
В същото време орбитите се ЗАДРЪСТВАТ заради сегашните начини на експлоатация. Необходима е подмяна на рехавата, но важна космическа инфраструктура, за да не става тя пречка.

позицията "чакаме да тръгнем (и пристигнем) някак си от само себе си" е всъщност саботиране на нещо, без което човешката цивилизация ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОПРАВЯ. Алтернативата е общ упадък

тоест, май стигам до извода, че не си прав




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.08 22:43



какво си се затръшкал? диктат на посредственото мнозинство над възвисеното малцинство, е голям праз. само си е виновно възвисеното малцинство, пада му се, даже му е малко, още хуища в гъза трябва да поеме.
пък и не всички държави по света се описват с тоя модел, така че е малко прибързано да се тюхкаш за човечеството. всичко с времето си, щом не им се ходи на хората в космоса, не им се ходи, като им се доходи тогава. тия които им се ходи никой не ги е спрял, да се организират и да идат.
пък и струва ми се развитието в затворена среда е по-бързо от това в отворена, нали чаткаш - когато ресурсите не стигат, щят не щат силните почват да подядат слабите, ако пък тръгнем да експандваме ще имаме ресурси на корем и ще се сурнем да се израждаме без благотворното влияние на глада и братоубийствените кланета. така че перспективата да поседим докато ни стане наистина тясно не е лоша. сигурно даже затова е измислена и граничната скорост във вселената, за да не може цивилизациите като станат междузвездни да минат в надкритична експанзия






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 00:04



ми... вярно, кво съм се затръшкал?
За това, че не става моето, ето защо.




Тема Отговорътнови [re: Шapkaн]  
Автор Zvezdichko (минаващ)
Публикувано09.07.08 11:11



Във връзка, че хората не са приспособени за живот в космоса. Те наистина не са от биологична гледна точка. Писал съм курсова работа по този въпрос. Безтегловността се отразява негативно на всичко - от оплождане до растеж, развитие на вътрешни органи, промени в ендокринната система и пр...

Това би могло да се преодолее ако се изведат най-сетне въртящите се цилиндри... Но как ще стане, като все още нямаме евтини ракети, които да позволят изнасянето на космически конструкции? Дори и да не са евтини... отдавна ги няма Сатурн 5 и Енергия, а скоро и космическата совалка ще си отиде...

Майк Грифин, администраторът на НАСА си го каза - ние сме много назад в колонизирането на Слънчевата система.

Тук говоря за живот в космоса, не за живот на други планети... Там има гравитация, подобни проблеми няма да съществуват...



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано09.07.08 15:22



Няма и да стане, бате Шаркане. Животът и пътят на цивилизацията ни го доказва вече хиляди години, мракобесите винаги ще са по-силни от такива като теб, ентусиасти, дето искат да закачат на гол тумбак марсиански календар

.
Мнозинството си е тъпо и това си е, факт. Поради което идеите на дядо Малтус са много по-лесно и по по-естествен път приложими от твоя календар. Ние с гол ентусиазъм на чичко Ленин идеите не можахме да претворим в дела, че експанзията ли...
Едно е да връткаш кръгчета около родната си планета и да трупаш практически приложими знания (пък ако ще да ги прилагат 90% военните или особено заради това), друго - да правиш експанзия и да си разширяваш жизнения ареал. Най-много ми хареса от мракобеса идеята за ограничението на скоростта. Шапка ти свалих пич, за идеята, заплювам си я за кражба и някой ден може и да я ползвам някъде. С твое позволение, благодаря .
А истинска експанзия ще започнем НАИСТИНА ЧАК ТОГАВА, когато ни се подуят и на нас коремите като на гладни сомалийчета и вече не остане място да се завъртим наникъде по оглозганата ни планета. За съжаление.
Другият вариант е някакъв революционен технологичен пробив, но на него не разчитай много. Щото и него ще си го присвоят първо мракобесите, а бедните... знаеш, бедните да го духат
.



