Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:37 22.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: БaйKyн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 21:40



историята на цивилизация доказва, че се случват пробиви, когато нещата не зависят от мракобесниците; там, където са останали зависими от тях, на същото място работят археолози

Това, че мнозинството е тъпо, не е повод да се приспособяваме към него. В крайна сметка, кой е овчар, кой стадо, кой вълк и кой овчарско куче?

връткането на кръгчета вече е дало доста материал и информация к размышлению - грях ще е да се похаби (не че не се е похабявало).
И не в разширяването на жизнения ареал е същината. Защо хората продължават хем да се смятат за повече от животните, хем да се вместват, когато им изнася, в критериите на животинска популация?

Малтус е автор на афоризми. "Законът" му никога не е бил доказван - нещо повече, той е недоказуем.

Експанзията не започва при подуване на коремчетата, а при възход на дадена цивилизация. Испания не е мряла от глад, когато тръгва и открива нови континенти. Англия не е беряла душа, когато основава американските си колонии.
Много странно схващане. По твоему излиза, че тъкмо Сомалия трябва да е водеща в космическата експанзия.
Чели сте история, ама не сте я дочели, драги ми малтусианци.
Стигне ли се доподути коремчета в глобален мащаб, няма да последва стълба към звездите, а гроб и материал за извънземни археолози.
ЕТО ТОВА е доказано от хилядолетията цивилизация!

Цялата органична химия и биохимията дължи съществуването си на изследвания на експлозиви за военни нужди. Балистиката и диференциалните уравнения - за нуждите на артилерията.

Иначе съм съгласен - бедните духом да правят квото си щат с духовността си...




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.08 22:21



В крайна сметка, кой е овчар, кой стадо, кой вълк и кой овчарско куче? именно

който се оправдава с глупостта на мнозинството значи принадлежи към него. на умния човек глупостта на мнозинството не му пречи, а му е от полза, както е от полза за овчаря това че овцете са глупави.





NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.07.08 22:39



е, радвам се, че те ублажих.
само дето подозирам, че под "умен" разбираш "хитър", защото истински умният няма полза от чуждата глупост, освен тарикатската полза... няма що, голям келепир

все пак не хлътвай в подробностите на сравнението за овчаря и овцете - сравнението не е реалността

не разбрах къде видя оправдания; повечето тъпаци избират тарикати да ги управляват - аз не съм ги избирал; огромна част от тъпуците хвърлят боклук навсякъде - аз не го правя, даже фасовете си ги събирам в джоба.
Така че - пречат ми тъпуците. Защото са количествено повече и с по-голяма готовност се сбират в глутници.
Т.нар. умни е време да направят адекватното в отговор, а не да чакат да тръгнат, заемайки позата "мен не ме засяга, всичко ми е известно и всичко ще се скапе, защото така става, ама аз съм над тези неща".
Не си над тези неща. Принуден си да се съобразяваш с мнозинството и не си толкова голям комбинатор, че да се провираш между капките.
Цинизмът и непукизмът, разправят, бил добър щит... направен обаче от мъгла. Можеш да създадеш видимост, че си неуязвим и премъдър - нищо повече. Топи ти се лойта в същия пържолник, ама те е шубе да кажеш, че страдаш. Ти си в пълна самоотбрана. Рано или късно овцете ще те смачкат - и вече са ти пукнали ребрата, щом си решил да седиш и да чакаш да тръгнеш.




Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 08:43



само дето подозирам, че под "умен" разбираш "хитър" не виждам смисъл да наричам пясъка на плажа с едно име а пясъка на строежа с друго. хората наричат някого хитър когато е умен и ползва ума си за лично облагодетелстване, и аз ползвам двете думи, но не стигам до там че да вярвам че това са различни неща.
Т.нар. умни е време да направят адекватното в отговор, а не да чакат да тръгнат, заемайки позата "мен не ме засяга, всичко ми е известно и всичко ще се скапе, защото така става, ама аз съм над тези неща". ами някой го правят - поробват тъпаците и си прекарват добре на техен гръб. други макар и умни не го правят, понеже и без да поробват никого си прекарват добре. трети са прецакани от съдбата - природата им е заложила непостижими уродливи цели и нищо не могат да направят за да ги постигнат. би трябвало да се евтанират такива, но това в края на краищата си е техен проблем, нека се гърчат.
но струва ми се имаме някои фундаментални разлики в разбирането кой е умен кой не и какъв е смисъла на цялата работа. май за тебе ако човек предпочита да чете книги и да мисли върху вечните въпроси, вместо да ходи да пие с приятели, то той е умен. така ли виждаш нещата или просто съм се заблудил?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 10.07.08 08:51.



