Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 22.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Тема За "Одисеята" на Артър Кларк.нови  
Автор pyrx (-: свежъ ;-)
Публикувано01.03.07 11:22



Здравейте,

Наскоро си преговорих пак тази поредица. От доста време ме терзае един въпрос. Защо има такава неконсистентност във фактите след първата (2001)?
Става дума главно за монолита. В първата част той се намира на спътника на Сатурн Япет, а нататък се рее около Юпитер.


Да, гледал съм филма на Стенли Кубрик, където това е така, но не се ли е получил редкият ефект "филм окепазява продълженията на книга" (за разлика от класическото "просто окепазен филм")?
Сигурно авторът някъде се е обяснявал кат' ученичка за случая, но не съм попадал на това.

Какво ще кажете?



Тема Re: За "Одисеята" на Артър Кларк.нови [re: pyrx]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (новак)
Публикувано01.03.07 12:52



Защото Кларк го е тресяло старческото слабоумие, когато е писал "продълженията".


Той обясняваше някъде, защо така бил решил, ама има ли значение.
Явно самият Кларк не осъзнава (или не е в състояние да осъзнае по биологични причини) какъв невероятен шедьовър е направил някога. Иначе нямаше да го окепази по такъв гнусен начин.
Новите "одисеи" сами по себе си биха ставали за четене, ако не претендираха да са продължение на един уникален роман.



Тема Re: За "Одисеята" на Артър Кларк. [re: pyrx]  
Автор Lazy (отчужден)
Публикувано01.03.07 13:18



Обяснението е много просто и логично. Втората, третата и четвъртата част от поредицата са продължение не на първата книга, а на филма.

За съжаление Артър Кларк в един момент снижава качеството си на работа от гений до обикновен добър писател (все пак и по-късните му произведения могат да се четат). Случвало се е и на други. Важното е, че има 6-7 романа, които завинаги ще останат в златния фонд на фантастиката.

Редактирано от Lazy на 01.03.07 13:20.



Тема Re: За "Одисеята" на Артър Кларк.нови [re: Lazy]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано02.03.07 17:53



Мдаа, моето мнение аз Артър Кларк падна главаломно след като гледах предването му "Secrets and Mysteries of Arthur Clarke". Това предаване си беше един тъп "Полтъргайст"....

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: За "Одисеята" на Артър Кларк.нови [re: Paganel]  
Автор testpilot (wingman)
Публикувано04.03.07 15:32



Ееееее, хайде де, чак пък да е тъпо предаването. Мистерии винаги си е имало в човешката история и дори като един скептик, той се опитваше да доказва произхода на мистериите чрез научни методи. Кое му е тъпото на това?

Иначе 2-та филма са едни от най-успешните за мен екранизации на книги. Чудесни послания, ефекти, актьорска игра и музика.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.