Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:49 11.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Шът]  
Автор Prof.McGonagull (Homo Scribend)
Публикувано02.10.06 17:06



I az smyatam, 4e ne mu puka... i ako me pitash, 6to o6te prodaljavam da otgovaryam na gluposti, imam si otgovor, ama 6te ti go kaja na li4na belejka.





Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Шът]  
Автор Пpинцът koйтo бe вишиcт (изтрещял)
Публикувано02.10.06 17:11



Видяхме го Пощаков и ракиеното му време. Щом Наско Славов не му изтърпя глупостите и излезе, смятай.

една луна наеба звездата


Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Шът]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано02.10.06 18:05



"Аман от прехвалени - и издавани! - от приятелите си графомани! Аман от бездарници, които с връзкарство и дълги запивки изместват истински даровитите хора в тая държавица"

Явно не си в час. Затова ще си позволя да те светна.
В българия има 1 (една) поредица, в която отявлено се издават книги по шуробаджанашкия принцип. Това е поредицата "Нова българска фантастика". От излезлите книги има романи, спечелили награди в конкурса, които не са издадени на този принцип. Всичко останало, за голямо съжаление, е издавано така. Да не говорим, че в сборниците, където БИ ТРЯБВАЛО да излизат наградени и избрани разкази от същия конкурс, задължително между 20 и 25 процента са разкази, писани от издателите (част от тях под псевдоними). А издателите по презумпция нямат право да участват в конкурса, тъй като са членове на журито.

ПП. Последната книга на Пощаков също излезе в "Нова българска фантастика". Още за подвизите му като "издаван в чужбина автор" може да прочетеш в линка, даден от Копо. Ако искаш подробности, ще ти ги напиша на лични.

ПП2. Ако имаш желание, могада ти постна списък с излезлите книги, като срещу всяка ще отбелязвам коя е от конкурса, коя е на автор от приятелския кръг на издателите и коя е на самите издатели. Статистиката ще си направиш сам(а).

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го постигнеш...


Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Eндъp]  
Автор Шът ()
Публикувано02.10.06 20:14



"Явно не си в час. Затова ще си позволя да те светна."

Е, така ме "светна", че чак ми притъмня пред очите



Всъщност аз не се явявам адвокат на Пощаков, тъй като с изключение на няколко разказа, друго от него не ми е попадало пред очите. Направи ми впечатление обаче контрастът между прекалено ласкавите оценки на "Детектив в ЗОНАТА НА ЗДРАЧА" и тежката ирония в тая тема, вкл. линка към "пингвините". Защото, ако прочетеш прехвалените подвизи на упоменатия детектив, със сигурност ще можеш да извадиш оттам много по-кофти цитати от тия, извадени от разказите на Пощаков. Тоест, в случая е очевидно, че оценките се дават по симпатия и антипатия към самия човек, а не към неговите произведения.

Както и да е. Извинявам се за прекалено острите думи - особено ако в случая с Андрея Илиев наистина става дума за "Самиздат"... Ама от друга страна пък и "Вещица" е много слаба... ракия. Докато критериите са толкова занижени, хубава българска фантастика едва ли ще има

А това, което пишеш за поредицата "Нова българска фантастика"... то е толкова пошло, че не остри думи, ами направо ругатни напират да ми излязат изпод "перото". И за съжаление нямам никакви основания да не ти вярвам. Но няма ли някакъв начин да се ПРОТИВОПОСТАВИМ на цялата тая гавра? Или все така ще си бъде: "Кучето си лае, керванът си върви"?!

"Ако имаш желание, могада ти постна списък с излезлите книги, като срещу всяка ще отбелязвам коя е от конкурса, коя е на автор от приятелския кръг на издателите и коя е на самите издатели. Статистиката ще си направиш сам(а)."