Тема Re: Отговорътнови [re: Zvezdichko]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 21:28



не са приспособени сега...
и като че ли се боят да се приспособяват - отварят грамААААААААдна уста да приспособяват света към себе си.
Лакомия е туй и неумност - приспособяване НА и приспособяването КЪМ са две страни на един и същ процес. Невъзможно, а и ненужно е създаване на земна среда в космоса. Разумно е възпроизвеждане на минимално необходими условия. Останалото е ЦЕЛЕНАСОЧЕНА самоеволюция.

Заблуда е да се мисли, че е възможно да останем същите




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 21:40



историята на цивилизация доказва, че се случват пробиви, когато нещата не зависят от мракобесниците; там, където са останали зависими от тях, на същото място работят археолози

Това, че мнозинството е тъпо, не е повод да се приспособяваме към него. В крайна сметка, кой е овчар, кой стадо, кой вълк и кой овчарско куче?

връткането на кръгчета вече е дало доста материал и информация к размышлению - грях ще е да се похаби (не че не се е похабявало).
И не в разширяването на жизнения ареал е същината. Защо хората продължават хем да се смятат за повече от животните, хем да се вместват, когато им изнася, в критериите на животинска популация?

Малтус е автор на афоризми. "Законът" му никога не е бил доказван - нещо повече, той е недоказуем.

Експанзията не започва при подуване на коремчетата, а при възход на дадена цивилизация. Испания не е мряла от глад, когато тръгва и открива нови континенти. Англия не е беряла душа, когато основава американските си колонии.
Много странно схващане. По твоему излиза, че тъкмо Сомалия трябва да е водеща в космическата експанзия.
Чели сте история, ама не сте я дочели, драги ми малтусианци.
Стигне ли се доподути коремчета в глобален мащаб, няма да последва стълба към звездите, а гроб и материал за извънземни археолози.
ЕТО ТОВА е доказано от хилядолетията цивилизация!

Цялата органична химия и биохимията дължи съществуването си на изследвания на експлозиви за военни нужди. Балистиката и диференциалните уравнения - за нуждите на артилерията.

Иначе съм съгласен - бедните духом да правят квото си щат с духовността си...




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.08 22:21



В крайна сметка, кой е овчар, кой стадо, кой вълк и кой овчарско куче? именно

който се оправдава с глупостта на мнозинството значи принадлежи към него. на умния човек глупостта на мнозинството не му пречи, а му е от полза, както е от полза за овчаря това че овцете са глупави.





NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 22:39



е, радвам се, че те ублажих.
само дето подозирам, че под "умен" разбираш "хитър", защото истински умният няма полза от чуждата глупост, освен тарикатската полза... няма що, голям келепир

все пак не хлътвай в подробностите на сравнението за овчаря и овцете - сравнението не е реалността

не разбрах къде видя оправдания; повечето тъпаци избират тарикати да ги управляват - аз не съм ги избирал; огромна част от тъпуците хвърлят боклук навсякъде - аз не го правя, даже фасовете си ги събирам в джоба.
Така че - пречат ми тъпуците. Защото са количествено повече и с по-голяма готовност се сбират в глутници.
Т.нар. умни е време да направят адекватното в отговор, а не да чакат да тръгнат, заемайки позата "мен не ме засяга, всичко ми е известно и всичко ще се скапе, защото така става, ама аз съм над тези неща".
Не си над тези неща. Принуден си да се съобразяваш с мнозинството и не си толкова голям комбинатор, че да се провираш между капките.
Цинизмът и непукизмът, разправят, бил добър щит... направен обаче от мъгла. Можеш да създадеш видимост, че си неуязвим и премъдър - нищо повече. Топи ти се лойта в същия пържолник, ама те е шубе да кажеш, че страдаш. Ти си в пълна самоотбрана. Рано или късно овцете ще те смачкат - и вече са ти пукнали ребрата, щом си решил да седиш и да чакаш да тръгнеш.




