Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:06 27.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Еднопосочна мисия до Марс  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано06.03.08 15:09



едно леко шокиращо предложение:
http://www.universetoday.com/2008/03/04/a-one-way-one-person-mission-to-mars/

Накратко:
Джим МакЛейн, бивш служител на НАСА, предлага мисия до Марс в странен формат, целта на който е да върне интереса към изследването на космоса.

Предложението се свежда до еднопосочна човешка мисия до Марс за един астронавт. (Броят такъв тип мисии обаче не е задължително един, т.е. могат да се пращат много пъти по един човек доживот там.)

Смисълът на предложението е да се пришпори изследването на планетата, като се игнорира един от най-големите настоящи въпроси - връщането наобратно. Логиката явно е, че ако се чака разрешение на този въпрос може въобще да не се пристъпи към действие в обозримо бъдеще.

Авторът на предложението счита, че доброволци няма да липсват, въпреки невъзможността за връщане.

За пример дава руските космонавти, които за разлика от астронавтите на САЩ днес, не били личности за пред широката публика, а по-скоро пилоти авантюристи чиято цел е "работа да се върши" - нещо което било валидно и за астронавтите от 60-те, но не е сега.

Статията успява да не спомене нито веднъж думата "герой".



това е общо взето. ако на някой му се дискутира - да заповяда. аз в момента съм в лек потрес.

"Everything that can happen does"
----------



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: firefox]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано06.03.08 18:04



ПО ПРИНЦИП съм на мнение, че към планети като Марс ВЕЧЕ трябва да се лети именно с цел ПОСТОЯННО ЗАСЕЛВАНЕ, а не на разходка.

въпреки провала на експеримента Биосфера-2, има достатъчно технологичен опит за създаване на (почти) изолирано автаркично селище с неопределено дълъг срок на използване. В МЕМБРАНА.РУ има доста статии за такива проекти, дори за изпитания на техниката в земни условия насред пустини.
Опитът на антарктическите станции също не е за пренебрегване...
С една дума - основава се колония, която ще плаща на Земята за различни доставки (но не баналните въздух, вода и храна! идиотско е, ако не могат да си ги добият сами! за нова техника става дума, за модули на производствени инсталации, такива работи) с информация за планетата, ще поема изпълнението на научно-изследователски поръчки. Честна размяна.

УХА!
Най-после ще се появи добро място за емиграция!


Предполагам, че не един руски космонавт НАИСТИНА с радост ще се навие на това. Особено, след като има една руска поговорка: Родину лучше любить издалека!

Жалко, че близките десетина години няма да ме вземат (ако проектът стартира до края на 2008, което е свръхоптимизъм де)...

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема ... и еднопосочна мисия до Лунатанови [re: firefox]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано06.03.08 18:17



През 60-те г. двама инженери от ... забравих фирмата, но май беше Лоръл, в първите години на програмата Аполо са предлагали подобен полет до Луната на базата на Джемини, за да се изпревари СССР. Идеята е била все пак да се върне човека когато Аполо е готово, а междувременно да му се носят запаси с апарати на базата на Сървайвър. Аз написах една кратка "дописка" за това за Тера-та, но убийте ме, не помня дали излезе.

По темата има филм на Робърт Олтман:


както и книга, в която руснаците правят същото:

(една глава е дадена за мостра).

По-популярни са едноспочните пътешествия до звездите, но както виждате и в Слънчевата система ги има... :)



Тема Re: ... и еднопосочна мисия до Лунатанови [re: valio_98]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано06.03.08 21:49



Не е излязла за съжаление, Вальо.

За тоя брой е предвидена.



Тема ... и за цената на удоволствието...нови [re: Гeнepaлa]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано07.03.08 06:47



Да сме живи и здрави, когато стане. Ако не, кажи да я пусна в блога.

П.С. Всъщност като се замисли човек - по времето на Студената война е имало натиск върху страните да стигнат до Луната за минимално време. За полета до Марс няма такова нещо. На всичко отгоре човечеството от поне 10-20 г. разполага с технология да закара космонавт до Марс и да го върне. Обсъждането на подобни отчаяни идеи буквално е срамота на фона на възможностите на човечеството.

Наскоро четох нещо, което може да даде база за сравнение - Щатите например през 1-2 години истрелват тежки щпионски спътници като този дето го обстрелваха наскоро. Те много приличат на телескопа "Хъбъл" и цената им е около 1 млрд. долара. Истрелването варира от 400 до 600 хил. долара в зависимост от това дали се ползва ракета Титан-IV или Совалката. Oт 1976 г. насам са изстреляни поне 20, по 1.5 млрд. долара или 30 млрд долара за около 30 години. Това е само една дребна американска програма за шпионски спътници. Русия и преди това Съюза сигурно са харчили за подобно цели примерно 1/6 от това (взимам съотношението на разходите по лунните програми от 60-те), но като се има предвид по-ниския им стандарт на живот, всъщност разходите са сравними.

Проектът на "Марсианското дружество" на Робърт Зубрин за пряк полет до Марс с 18-месечен престой на повърхността се оценя на 55 млрд. долара, разпределени върху 10 години.

Виждате, че сумите за елементарно надничане през оградата и за една не съвсем "флаговтикателска" мисия (това е пренебрежителен израз с който обикновенно се характеризира програмата "Аполо" в средите на руските фенове на космонавтиката) са от един и същ порядък. А вместо това се обсъжда една героична (макар и неспоментато!) и самопожертвувателна мисия до Марс. :(



Тема off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: firefox]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано07.03.08 13:14



Преди малко попаднах на един готин списък от 10-те най-ужасни градски легенди (на науката).

Този конкретния ме върна много носталгично в миналото, някъде около палеозойската ера, когато Hellen постваше тук и в някаква тема беше споменала хипер-якитие писалки за милиони на НАСА, а някой и отвърна с това, че руснаците ползвали просто молив.

Ех, онези времена!... :D

Та по тоз повод - ето я Цялата история (тм):


NASA’s Expensive Space Pen

By Shamini Bundell
The pen is mightier than the... umm... pencil.

Some time during the space race the astronauts and cosmonauts related to their relative bosses that their pens didn’t work in space. Great minds set to work on the problem.

NASA’s solution:
We need a pen that functions in zero gravity! Quick let’s spend millions designing an awesome space pen that works in freezing and boiling temperatures and underwater, oh and also in space!

Russian solution:
Ve need to buy sum pencils.

I would like this to be true. Especially the part where the Russians speak English in a silly accent. But it’s not. In fact both sides started off using pencils, but they the leads kept breaking off and getting stuck in things; also NASA wasn’t keen on having flammable wooden sticks floating around up there. A bloke called Fisher and his company decided to develop ‘astronaut pens’ without any money from NASA until they started buying them. Soviet space programs also ended up using the Fisher pens, as did many an excited child with no real need to write upside down, in the bath or in temperatures of -35 to 250 degrees Celsius but who nonetheless got extreme satisfaction from simply owning one.

"Everything that can happen does"
----------



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: firefox]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано07.03.08 14:54



Вярно е това за писалката и за моливите, но никак не е трудно да се повярва в подобен мит, защото цените на космическата техника могат да бъдат ужасяващо големи.

Например, само изследването,което Алан Стърн (зам. администратор на НАСА за научни изследвания) поръча за предвартително изследване на възможността марсоходите от следващото поколение да събират проби (които евентуално после да бъдат закарани до ракета, която да ги донесе на Земята) струва 20 млн. долара. Става дума само за разработка на хартия, т.е. на компютър и не се прави никакъв хардуер.

В случая цената е толкова висока, защотото трябва да се разработи концепция за цяла програма с връщане на проби. Напр. сигурно няма да се връщат цели павета, ами настъргани частици от тях или дори от вътрешността им, т.е. не става само да се добави една кофа отзад на марсохода, в която да се събират камъни и после тя да се закачи на ракетата към Земята.



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: firefox]  
Автор sinsky ()
Публикувано07.03.08 22:22



Не съм чел статията но според мен става дума за аутсорсинг - големите компании качват разни хора на луната, оставят ги да поотлежат горе и те стават на програмисти. Изглежда ми логично..



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано08.03.08 08:19



Вальо, съгласи се, че връщането на проби може да много голямо техническо постижение, но е "екстензивен" акт (да не кажа глупав).
"Интензивно" би било да пратят достатъчно добра (и по-универсална) роботизирана лаборатория, която да праща към Земята само информация за поръчвани й едва ли не он-лайн изследвания (закъснения от 3 до 20-тина минути при радиообмен).

Ох, хубава тема се отвори (уважения към инициатора)... ама дали трябваше?
Клубът отдавна е заспал, сбира се само за скандалчета и други упражнения за плитки мозъци с тесен мироглед.
Като всяка друга, и тази тема ще де напълни със сплескани шегички, с бисери на тъпоумия и редки проблясъци по същността на темата.
Няма ги мечтите от 20-30-50-60-70-те, то и от прегледите на списанията се вижда.
Вальо, и в гнилата западна имперска бушохитлеристка и враждебна на прогресивното затънало-в-лайна човечество, англо-американоезична преса същото ли е? Край на планове за колонизация на космоса, сбогом тераформирани планети (имам специално мнение за тераформирането)? Или все пак са останали здрави немарксистки сили някъде?
Само без линкове, моля!

Впрочем... ти би ли отишъл на тоя пусти Марс? В малка семейна колонийка на южния склон на валес Маринерис? С изглед към Тарсис?

(стига с тия приказки за скъпотия! Един днешен изтребител струва 1 милиард! ИЗТРЕБИТЕЛ, дами и господа, не ИЗСЛЕДОВАТЕЛ! И повечето от вас са съгласни, че за оръжие е оправдано да се харчим, а за марсиански или орбитални колонии - не! Или поне не ви пука за това...)

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема идеята не е нованови [re: firefox]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.03.08 08:43



обаче не отива на съвременното свръх загрижено за човешкия живот общество. помисли си само - хората не са склонни да убият дори виещ от болка раково болен, който така или иначе ще умре, какъв е шанса при това положение да се навият на убийство на здрав прав човек, още повече убийство струващо милиарди



П.С. жива да си че пусна хубава тема, писна ми да чета за конкурси и базари. не че съм чел темите де, но и заглавията ми действат достатъчно подтискащо.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 08.03.08 08:44.



Тема Re:нови [re: Шapkaн]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано08.03.08 09:37



без да съм Вальо (за което... ъъъ... се извинявам?):

по това, което виждам - космическите изследвания не са тотално зарязани, но са на доста заден план. със сигурност, на наса се гледа като на някакъв гигантски артефакт от миналото, който пари получава все по-трудно и ги оправдава още по-трудно.

за сметка на това, има една мъничка все още вълна на частна инициатива - странни хора, готови да трошат маса пари за да осъществят непрактичната си мечта да строят ракети. миналата година имаше няколко такива случая на милионери-авантюристи, които се включиха в нещо като приятелска космическа надпревара, тествайки различни собствени ракети. двама изпъкват като имена, но за съжаление, единият - стив фосет - загина (изчезна безследно) пак миналата година. отделно - върви ежегоден конкурс за принципно решение за космически асансьор. разни университетски екипи строят мини-прототипи и се състезават, но цялото е едва ли не намиране на работа докато не напреднат с въглеродните нанотръби.

иначе, на дневен ред са био и нанотехнологиите. от една страна Матусаиловата фондация (Аубри Де Грей), която се опитва да канализира опитите за удължаване на човешкия живот до неопределен срок, и от друга страна, паралелно с това, основната тема е Сингуларността (както чудесно си я описал в Нано. в смисъл - наистина точно за това говорят, едно към едно направо.)

за Марс конкретно - още от трилогията на Ким Стенли Робинсън за Марс (Червен, Зелен и Син Марс; много добри! препоръчвам!) има сформирано едно общество, което се е засилило да ходи на Марс при пръв удобен случай. нещо като клуб по интереси е, но хората освен да си чешат езиците, правят и някакви организационни стъпки - доколкото е възможно.
в този ред на мисли - предложилия инициативата (от началния постинг) е прав - желаещи да осмислят живота си с отиване до марс, пък дори и да го съкратят по този начин, няма да липсват

"Everything that can happen does"
----------

Редактирано от firefox на 08.03.08 09:39.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано08.03.08 15:12



Шаркане, да и не. Следващия марсоход - т.н. Mars Science Lab - е точно това, той ще си носи инструментите. Нещо9 повече, ако ще се връщат проби на Земята или дори само в земна орбита, задължително е те да се стерилизират (има даже организация, която притестира против подобни начинания!), т.е. ако има живот, той да се унищожи. От друга страна, тук имаме подобен проблем както при астрономията с космическо базиране - не може лесно да се добави нов (по-чувствителен, с по-широк диапазон, работещ на друг принцип и пр.) инструмевнт към лабораторията на Марс, това може да стане чак при изпращането на следващата станция. Астрономията е в по-облагодетелствувано положение защото повечето телескопи са на околоземна орбита и ето че на Хубъл ще му слагат нови инструменти за трети път.

Мисля, че истината е някъде по средата - примерно базовите "обзори" на големи площи да се правят автоматично, а интересни образци (може би събирани с години от различни марсоходи и складирани в орбитален модул) да се носят до Земята и едва като следваща стъпка - там да идат изследователи.

На пръв поглед изпращането на хора е най-скъпо, но един геолог или биолог на място използва времето си на порядъци по-добре отколкто един автомат, но пък е изправен пред ограничения на времето, с което разполага, а един автомат може да работи там с години, да обикаля десетки или дори стотици километри територия, търсейки най-интересните места.



С това за ентусуазма ми напоомни на дневниците на Каманин. В началото той се е борил за серийно производство на "Востоци", все едно са кремвирши, и си е представял живота в Звездното градче като в авиационен полк, с бойни дежурства, натрупване на летателни часове и пр. Подобна атмосфера срещнах наскоро в книгите на Антон Первушин, но той на места е малко наивен.



