Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:06 30.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано27.02.08 10:52



Всъщност последните изследвания в областта на религиите от гледна точка на когнитивната наука ни карат да смятаме, че на хората е вродено да вярват така, както им е вродено да правят аналогии.

Тук, разбира се, е моментът да се направи разграничението между вяра и религия, което е много съществено, но религиите са един исключително мощен социален инструмент и като такъв те дълго още няма да бъдат забравени.

Струва ми се,чеДжорджОруел е схванал всичко погрешно.НеГолемия брат наблюдава нас.Ние го наблюдаваме


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано27.02.08 10:56



съгласен
чакам астероид да сложи край на това безобразие

(възроптах срещу примера "Дюн", понеже описва един до голяма степен краен свят, в който религията на практика се е сляла с науката)
всъщност, държа на РАЗДЕЛЯНЕТО на науката и религията. И на това да няма дискриминация по отношение на науката.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: Шapkaн]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано27.02.08 11:07



Всъщност, ако се чете Дюн внимателно, се вижда че Бене Гесерит умишлено смесва наука с религия с цел насочване на еволюцията в нужната посока. Когато това става излишно, те се отказват от тая парадигма. Човечеството просто трябва да надживее някои неща

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: ladyMarian]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано27.02.08 11:10



когнитивната наука още не е наука, най-малкото заради липса на единна и проверена теория, върху която да се базира. Все още е феноменология, в търсене на научния си облик.
пък и изводът й за едва ли не "вродена религиозност" е съмнителен. Да, вярата в свръхестественото може и да е производно на въображението, но е само ЕДИН ОТ вариантите на прилагане на това въображение.

а че образованието изостава от науката - това е срам. При сегашните технологии - голям срам. И да не се прави нищо по въпроса - съвсем вече голям срам.

те религиите точно защото са мощен социален инструмент, не би било зле да се отнасяме предпазливо с тях. Още повече, че пред очите ни някои вероизповедания преминават в настъпление срещу светското в образованието, в личния и обществен живот, дори в политиката (там, където дълги години не са имали възможност да се месят). Християнски и други фундаменталисти се стремят към по-голям контрол над "паството", като искат съдействие от държавата да разширят това паство - каква друга е целта на напъванията да се вкара вероучение в училищата? Освен това, социалните модели на ВСИЧКИ църкви и вероизповедания хич не могат да се нарекат демократични - ярък пример е шариатът, но и изразените от някои православни дейци идеи също стряскат. Я си спомнете как нейде в провинцията БПЦ успя да забрани една театрална пиеса! Позор!

Виж какво, църквите (сред тях слагам и сектите) се опитват да определят как и какво да мислим, как да постъпваме, като принципът за доброволност в тях просто е изключен. Затова реагирам остро на тия "поплъзновения" (откога си мечтая да употребя тая думичка!).

А, да, забравих - религиознанието е описание на съществуващи религии. Не е вероучение и затова не ме притеснява. Вероучение обаче в държавно училище - това вече е опасно.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано27.02.08 11:18



аз нещо друго ли казах?
а ако ще четем внимателно - Бене Тлелаксу защо го изтърва? Ами религиозната повеля за несъздаване на мислещи машини, очевидно не само дело на вещиците?
А и я ме подсети кога се отказат от мистиката си, която пак си е религия, при това не само мистика в средствата, но и в ЦЕЛИТЕ (създаване на нетехнологични свърхсъщества, например)?
в Дюн тъкмо това е интригуващото, че онези, които използват религията като инструент, не са категорично "над" суеверията на тази вяра.

изобщо - надявам се Дюн да не е бъдещето (макар да е възможно), която моя наджда няма значение де. Просто си приказваме, нали тъй?