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 08:43



само дето подозирам, че под "умен" разбираш "хитър" не виждам смисъл да наричам пясъка на плажа с едно име а пясъка на строежа с друго. хората наричат някого хитър когато е умен и ползва ума си за лично облагодетелстване, и аз ползвам двете думи, но не стигам до там че да вярвам че това са различни неща.
Т.нар. умни е време да направят адекватното в отговор, а не да чакат да тръгнат, заемайки позата "мен не ме засяга, всичко ми е известно и всичко ще се скапе, защото така става, ама аз съм над тези неща". ами някой го правят - поробват тъпаците и си прекарват добре на техен гръб. други макар и умни не го правят, понеже и без да поробват никого си прекарват добре. трети са прецакани от съдбата - природата им е заложила непостижими уродливи цели и нищо не могат да направят за да ги постигнат. би трябвало да се евтанират такива, но това в края на краищата си е техен проблем, нека се гърчат.
но струва ми се имаме някои фундаментални разлики в разбирането кой е умен кой не и какъв е смисъла на цялата работа. май за тебе ако човек предпочита да чете книги и да мисли върху вечните въпроси, вместо да ходи да пие с приятели, то той е умен. така ли виждаш нещата или просто съм се заблудил?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 10.07.08 08:51.



Тема Re: Отговорътнови [re: Zvezdichko]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 08:48



сигурно безтегловността наистина е вредна, щом го казват, ама влиянието на вредните неща твърде се надценява в днешно време. то и раид е вреден за хлебарките, ама ей на, живеят си още. това че нещо ще вдигне смъртността от 1% на 10% не е причина за изчезване, противно на това което вресливите еколози мислят.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Отговорътнови [re: Шapkaн]  
Автор Zvezdichko (минаващ)
Публикувано10.07.08 10:33



Ахаааа най-сетне разбрах идеята ти и възмущението от горепосочения Реликуишментор



В човешката цивилизация винаги е имало и ще има два типа хора - хората-вкаменелости, които се страхуват от промяната и никога няма да направят решаващата стъпка; и хората, които не се страхуват от риска...



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано10.07.08 10:39



Пък и тъй и тъй трябва да си помисля. Не съм свикнал да мисля, там е лошото. Какво значи "да мисля"? Да мисля значи: да се изплъзна, да баламосам някого, да го заблудя, да го пратя за зелен хайвер, ама нали сега всичко това не ми върши работа...

Е, добре, Маймунката, баща ми... Да си го върна тъпкано за всичко, душата им да извадя на гадовете, нека да се нагълтат с мръсотии, както аз се нагълтах... Не е това, не е това, Рижи... Впрочем, това е, разбира се, но какво значение има всичко? Това ли трябва да измисля? Та то е псувни, а не мисли. Побиха го ледени тръпки от някакво страшно предчувствие и като прекрачи наведнъж през всевъзможните разсъждения, които го очакваха, яростно си заповяда: "Виж какво, рижа мутро, няма да си отидеш оттука, докато не измислиш каквото трябва, ще пукнеш тука с това кълбо, ще се изпържиш, ще изгниеш, но няма да си отидеш..."

"Боже мой, защо онемях, мислите ми къде са? - Той със замах стовари отмалелия си юмрук в лицето. - Та цял живот в главата ми не е имало нито една мисъл. Чакай малко. Нали Кирил казваше нещо такова... Кирил!" Той трескаво се ровеше в спомените си и изплуваха някакви думи, едни му говореха нещо, други малко му говореха, но все не бяха тези, които му трябваха, защото не думи бяха останали от Кирил, останали бяха някакви смътни образи, много добри, но напълно неправдоподобни...

"Какви подлеци... Пак ме изиграха, гадовете, две думи на кръст не мога да обеля... Апаш... Апаш си беше и апаш си остана... А не трябва да е така! Чуваш ли? И в бъдеще веднъж завинаги трябва да се забрани! Човек се ражда, за да мисли (ето го най-после Кирил!)... Само дето не вярвам в това. И по- рано не вярвах, и сега не вярвам, и за какво се ражда човек не знам. Ражда се, защото се ражда. И започва да си вади хляба, както може. Нека ние да сме здрави, а те нека да пукнат. А кои сме ние? А те пък кои са? Пак нищо не можеш разбра. Когато на мен ми е добре, Барбридж е зле, когато на Барбридж му е добре, Очилатия е зле, а когато Пресипналия е добре, всички са зле, само той, глупакът, си въобразява, че все ще успее някак си да се изплъзне навреме... Боже господи, пълна каша! Цял живот се боря с капитан Куотърблад, а той цял живот се бори с Пресипналия и от мене, будалата, само едно искаше - да оставя този занаят. Но как можех да оставя занаята, когато трябва да храня семейство? Да отида да работя? Не искам да работя за вас, повдига ми се от вашата работа, не можете ли да разберете това? Ако човек работи, винаги работи за някого, роб е и нищо повече, а аз винаги съм искал сам да върша всичко, да бъда самостоятелен, за да мога да плюя на всички - и на мъката им и на скуката им..."