Аз не съм авторитет по западната любителска космонавтика, но впечатленията ми са, че това е ракетомоделизъм за възрастни. Най-сериозната група - фирмата "Scaled Composits", ръководена от Бърт Рутан и подрекпяна финансово от един от основателите на Майкрософт, - по същество повтори това, което фон Браун и компания са правели преди 60 г. Дори една от компаниите, която се готви да участва в селдващата надпревара за суборбитални полети до космоса (канадска, с участието на един пенсиониран съветски? космонавт; не им помня имената) планира да възпроизведе почти буквално Фау-2 във варианта с херметична кабина. Сам виждаш, че ентусиазъм има, но той не е стигнал много надалече. Аз не очаквам следващите 10-ина г. това да се промени значително.

За тераформиране изобщо не става дума. Според мен инициативата на Буш е малко по-разширена версия на програмата "Аполо". Полетът до Марс е "флаговтикателска", а не колонизационна мисия, и единственият истински важен напредък, който виждам, е постоянната база на Луната.

Щом искаш, няма да пускам линкове, ама който иска нека да потърси из чичо Гугъл, защоето немога да разкажа за всичко, което съм чел в едно съобщение.



Не, аз не бих отишил на Марс. Не ми е интересно там. Това е място за геолог или за палеонтолог (а не биолог! аз съм песимист). Ако става дума за търсене на чивот в Слънчевата система, аз залагам, на спътниците на големите планети. Освен това изгледът към пръстените на Сатурн е по-вълнуващ! :)



И последно - скъпотията не бива да се подценява. Космическите изследвания струват скъпо, факт. Сравни ги с бюджета на една България. Обаче на фона на везкрайните ескадрили изтребители от четвърто и сега от пето поколение, парите дори за полет до Марс за джобни стотинки за големите държави.

Въпросът не е до пари или до липса на технологии, ами до отсъствие на мотивация и политическа воля. Буш си повдигна инициативеата не за да иде човечеството до Марс и да го изследва и заселва, ами за да нахрани приятелите на татко си от Локхийд, Бал и пр.

Разбира се, мотивацията може да дойде отвън, например ако намерим обгорен кръг някъде на Луната със следи от шестокрако същество около него... :)

В тоя аспект си мисля, че сега дори получаването на радио сигнал от извънземна цивилизация на 100 парсека няма да стимулира космонавтиката. Прекалено е далече и е абстрактно. Трябва ни нещо близко и осезаемо, напр. (следи от!) живот на Марс биха помогнали, а следи от Посещение - още поовече. Направо се замислям дали да не основем едно тайно дружество за фалшифициранет им. Ще знаят само хората, които четат дир-а. :)


Ех, размечтах се...



Тема ... и аз се нареждам в групата на ...нови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано08.03.08 15:14



... благодарящите!

Най-после нещо интересно!



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано08.03.08 15:19



Още малко и ще се почуствам като Джон Малкович... :)

Това дружество е на Робърт Зубрин (Mars society). От доста години те имат нещо като псевдомарсианска база в северна Канада където доброволци живеят все едно че са на Марс.





Тема Re:нови [re: valio_98]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано08.03.08 16:24



знам :)

известно време следях нюзлетъра и тн. мислех да се присъединявам :))

"Everything that can happen does"
----------



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано08.03.08 20:38



предложилия инициативата (от началния постинг) е прав - желаещи да осмислят живота си с отиване до марс, пък дори и да го съкратят по този начин, няма да липсват


Абе, само аз ли си мисля, че желаещи от такъв калибър няма да минат задължителния психотест за изстрелване в космоса? Малко парадоксално се получава



Струва ми се,чеДжорджОруел е схванал всичко погрешно.НеГолемия брат наблюдава нас.Ние го наблюдаваме

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано08.03.08 20:47



Нещо9 повече, ако ще се връщат проби на Земята или дори само в земна орбита, задължително е те да се стерилизират (има даже организация, която протестира против подобни начинания!), т.е. ако има живот, той да се унищожи.

Извинявай, не разбрах, организациятае против носенето на такива проби на Земята или против унищожаването на евентуален живот по тях?





А в тайното дружество ме бройте


Струва ми се,чеДжорджОруел е схванал всичко погрешно.НеГолемия брат наблюдава нас.Ние го наблюдаваме

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: ladyMarian]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано08.03.08 23:09



Да.



В кой роман се споменаваха ония природозащитници-екстремали дето се заразяваха с разни вируси за да ги предпазят от изчезване?



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано09.03.08 00:08



>"Впрочем... ти би ли отишъл на тоя пусти Марс? В малка семейна колонийка на южния склон на валес Маринерис?"

Аз да. Само да се засели там добър зъболекар, че хич не са ми наред зъбите :(

>"Един днешен изтребител струва 1 милиард! ИЗТРЕБИТЕЛ, дами и господа, не ИЗСЛЕДОВАТЕЛ! И повечето от вас са съгласни, че за оръжие е оправдано да се харчим, а за марсиански или орбитални колонии - не!"

Предполагам, повечето които пишат точно в този клуб не са съгласни, ама какво от това - колко сме - кажи-речи - хич





Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор sinsky ()
Публикувано09.03.08 14:28



> .. няма да минат задължителния психотест ..

Все пак трябва да има баланс, някакъв механизъм за намаляване на бройката. Какво по-добро от еднопосочно пътешествие до Марс? Предлагам психотеста да си го има, но да минават само откачените. Аз лично бих предприел такова пътешествие ако се изнамери начин да се изпълняват поръчки на двдта от амазон и и-бей до Марс (без регионално кодиране ако може).



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано09.03.08 19:40



една постоянна колония ще даде повече резултати от кои да е роболаборатории и флагопоставящи (както и по-сериозни) експедиции.

Не, ТРЯБВА да се лети. С еднопосочен билет.

От това, което почетох като нови данни за Марс, оцеляването на един или двама души не е чак толкова безнадеждно начинание.
Има атмосфера - трябва компресор за качване на налягането в обитаемите помещения.
Има воден лед - трябва само сондажна машина за вадене на замръзнала порода от дълбочина стотина метра.
Нужно е противорадиационно укритие при слънчеви изригвания (както и ранно оповестяване за такива - това може да свърши орбитърът, който ще е комуникационен спътник в ареостационарна орбита над селището).
Нужна е оранжерия (вече се "конструират" генетично променени растения за марсиански условия - парциалното налягане на въглеродния двуокис на Марс е ПО-ГОЛЯМО от това на Земята, а растенията се нуждаят ИМЕННО от този газ).
Нужен е енергиен източник (изотопна батерия; малък атомен реактор; термоелектрическа система; водородни горивни клетки при наличие на запас от водород в трюма на лендъра; та дори и слънчеви батерии, въпреки че ще са с ефективност 40% спрямо същите на Земята).
Има строителен материал - разработена е технология за електроразрядно изпичане на тухли от марсиански грунт.

Все пак се надявам, че именно частници - замогнали се бивши астронавти и бивши служители на НАСА - ще осъществят подобна идея преди бюрократите.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re:нови [re: sinsky]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано09.03.08 22:25



Хммм, при достатъчно силна мотивация човек може да си рискува живота в безнадеждна ситуиация и без да е луд.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано09.03.08 22:53



Не, проблемът не е в ядрените реактори, оранжериите и пр. Тези неща в една или друга степен ги има от 20 г. И дори в началото колонията да не е самостоятелна, това е малка беда. След 3 г. ще си построят електростанция и ветрогенератори и т.н.

Дано да стане с частниците, но аз съм песимист. Най-минималистичната флагопоставяща мисия струва поне колкото е състоянието на чичко Бил, вероятно повече. Колко бувши астронавти са направили състояния, сравними с неговото? А за големите държави това са жълти стотинки в сравнение с националните и военните бюджети.

И дори парите не са най-големия проблем, а мисленето на масите. През последните няколко десетилетия човечеството се "угои" и се затвори в себе си, особенно западния свят. Даже Студената Война не беше достатъчна като катализатор. Изчезна оптимизмът на 50-те и 60-те години. Показателен е и новият изключително висок стандарт за приемлив риск, който постепенно обхвана Щатите и сигурно ще се разпълзи по света, ако не го е направил вече. За това стана дума по-нагоре.

Така че докато не се появи масово желание за експанзия и докато човечеството не си възвърне жизнеността, не виждам как ще построим колония на Марс. От къде ще дойде тази жизненост - нямам представа. Или трябва да фалшифицираме посешение от извънземни, или да чакаме да дойде следващия пасионарен ритник. :)



Тема Re:нови [re: sinsky]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано10.03.08 10:03



в този ред на мисли, имаше готин коментар - писмо от колонист на марс към наса:

Скъпи НАСА,

Отново ви моля, включете в следващата пратка хубава Жена.
Франк не харесва моите филми и вече не си говорим.
Скучно е.

Ваш
Бил

"Everything that can happen does"
----------



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.03.08 12:24



а ти замислял ли си се доколко РЕАЛНИ са обявяваните "цени"?
Къде е гаранцията, че не са раздути? В края на краищата бюрокрацията винаги завишава своите искания, понеже целта й е да си напълни гушата, пък после, за да оправдае бюджета, да свърши и нещо по проекта, за който са й отпуснати парите...
Добре, ще кажеш, че разсъждавам лаишки - но самият факт на съществуване на монополист вече е предпоставка за оскъпяване на космическите програми.
И още нещо - оскъпяването иде И от военните програми за космоса. Орбиталните ПРО и АКС убиха проектите за колонизация на Луната и Марс, не друго.
Понеже Аеро-Космически Сили и ПротивоРакетна Отбрана нямат нужда нито от Луната, нито от Марс (особено щом НИКОЙ не заплашва да изпревари САЩ по тези две направления; затова - нека го сторят САМИТЕ американци, частниците, в контра на държавата си! (надявам се поне ЧАСТ от заможните хора там да правят разлика между патриотизъм и лоялност към властта).

Мисленето на масите - зарежи го.
Масите не правят историята, а творческите малцинства. После рекламата и реалити-шоу "Сам на Марс" ще надигне масите - поне колкото да се бръкнат за парите, при това - директно към програмата (която ще е частна), а не чрез бюджета, дето кой знае кои кретени ще го разпределят.

Защото - какво направиха държавите? Голям скок по заветите на Мао - това беше програмата Аполо, въпреки героиката на инженери и астронавти. Същото стана и в СССР - там даже още по-зле, понеже бюрократите съсипаха чисто съветските проекти за сметка на подражателство на американските.
А логично беше да се почне с изграждане на ГОЛЯМА орбитална станция, дори НЯКОЛКО станции. СТАНЦИИТЕ трябваше да пращат малки автоматични орбитъри за оглеждане на Луната. После - кацане на Луната в точки, определени за постоянни бази. После - окончателен избор на терена. После - луннен град. Няколко лунни града. Система за редовни полети по трасето. И от ТАМ - от този гигантски естествен космодрум - старт към Марс, първо на автоматични лендъри, после - директна колонизационна група, част от която се връща.
Парата отиде обаче в свирката.
Това постигнаха държавите. Само защото едната береше душа под камарата оръжия на гърба си, а другата не усещаше истинска конкуренция.

А и законово не знам как стоят нещата с изстрелването на КА. Нищо чудно, ако вземем с теб и спечелим десетина милиарда от лотария, почти всички ще се наложи да ги дадем на бюрократите, за да ни РАЗРЕШАТ построяване на космодрум.

Така че - хич не съм сигурен, че частниците са безнадеждна работа.
Бюрократите са по-голям зян.

--------------------------------------
а сам човек на Марс - все пак е досадно. Аз бих тръгнал с приятелката си. Или бих я чакал да дойде със следващия кораб - когато съм подготвил жилището, посадил ГМ-картофи, чушки, зеле и домати и сглобил реактора.



звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано10.03.08 16:04



Не е лаишко, фирмите-производителки наистина си надписват - обикновенно 30-50%. Но дори и да е 100%, това не е фактор от 10 или 100 и не променя принципно ситуацията.

Обещавам да разкажа за мисията "Кеплер". Сигурно ще е интересно не само за тебе. Това е много важна мисия защото има потенциал да намира планети от земен тип около звезди от слънчев тип. И миналата година "Кеплер" премина през много рискован период и едва не я отмениха. Но няма да е днес, че ми пари под петите, а за да съм точен трябва да намеря статиите с числата. :^(

Творческите малцинства се контролират - политически и в наше време особенно икономически - от първобитните желания на масата. Едиствената свобода е в "идеалната" сфера а идеите, и то само защото до сега никой не е измислил машина за четене на мисли. :^(

Аз разчитам на супер-държавите не защото са направили нещо до сега, а защото това, което искаме за тях е минимално финансово усилие. И ще става все по-минимално, защото космическите технологии се развиват с прагматични цели за усвояване на близкия космос (напр. средставата за извеждане в орбита) и има технологии с двойно предназначение (напр. надеждна електроника), които също напредват и използването им в косм. колонизационна програми ще стане без да се влагат пари за тяхното развитие. Така че колкото повече се отлага космическата експанзия, толкова по-млака част от сзредствата на човечеството ще трябват за нея. В перспектива тя може да стане достъпно и за отделни богати ентусиасти, но кога ще стане това е божа работа, както казваше покойната ми баба.

Законовата ситуация е неясна - знам само че в Щатите тяхната агенция за безопасност на полетите правеше нещо във връзка с предстоящите туристически полети в космоса, но нямам идея дали се е стигнало до закон. Любопитно, че бюрократите го възприемат като нещо реално.

Разбира се, можем да си построим космодрума на плаваща платформа в неутрални води и тогава никой не може да ни каже копче. :^) Прецедент има:





Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.03.08 17:32



знаех си... това ми дава основание да смятам вече съвсем оправдано, че частната космонавтика би и най-МАЛКО наполовината по-евтина от държавната.

зависимо по този начин творческо малцинство вече не е "гворческо", а част от вътрешния пролетариат по Тойнби (хора, които са ни при чем).