Ами да, имам желание да видя - а също и другите да видят - докъде е стигнал "керванът". Пък нищо чудно и НЕкои разгневени бедуини да му пресекат пътя. То не може все така да си върви. Да си върви



Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Шът]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано02.10.06 20:38



Въпрос на вкус и усет - петте разказа (или повести) с главен герой Ник Шишманов са много готина смесица от български фолклор и чудесно иронизиран американски pulp fiction (ако правописа ми е грешен - извинете, но предпочитам това название пред "черен роман" или "кримка").
"Вещица" - още един момент на вкус, аз страшно харесах разказа, който се отличава идейно от другите 5 само по липсата на веселата усмивка между редовете.
Ако искаш да прочетеш нещо друго, различаващо се от автора, препоръчвам горещо "Когато едним мъж е на колене" (издавана е със захлавието "Левкемия", най-общо криминален роман - доколкото френския "Леон" е криминален филм) и историческия роман "Стрелата лети" (толкова съм свикнал всички родни романи за Първото и Второто българско царство да са фиксирани в територията между Дунав и Константинопол, че бях забравил къде точно е била Първата дунавска България).
За "Аргус" и поредицата им - в сборниците им винаги има 2-3 добри разказа, което никак не оправдава самоиздаването на журито във вид на "пълнеж", сред романите е достатъчно да спомена "Последният праведник", за да изтъкна наличието и на МНОГО добри произведения (което не е извинение за попълването на номрецата в поредицата със МНОГО слаби автори).

TANSTAAFL


Тема Ама се "хласнах" и с Пощаков, нали?нови [re: Шът]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано02.10.06 22:22



Не знам какво значи "няколко", няма да е лошо да споменеш колко и какво си чел на г-н Пощаков, за да ме обвиняваш в пристрастие. Което си е вярно де, пристрастен съм. И ще ти кажа защо - за разлика от теб съм чел доста неща на А. Илиев и достатъчно на Пощаков. Разликата в тона е следствие на разликата, която усещам, когато чета двамата.
Бих ти препоръчал да попрочетеш повече неща на Пощаков и тогава да дойдеш да приказваме, но не съм толкова жесток. Така че не чети. Но и не ми вхърляй някакви обиди за ракиите, лошия фндъм и прочие.
Със здраве!



- няколко думи от читателя

Тема Re: Оххх, и твойта не е леснанови [re: Prof.McGonagull]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано02.10.06 22:31



В отговор на:

Gore-dolu vsi4ko, publikuvano ot nego v BG




Кажи едно заглавие поне, да се ориентираме кой му е най-добрият разказ. На теб кой ти е любим?
Ако и на този конкретен въпрос ми отговориш уклончиво, ще го приема за доказателство, че нищо на Пощаков не си чела.



Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: Eндъp]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано03.10.06 10:35



Чакай, чакай! Говориш за някакви конкурси и издаването на "некои автори", дето не участвали. Тоест - възразяваш не срещу Пощаков, а срещу включването на "разни автори" в "тоя или оня" сборник.
Че кажи си го, бре! Емануел Икономов.
Та, какво срещу Емануел Икономов? Много добър писател. Да, в сборниците на "Аргус" има негови творби. Тях ли предпочиташ, или плявата от невключените в издадените сборници?
Да не говорим, че самото издаване на книги от конкурси на "Аргус" е бая високо постижение. Колко колкурса направи ти? Да си издал поне един сборник от тях?
Не го приемай навътре, но кого от "Аргус" можеш да наречеш "графоман"? Аре малко да споменаваме имана, а? Разбрахме, че не харесваш Пощаков, но... Емануел Икономов ли? Александър Карапанчев? Или Георги Величков?
Щял да постне списък на излезлите книги...
Че поствай си го!
Пука му на някого кого харесваш и кого - не.
А може би имаш нещо против редакционните колегии? Журитата, а?


Че ти винаги си ги защитавал, бре - не помниш ли?

Апропо - за "машината и апарата". Не съм инженер, но ми струва, че всички до един носим всеки ден в себе си по "нещо между машина и апарат" - мобилен телефон.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 03.10.06 10:38.