Допи остатъка от коняка и с всичка сила фрасна празната манерка в земята. Манерката подскочи, блесна на слънцето и се търкулна нанякъде - той тутакси забрави за нея. Сега седеше, закрил очи с длани и вече се мъчеше не да разбере, не да измисли, а поне да види онова, което трябваше, но отново му се привиждаха само зурли, зурли, зурли... "Гущерчета", бутилки, купчини дрипи, които някога са били хора, колонки от цифри... Знаеше, че трябва да унищожи всичко това и искаше да го унищожи, но му се струваше, че ако всичко това бъде унищожено, няма да остане нищо - само равна, гола земя. От безсилие и отчаяние отново му се прииска да си облегне гърба и да отметне назад глава, той стана, машинално отърси прахта от панталоните си и взе да се спуска в кариерата.

Слънцето припичаше, пред очите му плуваха червени петна, въздухът трептеше в дъното и от това трептене му се струваше, че кълбото танцува на едно място като буй над вълни. Мина покрай кофата, като суеверно повдигаше краката си по-високо и внимаваше да не настъпи някое черно мастилено петно, а после, като затъваше в рохкавата пръст, се помъкна напряко през цялата кариера към танцуващото и намигащо кълбо. Целият беше облян в пот, задъхваше се от горещината и в същото време го побиваха ледени тръпки, тресеше го яко, сякаш беше махмурлия, а в зъбите му скърцаше блудкава тебеширена прах. И повече не се стараеше да мисли. Само отчаяно повтаряше наум едно и също като молитва: "Аз съм животно, нали виждаш, животно съм. Дума не мога да обеля, не ме научиха да приказвам, не умея да мисля, тези гадове не ми дадоха да се науча да мисля. Но ако ти наистина всичко можеш и всичко знаеш, и всичко разбираш... намери му цаката! Надникни в душата ми, знам, че там е всичко, което ти трябва. Сигурен съм! Та нали никога и на никого не съм продавал душата си! Тя си е моя, човешка! Ти, само изцеди от мене каквото искам, нали е изключено да искам нещо лошо!... Проклето да е дано, та аз нищо не мога да измисля освен тези неговите, детските думи: "Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!".



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано10.07.08 11:16



Май започнахме да ти се изреждаме двама, но ти си борбено момче в споровете, ще се справиш

.

Та, подред.
Я ми припомни някой пример за пробив без участие (предварително или следварително, все тая) на мракобесниците, че нещо се почувствах слаб в спомените си по история.

За тъпото мнозинство, овчарите, овцете и прочие, коментарите са излишни, смятам. Исторически само се сменят играещите ролята на овчар (не казвам пастир, щото ми звучи по-иначе) за момента.

Връткането на кръгчета също го изчерпахме. Сам казваш "не че не се е похабявало".

А сомалийската метафора си я възприел твърде буквално. Имах предвид, че експанзия ще започне не с ентусиазъм, а ПО ПРИНУДА и заради вечната БИТКА ЗА РЕСУРСИ. Естествено, принудата и битката може да имат много лица и някъде на последните места в редицата е подутият тумбак. Заради него може да има гранични кланета между гладни племена, а не космическа експанзия.
И мисля, че грешиш - точно в жизнения ареал е същината. Викай му както искаш - изчерпване/недостиг/твърде висока цена на ресурси, борба за надмощие, пренаселеност от тъпото мнозинство или каквото искаш - общо взето, едно и също е.
Колумб не е тръгнал към Америка (Индия?!) от любов към географията, а от икономически съображения. Не е важно дали са негови, на испанския крал или на някой по-умен от тях двамата. Същото е и с английската експанзия - въпрос на целенасочена политика е, а не на нечий ентусиазъм. От какво е продиктувана политиката? Ами пак от същото - принуда и нечий диктат - бил той мерак за територии, ресурси, повечко роби и т.н. Общо казано, разширение на жизнен ареал. Е, хората очевидно имат различни критерий по въпроса що е то жизнен ареал, особено що се касае до количествените му измерения.
Та така - въпросът е само кой е овчарят в момента и кой може да си позволи нещото, наречено експанзия. Сомалийците може и да могат някой ден, но днес - цък. А кой може - сам го казваш с примерите за химията и другите науки . Поне на днешният ден така изглеждат нещата.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.07.08 14:02