Вальо, аз съм песимист по отношение на супердържавите. Те няма да разработват нещо, което потенциално да съдържа в себе си труден контрол от страна на юрокрацията. Защото супердържава = супербюрокрация. Прагматичните цели и средства на такава би било да внуши пълната несъстоятелност на пилотирани космически полети, като си се върне към преразпределянето на ресурси и територии в рамките на планетата.
Вальо, пробивите, включая и великите географски открития, на практика са ставали в частната сфера, в най-добрия случай - при мизерна подкрепа от страна на държавата, и то поради характера на тогавашните държави - монархии. Мъничко по-буден монарх - по-смела стъпка. И въпреки това даже испанският кой беше Филип ли, дава на Колумб МИЗЕРНА материална подкрепа.
Сегашните, зависещи от избори държавници, принудени да се съобразяват и с междинното звено - бюрократичното - от тях ТРУДНО може да се очаква смела стъпка. Най-много - смели думи. Самореклами.
И това е положението с уж ДЕМОКРАТИЧНИТЕ страни. Колкото до диктатурите - каква им е ФАЙДАТА от далечни космически изследвания?
Лично аз не виждам как една орбитална ПРО ще подпомогне програма за колонизация на друга планета.
Според мен това е белег за криза. Криза психологическа, ценностна. Огромната инерция на сегашната инфраструктура и начин на производство и потребление само утежнява тази първокриза.
Ако отделните богати ентузиасти не провокират света, той сам крачка няма да направи. А като я направи в отговор на техните действия - то ще е с цел да постави под своя бюрократичен контрол евентуалните лунни и марсиански градове.
Така виждам нещата, може би преувеличавам.

Впрочем, най-пресните новини за Марс са, че дори по времето, когато там е имало океани, земен тип живот не е могъл да възникне, поради високата концентрация на тежкометални соли във водата и нейната висока киселинност.
Тъй че навярно отпада мотивът на "ксеноеколозите" да протестират срещу заселването на Марс и "геноцида на марсианската биосфера" (съвсем сериозно, има и такива).

Добре, няма значение. Наистина, вземи разкажи за КЕПЛЕР. Чакам с нетърпение.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Aз да не съм гаден, ама..нови [re: valio_98]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано15.03.08 14:59



Вальо, можеш ли да избориш успешните автоматични кацания на Марс. Поне американските, руснаците така и така не успяха...
Къде сме тръгнали с хора, ние не можеш да заснемем планетата като хората.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Aз да не съм гаден, ама..нови [re: И_Baн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано15.03.08 19:30



половината от мисиите са неуспешни.
мързи ме да бъркам в другия компютър за справка, но няколко се провалят на самия старт, няколко не успяват да извършат необходимите матеври за излизане на околомарсианска орбита;
повечето от несполучилите или осъществяват твърдо кацане, или прекъсват работата си доста преди изчерпване на рограмата си.

Тоест - грешки на автоматиката.
Затова е време да се лети до Марс. Иначе се получава затъване, издребняване на мечтите, закърняване на въображението. А с рутина, с липса на цел, с елементаризирани представи - нито ще се осъществи скок към нови технологии, които да не съвършенстват само старите, нито ще се направи стъпка в общественото развитие, нито ще се създаде предпоставка за решаване на няколкото общочовешки проблема, всеки от които може да ни запрати към посткатастрофичен свят от най-мрачните книги и филми.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Aз да не съм гаден, ама..нови [re: Шapkaн]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано15.03.08 23:44



Крият се гадовете


Когато не успеят да пуснат някакво фалшиво кино през предавателите на сондата, директно я гътват.





Тема Re: Aз да не съм гаден, ама..нови [re: И_Baн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано16.03.08 14:14



Предолагам, че искаш да кажеш не "кацания" а изследователски програми програми или мисии, защото успешни кацания имат всички, страни, които са опитали (ако броим Съюза и Русия за една страна :), после идва трудното.

Почти всичките опити след 2000 г. са успешни, с изкл. на американския апарат, който изгоря в атмосферата заради проблема с мерните единици. Към това трябва да добавим успешнота мисия на Титан(!!!).
Забележи, че болшинстовото гафове са ставали през 60-те и 70-те г., сега положението е
значително по-добро, т.е. технологията е достигнала "maturity" (моля по-прогресивните да го преведат :).
Забележи, че дори пилотираните програми няма да минат без автомати. Напр. в програмата "Аврора" на ЕСА се говори за марсоход, който е достатъчно интелигентен, че като му кажеш "иди до оня камък и му направи еди-си-какъв анализ", той да те разбере и да го направи, с което ще освободи хората от примерно 50% от рутинната работа.

П.С. Има и алтернативна трактовка - в началото марсианците са разчитали главно на ПВО-то си, затова толкова много от ранните станции просто изчезват или се "повреждат". Но откакто марсианците създадоха виртуален марсодрум, нещарта се промениха и наивните земнляни започнахме да си мислим че можем да "изследваме" Марс. :)

П.П.С. Извинявам се, историята с мерните единици беше през 1999 г. и пропуснах английския Бийгъл-2, който "изчезна" през 2004 г.

Редактирано от valio_98 на 16.03.08 14:17.



Тема Re: Aз да не съм гаден, ама..нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано16.03.08 14:18







Тема Re: Aз да не съм гаден, ама..нови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано16.03.08 14:20



В Уикипедията има много подробни статии:





Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано16.03.08 14:38



Шаркане, аз се надявам ан великите държави не от любов към тях, ами защото не виждам как частниците ще го направят. Великите географски открития са станали след като е имало 4-5 века каботажно корабоплаване и е финансирането на експедиция до Новия Свят е станало по джоба на някой търговец от средна ръка.
По моя сценарий държавите ще бъдат заставени да развиват космонавтиката от нуждата да усвояват нови източници на ресурси, точно защото държавите се отнасят прахоснически с ресурсите и се развиват чрез тъпо екстензивно разширяване.

ПРО-то не е само лазери, ами още:
- система от носители за извеждане в орбита, която е унивесална;
- система за глобални комуникации, чийто инфраструктура не е универсална, защото е ограничена да околоземна орбита, но чийто технология е универсална;
- различни корабни системи, напр. за терморегулациа и за ориентация, които са универсални. Пример за пренасяне на системи е системата за управление на "Съюз"-ите, която е трансплантирана на "Алмаз"/"Салют". По-съвременен пример: практически всички системи на косм. разузнавателни спътници от серията "Key Hole 12" са използвани в косм. телескоп "Хъбъл". Пример за вторично използване на технология е сондата, която обикаля в момвнта около Венера - Venus Express, но хайде, тя е базирана на подобни Марсиански сонди (Mars Express и Марс-96), а не на военен апарат, но все пак показва, че е възможно да се правят подбни неща.

Пиша нещо за Кеплер и за цените на косм. апарати, но то надмина размера на постинг и май ще го напрява на есе или статия за за аламнаха, ако го харесат...



Тема кандидат пилот за марснови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.03.08 22:17



ето това момче ще измие позора от лицето на земята и ще покаже на наглите марсианци как се чупят чужди сонди.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: zaphod]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано17.03.08 12:02



Уви не, тази версия на Калашников не стреля в силно разредената марсианска атмосфера. Трябва модификацията /справка ЕОН/.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: И_Baн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано17.03.08 12:48



?

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано17.03.08 12:49



ето как:

НАСА се мръщи на космически туристи, а братушките качиха тарифата (от алчност).
Вече има частни проекти за хотел на орбита от надуваеми модули.
Космическият туризъм е пазар и то с много пари.

Да речем ти и аз основаваме фирма "Хотел Орбита" (младежки туризъм

)

Свързваме се със създателите на Спейсшип Уан и други им подобни. Привличаме инвестиции от потенциални космически туристи. По-сериозните инвеститори направо им обещаваме лични орбитални вили.
И започваме строеж на орбитална станция.
Представи си куб, направен от старите ламаринени конструктори - само ребрата, без стените. Кубокран, ако щеш. Във върховете на куба - въпросните надуваеми жилищни модули (сплескани ги караме от Земята, надуваме ги с втвърдяващ се полимер от рода на този дето е за зъбно протезиране). Може да окачим един релсов пръстен около кубичната конструкция. По него като влакче ще се въртят други модули. Тоест - в тях ще има центробежна псевдогравитация.
Нататък - строим вътре в куба (във вакуум) кораби за лов на метеоритен материал от околоземните либрационни точки. Или направо за отмъкване на повредени стари спътници. От него във вакуум ще изпичаме грубите и масивни елементи на следващите кораби, корпуси на нови жилищни модули (да осигурим космическа вила на всеки от инвеститорите; може да си е прикачена към нашата кубична рамка - нека зяпат, допълнителна екстра).
По този начин се сдобиваме с орбитален монтажен хангар и промишлени блокове, падат ни нуждите от доставки на суровини от Земята.
Следващ етап - разпродаваме билети до Марс. Строим тежък круизър, който ще облита по трасето Земя-Марс, дори без да излиза на постоянна орбита около коя да е от двете планети. Той само ще обикаля. Круизър-космоносач. От него и към него ще се изстрелват совалки и спускаеми апарати. При първото преминаване покрай Марс част от круизъра ще остане на постоянна ареостационарна орбита. Първа частна марсианска станция. На борда - жилищен модул, совалка, комуникационен блок, реактор, запаси.
Круизърът се доукопмплектова при релитане край Земята, може да му се смени екипажа... и така нека се мандахерца колкото изтрае. Десетилетия, предполагам.
Околоземната станция ще стъкмява тежки СА за марс-повърхност, круизърът редовно ще доставя пратките, ще прибира отказалите се колонисти, ще кара нови доброволци.

така

(между другото търсим пари отвсякъде - продаваме марсиански фанелки, знаменца, приемаме доставка на лични капсули с име и послание до Марс, продаваме марс-кола и други дивотии; снимаме филми и регистрираме домейн за марсинтернет; укриваме данъци, като се местим на Кайманови и Крокодилови острови, перем мафиотски пари - всичко, за което няма да ни хванат)

държавите зависят от настроението на избирателите (по-точно - от каприза и интереса на избранниците) и няма да се решат на такова нещо.
теоретично би могло да се очаква тоталитарна държава да работи по въпроса, но практиката показа - тоталитарната върхушка се уплаши от проектите на собствените си инженери. Защото няма как да контролира колонията. Оттам - програмата ще е тромава и плаха, а не мащабна и "завоевателна". СССР изпусна шанса си да удължи своето съществуване, защото можеше да живее само чрез велики проекти - индустриализация, колективизация, освобождение на трудещите се по света...

Вальо, ИМАМ представа от какво се състои ПРО-космическа.
И мога да се съглася, че приносът й към истинското овладяване на космоса е само в развитието на комуникациите.
Нищо друго.
Ракетоносители? От времето на Аполо те работят НА ПРЕДЕЛА. Принципно нови схеми НЯМА. За нуждите на ПРО е създанена най-мощната ракета - Енергия и Сатурн 5. По-тежки не им трябват.
Корабни системи? Стига бе! Сегашните КС могат само да послужат за осова на бъдещите круизъри и астероидоловци.

Държавната машина може само да ни закопае, ВАльо. На двеста километра под звездното небе на космоса ще ни закопае...

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: И_Baн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано17.03.08 14:23



... а също и оръдиетона Нуделман...
Горките марсианци...



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано17.03.08 15:23



Аз предлагам да ползваме една друга възможност за финансиране, която рядко се споменава. Т. нар. "telepresense", което буквално преведено означава "телевизионно присъствие" а на практика се свежда до дистанционно управление на моделчета. :) Ето това, правено на Луната (за да не е мого голямо закъснението на сигнала) би трябвало да донесе доста пари. Фирмата спонсор е очевидна: "Лего". Току виж сме направили "Лего" най-големия доставчик на лунен хелий-3. След 50 г. това ще е да си като нефтен магнат и с пари, спестени от закуска,

ще можем да пращаме колонисти на Марс, автоматични станции до външните планети, да пуснем сонди под повърхностния лед, и най-важното - да профинансираме ТПФ - това е голям телескоп в точката на лагранж Л1 (всъщност, най-вероятно ще е интерферометър от 4 телескопа по 8-м), с който да се откирват планети от земен тип около други звезди, да им правим снимки и спектри. Това много ще помогне да разберем какво става в Галактиката и защо се сблъскваме с парадокса на Ферми - от една страна ще ни каже дали планетите от земен тип са често срещани, а от друга, ще ни каже какви са условията на тях и дори дали има живот (защото животът прави хим. състав на атмосферата неравновесен, произвеждайки метан и кослород значително над развновесния процент). Честно казано, аз смятам ТПФ за много по-важен т колонизацията на Марс, защото колонизацията през следващите 300-500 г. ще означава живот под купол и със скафандър, дори тераформирането да започне утре.

Според мен истински ще започнем да колонизираме Галактиката едва когато започнем да променяме самите нас за да се пригодим към средата. Да променяме средата е екстензивен път, който ще ни доведе до такива неща като Сферите на Дайсън. Ако една цивилизация е достигнала контрол върху ресурси, достатъчни за да строи сфери на Дайсън, едва ли ще е останала на ниво да възпроизвежда начина си на живот от времето, когато е имала ресурсите на една единствена планета.

Представям си бъдещата "колонизация" на Вселената като превръщане на всеки грам маса в мислеща материя. Дали ще бъде нещо подобно на виртуалните реалности или съвсем различно - не се наемам да предскажа, но в перспектива усвояването на космоса ще дойде от революцията в области като изкуствения интелект, микро- и наноелектрониката. За да усвои една цивилизация Вселената, не е необходимо да се променя Вселената, а самата цивилизация. Ти знаеш, че стойностите на фундаменталните константи са подозрително специални, сякаш някой нарочно ги е избирал такива. Традиционното обяснение е, че има безкрайно множество вселени, в които са реализирани всички възможни комбинации от стойности. НО! Може би трябва да се мисли за Вселенета като за един краен автомат, оптимизиран да произведе максималната възможна мислеща маса и/или мислещата максимално маса! Затова е _много_ интересно да се научим да предсказваме (нямям предвид смисъла, който се влага в тая дума, когато се говори за циганките пред Шератон!) бъдещето на Вселената - ще се разширява ли или ще се свива, ще се разпрадат ли електроните, ще настъпи ли топлинна смърт и пр. - така можем да получим косвена представа кой е "нагласил" константите и може би дори как е изглеждал.