Тема Re: ОБАЧЕ СЕ ПРЕХЛАСВАШ ПО "Ханко"...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано03.10.06 14:49



К`ва машина, к`ъв апарат, к`ви 5 лева са те подгонили?
Очевидно Емануел те е наел за адвокат - няма лошо, поне е наел професионалист този път.
Да, нямам нищо против журитата по принцип. Но веднага настръхвам, когато журито включва собствени произведения в сборници, в чиито предговори изрично пише, че това за "наградени и избрани разкази от конкурса за ..... година" (попълни многоточието с произволна година от 2000 до 2004). Сред наградените и избрани разкази от тези конкурси фигурират произведения на Александър Карапанчев (член на журито) и Емануел Икономов (председател на журито и меценат на издателството - вкарва пари в БГ автори, нищо не се връща - за което правя дъблок поклон без капчица ирония) под собственото си име и още три псевдонима. Това прави пет разказа във всеки сборник, или минимум 20 процента. Много е...
Та въпросът, писателю, е принципен: така или иначе вкарваш пари, които са безвъзвратно загубени, що НАИСТИНА не издаваш качествени творби?
От поредицата са излезли общо 24 книги към момента. Има предвидени № 8 и № 12, които не са излезли, но са "запазени" за Емануел.
От останалите книги 5 са сборници, доколкото си спомням. Тяхното съдържание вече го коментирах, при това за пореден път. От авторските сборници и романите, които НЕ СА наградени в конкурса, излизат томчета на:
Светослав Славчев (добър писател, определено, но доста старомоден вече. Приятелски кръг)
Петър Кърджилов (трета негова книга, която е достатъчно приятно написана, но не блести нито със стил, нито с идеи. Приятелски кръг)
Димитър Ленгечев - определено приятелски кръг
Светослав Николов - по това време беше издател в Аргус
Александър Карапанчев - все още издател в Аргус
Агоп Мелконян - велик стилист, велик хуманист, велик писател. само че книгата му излезе поради приятелските отношения с издателите - факт.
Христо Пощаков - достатъчно го коментирахме, прителски кръг
Сим Николов - брат на Любомир Николов, приятелски кръг
Кирил Камбарев - пак такъв
Емануел Икономов - Икосаедри - издател (има и още два запазени номера за себе си, както споменах)
Ако поредицата е пред мен, сигурно ще се сетя и още нещо, ама и това е достатъчно.

Та така, писателю. Процентът е достатъчно висок, да са вади очите, не просто да прави впечатление.

Както виждаш, НЕ КОМЕНТИРАМ ЛИТЕРАТУРНИ ДОСТОЙНСТВА ИЛИ НЕДОСТАТЪЦИ на книгите. Досега не съм коментирал и личните си пристрастия. Но сега ще го направя. Сборниците на Светльо Николов и Сашо Карапанчев на мен лично МНОГО ми харесаха. Д-р Славчев, Ленгечев, Кърджилов, Пощаков и т.н. са утвърдени имена, които не казват нищо ново. Е, в НОВА Българска Фантастика бих искал да видя Андон Стайков, Ивайло Г. Иванов, Йоан Владимир, Ивайло П. Иванов, Иван Димитров, Георги Малинов, Адриян Лазаровски, Пенко Живанов, Мирослав Пенков, Здравка Евтивома, Ники Теллалов и т.н, и т.н.

Нещо много се разлях... Само обобщение - няма проблем, нека си издават, нека си се пъчат. То времето ще покаже. Личното ми мнение е, че издаването на подобни книги НЕ СПОМАГА за развитието на БГ фантастиката и повишаване на нейната популярност сред четящите.
И нека е ясно - тук няма място за лични пристрастия и няма значение дали харесвам дадена книги или не.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го постигнеш...


Тема Re: Оххх, и твойта не е леснанови [re: else]  
Автор Prof.McGonagull (Homo Scribend)
Публикувано05.10.06 20:52



Imash pravoto da go priemash kato kakvoto si iskash.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.