Тема Re: Отговорътнови [re: Zvezdichko]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.07.08 08:48



сигурно безтегловността наистина е вредна, щом го казват, ама влиянието на вредните неща твърде се надценява в днешно време. то и раид е вреден за хлебарките, ама ей на, живеят си още. това че нещо ще вдигне смъртността от 1% на 10% не е причина за изчезване, противно на това което вресливите еколози мислят.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Отговорътнови [re: Шapkaн]  
Автор Zvezdichko (минаващ)
Публикувано10.07.08 10:33



Ахаааа най-сетне разбрах идеята ти и възмущението от горепосочения Реликуишментор



В човешката цивилизация винаги е имало и ще има два типа хора - хората-вкаменелости, които се страхуват от промяната и никога няма да направят решаващата стъпка; и хората, които не се страхуват от риска...



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: zaphod]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано10.07.08 10:39



Пък и тъй и тъй трябва да си помисля. Не съм свикнал да мисля, там е лошото. Какво значи "да мисля"? Да мисля значи: да се изплъзна, да баламосам някого, да го заблудя, да го пратя за зелен хайвер, ама нали сега всичко това не ми върши работа...

Е, добре, Маймунката, баща ми... Да си го върна тъпкано за всичко, душата им да извадя на гадовете, нека да се нагълтат с мръсотии, както аз се нагълтах... Не е това, не е това, Рижи... Впрочем, това е, разбира се, но какво значение има всичко? Това ли трябва да измисля? Та то е псувни, а не мисли. Побиха го ледени тръпки от някакво страшно предчувствие и като прекрачи наведнъж през всевъзможните разсъждения, които го очакваха, яростно си заповяда: "Виж какво, рижа мутро, няма да си отидеш оттука, докато не измислиш каквото трябва, ще пукнеш тука с това кълбо, ще се изпържиш, ще изгниеш, но няма да си отидеш..."

"Боже мой, защо онемях, мислите ми къде са? - Той със замах стовари отмалелия си юмрук в лицето. - Та цял живот в главата ми не е имало нито една мисъл. Чакай малко. Нали Кирил казваше нещо такова... Кирил!" Той трескаво се ровеше в спомените си и изплуваха някакви думи, едни му говореха нещо, други малко му говореха, но все не бяха тези, които му трябваха, защото не думи бяха останали от Кирил, останали бяха някакви смътни образи, много добри, но напълно неправдоподобни...

"Какви подлеци... Пак ме изиграха, гадовете, две думи на кръст не мога да обеля... Апаш... Апаш си беше и апаш си остана... А не трябва да е така! Чуваш ли? И в бъдеще веднъж завинаги трябва да се забрани! Човек се ражда, за да мисли (ето го най-после Кирил!)... Само дето не вярвам в това. И по- рано не вярвах, и сега не вярвам, и за какво се ражда човек не знам. Ражда се, защото се ражда. И започва да си вади хляба, както може. Нека ние да сме здрави, а те нека да пукнат. А кои сме ние? А те пък кои са? Пак нищо не можеш разбра. Когато на мен ми е добре, Барбридж е зле, когато на Барбридж му е добре, Очилатия е зле, а когато Пресипналия е добре, всички са зле, само той, глупакът, си въобразява, че все ще успее някак си да се изплъзне навреме... Боже господи, пълна каша! Цял живот се боря с капитан Куотърблад, а той цял живот се бори с Пресипналия и от мене, будалата, само едно искаше - да оставя този занаят. Но как можех да оставя занаята, когато трябва да храня семейство? Да отида да работя? Не искам да работя за вас, повдига ми се от вашата работа, не можете ли да разберете това? Ако човек работи, винаги работи за някого, роб е и нищо повече, а аз винаги съм искал сам да върша всичко, да бъда самостоятелен, за да мога да плюя на всички - и на мъката им и на скуката им..."

Допи остатъка от коняка и с всичка сила фрасна празната манерка в земята. Манерката подскочи, блесна на слънцето и се търкулна нанякъде - той тутакси забрави за нея. Сега седеше, закрил очи с длани и вече се мъчеше не да разбере, не да измисли, а поне да види онова, което трябваше, но отново му се привиждаха само зурли, зурли, зурли... "Гущерчета", бутилки, купчини дрипи, които някога са били хора, колонки от цифри... Знаеше, че трябва да унищожи всичко това и искаше да го унищожи, но му се струваше, че ако всичко това бъде унищожено, няма да остане нищо - само равна, гола земя. От безсилие и отчаяние отново му се прииска да си облегне гърба и да отметне назад глава, той стана, машинално отърси прахта от панталоните си и взе да се спуска в кариерата.