Преди време в scifiction.com Елън Датлоу пусна разказ - не помня автора, нито заглавието, в който предтсавителите на една цивилизация се връщаха в миналото за да "засилят" цивилизацията си и да и помогнатв борбата с извънземните нашественици. И това - много пъти, докато цижилизацията им не стана мноооог силна... Не си спомням далиточно, но май накрая се стигна и до контрол върху фундаментаните параметри. Казвам го това, защото искам да съм ясен, че не е моя оригинална идея, и други хора са мислили в същата посока.

Това беше ... отклонение по темата...

Впрочем, почти съм сигурен, че ако наградата на Гугъл за луноход доведе до нещо, голяма част от парите ще се съберат именно с дистанционно управление от любители.

* * *

Според мен не е са чак толкова парите в туризма, ама да се надяваме на по-доброто. Все пак не забравяй, че само един от 12 и повече отбора, които участваха в конкурса за наградата "Х" успя да събере достатъчно (и то главно от един-единствен източник - Пол Алън от Микрософт). По своето естество 99% от бизнеса се интересува само от баланса в края на годината, а тук става дума за _мнооооого_ дългосрочен проект - дори само за подготовката и изпълненеито на еднократен полет ще отидат 5-10 г., а за колония става дума за поколения. Сещам се за моя любимец Банкс:

Тези с хотела - фирмата май се казваше Бигелоу, нямат как да си водят туристите до горе. Те до сега изстреляха два прототипа на техните надуваеми модули (в мащаб 1:3) със стари съветски балистични ракети. Планът им е да наемат "Съюз"-и от Русия, но руснаците имат проблеми с обема на производството и поне докато заместника на Совалките не започне да лети и НАСА спре да наема кораби аз обслужване на МКС, няма да стане.

Последно, Сатурн V e правен не за ПРО, ами за Лунната надпревара. Совалката е правена за ПРО, вкл. безпилотната версиа "Shuttle C", която никога не е летяла, но чийто голам привърженик на времето е бил сегашния администратор на НАСА... Едиственият случай, когато Сатурн V лети не за лунната програма е когато с пред-последния останал носител извеждат станцията "Скайлаб". Последният носител така и си остава неизползван и сега е в музея в косм. център Кенеди, ако не се лъжа. Наскоро по медиите се вдигна шум че бил ръждясал и доброволци го боядисаха.

Съвсем последно, освен на Каймановите и Крокодиловите острови, ще действаме и през Човешкия, не само защото хората сме по-големи хищници от другите, ами защото там данъците са ниски. Става дума за Island of Man, в Ирландско море (и ако не ме лъже паметта, там са били интернирани германците от Вт. Св. Война).



Тема space 2.0нови [re: valio_98]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано17.03.08 16:16



тва с телеуправляемите роботи и лего е идейно :)

в момента лего правят едно ММО - lego universe.

готин начин за финансиране на реалното изграждане на неща на луната или марс, ще е да се направи под формата на ММО игра! :)

компанията си финансира инструментите и част от ресурсите плюс изграждането на интерфейса и транспоритрането до луната. след което се пуска на пазара платен месечен достъп до строително роботче. играта е да си намираш ресурси, да си конструираш неща, да изкарваш точки/"пари", с които да си купуваш още опции за роботчето или допълнителни роботчета.

идеално е!

не се налага да се акумулират и наливат централизирано пари - финансирането ще си идва разпределено от множеството хора, които ще си играят на правене на бази на луната. тва, че ще се построят така и реални бази е приятен страничен ефект :)))

"Everything that can happen does"
----------

Редактирано от firefox на 17.03.08 16:18.



Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: И_Baн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.03.08 18:38



чел съм го еон, и мене ми направи впечаткение че автомата уж нямало да бачка в космоса. според мене ще си бачка и още как. чувал съм че залепвали дълго допрените метални части, но нали е покрит със смазка, няма да позволи.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано17.03.08 18:53



Точно смазката е проблем - при ниски температури се втвърдява.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано17.03.08 18:54



оп, оп, оп!

чакай малко, опитах се да мисля ПРАКТИЧНО, да се концентрирам върху по-близки задачи, а ти накъде отвя...

да, твоят източник на финансиране си го бива, много даже, но защо да пренебрегваме и останалите?
Че засега има само отделни проекти, вместо цялостни програми - така е. Едни фирми искат да строят хотели, други - да създадат алтернатива на СЕГАШНИТЕ совалки и ракетите. Не е зле. Това имах превид и аз - да се почне.
НО! днешният вариант на капитализма затруднява тази дейност. Днешният капитализъм разчита и покровителства монополистите. Съответно те НЯМАТ файда да се бъхтят за развитие. ТЕ са умалени и опростени копия на държавните организации. Не тях имах предвид като ресурс за пробив към бъдещето.

За САтурна - навярно бъркам, но руснаците и досега са убедени, че предназначението му е било да извежда бойни платформи. Също като Енергия. Бойните лазери с достатъчна мощност хич не са леки машинки. Дори без изисквания да работят във вакуум и силни температурни градиенти, в автоматичен режим и т.н. - пак са твърде масивни, затова още не ги слагат на изтребители, а ги монтират върху Ту и Боинги.

Знаех си аз, че вместо марсиански круизър ще задърпаш чергата за супертелескоп!
Тц, тц, тц. Съдружието ни виси на косъм. Осъзнай се.


Добре де, какъв е проблемът куб-станцията да ти сглоби такъв! Ама за сметка на твоя дял! Аз ще си правя СА за Марс пък!

Вальо, идеята ми не е да тераформираме други планети. Целта ми е да провокираме влагане на средства в нови революционни технологии, които да доведат до възможност за гъвкава ИНДИВИДУАЛНА адаптация към условията на даден свят. Целта ми е провокиране. И правене на неща не на теория, а за практическа употреба. Иначе ще продължава тъпченето на място, каквото и да ми говорят за експоненциален ръст на технологиите. То ако беше така...

Ангажирането с Марс - не от страна на една или повече държави, а от рояк частни компании - ще породи технологии, които може да направят ракетоносителите, совалките, скафандрите и тераформирането излишно.
Скок в Сингуларност. Инструменти от Утрето и от Вдругиден.

Все още не си позволявам детайлно да обмислям (извън сюжети за отделни разкази и повести) едно такова начинание каквато е звездната колонизация.
Тя още е риба в морето, а аз още не съм си направил въдицата, че да я мисля.

Новите технологии може да ти дадат ПО-ДОБЪР телескоп от тая бракма, за която мечтаеш (бракма е, защото се базира върху ДНЕШНИТЕ възможности). А може би дори няма да се нарича телескоп.

Това ми е тайната мисъл, над която стоят "призивите" да летим още днес, ако може - по-раничко, за да успея довечера да гледам сериала...


Трудно ми е също така да разсъждавам за пътувания във времето. Още не съм си го представил поне от псевдоинженерна гледна точка. Впрочем, колкото и голям телескоп да направим, надали ще ни се изяснят нещата. Хокинг какво каза - че всеобхватна теория няма да създадем, теоремата на Гьодел ни го забранява. И парадоксът на Ферми може да е привиден - какво знаем ние за средствата за комуникация, изпреварили ни с милиони, може би, години? КОе ни кара да мислим, както сам намекваш, че сме способни да отличим "естествени" процеси от астроинженерия, ако има нужда от такава изобщо?
Така че - телескоп е хубаво нещо, ще породи нови интересни въпроси, може и да даде някои отговори... но той ще е измъкване от действията. А действието е - към Марс. Не заради Марс, а заради пробива, който ще бъде направен, за да се стигне и заживее ТАМ.

Марс не е цел, Марс е ракетоносителят.

(Дай да не говорим за атропни принципи, много религиозни ми се виждат...)



звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано17.03.08 19:03



има смазки и за вакуум

виж това: http://www.membrana.ru/lenta/?8072

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано18.03.08 10:01



Вальо, направих марсиански календар (понеже откритите в интернет не ми допаднаха).

((очевидно е, че земните хронометрични единици никак не са удобни за ползване на Марс - дори и за марсоходите, както мислят някои учени, заети с тези програми))

И така:

19 месеца по 35 сола (5 седмици) + 3 извънкалендарни и извънседмични дни = 1 година ("орбитал");
(всеки месец първо число е понеделник, последно число - неделя)

всеки четвърти орбитал е малък високосен, тоест има 4 извънкалендарни сола; всеки пети орбитал - 5 извънкалендарни сола;
(това понеже 1 марсианска година се състои от 668.6 марсиански слънчеви денонощия)
(така петгодишният цикъл е: 668, 668, 668, 669, 670 сола)


(имам различни данни за продължителността на сола в земни часове и минути! дай верните?)
1 сол се състои от 23 часа (парцисола)
1 парцисол = 47 марсиански минути
1 марсианска минута = 82 секунди ((продължителността на секундата е еднаква със земната!))
(по този начин имам натрупваща се разлика от малко повече от 5 марсиански минути за всеки орбитал, което може да не е най-оптималното, но е достатъчно малко и се коригира през Втория извънкалендарен сол - той е с 468 секунди по-къс от останалите; часовниците автоматично се нулират по пладне или в полунощ, да речем)

.....................................................................................................
ВЪПРОСИ КЪМ ТЕБ и към всички желаещи да дадат акъл:

1) названията на марсианските година, месец, час, минута - предложения?
(названията "сол" за марсианското денонощие вече е утвърдено, секундата е със същата размерност, седмицата си е седмица, пак седем денонощия - затова няма смисъл от промяната на тези термини)

1А) в досгашните проекто-календари заглавията на месеците носят имена на астрономи и фантасти, подредени хронологично (така кеплер е първи месец). Съгласен съм с тази логика, но кои писателски имена най-заслужават?
(Бредбъри е твърдо в списъка, надявам се, че това се споделя)

1Б) общо се събират през пентаорбитала 6 извънкаленрадни сола (термин?). Мисля да ги кръстя в чест на астрални божества, свързвани с Марс.
Предложения?
(по принцип хубаво е да се падат новогодишни празници, почивни дни, така корекцията на часовниците минава по-незабележимо)

2) точната продължителност на марсианския сол в секунди? 39 или 37 минути със секунди отгоре на 24-те часа?

3) периодите на сближаване на Марс и Земята в стандартни денонощия? можеш ли да го сметнеш? Пише 26 месеца, ама колко е това като ст.дн.? Или в марсиански солове?

4)

оплесках разчетите по орбитата на описания в предишните постинги круизър. Очевидно има някаква периодичност в промяната на денонощията път Земя-Марс, Марс-Земя, ама... Предполагам, че ще ти е по-лесно да го намериш, ако вече е смятано, аз в английските статии се изгубих.

5) кои са особените солове в този календар - слънцестоене, равноденствие и такива подобни?

6) има ли смисъл да се въвежда паралелна мерна единица наред с километъра? Тоест - марсианска миля (термин?), която да е част от нулевия марсиански меридиан (каквито са земните морски мили)?

7) начало на летоброене?
Моето предложение - 1971 земна година, кацането на първия земен космически апарат.

---------------------------------
намерих интересни сайтове по въпроса, обаче там са екстремисти с конституции и химни на Марсианска Федерация, с писменост на латиница (при автори руснаци!) и език(?!), та с тях не можах да се погодя никак. Направо мязат на сектанти!

звук от плясък с една ръка - шамар

Редактирано от Шapkaн на 18.03.08 10:05.



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: firefox]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано18.03.08 11:03



Ще си пусна отговора централно за да не спамя темата 68 пъти.

Идеята за колонизация на Марс е една красива мечта. За съжаление ще си остане мечта и в най добрия случай след няколко десетилетия, може и да се стигне да единична експедиция вероятно без кацане.

Сега точка по точка:

1. Защо без кацане - в случая говоря на изуст но наистина не ми е ясно и бих помолил за разяснение - от земята излитащите ракети са с буквално гигантски размери и използват огромни стартови площадки. Та питанката ми е - колко голям трябва да е летателният апарат способен да се приземи на Марс, тоест предполагам - да навлезе в атмосферата без повреда, да планира като самолет до точката на кацане, да кацне вертикално подобно на Хариер примерно, и след всичко това да има достатъчен запас от гориво за да изпълни същата процедура по обратен ред - да се отдели от земята, да ускори до 1ва космическа и да напусне атмосферата, и да - да маневрира за скачване с орбиталния модул?

2. Лошите янки и чичко Буш с големите военни бюджети. - нека да не забравяме, че държавните поръчки във ВПК, освен път за реализиране на печалби от олигархията (ако можем да наричаме така ВПК в САЩ при условие че иде реч за публични дружества), са и начин за урегулиране на макроикономически показатели. Сега разбира се има и друг фактор. Човешката раса си е милитаристично ориентирана от най-древни времена. С печалби или не, обществото в САЩ примерно би приело много по лесно трилионен разход за военен бюджет защищаващ го от потенциални агресори, отколкото същия бюджет насочен към абстрактна наука и космически изследвания. Просто възможната алтернатива, същите средства да бъдат похарчени за социални дейности е много по привлекателна.

3. Частния бизнес дори и готов да инвестира винаги го прави с цел извличане на печалби. Суборбитални полети за богати туристи - ДА; орбитални хотели за СВРЪХБОГАТИ случаещи личности - ДА - в по-далечно бъдеще. Колонизиране или дори експедиция до марс - НЕ, защото няма кяр. Дори и да открият на повръхността на Марс диаманти с големина на тиква, пак няма файда, просто защото 20-30 подобни тикви биха сринали цената на диамантите и се губи смисъла.

Само и единствено, ако се постигне извеждане на товари в околоземна орбита, на цена сравнима примерно с превозването на товари със самолет, би се стигнало до значителен напредъл на космическите изследвания и практическото заселване на космоса от човека. До тогава ще си четем научната фантастика.

Междувпрочем бих могъл да попитам и следното - кому е нужно изследване и колонизация на Марс, при условие че всъщност ние все още не познаваме планетата Земя, и не сме изследвали океаните

... какво ще кажете за колонизация на окенския шелф?

