Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:04 25.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Внимание телулист или за новата вътрешна емиграциянови  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.04.08 22:43



Внимание, телулист във форума на "Чикън Груп", или за новата вътрешна имиграция


Вървя си оня ден по "Витошка" и чета табелите по витрините. "Bvlgari", "Prada" и какво ли още не. Комай единствената табелка на български е с името на улицата. Разбираемо - това са световноизвестни вериги, няма да променят името си от уважение към черните ни очи, или дори към азбуката ни. Пък и ние не се натискаме особенно, нали в края на краищата в масовото съзнание англоезичното е символ на прогресивното и напредничавото.

Нещо повече, ние не просто понасяме писането на чужди езици, което донякъде е разбираемо, особенно в случаите със запазени марки и фирмени знаци. Но ние отиваме по-нататък като активно го търсим. Пресен пример е електронното списание за фаLтастика "Чикън Груп"(1). Един от феновете на "Чикън Груп" беше толкова разлютен от обидата, че ме заплаши с бомба. Прави чест на модераторката на техния форум, че затвори темата, но факта че телулистът (както навярно би го нарекла невръстната ми щерка) от Ахсаково не беше "бан-нат" говори че в някаква степен "Чикън Груп" го подкрепя. Но за свое успокоение открих, че в съседната тема той бурно протестира против закона за равнището на изучаване на Български език. Хора, чието мнение е въпрос на удобство, а не на принципи не се жертват за каузи.

Обаче проблемът с "Чикън Груп" всъщност отразява по-дълбок процес, който на фона на пламенните мнения за името на фаLтастичния електронен вестник остана на заден план.

През последните години в България се появи любопитен феномен - вътрешна емиграция от нов тип. По същността си това не е ново явление. При социализма, както при всяка тоталитарна система също имаше вътрешна емиграция. За много хора, които не можеха физически да напуснат страната поради икономически, законови, семейни или други причини, това беше единствената възможност да се саморазграничат от заобикалящата ги действителност. Най-често вътрешната емиграция беше срещана сред интелигенцията и имаше идейна основа. Може би най-характерния случай в българската литература е този с писателката Яна Язова, а във фантастиката мога само да предполагам, затова няма да давам примери.

Съвременната вътрешна емиграция е по-скоро културна. Тя започва от заместване на родния език с английски и стига до възприемане на културните модели и начина на живот на доминиращите англоезични страни. Случайност е, че става дума точно за английски и англоезични страни - ако Наполеон беше победил в битката при Ватерло, сега щяхме да се оплакваме от френския и френскоезичните страни, ако кайзер Вилхелм беше спечелил Първата световна война - от немския и от Германия.

Конкретните прояви - като гореспоменатия "Чикън Груп" или електронните издания "Starlighter" и "Shadowdance" са толкова много и до такава степен са навлезли в ежедневието ни, че не ги забелязваме. Но те са само външните прояви на стремежа на една огромна част от българското население ако не физически да напуснат страната, то поне мислено да се пренесат извън нея.

Смятам, че има две главни причини за това. От една страна разбира се е глобализацията и превръщането на света в едно голямо "село", в което всичко е на разстояние едно щракване с мишката, а от друга - незавидното положение на българската икономика, поредицата от правителства, които гледат на държавата като на собствен двор и не на последно място - на самите нас, които сме израсли с мъдрости като "учи, че да не работиш" и "наведена глава секира не я сече" и други подобни.

Лошо ли е това? - Най-напред, независимо дали ни харесва, трябва да примем действителността, защото стратегията на криене на главата в пясъка едва ли е спасила и един щраус. Смятам, че на кирилицата и остават две-три поколения преди да стане "паралелна" или "дублираща" азбука. Процесът вече е започнал в автомобилите регистрационни номера, в които се използват само букви с аналог в латиницата. На българския език в обогатена форма, приближаваща го до английския и есперанто-то, вероятно му остава малко повече.

Както всичко, и този процес има две страни. От една страна се приближаваме до световната култура и прагматично погледнато отпада една пречка, която не ни позволява да я възприемаме директно. От друга - губим своята индивидуалност.

Да си емигрант, дори вътрешен, е много особена позиция. Повечето получават съжаление, защото са били принудени да напуснат родината си заради някакво зло - война, терор, бедност, епидемия. Почти е невъзможно да те възприемат като равен.

В романа на Алек Попов "Черната кутия" има една сцена на западния бряг на Атлантика, която доста добре обяснява проблема. Български професор, математик, поканен да преподава за една година в американски университет, обяснява на петнадесетина годишния си син защо не иска да остане в Щатите като започва с "камъкът си тежи на мястото", и стига до начина, по който те възприемат местните - като равен или като беден роднина, дошъл на гости у богатия си чичо.

