Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 23.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: чели сме пикниканови [re: akonitin]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.07.08 14:38



които си мислят, че като нарекат свинщината с друго име тя става по малко свинска.
интелектуалците са по мисленето, пък и свинщината кефи.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано11.07.08 15:05



преди всичко:
всичко ще е наред, ако при сравнения използваш наистина МЕТАФОРИ, а не ХИПЕРБОЛИ




сега по същество:
1)...пример за пробив без участие (предварително или следварително, все тая) на мракобесниците,...
Недей да вадиш на стар ментраджия пет туза от една боя . Така формулиран, въпросът ти е уловка. Какво значи "участие"? факт на съпротива против пробива? Или съдействие (от мракобесниците?!)?

въпреки това, ето ти примери: Коперник, който доказва, че Земята не е център на Вселената, Дарвин, който доказва, че човекът не е обособено от останалия животински свят "творение"; Фройд, който доказва, че човекът дори не е господар на самия себе си, а роб на подсъзнанието си.
Още по-близък пример - българските възрожденци, осъществявали пробив в култура, образование и местно самоуправление въпреки съпротивата или инертността ("участие", а? хмък) на околното природонаселение, част от което се турчеело, друга - гърчеела, трета карала от ден за ден без никаква идея за идентичност.
Цялата история е низ от пробиви, големи и малки, най-често преодоляване не толкова на съпротива (ох това "участие" предварително, следварително, перманентно и интегрално-диференциално), колкото на ИНЕРТНОСТТА (това също ли се брои за "участие"?) на раята.

2) споменах вече, че си объркал МЕТАФОРА с ХИПЕРБОЛА (или парабола?). Въпросът е, че цивилизацията е НЕПРЕКЪСНАТО пред НЕОБХОДИМОСТИ, дребни и едри предизвикателства. И адекватното й справяне с тях значи възход, неадекватното - упадък. И при упадъка, когато основното предизвикателство се очертава най-ясно... тогава насъщните и неотложни дребни проблеми не позволяват концентрация на усилията - айсбергът е засечен, но корабът няма време да направи маневрата = Титаник.
Веднага ти давам пример:
През 60-70 години на 19 век група интелигентни военни дейци от Османската империя решават да реформират държавата си по образец на Австро-Унгария. Предполагам, че си чувал за Митхад паша? Направили опит за реформи, сведени от султан Абдул Азис до козметични мероприятия. Това е бил последният влак, изпуснат от младотурците. По-късните им преврати вече са закъснели. Империята пропуска шанса си да се закрепи още минимум 50 години на световната карта.
Опасявам се да не направи цялото човечество подобен пропуск по отношение на космоса. ЗАщото космонавтиката може да "разтовари" Земята от доста проблеми, които заплашват да ни задушат.
А признаците за упадък на глобалната цивилизация са налице.




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано13.07.08 10:58



А бе, ние у наше село малко може и да ги бъркаме тия французки понятия, ама като седнем по на ракия, ги бистрим издълбоко и здравомислещо

.
Та:
по 1) Не се ловиш лесно, ще рече к-то в ника ти не е само за благозвучие
.
Инертността е различно, от мен да мине, няма да го броим за "участие". Обаче в някои отношения много си прилича с мракобесието. Особено по отношение на отношението към тъй наречените пробиви. И даже е по-опасна от шепата мракобеси, щото е масова. Тях можеш периодически да ги подкастряш до раменете, ама инертността - трудно. Демек, голЕма, тежка като валяк, трудно се мърда.

по 2) Много правилно се опасяваш, нали и аз за това говоря. Тук пък аз се опасявам, че почваме да мислим твърде еднакво, което е опасно за спора.
ПРИНУДА и НЕОБХОДИМОСТИ цивилизацията винаги има, въпросът е, че се стреми да ги посреща и решава ВИНАГИ като им тегли по един Окам. А всяко нестандартно, непривично, непроверено и т.н. решение е обречено да среща яка съпротива. И примерите, дето ми ги даваш, до един са доказателство за това. Инертност, брат, какво да правиш.
Затова ПРИНУДАТА също трябва да е много яка. Като например, че вече неудържимо, неприлично много подути тумбаци са се нароили или че се очертава реална опасност Бил Гейтс да минава на свещи. Или ако не той, достатъчно много други, за да почне да му отънява джоба.
По-добрата версия (може би?) е да убедиш мракобесите, че от експанзията ще се издуват първо техните банкови сметки, щото за сомалийските тумбаци ти е ясно колко им пука. Тогава ще се намери и добра мотивация за инертните маси. За жалост, най-реалистично е да разчитаме точно на такава версия.
Те това имаме ние изпредвид с тия метафори и параболи.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано13.07.08 11:53



Преди сто години ЕнтелЕгентните глави са говорили по същия начин, че и от авиацията няма никаква полза, но практиката отдавна ги е оборила. Според мен новата ера в космонавтиката настъпи с началото на туристическите полети, колкото и светотатствено да ми изглеждаше това. Не се ли превърне космонавтиката в мода и бизнес, ще има да си жужим поне още 50 години на ниска околоземна орбита...