ИСТИНСКИЯТ КЛУБ ПОЛИТИКА:


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано18.03.08 12:05



1) КК за Марс се сглобява на орбита (писах за това вече); първа космическа на Марс е 5 км/с, липсва силно динамично съпотивление на атмосферата; кацане - със совалки; излитане - отделна капсула с човек (хора);
При полет с цел заселване не е наложително ДА СЕ ИЗЛИТА обратно.
При всяко положение обаче част от КК остава в орбита като МАРСИАНСКА ОРБИТАЛНА СТАНЦИЯ - док за совалки, комуникационен и позициониращ спътник и т.н.
Полет от типа лунната програма Аполо наистина е безсмислен и неикономичен.

2) въпросът лоша или добра е човешката природа подлежи на дълга дискусия;
ИСТИНСКИ пробив от държавите няма защо да очакваме - впрочем, защо само Буш е лош? Останалите държавници - светци ли са?

3) има бизнес и бизнес, богаташи и богаташи. Потърси интервюто с юарския "космонавт", турист. Поучително е.
Докато държавата толерира монополизма, докато не разграничава (данъчно) производители от спекуланти, докато приравнява материалното производство с нематериално, а нематериалното не диференцира като такова, генериращо идеи, софтуер, данни от една страна - и развлечения от друга, дотогава безогледната печалба остава главният бог на капитализма, а не целта на дейността.
(смята се, че тоталитарните режими могат да действат "по-целенасочено" и без оглед на "печалбата". Дрън-дрън)

та нали тъкмо за носители става дума! Ракетната класика е стигнала своя таван. Кой ще тръгне да разработва нови системи? Държавните агенции? Хмък.

Овладяването на шелфа и изобщо - преминаване към марикултура (реколти водорасли и доене на китове, накратко казано), това изобщо не пречи и не отрича колонизация на Марс.

Пък и, както казах, не колонизацията е същинската цел - а технологичният пробив, свързан с нея.

Кому е нужнен Марс изобщо?
На мен, да речем. Малко ли ти се струва? Ще ми го забраниш ли?

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: Шapkaн]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано18.03.08 12:59



РЕПЛИКА: (не се заяждам)

1. 5 км/с малко ли е или много? Как се съотнася по-ниската 1ва косм. към размера на летателния апарат земя-космос и обема на нужното гориво за излизане в орбита? А какъв ще е необходимия размер на "совалката" която би спуснала екипажа и излитащите капсули до повръхността??

2. Тук си прав - истински пробив от държавите няма защо да се очаква защото влагането на огромни средства в неносещи възвръщаемост вложения е икономически неефективно и политически опасно. Няма политик, който би си заложил кариерата на тази карта. А и трябва ли да я залага, за нещо което не би донесло полза никому, освен че би доказала че технологичното ниво на земната цивилизация позволява да се създаде постоянна колония на друга планета и евентуално би задоволило интелектуалното любопитство на група учени теоретици.

3. И тук вероятно си прав. Ще прочета интервюто, но турист не е равнозначно на луд. Въпросния човечец, може да е склонен да вложи 20-тина милиона за собствено удоволствие, но едва ли би вложил цялото си състояние в начинание неносещо печалба с едничката цел да докаже това което посочих в горната точка, и разбира се да изпрати в еднопосочна екскурзия няколко самоубийци.

4. За данъците и толерирането на един вид бизнес за сметка на друг мисля че си в значителна грешка. Да земеделските производители би трябвало да бъдат стимулирани да произвеждат и би трябвало евентуално да им се дават държавни субсидии пряко или чрез данъчни преференции, но мислиш ли че като утрепеш бизнеса на "спекулантите" прекупвачи, ще имаш възможността да ядеш домати купени от кварталната бакалия? На скоро си говорих с един такъв производител - това което твърдеше е че цената на ранните марули на полето трябвало да бъде 1 лв за бройка, но като попитах какви разходи по-дяволите има за производството не можа да ми отговори. Това би се отнасяло до всеки вид бизнес. И натиснеш ли спекулантите по данъчен път, само ще доведеш до намалена конкуренция и нарастващ брой монополи.

5. Овладяването на шелфа и заселването му би глътнало значително повече средства от абстрактната експедиция до Марс, само с тази разлика, че всъщност би довело до значими и относително бързи ползи.

6. Не разбирам острия ти тон в края на изявлението.

ПП: За всеки говорещ за изпращането на 1 сам човек с еднопосочен билет до Марс, бих задал въпроса колко е максималното време прекарал в уединение без нормална комуникация и човешко присъствие около себе си? Аз твърдя, че няма човек, който би издържал подобна еднопосочна екскурзия. А дори и да има човек с опдобна психика, той сам по себе си ще е достатъчно луд за да е непригоден за подобна мисия.

ИСТИНСКИЯТ КЛУБ ПОЛИТИКА:



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано18.03.08 15:59



Сега нямам време за дълъг отговор.. :(
Технология за ходене до Марс има от 20 г. Главният номер е да се изработва гориво на мяст, а не да се разнася напред-назад из слънчевата система:




И разбира се книгата на Боб Зурбин:

За точки 2 и 3 вече подробно писахме по-нагоре: моето мнение е, че ше стане когато бюджетът на едно такова начинание се превърне в ичезващо малка величина в сравнение с другите разходи на големите държави, а Шаркана ти отговори...



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано18.03.08 16:02



отзад напред:
тонът не е остър - просто искам да кажа, че има хора, които не мислят, че желанието да летиш в космоса те прави луд, тези хора ще търсят начин да го правят и само забрани биха им попречили, но не и разсъждения колко е странно да се стремиш към Марс, щом от това няма практическа полза...
(остро ли е? само категорично. Не влагам обиден смисъл към теб лично. Изобщо обиден смисъл не влагам)

щом заселването на шелфа и преминаване от събирачество към марикултура бързо ще възвръща инвестициите... какъв е тогава проблемът?
Пък и ако частни фирми ще поемат космическите полети - какво това бърка държавните бюджети (респективно данъчната тежест върху хората, които смятат космическата експанзия за авантюра)?

да, вероятно съм в грешка. Защото ако данъците за производители на храни, машини, технологии и т.п. биха били РАЗЛИЧНИ от тези в сферата на непроизводствения бизнес (включая прекупвачите)... сигурно би било по-изгодно да се влагат парите в бъдещето, нали? Не в спекулации.
(очевидно не си разбрал какво имах предвид)
(държавните субсидии не са ми любима практика; държавата не й е работа да се меси в икономиката, но това е друга тема, по която се уморих да пиша)
(нека поставим в привилегировано положение производителите на марули, космически кораби и революционни технологии, пък разпределителите на произведеното може и да се задоволят с фиксирани печалби. Не търговците са двигател на прогреса. Първоначално са били ускорител, но сега все повече и повече паразитират)
(не знам с какъв производител си говорил)

самоубийци? не е ли твърде... остро изказването ти? На Марс не ще се лети да се издъхне геройски, а с идеята да се оцеле... и живее там.

интелектуалното любопитство - не е ли ценност?
Аз не смятам, че "никой не е по-голям от хляба", ако ще тълкуваме тази поговорка буквално.

5 км/с е по-малко от същата необходима скорост на Земята. Размерът на летателния апарат не е от първостепенно значение, важно е стартовата маса. Обемът гориво - също. Важно е теглото му. За спускаеми апарати "със завръщане" от повърхността на Марс има достатъчно материали в нета. Но всички те са излишно тежки (и искат повече гориво и по-мощни двигатели). Защо? Защото не предвиждат наличието на постоянна станция-док в марсианска орбита. Защото целят прибиране на проби и други неща. Ако совалка тип "марсианска повърхност - марсианска орбита" е предназначена да побере само един-двама души в скафандри, няма да е голяма. Пък и ще е кацнала с парашути - нещо, което не може да направи лунният модул, тоест - ще е спестила гориво. А долу я чака подготвена площадка за излитане (според скицирания от мен сценарий в предишния постинг). Всичко това прави совалката по-лека и по-способна да зведе на орбита каквото трябва.


---------------
виж, ако смяташ проекти от този род за излишни, непрактични и "самоубийствени", наистина не разбирам защо трябва да се мъча да те разубеждавам. Твое си мнение. При това - алтернативно, понеже предлагаш вместо Марс овладяване на океанското дъно. Чудесно. Приветствам го.
Но проектът "Океан" няма да пречи и канкурира проекта "Марс" и обратно - техологично те ще си помагат, макар и непряко.
Впрочем, заселването на шелфа - пак не го виждам без частници-ентузиасти.
(и техническите проблеми за преодоляване там никак не са по-малко от "марсианските"; направо са... самоубийствени? Ти би ли живял в дом-батискаф, в мрак, студ и ужасно налягане? Без да виждаш небе над главата си? заяждам се, не се връзвай)
Държавните програми само ще осерат нещата. Ще интензифицират добива, грабенето, събирателството (първобитна практика), а не марикултурата и подводните градове. Към марикултура и ПГ ще ги тласне суровинна, енергийна и други кризи - тоест когато ще позакъсняло.
А е добре да се действа ПРЕВАНТИВНО.
Реакцията на външни дразнители - това е животинско повдение. Разумните същества ДЕЙСТВАТ изпреварващо. Ако наистина държат на самочувствието си на разумни, де...

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано18.03.08 16:10



Извинявай, размечтах се!



С няколко думи - аз гледам на Марс като на частен случай, който ще ни каже най-много нещо за миналото на слънчевата система. А големият въпрос е за възникването на живота и затова се напъвам сблизки до съвременните технологии да разбера нещо глобално за Галактиката.

Пускам един материал за размишление над новия стил на работа на НАСА. От известно време те обявяват конкурси за различни технологии. Развоната дейност и страничните приложения остават за компаниите, които създават технологията. До сега имаше няколко, напр. за удобна ръкавица за скафандър. Този конкурс е за лунен лендер. Обърнете внимание на кратките срокове.
Извинявам се за дългия текст на английски.

March 17, 2008

Stephanie Schierholz/Grey Hautaluoma
Headquarters, Washington
202-358-4997/0668
stephanie.schierholz@nasa.gov, grey.hautaluoma@nasa.gov

Lynnette Madison
Johnson Space Center, Houston
281-483-5111
lynnette.b.madison@nasa.gov

CONTRACT RELEASE: C08-014

NASA AWARDS CONTRACTS FOR DESIGN STUDY OF LUNAR LANDING CRAFT

HOUSTON - NASA's Constellation Program has selected five space-related
companies to receive contract awards for a 210-day study to
independently evaluate NASA's in-house design concept for a lunar
lander that will deliver four astronauts to the surface of the moon
by 2020.

The awards total approximately $1.5 million, with a maximum individual
award of $350,000. The study recommendations will be used to increase
the technical maturity of the existing design in preparation for the
development of vehicle requirements.

The Constellation Program is building NASA's next generation fleet of
spacecraft -- including the Ares I and Ares V rockets, the Orion crew
capsule and the Altair lunar lander -- to send humans beyond low
Earth orbit and back to the moon. NASA plans to establish a human
outpost on the moon through a successive series of lunar missions.

"These studies will provide valuable input for developing a sound set
of requirements for the Altair lunar lander," said Jeff Hanley, the
Constellation Program manager at NASA's Johnson Space Center in
Houston. "Industry collaboration will provide insight for our
planning and early design efforts for the spacecraft."

The selected companies are Andrews Space of Seattle, The Boeing Co. of
Houston, Lockheed Martin Space Systems Company of Denver, Northrop
Grumman Corporation of El Segundo, Calif., and Odyssey Space Research
of Houston.

The companies will evaluate the current in-house design, propose
safety improvements and recommend industry-government partnering
arrangements.

The Constellation Program is based at Johnson and manages the Altair
Project for NASA's Exploration Systems Mission Directorate,
Washington.

For more information about NASA's Constellation Program, visit:

http://www.nasa.gov/constellation


-end-



To subscribe to the list, send a message to:
hqnews-subscribe@mediaservices.nasa.gov
To remove your address from the list, send a message to:
hqnews-unsubscribe@mediaservices.nasa.gov



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.03.08 20:28



Човешката раса си е милитаристично ориентирана от най-древни времена. С печалби или не, обществото в САЩ примерно би приело много по лесно трилионен разход за военен бюджет защищаващ го от потенциални агресори, отколкото същия бюджет насочен към абстрактна наука и космически изследвания. истинския милитарист е завоевател, а не отбранител. точно завоюването на нови земи ще е основния мотив за завладяване на марс и космоса.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: zaphod]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано18.03.08 23:03



не бих го формулирал точно така, но по същество смятам, че си прав.
И дано този "НАГОН" ги тласне към космоса.
Пък там - като с Чингизхан, който се стремял към "последното море" - до края на света. Не стигнал до края на света, понеже такъв няма (формално). Космосът обаче не е краен дори формално (на практика), затова и завоевателните походи в космоса единствено ще разширят материалната и духовната територия на човечеството... и то ще има повече шансове да порасне и помъдрее.

Затварянето обаче на околоземни орбити, съвършенстване на ПРО и други такива - само ще е забатачване и затъване! Даже и при програма за заселбване на морското дъно - по шелфа и по-дълбоко. Океанът е добра цел, но не толкова стратегическа като космоса (това ми хрумна в резултат на разсъжденията, докато очаквах отговор).

Да, именно духът на завоевателите може да се използва "в мирни цели", прав си.
(колко рядко се съгласявам с теб, затова сега ми е много кеф от факта

!)
Нещо повече - независимо от мераците, излизането в космоса ще подхрани ЛИЧНАТА свобода, понеже ще се съвършенстват технологии за ИНДИВИДУАЛНО оцеляване и нормална дейност в условията на космоса и по повърхността на планетни тела като Марс, Луната, големите луни на Юпитер, Сатурн, астероидите (специално за тях надали ще става дума за жизнена ПОВЪРХНОСТ, а за обитаем ОБЕМ).
Изобщо, според мен трябва да се лети - на Марс. Защото е удобен. Защото ако не се лети, световната цивилизация я очаква упадък, а белег на всеки упадък е възникване на диктаторски свръхдържави (според теорията на Тойнби).


