Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:33 30.04.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови  
Автор PoбинoтЛokcли (hell arise)
Публикувано03.08.06 17:05



Понеже няма кой, реших аз да пусна анонса. Та:

Излезе новият сборник на Аргус - Храбри хоризонти. Сборнитък съдържа най-доброто от ежегодния конкурс на издателство Аргус за фантастичен разказ за 2004 година, както и още някои неща. Понже ще мине малко време преди да го изчета, поствам тук някои предварителни мнения, които са дастатъчни за да ви го препоръчам горещо.

Първо, това не е тематичен сборник, както човек може да заключи от заглавието. В предговора и на гърба на сборника се казва, че той е именуван така защото е "свидетелство за храбростта на българските фантасти от няколко поколения да отстояват постиженията на жанра у нас със своите майсторски нови творби". Аз лично не виждам логика в това. Ще цитирам БНС, който казва по въпроса - човек пише, защото не може да не пише. Това не е въпрос на храброст или малодушие, не струва пари (само свободно време), не е нужна кой знае каква техника и материална база за да го правиш. Просто го правиш, както и постването в този форум. Зависи какво ти идва от вътре.

Оформлението. Ми... Просто някакво оформление. Рисунката на Димитър Стоянов, макар и да не е лоша, едва ли ще внуши на някого, че зад корицата има нещо великолепно като текст. Впрочем,

я.
(домързя ме да я сканирам по качествено)

Разказите:

Атентатът, на Йоан Владимир. За този разказ мога да се разливам, докато ми свърши скромния запас от суперлативи. Бих казъл че сборникът си струва дори само заради този разказ. Дълбока, истинска, философска фантастика. Българска! Цяло чудо е, че американците оцениха и издадоха този разказ. Колко са разбрали от него не знам. Аз мисля че ние, като малко по-умни и тях доста по-българи също би трябвало да го оценим и харесаме. Впрочем, разказът вече е издаден и на български, в електронен вид – johanvladimir.com и вече има многобройни почитатели дори в младшата читателска аудитория. Ако ми разреши авторката, мога да разкажа и още по въпроса, поучително е.

Вещица, Андрея ИлиевИ този разказ, както Атентатът беше писан за конкурса Таласъмия 2004. Беше дисквалифициран като не отговарящ на условията на конкурса. Според мен това изобщо не е вярно, но това и без друго е без значение, тъй като въпросния конкурс доста позападна напоследък. Разказът е чудесен, радвам се, че е публикуван.

По кривата, Ивайло Г.Иванов. Любимия на всички ни Фат Джим Ойген Мойген и Прочие. Не съм го чел, който е фен на автора на Наследници, ще намери още един негов непубликуван разказ тук.

Дървото на Козай, на Георги Малинов. Също не съм го чел, но Георги Малинов е автор, който мога да хваля и без да съм го чел, без никакви резерви. Името му е чест и качество за всеки един сборник

Евридика, на Величка Настрадинова. Известна авторка, винаги пише интересно и увлекателно.

Случеят Бенковски, на Григор Гачев. Също като Георги Малинов. Жалко че тоя човек пише толкова рядко, а когато пише рядко довършва и изпипва нещата докрай. Но това е проблем както на битието на автора, така и на битието по принцип. В крайна сметка, именно Мирозданието губи повече от това, че Гришата не е написал един разказ повече.

Пустинна сова. Ивайло П. Иванов, т.е – аз. Какво да ви кажа... Това със сигурност е един Храбър разказ, дали е добър, не е моя работа да казвам. Интересното в случая е че това, на практика, е ДОРАБОТКА на тема Светът на Дюн. Доработките като жанс са познати отдавна, дори у нас, но предимно на чужди автори. Една камара известни имена в руската фантастика изгряха с доработки на Стругацкиеви произведения. В родната ни НФ такива прецеденти почти няма, единственото изключение, за което се сещам, са Конанизмите на Пламен Митрев.