не на мен тия, чукча още чете. Понякога. И помни кво е чел.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: Шapkaн]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано27.02.08 11:41



Бене Тлейлакс не е над религията която сама създава чак до унищожаването им. Правенето на ментати не е техен патент, те само го включват като екстра в правенето на гола. Повелята за забраната на мислещи машини не е толкова религиозна, колкото прагматична - в епохата на мистицизъм и суеверие, контрола над ИИ просто е невъзможен. Човечеството просто ще бъде поробено от машините.
(Някои хора съвсем основателно смятат че в далечното бъдеще старите 386 машини ще са по скъпи от златото и то точно защото контрола върху софтуера ще е по значим)

Подсещам те - в епохата след Тиранина, Еретиците на Дюн и Домът на ордена. Там ясно се казва (разсъжденията на Даруи Одрейди), че религията е само облик и средство за една по висша, изцяло морално етична цел. Еретикът Майлс Тег помага на сестринството да осъзнае тази цел

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: Шapkaн]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано27.02.08 11:55



Когнитивната наука е интердисциплинарна и се базира на утвърдени теории на други науки. То по твоята логика и физиката не е наука, щото още няма единна квантова теория на гравитацията

Наука е систематизирано знание за възприемания свят, добито чрез емпирични научни методи, основано на наблюдаеми явления.

Не знам как ти хрумна това за вродената религиозност, нито съм казала такова нещо, нито пък би ми хрумнало, прочети пак.

Ианче да, предпазливо с религиите, но аз ти казвам ЗАЩО няма да умрат,независимо от мен или теб и виждането ни по въпроса.

Струва ми се,чеДжорджОруел е схванал всичко погрешно.НеГолемия брат наблюдава нас.Ние го наблюдаваме

Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFFнови [re: ladyMarian]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано27.02.08 12:08



класическата физика си е наука
квантовата - вече под въпрос (според някои)

не се засягай, но интердисциплинарните все още търсят своята форма, защото ОЩЕ не са науки, а продукт на взаимодействие на други, утвърдени както казваш. Хайде, да не издребнявам, но комай в базата липсва ясно виждане как точно функционира мозъкът, оттам нататък всичко, свързано с мисленето е в сферата на добре обосновани догадки, нищо повече.
Но, хайде, наистина да не издребняваме. Дори неспособната да даде теория за гравитация квантова физика доведе до създаване на лазери - тоест се е доказала на практика.
Няма да питам за практическите успехи на когнитивистиката.

написах "едва ли не" - как ли го пропусна?

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFF [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано27.02.08 12:15



казах ли че БТ е над религията? ако съм - прощавай.
прагматична ли е една повеля в "епоха на мистицизъм и суеверия"? Ако Е - извини ме за еретичната постановка на въпроса, о просветителю!

Еретиците на Дюн и Домът на Ордена според мен нямат същата дълбочина като предишните книги. Благодаря че ми разказваш неща, които вече знам, МНОГО съм ти задължен за което.
Разбира се, че религията е "облик и средство" за постигане на висша, изцяло морална етична цел...
морална и етична
хмък.
горкото Сестринство - трябва мъж да дойде, за да им каже каква е цялата работа.

наистина не се вземай на сериозно

звук от плясък с една ръка - шамар

Редактирано от Шapkaн на 27.02.08 12:15.



Тема Re: Конкурс за сценаристи - малко OFF [re: Шapkaн]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано27.02.08 13:09



НЕщо си много докачлив, нали само си говорехме?

Еретиците и Домът имат много по голяма дълбочина от предишните книги.

Религията не винаги е облик и средство, макар да е започнала като такова. Най-често хората които я проповядват дълбоко вярват в нейната истинност и макар да продължават да изпълняват някои от първоначалните средства, разликата със Сестринството (които си даваха ясна сметка, че религията е само инструмент) е очевидна.
Освен това, струва ми се, че бъркаш религията с институциите които я осъществяват.
Сестринството винаги е използвала мъжете като средство за целите си. Било за да им отвори очите, било за да им скъси пътя, било просто да се изчукат. За тях няма маловажни цели.

Да не се взема на сериозно...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.