Към Вальо:
за круизъра най-елементарният вариант е силно елиптична орбита с период 2 години - година полет към Марс, преминаване покрай него (разкачване с апаратите, предназначени за кацане и евентуално скачване с "обратната поща"), продължаване към перихелия, който е отвъд марсианската орбита, следва една година път за среща със Земята... и пак отначало.
Следователно, круизърът може да носи някой твой любим телескоп, а част от персонала му ще е научен екип с двегодишни командировки.
Вероятно има смисъл същата схема да следват 2 или повече, до шест круизъра - така на всеки 4 месеца марсианската колония ще получава пратки във вид на Спускаеми Апарати и/или елементи-модули към ареостационарната си станция.
Изобщо, ВАЖНО е ВСЯКА извънземна колония да разполага със свой тежък полуавтоматичен орбитър, защото от космоса са дошли на новата ланета и не бива да губят тази връзка, както пише в твърде праволинейнологичните НФ-романи от миналото.

смятам календар и часовник според другия вариант за продължителност на 1 сол = 24 ч 39 мин 35.244 секунди

тогава най-оптималното траене на един марсиански час е 67 марсиански минути при 53 секунди в марсианска минута и 25 марсиански часа в 1 сол.
Корекцията на хронометрите е още по-малка - 163 секунди всяка марсианска година.
важно е ЗЕМНИТЕ секунди да се запазят валидни за марсианското хронометриране - свързани са с техническите параметри на апаратите, които ще получават дълго време от Земята и ще ги използват.

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано19.03.08 11:17



и аз да пусна едно готино филмче за Марс






Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: zaphod]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано19.03.08 11:34



без американското ковбойско пъчене и милитаристически звездни войни СССР бяха на път да реализират мащабни и общо(овешки важни космически програми...
единствено разпада на СССР попречи за реализирането на сериозните и амбициозни марсиански програми и не само тях...
но се вижда все пак пробуждане от догодина пак се почва с Фобос, после Луната за плацдарм и 2025 г кацане на Марс с изградени модули- поне така от РосКосмос и РКК Енергия имат за цел...

смешното е как ковбоя оставен сам на себе си за тия 15 години се изроди в една самозадоволяваща се амеба плюскаща хамбургери и разскапваща мозъка си в разни телевизионни игри и предавания и предизборни гонки





Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: Шapkaн]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано19.03.08 14:49



1А - Толстой, Бъроуз, Уелс - за писатели. Скиапарели - за астроном.
6 - По-скоро не. Навигацията ще се извършва с GPS, а не по Слънцето, тъй че мерната единица няма особено значение. Макар че, като се замисля, всеки ще си занесе своята мерна единица там, тъй че от нова, различна и обща би имало някаква полза.
7 - моментът на въвеждането на въпросния календар.
Също така предлагам, след като годината ще се нарича орбитал, да бъде привлечена компанията Wrigley за спонсор. Естествено, официалната дъвка на екипажа ще бъде Orbital.



Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: bsb_2]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано19.03.08 17:19



добра идея за инвеститор!



всъщност, посрещ нощ скочих, събуден от идеята, че календарът трябва да се различава напълно от земния! Защото не служи само за отчитане на времето, смяната на дните и сезоните, но за колония, чиито представители идват на Марс ОТ КОСМОСА и не губят връзка с него, календарът трябва да отразява и ОРБИТАЛНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ!
Сиреч - майната им на месеците, плод на земни традиции и предразсъдъци.
Пък и вън от календара ще остане не един или двама добри писатели и учени, заслужаващи не по-малко от "титулярите" да дадат имената си на марсианските месеци.
Затова - по-абстрактно.
Имаме 6 особени точки в орбитата на всяка планета - 2 равноденствия, 2 слънцестояния, 2 астрона (перихелий и апофелий).
Между тези точки в случая с Марс има доста различни помежду си брой дни. Ето това ще е основата на календара - без месеци и седмици.
Ще го опиша по-късно.

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: ЦУПO Глyпaви]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано19.03.08 18:18



чудесно филмче, съвсем леко поразвалено с пропагандни полуистини в началото (за ГИРД най-вече).
Обаче, каква е поуката?
Че съвестката система сама си пречеше НЕОБРАТИМО да се превърне в космическа държава. И съсипа огромна част от труда на най-талантливия си ракетен инженер.

за Н-1 бях чел доста, но за първи път видях видеокадри - досега само снимки, рисунки, чертежи. Обидно е, че проблемите с двигателите не са били непреодолими, ракетата е МОГЛА да издържи полетните тестове... ако бяха оставили Корольов да си работи без от една страна пришпорване, от друга - съкращаване на бюджета и интригите с другото КБ (сама по себе си практиката на конкуренция м/у конструкторски бюра не е била вредна; Хрущев обаче не поставя нещата на състезателна основа, а разчита на сблъсък, раздор сред инженерите. Скапаняк.)
Такива ми ти работи.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано19.03.08 19:16



я кажи за полуистините за ГИРД....
щото и ние сме чели туй онуй


за Н-1 просто Глушко прекратява проекта въпреки новите двигатели Н-33 със затворен цикъл на горене- на този принцип са и тия двигадерли РД-180 дето на тях в момента е първата носеща степен на американска ракета носител- нали им продадоха около 100 бройки... щото тая технология въобще не е била барната в САЩ като много опасна и без никнви изгледи за успех
а пък и от това филмче и от много други се вижда, че въпреки диреците от политбюро и кво ли не- става ясно че съветската система бъркаше в мозъка и в гъза на запада , най-вече с алтернативността и начина на организация по изпълнението на значими стратегически задачи... Ентусиазъм и поглед към некви абстрактни цели, които не могат да бъдат асимилирани лесно от един пазарно ориентиран индивид, нали?
Как така някакви дето се свиват в мазе в страна преживала опустошителна гражданска война и заобиколена от икономическа блокада- в студ и кал ще ми мислят на гол ентусиазъм междупланетни , че и междузвездни полети и после ще ги реализират първите- изпреварващо богатия капиталистически Запад

Много ме накефи предсмъртното послание на Фридрих Цандер:
Вперед Товарищи! И только вперед! Поднимайте ракеты все выше и выше ближе к звездам

какво нещо само а? болен от тиф умиращ пък къде му е съзнанието и какво послание дава... А батка нещо това много влизаше навътре чепа на някои от Вашингтонския обком да не би системата да се ъбгрейдне на следващо ниво

А какво ще кажеж за самите думи на Каральов за престоя му в лагерите- че никой не вини и към никой не бил озлобен.. защото озлоблението пречило на творческия дух и водело до угнетение на духа....
Мда- наистина Съветския съюз наистина издигна нищите и ги направи Люди Грядущей Эпохи



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: firefox]  
Автор vanillamind (безгрупна)
Публикувано20.03.08 01:54



Прочетох много интересни неща дотук, за което благодарско на всички ви.

А колкото до такава мисия на Марс... за мен е доста примамлива, жалко само, че не съм космонавт, нито има вариант да стана тепърва. Лошото е, че за такива мисии е нужно да жертваш неща, които са свързани сдруги хора - близките ти. Това точно е потрисащото според мен. Ако не си твърде щастлив тук - хайде, добре ще ти дойде; ама ако има за какво оставено да те боли? Тогава не знам с колко железен характер трябва да си, за да си проведеш мисията съвестно (=качествено)...

Възможно е твоите грешки да са това, от което се нуждае светът. Вантала


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: vanillamind]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано20.03.08 08:20



ами раздялата с близки изобщо не е задължителна.
Аз поне, ако бих имал такава възможност, не бих тръгнал без приятелката си (и навярно котарака).
Вижте, колонията не е Диарбекир или о.Иф, а ново местожителство.

Скоро ще допиша нещо като разказ-очерк-репортаж-есе-план (да го класифицират умните), надявам се, че ще изчезне това усещане за Марс като място на потискаща самота, изолация и гробище за ентусиасти.

((готов е и марсианските календар и хронометър; отказах се от месеците, определих 4 сезона: Алфа, Бета, Гама, Делта - за равновправие на северното и южното полукълба

; разделих сезоните на периоди с по равни за даден сезон брой солове; останаха извънсезонни солове като Равноденствията, Слънцестоянията, Високосен сол на всеки пет орбитала (мар.години, утвърден вече термин като "сола", 4 карнавални сола за запазване на точните дни на Равноденствие и сол за хронометрична корекция; часовникът: запазва земните (универсални) секунди, поради което солът се дели на 335 QQ ("четири и четвърт"), от по 4 минути и 25 секунди. Ще го видя как изглежда като циферблат, получава се според мен удобно и нагледно))

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: ЦУПO Глyпaви]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано20.03.08 08:47



мит е, че ГИРД, освен първите няколко месеца, работи като независим клуб по интереси. Както и че били карали ракетата в трамвай. Не само логиката на тоталитарния реим не допуска такова начинание, но и преди време имаше доста публикации в съветската даже преса по въпроса.
Мит, също като митовете за Жуков, героите панфиловци, стахановските рекорди и много друго.

Който в гъз бърка - не вади злато.
И после в лайна се къпе. Също като СССР.
Алтернативната форма на организация показа колко е зависима от субективните фактори - от тъпотата и ограничеността на всички съветски вождове след Сталин.
(забелязах и малка клевета по негов адрес. Не е забранявал той конструиране на космически ракети. Поразрови се повече. Чел съм, че фразата му пред Корольов е била: "Повременим, товарищ Королев, повременим, дойдем и до Марса, не волнуйтесь". Истина е обаче, че е станал ипредложил на конструктора своя стол. Първо, че е обичал да се разхожда, докато слуша, и второ - винаги е внимавал с такива жестове - дал е сигнал, че цени този човек, най-вече проектите му. Просто ги е степенувал по важност, както я е разбирал - първо поготовка за Освободителен поход (което си е ФАКТ независимо от интерпретациите му), после всичко останало. Факт също е, че филмът за космическия полет след края на войната е поръчан от Сталин. Тоест - поставил си го е като цел. Обаче умира Сталин, както и да го оценяваме, и нататък СССР кара по инерция и без пилот в кабината - до първото дърво)
(а това си е СИСТЕМА - система без обективен коректор на курса)

ами какво да кажа за Корольов още... Благородна позиция. Но и предпазлива - да не попадне пак в ръцете на комсомолци, които го удрят по главата с гарафа. Същите комсомолци, които в Сисемата са били по естествен начин ПОВЕЧЕ от конструктори като Цандер и Корольов.

Цандер обаче е бил маниак! Забеляза ли как е кръстил дъщеря си! С тоя сме били от една кръвна група!

Н-1 е великолепно постижение, съгласих се вече. Нещо повече - стратегическо. Позволява не само междупланетен полет, но и извеждане на елементи за големи орбитални станции, модули за лунни колонии. През 1938 (!) сталинова премия печели една книга (авторски колектив, сред които Перелман) за космически полети с проект за създаване на орбитален град, лунен космодрум - оттам пък право за Марс с цел установяване на ПОСТОЯННА БАЗА! И Марс не е бил самоцел, а само форпост за пилотирано изследване на планетите-гиганти! Имах я тази книжка като ученик, обаче се затри, беше старо издание, свих я от библиотека... Сега не мога да открия инфо за нея...

НО, Цупе, каквото и да си приказваме, СССР вече го няма. И загина от естествена смърт. Ти смяташ, че е бил подло убит от Запада. Същия Запад, който според теб е гола вода. И как е станало? (моля, не ми отговаряй в ТАЗИ тема).
Хитлер уби СССР - вследствие на единствената сериозна грешка на Сталин.
И агонията продължи 50 години.
Естествено е, че Западът ще намали оборотите на космическите изследавния - липсата на конкуренция у тях развращава. В съветските условия конкуренцията е само с цел интрига, когато изобщо се допуска.

Туй то.
(а, забравих, че и оня садист Тухачевски го туриха... тоя до каквото се е докасвал - съсипвал го е. За разлика от Берия)

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: Шapkaн]  
Автор vanillamind (безгрупна)
Публикувано20.03.08 11:51



Ама аз изобщо не исках да кажа, че Марс е Диарбекир!... Напротив, това е много зарибяваща мисия според мен; само не знаех, че е позволено на такива мероприятия да се взимат и непрофесионалисти, като гаджета и котараци... но щом може - какво пък, вс е ок!!

*thumbs up* Това, дето си го замислил за хронологията, звучи интересно, давай да видим...

Възможно е твоите грешки да са това, от което се нуждае светът. Вантала

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано20.03.08 12:46



бате трябва много спешно да те лекувам от тоя резуноидски вирус който те е поразил...
да видим какво лечение да ти приложа- да е измеримо най-вече във високо градусов и висококачествен виски еквивалент


Това за ГИРД не съм съгласен... че то толкова спомени на участници и какво ли не...Айде холан стига с тия репресии и кво ли не
и това също за логиката на тоталитарния режим- е как пък тая логика допесна създаването на толкова клубове по Фантастика, по ракето и авио и корабомоделизъм- Юнный Техник и кво ли не ... Роботика и т.н.
И то още от не знам си кои години...
ГИРД си е просто емблематично
Виж да си признаем- Запада от самото основаване на Съветска Русия е възприе като враг и отправи там разни умиротворители- пълна коалиция от главорези и кво ли не...
и После кой почна Студената Вой- с чия реч и кой ...
Доктрината Дълес и т.н.
Плановете Дропшот още от 1945 и т.н кой имаше изградена почти над 30 год стратегия за пръв тотален ядрен удар по стотици съветски градове...
Именно със разпада на СССР - Запада се самоуби окончателно във вида който сме го познавали...и това са агониите му...
Да се готвим за новата Прогресорска епоха
За космическите изследвания на САЩ- някак си що така ми се набива в главата че въобще не е била някаква стройна плавнова и систематична стратегия- като се почне от Луната- дайте да идем по ковбойски да изпратим 5-10 експедиции да докажем че може и после да заебем начинанието- какви лунни градове какви 5 лева...
същото стана и с пилотируемата им космонавтика- виж само колко безплодни им останаха опитите в пилотируемите дълговечни станции- Скайлаб - та те тема до средата на втората мисия се чудеха как да оцелеят на тая станция , а за изследвания и провеждане на научни експерименти е било дори лукс като поява на мисъл- вземи потърси материали да видиш какво нещо е било...
А совалките- там пък да ти пратя някои интересни неща писани от човек който е от самата кухня... да видиш ти как 30 години никва еволюция и тук...
Изобщо стана - дайте конкурента да се смачка , ние да си въртим бизнеса и да манипулираме биоединиците пък за космоса само по Холивуд ...
Тъжжно и жалко-
затва се моли по-скоро ония другите дет много не ги обичаш да пуснат кораб до Марс та да им ударят по мазното самомнение и да се размърдат...
Та да има пак няква конкуренция...