Иван Хаджиев, Александър Карапанчев. Известни имена, винаги чета всичко ново което ми попадне от тях.

За останалите не мога да кажа нищо, или не съм чел, или не си спомням да съм чел.

Та така, съветвам ви да се снабдите с този сборник и ви пожелавам приятно четене. Който иска, може да поства мнения за отделните разкази, тук, като коментари към тази тема



Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Prof.McGonagull (Homo Scribend)
Публикувано04.08.06 18:59



Имам един въпрос: защо толкова малко българска фантастика се публикува в чужбина?



Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано04.08.06 23:11



Предлагам на бившия "Тлъст охлюв", да се направи една тема която да седи най-отгоре във форума и в която да се обсъждат новоизлезлите книги, както е с книжната борса. Да се озаглави "Нови книги" /съзнавам колко е изтъркано/ или нещо по-оригинално. Ако идеята е целесъобразна - моля охлюва да го направи след съответно обмисляне... Ако не е - да се пусне по каналния ред и се дръпне синджира на казанчето.





Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано05.08.06 10:17



А за съдържанието на водород в язовир Искър не искаш ли да попиташ в тази тема?

TANSTAAFL

Редактирано от Kopo на 05.08.06 10:18.



Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: Kopo]  
Автор Prof.McGonagull (Homo Scribend)
Публикувано05.08.06 17:45



Имах си причина да попитам точно в тази тема, но май не си я схванал...





Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано05.08.06 20:01



Имам си причини да смятам, че на тоя въпрос не му е в тази тема мястото, ако не си схванала.

TANSTAAFL


Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано05.08.06 20:57



С една дума - колко българска фантастика промоцира ти лично. И какво помощ можеш да окажеш в тази посока?
А "Уравне реки Дунай" си е все същото.

П.С Успех на книгата, макар че лично според мен е добра подборка и отратителна форма.




Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор valio_98 (chitatel)
Публикувано06.08.06 04:42



Я какви интересни новини! Благодаря!
Още за четене... [потрива доволно ръце]

Книги, написанные любителями, требуют читателей-профессионалов. (С. Б. Переслегин)


Тема Re: Прочетенонови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано06.08.06 19:41



Както и очаквах, "Атентатът" на Йоан Владимир е над всичко в сборника. Радвам се, че страхотния разказ "Вещица" на Андрея Илиев вижда хартия. Григор Гачев и "Случаят Бенковски" би трябвало да влязат в учебната програма за абитурентите. "Евридика" на Величка Настрадинова определено е най-веселият разказ в сборника, а съдържанието му ме кара само да съжалявам, че не е бил изпратен и в конкурса Таласъмия. "Моделът" на Иван Гълъбов е другият весел разказ, макар и неособено потресаващ. Фенфикшънът "Пустинна сова" на Ивайло П. Иванов (Робин) след прочитането ме накара да съжалявам, че е базиран твърде много на RTS Dune 2, а не на книгата на Франк Хърбърт (има противоречия между двете). "Дървото на Козай" е втория разказ на Георги Малинов, който не успя да ме очарова.
Единствената друга приятна изненада беше, че Еманул Икономов е публикувал новия си памфлет/фейлетон/нещодруго,нонеифантастиченразказ по мотиви от Робърт Шекли и 4-та страница на в. Труд чак на втора позиция, непосредствено след "Атентатът". Може би за да подчертае разликите.

TANSTAAFL


Тема Re: Храбри хоризонти, предварителни впечатлениянови [re: Kopo]  
Автор Prof.McGonagull (Homo Scribend)
Публикувано07.08.06 18:11



А аз имам причини да смятам, че се извяваш като модератор, какъвто очевидно не си.

Не са ли твоя област витиеватите селения на мисълта, или предпочиташ директо да ти обясня какво съм имала предвид, задавайки въпроса си в тази тема? Може и така...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.