А според мене главната полза (или по-скоро ефект) се е случила е далечното праисторическо минало и се състои в създаването на календара (да, не съм забравил!) и концепцията за измерване на интервали време, по-дълги от няколко дни. Ефектът върху човечеството е фундаментален - започвайко от дефинирането на човешката психика и психология. Горе употребих ефект, защото кой знае как би изглеждала цивилизация, за която понятие от типа "след една година и два месеца" не съществува по принцип, а вместо него има "някога в бъдещето". Може да се чувтсват по-добре от нас, без постоянното тиктакане на часовниците. :)



Тема Re: Отговорътнови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.07.08 14:12



За глобалното затопляне се спори, ама за загубата на костна маса никой не спори.



Тема чели сме пикниканови [re: Гeнepaлa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 14:18



нямаше нужда






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Отговорътнови [re: valio_98]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 14:22



това няма значение, идеята е че и във вредни условия популацита може да си съществува.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: чели сме пикниканови [re: zaphod]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано10.07.08 14:40



Ами като си го чел, защо отъждествяваш мисленето с хитруването? Затова ти го напомням...





Тема Re: Отговорътнови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.07.08 14:46



А, разбирам. Но това е вярно само ако условията не са толкова вредни, че да й попречат да се възпроизвежда. Приермно както колониите на викингите в Гренландия и Америка - мисля, че през 14 или 15 век (историците да ме поправят, ако греша) са "изчезнали" под влияние на т.нар. малък ледников период. Ноне споря, че поне за известно време има шанс популацията да оцелее.



Тема Re: чели сме пикниканови [re: Гeнepaлa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 15:29



ами защото не съм импотентен интелектуалец затова






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.07.08 20:11



мракобес към заглавието ти не било шега

не ме разбирай никак - и без това няма да ме разбереш и само ще блуждаеш




Тема Re: чели сме пикниканови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.07.08 20:15



а кво си - потентен пейзанчо?




Тема Re: Отговорътнови [re: valio_98]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано11.07.08 00:52



Казват, че д-р Валерий Поляков е постигнал забележителни успехи в борбата със загубата на костна и мускулна маса по време на 450-дневния си престой на ДОС "Мир" благодарение на йога-тренировки. Все пак летя в един екипаж с индиец.



----------
Дограмата ми хлопа!

Тема Re: Отговорътнови [re: cineman]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.07.08 07:41



ако единствения начин да се пазят кокалите в безтеглосвност е йога, значи по-добре да си седим на земята - йогата е за малоумни окултисти






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: чели сме пикниканови [re: zaphod]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано11.07.08 11:54



Пази боже от потентни неинтелектуални типове, които си мислят, че като нарекат свинщината с друго име тя става по малко свинска.


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: чели сме пикниканови [re: akonitin]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.07.08 14:38



които си мислят, че като нарекат свинщината с друго име тя става по малко свинска.
интелектуалците са по мисленето, пък и свинщината кефи.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано11.07.08 15:05



преди всичко:
всичко ще е наред, ако при сравнения използваш наистина МЕТАФОРИ, а не ХИПЕРБОЛИ




сега по същество:
1)...пример за пробив без участие (предварително или следварително, все тая) на мракобесниците,...
Недей да вадиш на стар ментраджия пет туза от една боя . Така формулиран, въпросът ти е уловка. Какво значи "участие"? факт на съпротива против пробива? Или съдействие (от мракобесниците?!)?

