Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:09 22.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Почти като да кажеш, че си в бизнеса с кламеринови [re: centsche]  
Автор BЪPKOЛAKЪT (Хищник)
Публикувано23.02.08 23:19



Дерзай! Дерзай!
Съмнението стъпчи в затънтен край!
Никой, никога не знае, щастието как ще го омае.
Пиши по страничка на ден, като истински фантастик фен!
И фантастичната градина, ще я имаш след година!



Тема най-добрата стратегиянови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано25.02.08 14:44



Честно казано, и аз не знам коя е най-добрата стратегия за пробив.
От една страна скутер "Симсон" и 8-цилиндрово БМВ са несравними, но от друга - не се състезават помежду си - затова Небюла и Хюго имат различни категории, затова има антологии, сборници и списания, в които се публикуват къси разкази. Затова изд. "Бейн" си издава и романи, и списание. От друга, пазарът на разкази намалява, но ако отвориш ежегодните антологии на Гарднер Дозоа и видиш списъка с т. нар. "почетни споменавания" - забележителнп дълъг е. Това значи, че тези разкази са публикувани някъде.

Алтернативната стратегия е да се преведат 1-2 глави и резюме на останалото и да се праща на литературни агенти и/или директно на издателства. Такава беше целта на конкурса, организиран от Иван. Но резултатите от там май не са много обнадеждаващи, поне за сега.

Доколкото знам, единственият пробив за романи навън е в Русия - Хр. Пощаков и преди това Л. Николов, и май има още 1-2, но това не прменя ситуацията. И те са основно на базата на лични контакти, а ние това го нямаме - колко български писатели фантасти ходят на американски конвенти?

Така че по мое мнение, за сега опитите за пробив с разкази за оптимални по спрямо отношението резултат/усилие.

Ако имаш други идеи - казвай.



Тема Re: Почти като да кажеш, че си в бизнеса с кламери!нови [re: BЪPKOЛAKЪT]  
Автор mul4an (от сивите)
Публикувано26.02.08 09:56



Виждам, че си се хванал за "най-същественото". Очевидно така ти изнася.
На мен този плач, че видите ли милите писатели били ограничени, ми е малко смешен. Ега ти писателите...

Дори и у нас се провеждат литературни конкурси, където се поставя лимит от
1 страница. Повтарям - една! При това не фантастични, а най-ортодоксални конкурси. Това не е нещо революционно ново. Новото е това, че за първи път авторите взеха да капризничат, че ги ограничавали в обема. Ами да вземат сами да си направят конкурс и сами да си определят правилата тогава.
Дори в училище, а и в някои специалности в университета редовно се правят подобни упражнения - преразказ в 50 думи; история в 250 думи и т.н.

А пък примери за великолепни кратки разкази, колкото щеш... Само Борхес стига... или пък например Азимов. Значи не само при него, но и при куп други (да кажем Бредбъри), винаги е по-лесно да почнеш с прочитането на един кратък разказ, преди да се прехвърлиш към т. нар. мащабни и многослойни мастърпийси... Кратките разкази зарибяват. Кратките разкази изискват майсторство. Е, да, не може в продължение на пет страници да описваш една врата; налага се всяка дума да означава нещо. Това е проблем за "многослойните" писатели. Според мен - нито Робин, нито Шаркан имат такъв проблем, затова се и учудвам от реакцията им. Още си спомням Слънце за зимнина на Шаркана, който според мен отвсякъде би покрил критериите на конкурса.

И на последно място - за самия копнеж... Това всъщност не е конкурс, а инициатива... И истината е, че в нея като цяло липсват правила. Или казано с други думи - Фантазия ще преведе това, което си хареса да преведе - независимо от обема му; независимо от десетките критерии за оценяване, които могат да се изобърнат на 360 градуса; независимо от всичко. Те си го правят и те си решават.
Това, че всеки ще оценява по различни критерии за мен е доста по-притеснително от обема; това, че оценители ще бъдат хора на по 20 години (въпреки че младостта не е порок) също звучи доста по-притеснително от обема. Това, че оценяващите са участващи и участващите са оценяващи също би трябвало да бъде по-притеснително от обема.
Казвам всичко това не за да критикувам някого, а за да обясня, че става дума за експеримент. Никой не знае, какво ще се получи. Според мен има голяма вероятност и нищо да не се получи. Но последната причина за евентуален неуспех ще бъде обема.

Ето все, что останется после меня...


Тема Re: Почти като да кажеш, че си в бизнеса с кламеринови [re: mul4an]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано26.02.08 12:17



у мен проблясъците като "Слънце за зимнина" са рядкост...



звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Разочарован съмнови [re: valio_98]  
Автор Унивepcaлиcт (непознат )
Публикувано11.04.08 15:10



Разочарован съм. Беше обещано, че деветдесет дни след изпращането ще има отговор. Такъв все още няма. Неспазването на сроковете според моите критерии е признак на несериозност.



Тема Re: Разочарован съмнови [re: Унивepcaлиcт]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано19.04.08 21:53



Навярно вече си получил отговор, но за сведение на другите - питайте във форума, посочен в обявата. Този форум повечето от организаторите не го четат редовно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.