Тема Re: space 2.0нови [re: firefox]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 18:43



Радвам се, че идеята ми намира привърженици!

Ако ще изследваме космоса на частно, аз предпочитам разпределяне на разходите върху повече хора, коити участват "с малки суми, но редовно". Като се замислиш. какво да 50 млрд долара разпределени на 7 млрд население (дори като се има предвид че половината живеят с по няколко долара на седмица).

Идеята ми има само един недостатък - работи наблизо (околоземна орбита, точките на Лагранж, Луната, астероиди на орбити близки до Земната), защото големите закъснения при комуникацията ще убият чуството за присъствие, което според мен е главната психологическа мотивация на хората за участие в подобен проект. Добре би било да се измисли нещо за Марс и Астероидния пояс...



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 19:00



Към Вальо:
за круизъра най-елементарният вариант е силно елиптична орбита с период 2 години - година полет към Марс, преминаване покрай него (разкачване с апаратите, предназначени за кацане и евентуално скачване с "обратната поща"), продължаване към перихелия, който е отвъд марсианската орбита, следва една година път за среща със Земята... и пак отначало.


Ако си спомням правилно, това се нарича Хофманова орбита и е един от най-икономичните начини за пътуване между планетите без гравитационни маневри. Обаче ако се пожертва около половин година летателно време, и се пътува само при най-изгодни конфигурации, е по-добре да се пътува с облитане на Венера. По такъв начин е трябвало да лети корабът по проекта МАВР. :( Аз не намирам тая половин година за голяма загуба, защото както казваш, има начини времето на пътуване да се уплътни. Тук не мога да се сдържа и в духа на саморекламата, обхванала напоследък форума, да пусна една връзка:



Следователно, круизърът може да носи някой твой любим телескоп, а част от персонала му ще е научен екип с двегодишни командировки.
Вероятно има смисъл същата схема да следват 2 или повече, до шест круизъра - така на всеки 4 месеца марсианската колония ще получава пратки във вид на Спускаеми Апарати и/или елементи-модули към ареостационарната си станция.


Тук не съм съгласен и мисля, че имам по-добра идея - "твоят" круизър трябва да е автоматичен. Напълно. И да лети по "моите" орбити около Венера. Разбира се, това ще намали честотата на комуникациите, защото подобни конфигурации се случват през три години (това го пиша по памет!), т.е. на всеки три години или на отиване или на връщане може да се направи гравит. маневра около Венера (и в двете посоки става досат по-рядко, май беше веднъж на десетилетие или нещо от сорта).

Изобщо, ВАЖНО е ВСЯКА извънземна колония да разполага със свой тежък полуавтоматичен орбитър, защото от космоса са дошли на новата ланета и не бива да губят тази връзка, както пише в твърде праволинейнологичните НФ-романи от миналото.

А в моя план ролята на пункт за евакуация, или както братята америакнци казват - "сейф хейвън" - ще играе Марсианската орбитална станция, поне през първите години на базата. И без това ще има малко персонал, а пък после като станат много и веднъж на месец да има круизър, няма да стигне за евакуация, пък и евакуация не се предвижда в твя план, нали трябва да се прави колонизация и базата да минава на самоиздръжка... :)
Връзка с "голямата земя" ще има, но само радио/ТВ/интернет (които до тогава ще са станали едно).

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от valio_98 на 20.03.08 19:39.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от valio_98 на 20.03.08 19:40.</EM></FONT></P>

Редактирано от valio_98 на 20.03.08 19:41.



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: ЦУПO Глyпaви]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 19:03



О, хайде да не политизираме темата. Всеки прави косм. изследвания както умее, тук се опитваме да създадем модел на бъдещето на човечеството в космоса все пак.



Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 19:07



Мисля, че сезонит в полушарието на първата база ще бъдат така дефинирани, че да съвпадат със сезоните в страната, която доминира проекта... :)



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: ЦУПO Глyпaви]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 19:29



Историята с Корольов и Глушко е доста странна. Слуховете говорят, че вражадата им датира от времето на репресиите и шараките, Сега никой неможа да каже. "Официално" се скарват заради вида горивото на двигателите, които Главният конкструктор Корольов иска от двигателиста Глушко. Глушко направо отказва и Корольов дава двигателите на КБ-то на Николай Кузнецов, който е специалист по авиодвигатели и е истинско чудо, че създава толкова добър двигател. Обаче това не става веднага. Ворпчем когато Глушко става Главн след "падането" на Мишин, той нарежда двигателите да бъдат унищожени. Кузнецов на своя глава не се подчинава на пряка заповед и 20 г, по-късно следват продажбите на американците...
В края на краищата посмъртно Корольов се оказва прав и "Енергия" има водородно-кислородни двигатели, каквито е искал Корольов.

За Н-1 има изписании томове. Основните проблеми са:
- множество (над 30!) малки двигатели със сложна система за управление ("Корд", която така и не спяват да накарат да работи добре); това довежда и до сложност в хидродинамичните изчисления и ракетата страда от вибразии заради разни резонанси;
- прескачане на пълноценните предстартови изпитания - с цел икономия не построяват стенд за изпитания на сглобената първа степен и по същество я изпитват "в полет";
- лошо кочество на работа - поне за един от 4-те неуспешни стартове се знае че външен обект е попаднал в една горивна помпа, разрушил я е, и изтиащото гориво се е самозапалило.

Остава само да гадаем, дали огромните подобрения, направени в периода между четвъртия фалстарт и прекратяването на програмата са щели да помогнта. Чел съм (спомени на участници в проекта), че всички (известни!) дефекти са били поправени, но кой знае. Факт е, че двигателите са били оправени... Глушко нарежда унищожаването на две полуготови ракети и голяма част от проектната документация и за почва на чисто... да прави ракетата, която Корольов е искал 10 г. по-рано...

Спомените на Черток, на Каманин и пр. са много интересни.
На

също има нещичко, но там пише повече за "Буран"...


* * *

А ГИРД наистина много бързо се превръща от любителски кръжок, в който правят ракетни двигатели от ацетиленови горелки във военен научен институт...

Не може да се отрече отддеността на тия хора - и Цандер, и Корольов, и Тихонравов и другите. Докато четох спомените на Каманин се чудех как са успели да направят толкова много въпреки ужасните условия, изостаналата промишленост, съпротовата на бюрократите, конкуренцията в чисто военното ракетостроене, и пр.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано20.03.08 19:35



Вднага след войната, още в края на 40-те, т.е. при Сталин, е имало проект за суборбитален полет на базата на леко модернизирано Фау-2. За главен е бил назначен Тихонравов. Послетепнно военните убиват инициативата, смятайки че ще отклонони усилията от развитието на стратегическите ракети.

Ако Берия беше наследил Сталин, нещата щяха да изглеждат различно. Това е човекът, курирал атомния проект. Каквото и да си говорим за откраднатите атомни тайни, за семейство Розенберг и пр., организацията, създадена от Берия успява да произведе атомна бомба в една разорена от войната държава, многократно по-бедна от Щатите и за сравнимо време. Думя да няма, Берия не се е спирал пред нищо, но е докарвал нещата до край.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано21.03.08 18:08



Вальо, на теб ти е по-лесно и знаеш къде да търсиш...
трябва ми следното сведение:
на коя земна дата (ден, месец) се е случило някое скорошно (или не толкова) марсианско равноденствие и/или слънцестоене.

Така ще обвържа календара със земния. Не гоня прецизност, затова не ми трябва точния марсиански час (по нулевия ареографски меридиан) на събитието, нито точния земен час. Просто на кой ден е станало.

Круизърът не бива да е автоматичен, понеже имам и други "съпътстващи" задачи за него, твърде сложни за автоматиката. Оставам с впечатлението, че изпускаш нещо - той ще обикаля не веднъж или дваж, а ПОСТОЯННО, при строежа ще е разчетен за поне 20-30 години експлуатация. И повече от две години за една обиколка - много е. Но нищо не пречи да има Хоманови автоматични круизъри де... поне ще се връщат автоматично, щото все пак хора ще карат...

айде, като си довърша работата, ще ти пратя готвеното-за-четене...

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: Шapkaн]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано22.03.08 20:25



Коментирам само края.

Не. Не смятам мисиите за самоубийствени, нито за ненужни. Просто съм скептичен и вече казах защо ме гони скептицизъм.

Да - вероятно в следващите десетилетия ще има пилотирана мисия до марс и временна база. Но едва ли някой ще започне заселване и основаване на постоянна база през следващите 100тина години. Просто такова ни е обществото и принципите по които се управлява. Само наличието на изключително / жизнено важен ресурс напълно липсващ на земята, би накарал правителствата и бизнеса да похарчат стотици милиарди за постоянна база на Марс. И тъй като едва ли ще се открият останки от извънземна цивилизация то не виждам какъв ще е този ресурс.

Друго какво - репликата за превантивните мерки и разумността също е вярна, но ... кой казва че човечеството е разумно??



ИСТИНСКИЯТ КЛУБ ПОЛИТИКА:


Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано23.03.08 12:44



- прескачане на пълноценните предстартови изпитания - с цел икономия не построяват стенд за изпитания на сглобената първа степен и по същество я изпитват "в полет";
Това си е стандартен начин за изпитване на сложни системи в СССР и днес в Русия. Просто никога не са приемали, че сумата от изпитани компоненти автоматично води до изпитана система (което си е и правилно).
Да за Н-1 е много тъжна историята, доколкото знам в последната версия проблема с управлението на многото двигатели е решен, както и проблема с резонансите, но тогава идва политическото решение за прекратяване на програмата, а резервуарите на ракетата са превърнати в...свинарници.

Ракетно-космическата технология е рискова технология и ако се постави извън контекста на съотношението рискове/ползи в днепните условия няма как да се развива, освен именно във военните направления (единствено там рисковете от употребата на такава технология са приемливи).
За по горния ви разговор - продукт на инициативата за стратегическа отбрана (ИСО) е и бързата еволюция на микропроцесорите. Именно в ИСО се разработват VLIS(абреветура навремето значеща много големи интегрални схеми, днес има друго значение - много големи информационни системи) с цел създаване на системи за разпознаване на реални в група от фалшиви цели. Днес ПЦ-тата от които пишем ползват именно процесори страничен продукт на технологиите разработени заради ИСО.
А тази закономерност в появата на алтернативни технологии като ракетостроенето се наблюдава и в нацистка Германия, значението на нацизма не е толкова важно, мисля по важни предпоставки са именно преживяването на убийствени обществени кризи, които дават възможност на ентусиасти да се занимават със странни за некризисните общества неща (некризисното общество "изхвърля" в обществената периферия ентусиастите, защото не може да ги обхване чрез действащите си механизми).


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано23.03.08 14:44



Хехехе, че кой е казал, че обществото ни ще е постоянно такова и че принципите по които се управлява няма да се изменят? Пазара има граници на приложимост, вменяването на функции нехарактерни за този обществен регулатор (пазара), води до абсурди. Уви, любопитството не може, пък и няма нужда, да бъде регулирано, тогава за какво му е пазар(това във връзка с целеполагането на необходимостта от междупланетни полети)?
Тук обаче всички разсъждават така, сякаш технологиите ще замрат в следващите години и никакво развитие на технияката няма да има сякаш всичко е химически горива и свързаните с тях енергетични характеристики на корабите, полезен товар и т.н. Автоматичните сонди се изпращат и с тази цел да се провери какви суровини има на Марс и дали самите суровини няма да са подходящи за производство на горива, а защо не и на детайли за коррабите за връщане.
ПП: Най важния ресурс на Марс са новите знания, особено предвид това, че и Земята и Марс за "замесени" от едни и същи материали, няма смисъл на Марс да се търси нищо друго освен знания (по малката гравитация, специфичната атмосфера, свойствата на някои марсиански минерали могат в съвкупността си да доведат до изучаването на полезни процеси, които на Земята са били пренебрегвани). Проблема със самотата на "пътника до Марс" не е толкова голям, комуникация е възможна въпреки забавянето, например на принципа на форум...


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано24.03.08 00:39



Уви, от движение и аз нищо неможах да намеря. Всичките програми, за които знам, смятат ректасцензията и деклинацията на Марс, гледано от Земята. Ще питам някой колега, който се занимава със слънчева система, те ще знаят.

Коя схема ще е по-изгодна ще зависи от отношението хора/материал, които трябва да се пренесат и от качеството на системите за регенрация. Човек харчи по около 3 кг храна+вода+въздух на ден, но поне водата и въздуха може значително да се намалят при полузатворен цикъл и изразходваемите материали спадат до 1-2 кг. Тогава дори по-бавните маршрути не са проблем от гледна точка на увеличаване на теглото на подоби материали, а екипажът в никакъв случай няма да скучае, било заради астр. наблюдения, било зараду ремонт и поддръжна на кораба.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: akonitin]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано24.03.08 00:47



Да за Н-1 е много тъжна историята, доколкото знам в последната версия проблема с управлението на многото двигатели е решен, както и проблема с резонансите...

Аз също съм чел подобни неща, но са все в спомени н участници в проекта, т.е. небезучастни хора. От друга страна, Глушко добре се е постарал да заличи всичко, свързано с Н-1, така че каквато и да е истината, сега нищо неможем да разберем.





Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: akonitin]  
Автор V.Grig (Анти-царист)
Публикувано25.03.08 17:21



Прав си принципно, но в практиката ...??