въпреки това, ето ти примери: Коперник, който доказва, че Земята не е център на Вселената, Дарвин, който доказва, че човекът не е обособено от останалия животински свят "творение"; Фройд, който доказва, че човекът дори не е господар на самия себе си, а роб на подсъзнанието си.
Още по-близък пример - българските възрожденци, осъществявали пробив в култура, образование и местно самоуправление въпреки съпротивата или инертността ("участие", а? хмък) на околното природонаселение, част от което се турчеело, друга - гърчеела, трета карала от ден за ден без никаква идея за идентичност.
Цялата история е низ от пробиви, големи и малки, най-често преодоляване не толкова на съпротива (ох това "участие" предварително, следварително, перманентно и интегрално-диференциално), колкото на ИНЕРТНОСТТА (това също ли се брои за "участие"?) на раята.

2) споменах вече, че си объркал МЕТАФОРА с ХИПЕРБОЛА (или парабола?). Въпросът е, че цивилизацията е НЕПРЕКЪСНАТО пред НЕОБХОДИМОСТИ, дребни и едри предизвикателства. И адекватното й справяне с тях значи възход, неадекватното - упадък. И при упадъка, когато основното предизвикателство се очертава най-ясно... тогава насъщните и неотложни дребни проблеми не позволяват концентрация на усилията - айсбергът е засечен, но корабът няма време да направи маневрата = Титаник.
Веднага ти давам пример:
През 60-70 години на 19 век група интелигентни военни дейци от Османската империя решават да реформират държавата си по образец на Австро-Унгария. Предполагам, че си чувал за Митхад паша? Направили опит за реформи, сведени от султан Абдул Азис до козметични мероприятия. Това е бил последният влак, изпуснат от младотурците. По-късните им преврати вече са закъснели. Империята пропуска шанса си да се закрепи още минимум 50 години на световната карта.
Опасявам се да не направи цялото човечество подобен пропуск по отношение на космоса. ЗАщото космонавтиката може да "разтовари" Земята от доста проблеми, които заплашват да ни задушат.
А признаците за упадък на глобалната цивилизация са налице.




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано13.07.08 10:58



А бе, ние у наше село малко може и да ги бъркаме тия французки понятия, ама като седнем по на ракия, ги бистрим издълбоко и здравомислещо

.
Та:
по 1) Не се ловиш лесно, ще рече к-то в ника ти не е само за благозвучие
.
Инертността е различно, от мен да мине, няма да го броим за "участие". Обаче в някои отношения много си прилича с мракобесието. Особено по отношение на отношението към тъй наречените пробиви. И даже е по-опасна от шепата мракобеси, щото е масова. Тях можеш периодически да ги подкастряш до раменете, ама инертността - трудно. Демек, голЕма, тежка като валяк, трудно се мърда.

по 2) Много правилно се опасяваш, нали и аз за това говоря. Тук пък аз се опасявам, че почваме да мислим твърде еднакво, което е опасно за спора.
ПРИНУДА и НЕОБХОДИМОСТИ цивилизацията винаги има, въпросът е, че се стреми да ги посреща и решава ВИНАГИ като им тегли по един Окам. А всяко нестандартно, непривично, непроверено и т.н. решение е обречено да среща яка съпротива. И примерите, дето ми ги даваш, до един са доказателство за това. Инертност, брат, какво да правиш.
Затова ПРИНУДАТА също трябва да е много яка. Като например, че вече неудържимо, неприлично много подути тумбаци са се нароили или че се очертава реална опасност Бил Гейтс да минава на свещи. Или ако не той, достатъчно много други, за да почне да му отънява джоба.
По-добрата версия (може би?) е да убедиш мракобесите, че от експанзията ще се издуват първо техните банкови сметки, щото за сомалийските тумбаци ти е ясно колко им пука. Тогава ще се намери и добра мотивация за инертните маси. За жалост, най-реалистично е да разчитаме точно на такава версия.
Те това имаме ние изпредвид с тия метафори и параболи.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано13.07.08 11:53



Преди сто години ЕнтелЕгентните глави са говорили по същия начин, че и от авиацията няма никаква полза, но практиката отдавна ги е оборила. Според мен новата ера в космонавтиката настъпи с началото на туристическите полети, колкото и светотатствено да ми изглеждаше това. Не се ли превърне космонавтиката в мода и бизнес, ще има да си жужим поне още 50 години на ниска околоземна орбита...