----------
Дограмата ми хлопа!

Редактирано от cineman на 13.07.08 12:01.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: cineman]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано13.07.08 12:55



Тя, модата засега стига само дотам - до ниска околоземна. За по-нагоре само с модни тенденции, малко трудно.
До Марс скоро на екскурзия няма да тръгнем. Поне 50 години, и на мен това ми сочи калкулаторът. Минимум.
Не че онази първа крачка на Армстронг и компания бяха нещо друго, де. Само че него можем да го минем за политически туризъм

.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано13.07.08 16:38



нестандартните решения водят до възход, стандартните в най-добрия случай са нулево решение (отлагане на отговор на предизвикателството).
В дадения от мен пример с Османската империя младотурците предлагат нестандартно решение. Провалят се (заради съпротивата и заради това, че не увличат инертната маса). Ататюрк после е принуден да ДОВЪРШИ младотурската революция, но вече в условията на военно поражение и развал на империята. И се справя блестящо.
((вметка: Мустафа Кемал Ататюрк, впрочем, е бил голям поклонник на българското. Според неговите завети Турция десетилетия наред не проявява агресивност към нас. Българските правителства обаче не сколасаха да "осребрят" в своя полза верността на съвременната турска държава към завещаното от нейния създател. По инерция, според схващането, че турчин = поробител. ТОчно за преодоляване на тази нагласа у своите се е борил и Ататюрк. И днес вече се забелязва тенденция светската държава в Турция да се хлъзга към шариата - отлив от делото на Ататюрк. Тоест, вече е късно да реализираме изгоди. Нещо повече - имаме си ДПС в резултат на тъпата недалновидна първосигнална политика от Освобождението насам. И това е пример как МЕРКИТЕ трябва да се вземат ОТРАНО, изпреварващо, докато "е мъничка змията", сиреч ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО все още допуска повече варианти за решение. По подобен начин, ако западната цивилизация не се справи с ислямския фундаметализъм, подкрепен от бедността на арабския свят и свръхбогатствата на управляващата арабска върхушка, тогава в един момент ще остане само един изход - ядрен геноцид. Засега все още може да се действа по фронта на алтернативни енергоносители, космическа инфраструктура и енергетика... обаче, изострят ли се нещата и пламнат ли множество локални войни за петрол - забрави за пробиви))


суборбиталните туристически полети си е добро начало.
Остава да има и специални ОРБИТАЛНИ станции-прехващачи, които да поемат пътническите и товарни капсули и да ги качват нагоре. Сиреч - орбиталната инфраструктура ще изпълнява ролята И НА последна степен на ракетоносител.
Чат ли си?
Мост, човече, мост. Не върволица лодки през реката...




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.07.08 23:11



Определението за политическия туризъм ме накърка на мах!





Тема Re: чели сме пикниканови [re: akonitin]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.07.08 23:14



Батка, Остави човеко. Не те ли кефи бодряшкия му младежки цинизъм?





Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор cineman (киноГавър)
Публикувано14.07.08 04:42



Мисълта ми беше, че едното ще може да носи пари за другото. Евентуално.

----------
Дограмата ми хлопа!


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано14.07.08 17:59



Чат съм, чат съм. Друго нещо си е мостът, луксозна работа, удобна

.
Само че, мост не се хвърля, преди да си прекарал някоя и друга лодка, поне да видиш за какво иде реч.
Те това е то и суборбиталният туризъм - първи лодчици. А твоите СПЕЦИАЛНИ намирисват пак на същия ентусиазъм (и мерак) на автора-фантаст. Не че не го разбирам и не бързам и аз да го видя направено, ама...
Ще рече, искат огромни инвестиции, добре координирани действия на много (и то мощни) играчи и т.н. И добър план за възвръщаемост на инвестицията. Щото пустите инвеститори са кофти племе, все искат нещо да остане и за тях (повечко, по-добре).
Не е като бай Кольо Фичето да събере дружина и да хвърли мост над Янтра. Пък народонаселението/общината/бея да събере няколко капи грошове и да му плати.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.