Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:46 13.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Наско Славов - плагиат?!?!?!/1  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано23.01.07 20:54



*****
Съществена информация. Разказът "Предсмъртната или първата болка" не е от Атанас П. Славов. Той беше написан от Георги Арнаудов някъде межд 1975-1978 година, когато двамата работеха в нещо като съавторство. Беше публикуван в списание "Съвременник" под имената на двамата, макар че цялото участие на Славов се свеждаше до включването в разказа на така нареченото "стихотворение", което беше написано съвместно от Славов и неговата първа жена Бойка Бачийска.
След като Георги Арнаудов (Георги Димитров Георгиев) през 1987 година емигрира в Русия, Славов започна да публикува този разказ под свое име и в Интернет, и на хартия.

******
Обвинението е сериозно - бихте ли ни дали информация за броя на "Съвременик" където е публикуван разказът - година, брой, както и някакви други доказателства, които изясняват съавторството и правото на Атанас Славов да представя разказа.


********
ПРЕДСМЪРТНАТА ИЛИ ПЪРВАТА БОЛКА — новела (в съавт. с Г. Арнаудов) — сп. „Съвременник“, 1978


Това е заключителна част от един диалог в нашия форум във връзка с конкурса за фантастика.
Обръщам се за помощ към старите клубари имат ли някаква информация за случилото се?
78 година тъкмо съм минал в 5 клас и съм започнал да дърпам момичетата за опашките. Председателя на журито е бил в процес на изучаване на звуците А, Г,У. Прекалено далече е, за да имаме някаква информация, а така поставен въпроса е дума срещу дума.
1. Каква част от разказа е на Атанас П.Славов - в Съвременик са споменати и двете имена.
2. Ако е съавторство - дали има право да представя разказа за участие в конкурси и издания. Напомням точката от договора за издавание, която гласи 'авторът гарантира, че има правата..."

Чакам някакви мнение, защото не ми се иска този хубав сборник да тръгне с такъв фалстарт.




Тема Re: Наско Славов - плагиат?!?!?!/1нови [re: И_Baн]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.01.07 21:50



Иване, много се извинявам, че се обаждам в темата (през '78-ма аз съм бил в яслата), но бих те попитал дали си търсил въпросния сборник в Народната библиотека?

TANSTAAFL


Тема Re: Наско Славов - плагиат?!?!?!/1нови [re: Kopo]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано23.01.07 22:06



Да, подписан е с две имена, както се цитира и в постинга.
Всъщност обвинението не е че е откраднат разказа, а че не се представя че е от двама автори. Но и 87 е много далечна - може да има някакво споразумение между двамата автори...




Тема Re: Моля да ме извинишнови [re: И_Baн]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.01.07 22:15



Не разбрах от началния постинг, че си намерил потърждение за съавторството на разказа (за съавторството на стихотворението прочетох във форума на "Ефремов"). Успех в изясняването на реалното положение.

TANSTAAFL


Тема Re: Наско Славов - плагиат?!?!?!/1нови [re: И_Baн]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано24.01.07 00:54



Имам информация, да, но удоволствието от "разследването" ще оставя за тебе. Пък и винаги ми е било интересно как "в кръга на отговорността всеки гледа от свой ъгъл..."



Тема Разпни го! Втора сера...нови [re: И_Baн]  
Автор valio_98 (chitatel)
Публикувано24.01.07 01:44



Иване, на твое място най-напред бих попитал самия Атанас. Има си е-майл, има си телефон.

Да не стане като Ендър и Андрея Илиев...

П.С. Грешката е вАрна... т.е. вярна...

Книги, написанные любителями, требуют читателей-профессионалов. (С. Б. Переслегин)

Редактирано от valio_98 на 24.01.07 01:46.



Тема Re: Разпни го! Втора сера...нови [re: valio_98]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано24.01.07 06:46



Там е проблема Вальо - до тук Наско е нарушил две от условията на конкурса - да не е публикувано произведението и да се упоменат всички те му автори. Всяка следваща негова декларация е дума срещу дума. И аз търся свидетели и документи.

Всъшност като краен резултат няма какво да се направи - конкурсът мина отдавна, сборникът е отпечатан. Цялата тема само ми навява едни тъжни мисли, че още от основаването на клуба нещата са същите и ми оставя един много горчив привкус - единия премълчал, другия след 30 години още търси карез... - за какво ги ручахме жабетата в горната тема.

П.С Генерала май е прав... отивам да извадя водата от хладилника.




Тема А какво да кажем ние с гайдите...нови [re: И_Baн]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано24.01.07 12:54



Ами проверката не би трябвало да е нещо сложно.
На теория, де.
Не знам кой ти е подал тази информация, но щом я има - значи трябва да има и съответния брой на "Съвременник" - просто го помоли да ти услужи с него.
Или... отиваш в библиотеката, искаш всички броеве на "Съвременник" от 1978 г. и за половин час ги прехвърляш.
Ако има заек, ще изскочи.


Надявам се да няма.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: А какво да кажем ние с гайдите...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано24.01.07 13:12



Хм, явно не си чел нагоре.
Вчера се разровихме из Народна библиотека, намерихме броя. Има го разказа, подписан от двамата, има още един разказ на Карапанчев и един на Миглена Николчина.
Цялата фантастична подборка е подписана от Васил Райков.

Юридически нещата са ясни.
1. Наско има да представя разказа, тъй като има официална публикация, в кяото е посочен за съавтор.
2. Тъй като произведението е публикувано, явно няма право да е на първо място - имаме същия казус с Йоан Владимир.

Неяснотите са по-скоро морални
1. Доколко е верно това, което разказва незнайния автор пуснал постинга за това кой какво участие има в разказа. /Засега изнесените официални факти от него се потвърждават/
2. За какво се обажда сега след толкова време.
3. Има ли Наско някаква договорка със съавтора си да представя разказа само от негово име.

Крайно решение - заглавието на темата не е вярно юридически, Атанас Славов има право да предстви тои разказ в конкурса, може да се приеме, че няма пряко нарушение на правилата, тъй като публикацията е отпреди журито да се научи да чете - т.е не е пречила на оценката, а в сборника ще добавим името на другия съавтор /за да си вържем гащите - "юридическа формулировка";)/

Лично за мен, аз преставам да ровя, имам един неприятен вкус в устата и още една обица на ухото.

Така, че да знаеш, че не си нито първи, нито единствен в игрите със журито:)))




Тема Re: А какво да кажем ние с гайдите...нови [re: И_Baн]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано24.01.07 13:36



1. Атанас П. Славов НЯМА право самостоятелно да подписва разказа, защото по презумпция той е носител на 1/2 ид. част от авторските права. Презумпцията е оборима. Може да получил правата върху другата 1/2 ид. част.
Това става само по съдебен ред и надали е налице, но е възможно.
Но ако това, че участието му се свежда само до стихотворение, което е написал в съавторство, вземе да се окаже вярно.... Тогава на мястото на другия автор, предвид ситуацията, наистина бих оборил горната презумпция.
2. Според условията на конкурса ви... да, прав си.... Лоша работа


А това, че не съм първи, нито единствен в игрите със журито си го знам. Само че моят подход, както и на повечето провокатори, е познавателен (има-няма, вярно-невярно, знаеш-не знаеш) и никога не нагазва закона.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 24.01.07 13:38.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.