----------
Дограмата ми хлопа!

Редактирано от cineman на 13.07.08 12:01.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: cineman]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано13.07.08 12:55



Тя, модата засега стига само дотам - до ниска околоземна. За по-нагоре само с модни тенденции, малко трудно.
До Марс скоро на екскурзия няма да тръгнем. Поне 50 години, и на мен това ми сочи калкулаторът. Минимум.
Не че онази първа крачка на Армстронг и компания бяха нещо друго, де. Само че него можем да го минем за политически туризъм

.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано13.07.08 16:38



нестандартните решения водят до възход, стандартните в най-добрия случай са нулево решение (отлагане на отговор на предизвикателството).
В дадения от мен пример с Османската империя младотурците предлагат нестандартно решение. Провалят се (заради съпротивата и заради това, че не увличат инертната маса). Ататюрк после е принуден да ДОВЪРШИ младотурската революция, но вече в условията на военно поражение и развал на империята. И се справя блестящо.
((вметка: Мустафа Кемал Ататюрк, впрочем, е бил голям поклонник на българското. Според неговите завети Турция десетилетия наред не проявява агресивност към нас. Българските правителства обаче не сколасаха да "осребрят" в своя полза верността на съвременната турска държава към завещаното от нейния създател. По инерция, според схващането, че турчин = поробител. ТОчно за преодоляване на тази нагласа у своите се е борил и Ататюрк. И днес вече се забелязва тенденция светската държава в Турция да се хлъзга към шариата - отлив от делото на Ататюрк. Тоест, вече е късно да реализираме изгоди. Нещо повече - имаме си ДПС в резултат на тъпата недалновидна първосигнална политика от Освобождението насам. И това е пример как МЕРКИТЕ трябва да се вземат ОТРАНО, изпреварващо, докато "е мъничка змията", сиреч ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО все още допуска повече варианти за решение. По подобен начин, ако западната цивилизация не се справи с ислямския фундаметализъм, подкрепен от бедността на арабския свят и свръхбогатствата на управляващата арабска върхушка, тогава в един момент ще остане само един изход - ядрен геноцид. Засега все още може да се действа по фронта на алтернативни енергоносители, космическа инфраструктура и енергетика... обаче, изострят ли се нещата и пламнат ли множество локални войни за петрол - забрави за пробиви))


суборбиталните туристически полети си е добро начало.
Остава да има и специални ОРБИТАЛНИ станции-прехващачи, които да поемат пътническите и товарни капсули и да ги качват нагоре. Сиреч - орбиталната инфраструктура ще изпълнява ролята И НА последна степен на ракетоносител.
Чат ли си?
Мост, човече, мост. Не върволица лодки през реката...




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.07.08 23:11



Определението за политическия туризъм ме накърка на мах!





Тема Re: чели сме пикниканови [re: akonitin]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.07.08 23:14



Батка, Остави човеко. Не те ли кефи бодряшкия му младежки цинизъм?





Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано14.07.08 04:42



Мисълта ми беше, че едното ще може да носи пари за другото. Евентуално.

----------
Дограмата ми хлопа!


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано14.07.08 17:59



Чат съм, чат съм. Друго нещо си е мостът, луксозна работа, удобна

.
Само че, мост не се хвърля, преди да си прекарал някоя и друга лодка, поне да видиш за какво иде реч.
Те това е то и суборбиталният туризъм - първи лодчици. А твоите СПЕЦИАЛНИ намирисват пак на същия ентусиазъм (и мерак) на автора-фантаст. Не че не го разбирам и не бързам и аз да го видя направено, ама...
Ще рече, искат огромни инвестиции, добре координирани действия на много (и то мощни) играчи и т.н. И добър план за възвръщаемост на инвестицията. Щото пустите инвеститори са кофти племе, все искат нещо да остане и за тях (повечко, по-добре).
Не е като бай Кольо Фичето да събере дружина и да хвърли мост над Янтра. Пък народонаселението/общината/бея да събере няколко капи грошове и да му плати.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Гeнepaлa]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано14.07.08 19:37



Изотвътре ми дойде, Генерале.
Ама не е следствие на някакъв напън, де

.