В тази ситуация има две възможности - едната е, човек да се представя за част от световната култура като я имитира, например поставяйки английско име на ... птицефермата си. Другата е да бъде в част от световната култура с това, което самият той представлява, с това, което е. Както беше казал един велик художник, в изкуството можеш да бъдеш само имитатор или революционер.


____________________________________________
(1) "Чикън Груп" е лингвистично недоразумение с цвят на патешки дрисък, което се мъдри от дясната страна на магистралата за София, близо до изхода от Бургас. Не бих се учудил ако се е разпълзяло и на други места из страната, както обикновено се случва с подобни недоразумения.



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емиграциянови [re: valio_98]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано21.04.08 00:00



А да си забелязал, че българска национална кухня се предлага в ТРОПС КЪЩИ??? Това би ли ми го превел, че домашният ми преводач не го знае какво е туй чудо? Аз пък хептен.





Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: Гeнepaлa]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано21.04.08 02:53



Не, до тез _зияйни_висоти_ не стигнах - аз българскаат кухня си я консумирам главно от собствената кухня. :)



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: Гeнepaлa]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано21.04.08 08:15



що е българска кухня? - онова дето се готви в България от гръцки чушки, македонски яйца и румънско мляко на прах, превърнато в "кисело"?
от китайски ориз и турско зеле?

Вальо, за много неща не си прав. Например, че нямаме производство (не знам дали си засегнал този въпрос, а и няма значение) - произвеждаме много и качествени лайна (никакви намеци и метафори, лайна, изпражнения). За целта внасяме суровина от чужбина, вместо да преминем към затворен цикъл (да, ето това наистина е пример за изостанала технология...)

по същия начин внасяме идеи, концепции, езици, клишета, дрън-дрън и тра-ла-ла, след което ги преработваме - всеки добросъвестно и всеотдайно в... лайна?
НЕ - КУЛТУРА!

айде чао, отивам да гледам д-р Хаус
(Вальо, още съм ти сърдит за Марс. Имахме някакъв шанс да запазим кирилицата и един-два български термина там... обаче ти си траеш и не приобщаваш родно постижение към световната мисъл. Значи си... саботьол? Или си деликатен и не искаш да кажеш, че проектът не струва?)

вътрешната емиграция се дели на плазмодийна и революционна. Революционната ще направи революция - някой ден. Плазмодийната ще се превърне в протоплазма - съвсем скоро.
И може да удави революционната в слуз преди да е настъпила революцията.

затова - отивам да... е, вие си го знаете



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: Шapkaн]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано21.04.08 10:41



"И може да удави революционната в слуз преди да е настъпила революцията. .."

Дай боже! Аман от прекрояване на обществото по нечий тертип. ДА оставим еволюцията да свърши нещо най сетне и тя. Тя горката, току набере инерция и изходен материал и бам - цъфне някой кретен с нови идеи и айде всичко от нула. А блондинките не си губят времето, излизат все по нови и по усъвършенствани модели...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано21.04.08 13:32



... и чилийско грозде за десерт (само по 15 лж/кг), както открих на една отбивка по пътя от Стара Загора за Бургас. Да си бях донесъл една торбичка, щях да понаправя малко пари...

Не съм забравил за Марс, нито за "Кеплер" и за цените, но то изиксква няколко дни активна работа, а не 30 мин. в някоя чакалня.



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано21.04.08 13:34



Хайде да опитам пак - тук се бунтувам против сляпото подражание на чуждата култура, а не ти предлагам да прекрояваме обществото. По дефиниция подражателят не може да създаде нищо ново.

ПС Камо ли пък да направи революция.

Редактирано от valio_98 на 21.04.08 13:34.



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано21.04.08 15:01



вече знам - ти си в първата десетка изправени до стената
щеше да е по-лесно, ако беше юрист
но ще го преглътна

точно ти, ламаркистки еретико, ще ми говориш за еволюция
хмък
освен това - еволюцията е за безмозъчните и неосъзнатите
на мен лично не ми трябва прекрояване на обществото - ампутацията е по-добро, да не ми се пречкат разни общества по сияйната пътека към бъдещето (теб не те каня да я следваш; нали и без това ще те разстрелят, ако бюджетът за боеприпаси позволи)



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано21.04.08 15:04



недей така грубо - диагнозата му е "разстрел", трябва да сме по-деликатни

шегувам се, че ти се сърдех; ти пък се върза... Уилсън


не ме безпокойто до довечера - гледам д-р Хаус



Тема Re: Внимание телулист или за новата вътрешна емигрнови [re: valio_98]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано21.04.08 16:08



Едно време му викаха глобализация. А още по преди - "западно влияние" /там някъде с печатите по бедрата и рязането на тесните дънки/.
Няма вътрешна емиграция Вальо, има липса на ценности.
Нали помниш, че Азис беше в първата десетка на най-великите българи.
Изборй ми 3-4 имена от последните години /независимо в коя област/ които да са пример за подражание. И ще ти стане много ясно останалото.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.