Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:23 19.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема "дълбина в небето" на виндж  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано17.06.07 12:25



много яка, препоръчвам на всеки. от начало започна малко мудно и сковано, заспах на десетата страница. после обаче нещата се оправиха и книгата стана динамична и увлекателна. автора бих причислил към научните хард лайнери, дори не е въвел свръхсветлинно пътуване, нещо рядко за повечето фантасти. въпреки това, мисля че книгата може да се чете без проблем и от лаиците, понеже не се спуска много много в научни обяснения.
иначе самата идея за звезда пулсираща със 22 звездни величини ми се вижда много интригуваща, и ако вальо чете да каже вярно ли е че има такива. аз не мога много да си го представя






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 17.06.07 13:28.



Тема Хехе - "Милиони светлинни години в бъдещето ..."нови [re: zaphod]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано18.06.07 10:56







Тема хаха, вернонови [re: pyrx]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано19.06.07 10:13



и на корицата така го пише


странно, някой не им ли е обяснил, че тоя тип книги се четат от хора които правят разлика между година и светлинна година. иначе самия автор си казва в началото на книгата че действието се развива няколко хиляди години напред, нито милиони, нито пък светлинни. всъщност и по далечина е към няколко десетки, не е даже и хиляди, от де са го измислили това милиони е загадка




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: zaphod]  
Автор sol_lam (хайде пак)
Публикувано19.06.07 17:52



Не знам колко е яка, но издържах до 50-та страница и беше една от най-лошо написаните книги, на които съм попадала. По-отвратително ми е било да чета само "Замъкът на лорд Валънтайн" на Силвърбърг. За скуката изобщо не споменавам, да не се повтаряме.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: sol_lam]  
Автор sinsky ()
Публикувано19.06.07 19:20



Аз от замъка съм чел първите две (или три, там някъде) книги. Беше сравнително скоро, най-много няколко години да са минали но нищо не си спомням. На някои места ми беше интересно, на други скучно.. имаше и много силни моменти, например когато добрия Валънтайн вижда лошия за пръв път. Всъщност, нали имаше такъв момент? Би трябвало да има иначе много се излагам :)

Разбира се, всичко това е повод книгите да бъдат препрочетени евентуално ако се намери време.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: sol_lam]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано20.06.07 09:38



е от началото е наистина скучна, но след това става един път. макар че хм, до 50та страница мисля че вече действието се задвижва. а лорд валентин мен ми хареса, даже (срам ме е да си призная) се научих да жонглирам вдъхновен от нея. за мое оправдание ще кажа че бях ученик тогава






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: zaphod]  
Автор sol_lam (хайде пак)
Публикувано20.06.07 14:27



Да бе, задвижи се, крачеха и мятаха една емулсия, а след това им теглих майната и на тях, и на паяците, и на лорд Валънтайн (макар че тоя му издържах първата част, и аз се чудя как), но пък виждам, че на някои им е принесъл полза. Смятам, че жонглирането е едно много полезно умение

. Досега тия две книги са ми начело в класацията за лошо писане от западни фантасти, дето ме е докарвало до възмущение. И впоследствие - до недоумение. Ама к'во от това - всеки си харесва различни неща. Нормално е.



Тема Re: хаха, вернонови [re: zaphod]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано20.06.07 23:54



то, който го е писал тва не е знаел разликата... очевидно. много яко. аз ще почна да го ползвам като лаф. хахаха.

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: sol_lam]  
Автор poznava4 (непознат )
Публикувано24.06.07 14:35



Ей това не го разбирам. Вярно, че всеки човек си има право на мнение и вкус, но и двете книги - Замъкът на лорд Валънтайн и Дълбина в небето, са страхотни. И в двете има достатъчно количество приложна философия, която навярно не се смила лесно от всеки, но, честно, факта, че не си успял да ги дочетеш ... Каква фантастика четеш в такъв случай - Инфопаяк на Стив Пери?

А за жонглирането, ами то си е полезно умение ... и аз се научих, след като прочетох книгата. Те книгите затова са полезни, защото учат.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: poznava4]  
Автор sol_lam (хайде пак)
Публикувано24.06.07 16:41



Как каква - всякаква! Като почнах с Лем, Азимов, Оруел, Чапек, Бредбъри, Саймък, Хърбърд и Хабърд ("Бойно поле Земя" малко по погрешка прочетох, но ми беше интересна), Ле Гуин, Бюджолд, Маккафри, Толкин, Бийгъл, Зиндел, ох, уморих се да изброявам, но не е причината това, за което намекваш... Философията в книгите не ме плаши и предпочитам да я има, плаши ме лошото писане и оправдаването му с добри идеи...



Тема Не помня произведението и автора, нонови [re: Paganel]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано26.06.07 18:02



в него едно същество разправяше "Когато бях по-млад с два парсека ... "





Тема Re: Не помня произведението и автора, нонови [re: pyrx]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано27.06.07 12:47



То тва пак добре.
Ако беше пътувал с надсветлинна можеше да каже "Когато бях по-стар с два парсека"...





Тема Да, в "Пътеводителят" (Д. Адамс)нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано27.06.07 13:01



имаше конкретни разсъждения колко много трябва да се промени граматиката на глаголните времена, когато изпитваме релативистични ефекти.