Слънцето припичаше, пред очите му плуваха червени петна, въздухът трептеше в дъното и от това трептене му се струваше, че кълбото танцува на едно място като буй над вълни. Мина покрай кофата, като суеверно повдигаше краката си по-високо и внимаваше да не настъпи някое черно мастилено петно, а после, като затъваше в рохкавата пръст, се помъкна напряко през цялата кариера към танцуващото и намигащо кълбо. Целият беше облян в пот, задъхваше се от горещината и в същото време го побиваха ледени тръпки, тресеше го яко, сякаш беше махмурлия, а в зъбите му скърцаше блудкава тебеширена прах. И повече не се стараеше да мисли. Само отчаяно повтаряше наум едно и също като молитва: "Аз съм животно, нали виждаш, животно съм. Дума не мога да обеля, не ме научиха да приказвам, не умея да мисля, тези гадове не ми дадоха да се науча да мисля. Но ако ти наистина всичко можеш и всичко знаеш, и всичко разбираш... намери му цаката! Надникни в душата ми, знам, че там е всичко, което ти трябва. Сигурен съм! Та нали никога и на никого не съм продавал душата си! Тя си е моя, човешка! Ти, само изцеди от мене каквото искам, нали е изключено да искам нещо лошо!... Проклето да е дано, та аз нищо не мога да измисля освен тези неговите, детските думи: "Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!".



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор БaйKyн (таен сеяч)
Публикувано10.07.08 11:16



Май започнахме да ти се изреждаме двама, но ти си борбено момче в споровете, ще се справиш

.

Та, подред.
Я ми припомни някой пример за пробив без участие (предварително или следварително, все тая) на мракобесниците, че нещо се почувствах слаб в спомените си по история.

За тъпото мнозинство, овчарите, овцете и прочие, коментарите са излишни, смятам. Исторически само се сменят играещите ролята на овчар (не казвам пастир, щото ми звучи по-иначе) за момента.

Връткането на кръгчета също го изчерпахме. Сам казваш "не че не се е похабявало".

А сомалийската метафора си я възприел твърде буквално. Имах предвид, че експанзия ще започне не с ентусиазъм, а ПО ПРИНУДА и заради вечната БИТКА ЗА РЕСУРСИ. Естествено, принудата и битката може да имат много лица и някъде на последните места в редицата е подутият тумбак. Заради него може да има гранични кланета между гладни племена, а не космическа експанзия.
И мисля, че грешиш - точно в жизнения ареал е същината. Викай му както искаш - изчерпване/недостиг/твърде висока цена на ресурси, борба за надмощие, пренаселеност от тъпото мнозинство или каквото искаш - общо взето, едно и също е.
Колумб не е тръгнал към Америка (Индия?!) от любов към географията, а от икономически съображения. Не е важно дали са негови, на испанския крал или на някой по-умен от тях двамата. Същото е и с английската експанзия - въпрос на целенасочена политика е, а не на нечий ентусиазъм. От какво е продиктувана политиката? Ами пак от същото - принуда и нечий диктат - бил той мерак за територии, ресурси, повечко роби и т.н. Общо казано, разширение на жизнен ареал. Е, хората очевидно имат различни критерий по въпроса що е то жизнен ареал, особено що се касае до количествените му измерения.
Та така - въпросът е само кой е овчарят в момента и кой може да си позволи нещото, наречено експанзия. Сомалийците може и да могат някой ден, но днес - цък. А кой може - сам го казваш с примерите за химията и другите науки . Поне на днешният ден така изглеждат нещата.



Тема Re: има ли полза от космически изследваниянови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.07.08 14:02



А според мене главната полза (или по-скоро ефект) се е случила е далечното праисторическо минало и се състои в създаването на календара (да, не съм забравил!) и концепцията за измерване на интервали време, по-дълги от няколко дни. Ефектът върху човечеството е фундаментален - започвайко от дефинирането на човешката психика и психология. Горе употребих ефект, защото кой знае как би изглеждала цивилизация, за която понятие от типа "след една година и два месеца" не съществува по принцип, а вместо него има "някога в бъдещето". Може да се чувтсват по-добре от нас, без постоянното тиктакане на часовниците. :)



Тема Re: Отговорътнови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.07.08 14:12



За глобалното затопляне се спори, ама за загубата на костна маса никой не спори.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.