Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 24.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: Opфeyc oт Плиcka]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано13.02.08 12:14



май неточно се изразих (пък и показах известни заблуди по въпроса) - то се знаеше, че случките са автентични, то друго и не бих допуснал, все пак ти си го писал!
някак прекалено СЪВРЕМЕННО ги преподнасяш, не в съответния времеви стил.
Е, това пак е мое редакторско, по-скоро, пожелание




Но съм поразен като цяло от позицията на Робин

НАЦИОНАЛИЗМЪТ според мен НЕ Е НИЩО ПОВЕЧЕ от УВАЖЕНИЕ НА ЛИЧНОСТТА КЪМ КУЛТУРНАТА ТРАДИЦИЯ, в рамките на която се е формирала. Всяко друго схващане на "национализма" е повече от безобразно явление и съответно никак не е достойно да служи като основа за литература, защото тя ще е базирана върху оплюването на различните, а не на интелектуалната солидарност със себеподобните.
Само че у Жоро няма такова нещо. Робин май страда от парлив срам, че е роден в Търново, а не в Торонто или Тула. И спокойно поглъща английски или руски имена на галактически империи, но български "илюзорни" държави на определен брой големи водни басейни - кой знае защо му присядат.
Прав е. Всяка жаба да си знае гьола.
Кви сме ние, да имаме такова самочувствие, че да пишем алтернативни истории. Той самият НИКОГА не е съгрешавал в тази област... нали?
Охо...
Абе, що не го направим Робин министър? На културата? Поне ще ни сведе правилните рамки, в които да пишем ПРАВИЛНО.

звук от плясък с една ръка - шамар

Редактирано от Шapkaн на 13.02.08 12:17.



Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: Opфeyc oт Плиcka]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано13.02.08 13:54



"Ами той, Орфеус, на кого всъщност разправя тази история? ... Ами той я разправя на нас, селските хитреци, не я разказва на всезнайковци седнали в кръчмата на Хито. Той разказва историята си на нас, хората от света в който попада. И как да ни разказва за великия град? Само с патос и възторг. Защото за него той вече
е само в спомените. Всъщност Орфеус разказва пост фактум. Всичко вече се е случило, всичко вече е станало, всичко вече се е разрушило, освен в спомените му..."

Да, това става пределно ясно на финала. Но но първите страници такова нещо не се и намеква (не че няма начини за това!). И вместо да надничаме скришом в женската съблекалня през някаква невидима дупчица, се получава така че някой ни поднася екскурзоводните си услуги. Лошо няма, Ефектът на Привалов е в някаква степен позволен и полезен, просто аз предпочитам да надничам в измислените светове без моето наблюдение да оказва влиание върху обекта на наблюдението. Иначе е вярно - историята е поднесена като разказ за хора НЕВИДЕЛИ златните кубета на Плиска. Евангелията например са писани за пропаганда в Римската империя и затова евреите гледат на тях с насмешка и горчивина. Подобен подход е допустим и оправдан, само ако е ясно изразен още на първите няколко страници. На финала... за мен не се брои!

До Шарканището:
Драги, хайде да не правим обидни предположения, кой от какво страда, от какво се срамува и къде е роден? (Между другото, роден съм в София и не че се гордея с това, но не го и считам за бог знае какво...). И дай също така да не подменяме съдържанието на широко известни понятия като национализъм. Български илюзорни държави на повече от 2 водни басейна наистина ми присядат, защото ние, българите имаме далеч по стойностни неща с които да се гордеем, отколкото с това - колко крайбрежия можем да омаскарим и да превърнем в мутренски резервати
Ако ще ме правите министър, не искам на културта... Гледайте да е нещо по-силово, че да гласувам закриването на министерства като МК, МДА, МТСГ и други

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: Opфeyc oт Плиcka]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано18.02.08 19:45



Много ме заинтригува тая книга! Току що изслушах представянето в "Ефремов", за което съм много благодарен и на участниците, и на хората, които го направиха технически възможно.
А на теб специално благодаря, че спомена "оня" разказ. Той бавно расте, ама още не е дорасъл до края. :)



Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: alvin]  
Автор sol_lam (хайде пак)
Публикувано22.02.08 12:12



Прочетох я и писах в блога си, ако искате да надникнете:



Току-що установих, че съм на 33-та позиция и това ме накефи много.

Редактирано от sol_lam на 22.02.08 12:44.



Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: alvin]  
Автор PoбинoтЛokcли (член)
Публикувано25.02.08 09:46



Между другото - един въпрос с понижена трудност:
Откъде е заимствана фразата
"-Хито, ти вярваш ли в ада?
-Умерено..."
и как е целия отговор на запитвания в оригинала

?

Да не се взема на сериозно...

Тема Тая снимка същонови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано25.02.08 19:46



е достойна за заглавна страница на Орфей слиза в Ада






А това е видът на входящият портал за следващите 1000 години






Тема Re: Тая снимка същонови [re: ЦУПO Глyпaви]  
Автор ЦУПO Глyпaви (The Black Adder)
Публикувано26.02.08 16:06



или пък тази





Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: Гeнepaлa]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано04.03.08 16:21



Пак да направя "преповтор", къде може да се намери "Орфеус слиза в ада":
1. Книжарница Нисим - София
2. Пл. Славейков, маса № 6 - София
3. Книжарница "Български книжици", до бившия Кристал - София
4. Книжарницата на Янчо Чолаков на пл. Тройката - Бургас
5. Градинката зад операта, масата на Григор Петров - Варна
6. Книжарницата "под открито небе" срещу кафе "Часовника" - Пазарджик
7. Сергията за книги до хотел "Верея" на Таньо "Вожда" - Стара Загора


Ако някой търси книгата извън тези градове, да ми пише на бележки, има начин да си получи екземпляр.



Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: Гeнepaлa]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано20.03.08 16:03



"Орфеус слиза в ада" вече е кандидат в ей туй чудо:

Фондация ВИК обяви началото на петото издание на конкурса Български Роман на Годината.
Заявки за участие вече се приемат на адрес:
София 1000
бул. "Александър Стамболийски" №47
ет.3, ап. 9
Фондация ВИК.

Тази година срокът за приемане на предложенията от автори и издателства се удължава до 31 март. Желаещите да се включат в литературната надпревара, трябва да предоставят по 5 бройки от книгата, с която ще участват в конкурса и да попълнят формуляр...

Не че нещо ще стане, ама нали надеждата крепи човека докато му ебе майката! /Да ме прощава модераторът/





Тема Re: Орфеус слиза в Аданови [re: alvin]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано01.04.08 23:23



Свърших я. Мноооооого съм впечатлен! Ама много. И благодаря на автора за огромного удоволствие, което ми достави. Чакам продължение за това, как 600 г. по-късно колобрите от _онази_ България се научават да отварят вратата... :)

Ще напиша нещо специално за тая книга, да видим кое по-напред...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.