Тема ааа, данови [re: pyrx]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано27.06.07 13:28



там дето печатали само уводните страници на граматиката, щото никой не минавал нататък






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Както и пространствено-временните казусинови [re: zaphod]  
Автор pyrx (-; свежъ :-)
Публикувано27.06.07 15:38



... в казармени условия:

"Ще копаете от тук до довечера!"





Тема Re: Както и пространствено-временните казусинови [re: pyrx]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано27.06.07 18:09



мене любимата ми казарменна математика е тая от "играта на ендър" (цитирам по памет)
- тук имаме три правила: не се напикавай в гащите и слушай старшите
- а кое е третото?
(звук от шамар) - мисля че изброих три правила....







NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Да, в "Пътеводителят" (Д. Адамс)нови [re: pyrx]  
Автор John Boone ()
Публикувано30.06.07 01:35



"където ще бъда по-млад с два парсека"?



________________________________

Doubt is unpleasant, but certainty is absurd

Редактирано от John Boone на 30.06.07 01:36.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано30.06.07 20:38



И аз немога да си го представя това. Най-много пулсират т.нар. звезди от типа Мира, с амплитуда няколко зв. величини (и те не са строгопериодични). А промяна от порядъка на 22 зв. величини има само при свръхновите, но те не пулсират, само избухват веднъж и толкова.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: valio_98]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано01.07.07 08:18



най-трудно за представяне е изстиването само за 30 години до температура от няколко стотин градуса, така както е описано в книгата. щото даже звездата да спре да генерира, ще и трябва бая време за да се охлади толкова много. може сигурно да се измисли някакъв фазов преход, който да изсмуква топлина ама...




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: zaphod]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано01.07.07 19:34



А каква е била началната температура? Да не би да има "хладилник", който да йа охлажда? Или да е модифициран някои принцип на термодинамиката?
Трябва да я прочета, така нищо немога да кажа, но ме заинтригужа и ще си я потърся.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: valio_98]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано01.07.07 21:19



в минимум температурата е под 1000, тъмночервена на цвят, свети малко по-силно от луната при нас. в максимум веднага след избухването - няколко стотин пъти колкото слънцето. прочети я книгата, струва си, макар че това със звездата е измислица според мене, или поне силно преувеличение.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема иийкнови [re: zaphod]  
Автор alvin (orange)
Публикувано15.10.08 00:10



Започнах я с големи очаквания, но напълно споделям мнението на sol_lam, че първите страници са чутовен гърч. Безинтересни и слабо написани. Ще и дам шанс поне стотина страници, после ще видим.
И, абе, как може да си идеен тип, а да пишеш така смотано? До 30-40 страници нещата са много долнопробни...



- няколко думи от читателя

Тема Re: иийкнови [re: alvin]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано20.10.08 20:47



Ако си чел "Огън от дълбините" ще му дадеш 200 без условия.





Тема за нобелнови [re: Kopo]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.10.08 12:42



Малко над 100 страници опитах. Безвкусно. Сигурно някъде навътре в пуйката, заровени под пластовете кофти гарнитура, има апетитни хапки, но не стигнах до тях



- няколко думи от читателя

Редактирано от alvin на 26.10.08 12:42.



Тема Re: "дълбина в небето" на винджнови [re: sol_lam]  
Автор sinsky ()
Публикувано26.10.08 13:21



... една година по-късно...

Интересно как си обясняваш съавторството между Азимов и Силвърбърг при Позитронният човек? В уикипедиа пише че е co-written, демек и двамата са я писали.. иначе друго не знам ако искаш се поинтересувай. Обаче не мисля, че в периода на написването и някой от двамата автори се е нуждаел от пари :)



Тема Re: за нобелнови [re: alvin]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано27.10.08 22:07



Изнанадваш ме! Книгата е много добре написана. Аз си блъсках сума време главата какво става, докато Виндж се смили да подхвърли ключа от бараката.



Тема Re: за нобелнови [re: Kopo]  
Автор alvin (orange)
Публикувано27.10.08 22:31



Началото е много, много слабо. За литература говоря.
Нещо като Дан Браун, ама без рекламата.

- няколко думи от читателя

Тема аа, копонови [re: alvin]  
Автор alvin (orange)
Публикувано27.10.08 22:35



между другото, навивай ме за тая книга, де! Докато не съм я дал на някой



- няколко думи от читателя

Тема Re: аа, копонови [re: alvin]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.10.08 15:02



може би лошото начало (за което всички са съгласни) е предопределило лошо влизане на следващия текст. по мои спомени преди 100тната страница вече се кефех на макс.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: аа, копонови [re: zaphod]  
Автор alvin (orange)
Публикувано28.10.08 18:40



След 103-а ще е било, със сигурност. Там някъде почна екшънът - търговците бяха нападнати и т.н.

- няколко думи от читателя

Тема Re: аа, копонови [re: alvin]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.10.08 23:18



Ъъ, аммун, аз напоследък вярно пиша тук нетрезвен, но все пак имах предвид "Огън ор дълбините", а не "Дълбина в небето".

Редактирано от Kopo на 28.10.08 23:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.