Вярно е, че пазара има граници на приложимост, но обществото е пазарно. Дали ще се промени - вероятно да. Дали ще се промени в следващите 100 години и то към общество базирано на непазарни принципи - едва ли. Всъщност има ли друго обществено устройство освен утопичния комунизъм, което да не е базирано на пазарни принципи?? Е с последния видяхме доколко е постижим, след провеждането на почти едновековен социален експеримент.

А технологиите - никой не твърди че няма да се развиват, но ти как си педставяш технологичния напредък освен на пазарни принципи (такъв е дори и когато е държавно планиран)?? И още нещо - не че не е възможно да се извърши революционен пробив в гаражни условия като примерно мустакат чичко с бирено шкембе да открие източник на евтина/безплатна енергия или антигравитация, но както и да го гледам към днешна дата технологичните пробиви все повече и повече се базират на работата на 100ци учени и колективи и са с милиардно финансиране.

А що се отнася до абстрактното знание като примерно за генезиса на марсианските скални породи сигурно е интересно, но е трудно-измеримо в пазарни параметри, към които се придържа съвременното общество. Друго какво - останки от извънземна цивилизация и реинженеринг на технологии - може би не е невъзможно, но твърде малко вероятно.

ИСТИНСКИЯТ КЛУБ ПОЛИТИКА:



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор Dilithium (trilithium)
Публикувано25.03.08 20:23



Не отчиташ как би се отразило на човешкият организъм ниската гравитация, мускулите биха атрофирали, би загубил доста костна маса. Ако евентуалните колонизатори имат деца, те ще
се считат за уроди от "нормалните" хора, защото няма да се развият по същият начин като нас в тези условия.
Лунинят реголит е доста остър и много трудно да се направят уплътнения в изолиращи помещения, за марсианската почва четох, че е киселинна и може да предизвика корозия и в живите тъкани. За Луната със сигурност трябва да закопаеш базата, защото няма атмосфера да спира микрометеоритите, колкото до Марс, самата планета не може да задържи плътна атмосфера и затова не може да се тераформира по наш тертип.







Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано25.03.08 23:08



Ще почна отзад напред, знанието може да е абстрактно но си има практически приложения, дори генезиса на марсианските скали, а още повече техните свойства могат да водят до напълно реални пазарни приложения, например и в България има едни интересни скали, които са изглеждали безполезни до началото на 80-те, но после се е оказало, че имат толкова полезни свойства, че днес в развитите страни си синтезират изкуствено подобни минерали (зеолитните молекулярни филтри).
Технологичния напредък все по често се сблъсква с пазара и ще предължи да се сблъсква (държавата тук няма нищо общо). Т'ва, че не можеш да си представиш едното без другото си е лично твой проблем. Я спомени някой пробив напоследък, направен от колективи от 100-ци учени, аз не съм чувал за такъв, по скоро подобни колективи днес се занимават с някаква дейност с която да обосноват насъщния си, но дейност такава която трудно може да се нарече наука.
Обществото не е пазарно, общшеството използва пазара като регулатор, нищо повече, дивотия е да се определя една система, единствено чрез един неин компонент. (Темата за комунизма е оф топик но само ще те поправя и реални и начуния, а и дори утопичния комунизъм не изключват пазара.) На въпроса ти, ами може и да е възможно да има обществено устройства небазирано на пазрни принципи, о по вероятно е такова устройство в което пазара няма да има доминиращо значение за живота на хората.


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: Шapkaн]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано25.03.08 23:17



Ей, най доброто отпадна м..а му с...а, марсианските "месеци" - страшници и ужасници, щяха да прилягат към битието на първите заселници

... пък и по интересн начин щяха да се засичат - един страшник на колко ужасника се равнява, как щяха да се наричат фазите на Фобос и Деймос...


Моя уеб стр. в профила.

Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано26.03.08 20:13





, обърни внимание с какво изречение завършва втората статия!

да не говорим пък за

Частната космонавтика вече е налице - в съгласие с пазара, каквото и да мислим за него, колкото и да не харесваме някои негови прояви.
Частната космонавтика вече е налице - въз основа на СЪЩЕСТВУВАЩИ технологии - както е на примера на Бигелоу Аероспейс (надуваемите модули) и СпейсЕкс (ракети-носители и собствен КК). Без 100ците учени, но определено не без пари, макар и не милиарди.

(разгледай линковете вътре в статиите - струва си!)

Не разбирам за какво АБСТРАКТНО знание става дума, още повече за ГЕНЕЗИС, но е факт, че държавите пращат апарати (надали евтини, при това плащани от бюджета) да изучават именно тези АБСТРАКЦИИ. Значи - има файда.
Частниците обаче вадят парите от своя джоб, не от кесията на данъкоплатеца, пък и сами плащат данъци.
Ако не те домързи, в същия сайт има статия за тухли от марсианска пръст, за свойствата на грунта, за лунния реголит и др. интересни неща - вече ИЗУЧЕНИ, колкото и АБСТРАКТНИ да са тези сведения.
Говори се също за мерки срещу вредните въздействия на реголита - лунния и марсианския.

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: кандидат пилот за марснови [re: akonitin]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано26.03.08 20:30





чакам само Вальо да пита колегите си, отговорни за Слънчевата система (ангелски длъжности са това май), да кажат на коя земна дата на Марс е имало равноденствие или слънцестоене, за да свържа земния и марсиански календари и да смятам датите ТАМ и ТУК (с помощта на добрия стар Ексел (не е реклама! Линуксовия даже е по-добър, но док-файловете си искат дограма...)).

засега споделям само, че часовникът съдържа в 1 сол (марсианско денонощие) 335 единици, които нарекох "qq" (четири и четвърт, лесно ще се сетиш защо), а те се състоят от 265 секунди (секундата е базова мерна единица, трябва да се запази). Инак се получават странни "м'часове" и "м'минути", които повече объркват и умножават броя излишни термини.
На рисунка циферблатът на марсианския часовник изглежда достатъчно симпатично, и него ще публикувам, като довърша работата.

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Dilithium]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано26.03.08 20:59



отзад напред - не навсякъде марсианският грунт е киселинен, Марс не е дребен астероид, за да е толкова еднороден.
Естествено, че не само лунните, но и марсианските бази ще са вкопани - за допълнителна радиационна защита, а и за по-добра херметизация.
Реголитът създава не само абразивен проблем, но и електростатичен, и здравен

-- първа част; втора част -- .
Както се вижда от статиите, проблемите са перодолими, но не и МНОГО трудни, ако под "много" разбираш "непреодолимо" или "толкова сложно, че дай да не се занимаваме".

(уплътненията на шлюзовете, впрочем, може просто да се продухват при затваряне - буквално. Няма да е голяма загуба на газ, от реголита при обикновено изпичане се отделя аргон. А той на свой ред би бил полезен като част от дихателна смес за атмосферата на базите, тъй като е по-пожаробезопасна, ако се вярва на руски учени, експериментирали с оптималния атмосферен състав в КК)

Развитието и животът при ниска гравитация наистина води до физиологични промени. Наистина надали някога ще бъде докрай тераформиран някой чужд свят, но определено този свят ще човекеоформира колонистите според себе си.
Мускулите няма да атрофират съвсем - а според натоварването, тоест според наличната гравитация (при иначе здрав организъм). Същото е с костната маса.
Първо - това са компенсируеми (перманентно компенсируеми!) неща;
второ - такава ще е структурата на бъдещите марсианци, родените на Марс хора. Дори да са напълно идентични с "нормалните" хора, повод за расизъм "нормалните" винаги ще намерят. Това обаче ще е проблем на "нормалните" - тоест, надявам се, че ще имат проблем със закона против дискриминацията.
Кларк имаше хубава повест по темата...

(всъщност, лично аз смятам астероидите (практически безтегловни условия) за далеч по-подходящи с цел заселване обекти, сравнени с планетите. Предимства: по-лесно "тераформиране", както и да си го представим. Романтиците може да поискат възпроизвеждане на планетката на Малкия принц. Практически е по-лесно оформяне на кухини, екосфери, както това неведнъж е описвано в НФ. Промените в човешкия фенотип при микрогравитация биха били още по-драстични. И, разбира се, ще се чуват думички като "изроди" по отношение на орбиталните хора.
По-скоро Венера и Плутон ще заселим, отколкото да се освободим от предразсъдъци, да не кажа нещо повече).

Дали самите "марсианци" ще смятат себе си за непълноценни (да се изразим меко)? Съмнявам се. Те ще са приспособени към своя роден свят, навярно няма да ги вълнуват емоциите на малка част от земяните (екстремистите и расистите, още го вярвам, представляват малък % от общата маса, също както достойните и интелигентните, уви).

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: Еднопосочна мисия до Марснови [re: V.Grig]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано26.03.08 21:12



още нещичко:
статия, озаглавена "Луну и Марс колонизируют без НАСА и нас"


МНОГО ЗАСЛУЖАВА!

звук от плясък с една ръка - шамар

Тема тазгодишната априлска лъжа на Гугълнови [re: firefox]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано01.04.08 13:38



тазгодишната априлска лъжа на Гугъл е жестока. буквално







"...Virgle, Inc., a joint venture between the Virgin Group and Google...

Virgle's goal is simple: the establishment of a permanent human settlement on Mars. Larry Page, Sergey Brin and I (Sir Richard Branson - бел. фокс) feel strongly that contemporary technology is sufficiently advanced to make such an effort both successful and economical, and that it's high time that humanity moved beyond Earth and began our great, long journey to explore the stars and establish our first lasting foothold on another world...."

"Everything that can happen does"
----------

Редактирано от firefox на 01.04.08 13:41.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Шapkaн]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано01.04.08 22:47



Съжалявам за закъснението, ще си напиша оправдението в блога... след малко.
Оказа се, че за ефемериди се използва главно една система на Лабораторията за Реактивно Движение:


Обаче е доста непрозрачна и за да се сметнат нещата, които ти искаш, трябва малко допълнителни работи. Там има ръководство на потребителя.
С две думи - може да се смята къде по орбитата си е Марс, но не смята околоосното въртене на самия Марс. Май ще е най-просто да ми кажеш точно какво искаш и в кой период и аз да го потърся.

Другата алтернатива е по-любителска и по-лесна за разбиране, но в известен смисъл дори е по-интересна и се казва "Celestia" - безплатен космически симулатор, който можеш да си инсталираш на компютъра:

С нея може да се правят страхотни картинки. :) Май е по-добре да й хвърниш едно око най-напред.



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: Dilithium]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано01.04.08 22:56



В тази връзка:


Но се надявам да не са прави...



Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.04.08 09:06



трябваше ми просто да науча на коя земна дата Марс се е намирал в една от "специалните" точки от орбитата си - в идеалния случай: кога там е било последното Пролетно равноденствие, защото си рекох, че от този ден ще започва марсианската година (орбитал).
(пратих ти материалите си, нали си ги получил?)
Накрая се натъкнах на следното:
На 27 август 2003 г. 9:51:13 по Гринуич разстоянието от Марс до Земята беше най-малкото от 60 000 години насам: 55 758 006 km поради факта, че планетата се намираше на един ден разстояние от постигане на опозиция и на три дни от перихелий. - оттук пресметнах след колко сола е настъпило Зимното марсианско слънцестоене и така получих датата, обвързана със земната дата.

ако имаш време да ми видиш сметките, после ще постна проекта на своя сайт


ВПРОЧЕМ, комай се появява силен КОНКУРЕНТ на Марс като цел и място за инвестиране.
Става дума за Антарктида:



звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: off: NASA’s Expensive Space Penнови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано10.04.08 09:09



наборе, все забравяш, че не знам английски


а, да - и да им честита на корейците първата космонавтка - излетя на 8 април, днес ще е скачването с МКС

Редактирано от Шapkaн на 10.04.08 09:22.



Тема орбитална продукция на корабинови [re: firefox]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано14.04.08 13:23



каква стана тя? дойде времето и аз да пусна линк на руски :)

http://www.interfax.ru/society/txt.asp?id=8572

накратко: "щели да строят" - да се чете "предложено е по принцип и не е отхвърлено пак по принцип" - станция на орбита, където да се произвеждат космически кораби за мисии до луната, марс и тн

"Everything that can happen does"
----------



Тема Re: орбитална продукция на корабинови [re: firefox]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано14.04.08 15:17



тази стратегия е единствено разумната

като цяло статията обаче е минорна: общественото мнение не е на страната на учените

нещо повече - в новините при мейл.ру преди няколко дни се появи съобщение, че концернът "Энергия" ще произвежда кораби и ракети... предимно по поръчка на НАСА.

това то "путинизация" - много приказки, много антиамериканизъм, а накрая - пак до САЩ опряха, иначе ще им потъне и космическата индустрия (държавната), до частни космически агенции в сегашните руски условия (а и поради обществена нагласа) скоро няма да се стигне.
В коментарите към статията за работещата за НАСА руска космическа индустрия имаше мнение на човек, който твърди че работи там където произвеждат ракетите Протон.
Казва, че било голяма разруха, злоупотреби, разхищения...

лично на мен ми е тъжно



Тема Re: орбитална продукция на корабинови [re: Шapkaн]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано14.04.08 15:53



интересно... защо акцентът е поръчки от НАСА направени до руски концерн...ако някой е свикнал да чете между редовете много ще му говори...
това ми набива в очите, че поради недълновидната и направо маймунска политика на шимпанзето- се разсипа американската аерокосмическа индустрия и явно големите руски братя ще дават рамо на американските си братя сигурно до 2015 г... щото совалките се установи ресурса им е до 2010 г... , ама пък рекламираните нови корабчета тип Орион били само на хартийка и 3Д анимация по презентациите на НАСА и както смятат уважавани и патили инженери- американски в тоя бранш до 2015 ново американско корабче няма да излети...
и се молят руснаци и китайци да изстрелят ново собствено корабче та това да подритне по задръстения гъз американската администрация та да го ударят на патриотично разбуждане и поотделят пари за ново строителство... по точно да по спрат пилеенето на колосални средства в ИРак и афганистан а да обърнат внимание на вътрешния си двор...

А онзи ден самият Перминов отговорно заяви че целевите средства са заделение вече до 2020 г за руската космическа стратегия...и ще има строителство по план и за луната , фобос и за марс...
но поживем- увидим...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.