Тема Re: чели сме пикниканови [re: Гeнepaлa]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано15.07.08 12:57



Ми, батка, не ме кефи, а пък и според мен не е цинизъм, все пак киниците са били мразени заради това, че наричат нещата с истинските им имена, може и да съм старомоден в разбиорането си за цинизма, не знам...


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: чели сме пикниканови [re: akonitin]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано15.07.08 14:27



Циник - човек, който си знае цената.


Източник: "Малка сатирична енциклопедия"

----------
Дограмата ми хлопа!

Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано15.07.08 23:00








Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано16.07.08 10:12



Ето и едно интересно мнение на работещ в НАСА, към края казва нещо много любопитно за новия носител Арес-1:




Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано16.07.08 18:04



На хората нежелаещи да мислят не може да се помогне.
Лошото е, че те пречат на всички останали.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано16.07.08 19:22



именно




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: akonitin]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано16.07.08 19:27



да, наистина... става прекалено "интересно"...

аз (относно първата част от постинга на Св.Скромни) вече от сума ти време твърдя, че ЗАпадът не е победил в Студената война, а е спечелил служебно. И оттук следствието: на Запад няма добър имунитет против тоталитаризма... а в бившите соцстрани има доста много отровени от тоталитаризма хора, които все още определят начина на живот в ствоите държави...

любопитно обаче е какво мъдрят като алтернатива (последните свестни) насаджиите вместо Арес-Орион?
линковете на Св.Скромни са към английски текстове..






Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Boby_ ()
Публикувано17.07.08 09:06



Според най-новите

именно на мислещите не може да им се помогне.






Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.07.08 09:34



Лошото е, че те пречат на всички останали.
на калпавата ракета космоса и пречи. тъпаците не само че не са пречка за прогреса, ами играят и важна роля като товарни добичета. без тъпаци никакво голямо начинание не може да придобие плът и кръв, понеже няма да има кой да влачи торбите с цимент. и въпрос на проста математика е да се види че на един с пергел и калкулатор трябват поне хиляда с кирки и лопати. застоят в космическо направление, а също и в теоретичната физика и науката като цяло, дължим не на нежелаещите да мислят, а точно на желаещите. мисленето стана много модно през последните десетилетия и с него се захванаха хора които далеч не го умеят толкова колкото си мислят. ако някой се съмнява, нека просто порови тук или в друг форум, най-безмозъчните писания задължително са творение на някой олигофрен с ник от типа на "мислещ", "пробуден", "просветен" и подобни.
не ме разбирайте погрешно, нещата не са толкова черни. човешката история е на десетки хиляди години, а на живота като цяло е на милиарди. век два високообразован застой на тоя фон са нищо, ще отминат като мигване






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано17.07.08 10:45



Ами "Юпитер" - неформално създадения носител се оказва, че е плавен преход от совалки към еднократни носители, при който са запазени 95% от сменяемите компоненти на совалката, твърдогоривните ускорители са си сегашните, а за Арес се изискват нови с един сегмент по дълги, резервоара за течните горива остава същия. В презентацията има и анализ на това как ще се отрази на кадрите в НАСА, а именно запазването на отдели, които могат да се окажат полезни за лунните мисии, които при Арес не биха се запазили. Програмата Юпитер би струвала и с около 5 млрд. УСД по малко и би могла да се осъществи незабавно след извеждането на совалките от експлоатация, докато Арес е отдалечен от последния старт на совалките с между 4 и 6 години, доста опасно време, в което някои "умни" (хитри глави могат да сметнат, че космически изследвания не са нужни...


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: akonitin]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано18.07.08 11:26



ще им стискаме палци тогава...

апропо, да имаш идея откъде мога да намеря парче прозрачен (и ненадраскан

) плексиглас с размери 70х85 см?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.