Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:05 12.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Може и ти!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.01.07 15:58



Е, ти си за "добър".

Защото с какво, според теб, се съобразяват споменатите редакционни колегии, а оттам - и самите издателства?
Ами, с пазара, т.е. търсенето. Най-малко - за да си върнат вложените средства.
Тези средства ще им ги върне само пазарът.
А не комисиите. Или приятелите. Или наградите.

Или си на друго мнение?

Ако "да" - предлагам ти да направиш един прост експеримент: Сключи договор със съвременен български фантаст за отстъпване на правата му за тираж на негова книга, за която предполагаш, че ще де продаде. Издай я, а после опитай да я продаваш.
Едва тогава ще ти стане ясно що за пазар на НФ има у нас, какви са вкусовете там и как се връщат вложените средства.
ОК?

Колкото до онези фенове, които действително са ми омразни - те са незначително малцинство. И съставляват толкова символична част от пазара, че спокойно могат да бъдат пренебрегнати.


Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 20.01.07 16:13.



Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Пpинцътkoйтoбecилa (знам и мога)
Публикувано20.01.07 18:56



Ами тук не един и два пъти беше писано, мисля дори и от Генерала, че Карапанчев е по-скоро меценат отколкото издател. Налива пари, а вади дедовия :)

Та поради тази причина, отговорът на въпроса "Защото с какво, според теб, се съобразяват споменатите редакционни колегии, а оттам - и самите издателства?", e - само със себе си.



Тема Re: Може и ти!нови [re: Пpинцътkoйтoбecилa]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.01.07 22:06



Кой, бе?
Карапанчев?
Меценат?


Виждал ли си го наскоро?
Меценати, драги, които наливат пари където и да било, могат да станат само хора или фирми, които ги имат.
Ето, Боян Радев например е меценат за бая археолози, които се занимават с иманярство. Ама човекът първо е натрупал яко състояние от законен и незаконен бизнес с картини, икони и пр. Чак после се сетил, че може да плаща на други да вършат черната работа, а той само да си седи пред басеина, без да изпуска чашата шотландско от едната си ръка и пурата - от другата. И само да си прибира процента.
Да виждаш изобилие от прилики със Сашо Карапанчев?

Карапанчев си е издател, без значение кой как го нарича.
Щото ако някой търговец не се съобразява с пазара, на който е - съвсем скоро става банкрутирал търговец.
А това, че издателите в България не се съобразяват с десетина-двайсет души, които пишат тук, а част от тях се събират в клуба - това, драги, изобщо не означава, че се съобразяват само със себе си.
В интерес на истината, имаше едно издателство, което се съобразяваше с тях.
"Квазар".
Е, да... ама сега се коментират новите издания на "Аргус".
Щото тия на "Квазар" нещо ги няма.
Мислил ли си по въпроса?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (непознат )
Публикувано20.01.07 23:21



Без да вземам страна (някои от изданията на Аргус всъщност ми харесват), не давай издателство Аргус като пример за пазарен подход и маркетинг. Смешничко е някак. Хората издават каквото им харесва и някак го продават, това е.
Нищо лошо няма в това, освен скромния факт, че кой знае какви количества не можеш да пробуташ на пазара. Пазарът на книги има някакъв толеранс за странни и екзотични книги, за имена и заглавия които никой никога не е чувал, но той не е голям. Затова и тиражите на аргус не са големи. 500 бройки, най много. В същите количества се продават и други самофинансирани от автори заглания, така че във факта че Аргус продават 500 бройки от една книжка няма нищо уникално. И нищо лошо няма, пак повтарям.

Фантастиката не е тава с банички, при нея е важно КАКВО се издава, а дали някой ще ги изкльопа не е актуален въпрос. Актуалния въпрос е - дали няма да сме на загуба. Ако не сме, значи можем да си позволим такова хоби - издаване на БГ фантастика. Затова в БГ тиражите рядко минават въпросната цифра

От това страдат феновете, разбира се. Никой няма да седне да чете книга, чийто авторитет на пазара се измерва със скромните 500 бройки и то - продавани в продължение на години. От това на свой ред губят и авторите, защото има автори които пишат наистина добре и заслужават да бъдат прочетени от повече хора. Издателствата на свой ред също губят, защото по този начин никой не е направил пари. И няма и да направи. Кръгът се затваря. Поредния читател хваща да чете поредната книжка на бард, която не е от БГ автор.
Но от цялата работа остава едно завидно удовлетворение - все пак все нещо се прави. Остава и едно мощно тупване в гърдите - "Ние издаваме най много БГ фантастика в момента!" Цитат по памет. Да са живи и здрави.



Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано20.01.07 23:51



Тикво адвокатска, да беше прочел на Върколака постинга, сам щеше да знаеш де да си туриш средния пръст. Или пък на редколегията на Аргус, която е странно неотличима от списъка с автори в сборниците на издателството.
Момъкът си мечтае за професионално издателство за фантастика, ти му навираш в лицето самодеен кръжок.

TANSTAAFL


Тема Re: Може и ти!нови [re: Пpинцътkoйтoбecилa]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано20.01.07 23:53



Поправка - Емануил Икономов е мецената.
Също така и най-издаваният автор в собственото си издателство. Е, част от "произведенията" му са под псевдоними, може от скромност да, може от кумова срама, знам ли.

TANSTAAFL

Редактирано от Kopo на 21.01.07 00:03.



Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано21.01.07 00:01



От цялата камара глупости единственото вярно е, че Аргус се съобразяват със себе си. За останалото - Генерала е споменавал и тук как Емануил Икономов влага пари от джоба си, а напоследък е успял да се вреди до финансиране от Mинистерството на културата.
А, да - мисля че дори и ти си наясно, че ако Аргус наистина трябваше да съществуват благодарение на продадените книги, щяха да са банкрутирали много преди Квазар да спре с издаването на книги.

TANSTAAFL


Тема Re: Може и ти!нови [re: Kopo]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано21.01.07 00:24



О!
Не знаех за финансирането от Mинистерството на културата!
Но това е факт, от който още повече започвам да уважавам Емануил Икономов.
За да се добере някой до финансиране от такова ниво, трябват много амбиция, упоритост и талант!
Това също е част от всяка фирмена политика.
(е, сега логично е някой да изтърси: "и връзки трябват", но се надявам, че ако го направи, ще посочи и имена)
Момъкът мечтаел за професионално издателство за фантанстика... Ами да иде при някой колега адвокат, да си регистрира едно ЕООД, да тегли кредити, да събере екип от професионалисти, по-добри от тези на "Аргус" - и да почва. Демокрация, бе...
Сериозно - мисля, че една пазарна ниша никога не остава празна.
Ако я има, де.
Затова си мисля, че ако на средностатистическия читател му е достатъчен професионализмът на "Аргус" - то "Аргус" ще пребъде во веки веков. Амин.
Ако основната част от публиката пък иска нещо "по-професионално" - то ще се появи със сигурност.
Но ако искащите "по-професионалното" са малцинство - такова издателство няма да има. Тоест - въпросът си е същият: има ли я тази ниша или не.

До Робин: Може и мощно да се бият в гърдите, че издават най-много българска фантастика. Лъжа ли е? Ако е лъжа - кой е тоя, който издава повече БГ фантастика от тях? Ако пък не е лъжа... то какво дразнещо виждаш в истината?


И не виждам голяма разлика от тавата с баничките. Макар, че лично аз предпочитам сравнението с баклавата :))) Ако продаваш вкусни, според повечето хора, банички (или баклави), ще продадеш много тави! Ако пък повечето хора ги намерят за лоши - втори път няма да си купят нищо от твоята фурна (или сладкарница).
Така, че въпросът пак си остава същият - има ли я тази ниша или я няма. Има ли кой да купува банички (или баклави) по принцип, и то в количества, които да могат да изхранят един баничар (или сладкар)? И чак после е умуването дали ще купи тъкмо нашите банички (или баклави).
Или пък българска фантастика.
Защото издаването на книги... в нормална ситуация това е бизнес, който не се различава много от това да продаваш банички (или баклави).
Но тук икономистът си ти, така че го знаеш по-добре от мен.
Нещо ми се върти в главата: пари - стока - пари прим... така ли беше?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 21.01.07 01:15.



Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано21.01.07 09:59



Глупости, проектите на бившия център по книгата са общообявени и който не е искал той не е кандидаствал там. Обикновенно дават м/у 1000 и 2000 лв.
Впрочем последния си проект Аргус спечелиха за "Златното магаре" на Апулей.
Не трябват особено връзки - просто трябва малко познаване да се прецени кое и да се попълнят необходимите документи - не са много и не е трудно.
Терата би минала спокойно там, ама това е друга тема.

А се дръгнете излишно - пазарът на фатастика си е такъв и няма как да се увеличи. Просто няма - свързано е с много неща, най-вече с ценности в по-младото население. Така, че си прав за пазарната ниша - има я, но е за ценители и с малък обем.

А Аргус си правят халтура на прилично за тиража им ниво. Малко куца препреса, за граматиката да не говорим, имат добър печат и никаква сериозна заинтересуваност от продажби.
Е сега си назначиха една нова руса ПР-ка, нея барем да пускаха във форумите да се изказва.

А издънките на Аргус са вързани най-вече с това, че издателите се изявяват и като автори. И объркват всичките неща там. Просто не могат да надскочат нивото си - а и Сашо, и Емануил са слаби автори.

Мисля /не съм следил сериозно/, че в криминалетата не се бутат да "издават българското" и нещата вървят добре.

П.С Иво, до офиса има една отвратителна баничарница. Ама другата е на 20 мин. път и обикновенно си купувам от тази до нас.




Тема Re: Може и ти!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано21.01.07 10:06



това дето ти се върти из главата е по маркс, не му давай ухо. Тоя призрак броди само по источна евпопа и то не за дълго.

Отговор на въпроса ти в прав текст - не, такава пазарна нишша няма и най голямото доказателство за това е, че няма и предприемач, който да се опита да я попълни. Но основно правило на маркетинга е, че там където няма търсене, то МОЖЕ да се създаде.
Само че пазарно търсене не се създава със самиздат, нито пък с гръмки приказки. То се създава с много пари, вложени в подходящи насоки.
Там където има Министерство, няма пазар, можеш да си сигурен в това. Дали ЕИ има талант за докопване до публични фондове не мога да кажа, мен лично този факт не ме дразни а напротив - радва ме. Нека да има. Също така не се дразня, а се радвам от факта че Аргус издават най много фантастика в момента. Аз всъщност симпатизирам на издателството, умерено все пак. Издадоха Янчо Чолаков, и на това благодарим.
Просто в цялата работа НЯМА пазар и пазарни принципи, това се опитвах да ти обясня. Констатация към която не съм изразил позитивни или негативни настроения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.