Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 28.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано22.06.06 15:36



Вчера ненадейно научих, че разказът ми "Последният хакер" е публикуван в сборника "Ведри хоризонти" на ИК "Аргус". Отначало новината ме зарадва, но после взех да се замислям и ентусиазмът ми охладня.
Историята датира от 2003-та година, когато участвах с въпросния разказ в конкурса на ИК "Аргус" "Фантастика през 100 очи". Тогава на "Последният хакер" беше присъдена втора награда. Дотук добре. Никъде обаче в условията на конкурса не е ставало дума за публикуване. Нито изпращането на разказа за участие, нито пък получаването на наградата, са пряк или косвен начин аз да дам съгласието си за публикуване. Дори да допуснем, че има някаква косвена връзка между наградените произведения и сборника, тя автоматично отпада, защото във "Ведри хоризонти" са включени разкази, които изобщо не са участвали в конкурса, че и нещо повече - два от тях са на Емануил Икономов (председател на журито на конкурса), един - на Александър Карапанчев (член на журито) и още два - вероятно отново на Икономов, но подписани с псевдоним. На мен лично това, че г-н Икономов е решил да се публикува, никак не ми пречи, посочвам го само като доказателство за тезата си, че това не е сборник с наградените разкази, а просто един сборник с разкази, подбрани по усмотрение на съставителите си, които (каква изненада) са Икономов и Карапанчев.
Но да се върна на темата. Нито тогава, нито по-късно, представител на издателството е искал от мен съгласието ми дори устно, да не говорим за писмено. Аз не съм изразявал подобно съгласие никога и по никакъв повод.
Аз, като автор на "Последния хакер", съм единствен притежател (носител, както е формулировката в закона) на авторското право върху произведението.
Според чл. 15, ал. 1 от "Закона за авторското право и сродните му права"
авторът има право да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това. По-натам в същия закон (чл. 18, ал. 1 и 2) се казва, че авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица освен в случаите, за които този закон разпорежда друго. За използване по смисъла на ал. 1 се смятат действия като възпроизвеждането на произведението, разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението и др.
Чл. 19 от същия закон гласи, че авторът има право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.
Смея да твърдя, че ИК "Аргус" наруши правата ми по всеки един от цитираните законови текстове. Беше ми предложен от трети лица "хонорар" в размер на пет броя от сборника, който аз не съм уговарял с представител на издателството, нито съм искал, нито пък съм се разписвал върху документ за получаването им. Ще си ги задържа за спомен.
Парите на ИК "Аргус" не са ми нужни. Искам да бъдат уважавани обаче правата ми начело с правото ми на автор върху собствените ми произведения.
И аз не знам защо пускам тази тема, след като казусът е за съда. Но понеже нямам нито време, нито желание да се занимавам със съд, реших, че трябва да споделя това, за да попреча или поне да затрудня ИК "Аргус" да постъпи по подобен начин и с други автори в бъдеще.
Благодаря за вниманието!

Боян Калинов



Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Boby_]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано22.06.06 16:11



Добре дошъл в клуба, както се казва на чисти английски.
Нямаше ли идея, че там се работи по този начин? След което г-н издателя ЕГИ се бие по гърдите колко е велик, а групичката около него бие теманета и припява? Сбориниците са параван за издаване на собствени "произведения", а на лъжата "най-доброто от конкурса" вече никой не вярва. Като резултат в справочника "Болгария фантастическа" г-н издателят ЕГИ се оказа най-издавания автор в България, нищо, че по онова време имаше само една книга, издадена в тираж 20 (да, двадесет!!!) екзепляра. Аз съм колекционер и претенцирам, че имам една от най-богатите колекции на фантастични книги в България (особено на български език), но продължавам да търся издадените през 2002 и 2003 година книги на Емануел Икономов и Пламен Митрев. Лъжата, пропагандата и дезинформацията вършат чудеса... Най-малкото правят от мижитурките велики писатели... Учат се от Гьоринг хората - "повтори една лъжа 1000 пъти и тя става истина". Това е системата.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го постигнеш...


Тема Две думи..нови [re: Boby_]  
Автор Jill (на война)
Публикувано22.06.06 16:26



.. ми се завъртяха в главата докато четох - пълна простотия.
После се сетих и за 'наглост' с главно Н. С главно всичко..

Според мен такива прояви на наглост, елементарното незачитане на закона и на правата на автора трябва да се наказват незабавно. И то по такъв начин че, всички които разчитат автора да не види, да няма да има желание или възможност да предприеме съответните мерки - в последствие да им светва по една червена лампичка, когато се изкушат.



...if men are to be ruled, then the enemy is reason.

Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Boby_]  
Автор V.Grig (антиМОНАРХИСТ)
Публикувано22.06.06 17:32



Като се замисля можеш да им пратиш НСБОП, те по навик ще им арестуват компютрите ... и тъй като смея да твърдя е твърде вероятно в компютрите да има и нелегално софтурно аудио-видео съдържаемо то ще получиш морално удовлетворение



Сори, не можах да се сдържа



Тема Re: Веднъж вече коментирах сборник на АРГУСнови [re: Boby_]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано22.06.06 19:33



ми за "Мними хоризонти".
За авторското право - не коментирам.

TANSTAAFL

Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано23.06.06 09:17



В горното изложение пропуснах да добавя нарушаването от страна на ИК "Аргус" на още един текст от Закона за авторското право и сродните му права, а именно на чл. 11, ал. 2, който третира включването на произведения в сборници, антологии, библиографии и бази данни:
"За включването на произведения или части от тях в такова произведение е необходимо съгласието на техните автори, освен ако законът не предвижда друго."

Още нещо - съгласно чл. 36 съгласието на автора за използване на произведениет се дава чрез ДОГОВОР. Такъв няма.
Според чл. 46 пък издателският договор се сключва в ПИСМЕНА форма.

Добавям тези няколко факта за все още съмняващите се в нарушенията на издателство "Аргус".



Тема Хм...нови [re: Boby_]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.06.06 13:31



Щом като считаш, че някой е нарушил каквито и да било твои права, гарантирани със закон, предяви иск срещу него!
А като автор имаш даже две категории права - действай, да те видим!


Щото от реване по форумите: "Оле-ле-е-ей, нарушиха ми правата!" файда няма!
Право да си кажа - силно се съмнявам поначало да си против публикуването на "Последният хакер" във въпросния сборник. Това, разбира се, няма значение за бъдещото дело, както и няма значение, че постингът ти прилича на държание на щипана булка

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 23.06.06 13:40.



Тема Re: Ведри хоризонти или що е то авторското право?нови [re: Eндъp]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.06.06 13:38



Остани си колекционер тогава - какво се вреш между издателите?


Щото само рекламна агенция "Алтера" Варна, която обслужвам, за периода до м. май тази година издаде 5 книги. И все пак не си лепи етикета "издателство", макар, че в сравнение с броя на издадените книги за този прериод от един "Квазар" например, има много по-голямо основание за това.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Хм...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано23.06.06 13:39



Точно ти ли говориш за щипана булка? Шегувам се, не се хващай за това.
Да, на това прилича постинга ми, така е. И си прав, че беше излишен. А идеята за иск вече узря - заел съм се с това. Няма да влизам във форумни препирни с никого по тази тема, има си време и място за всичко.



Тема Re: Хм...нови [re: Boby_]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.06.06 13:40



ОК! Думите - в дела, делата - в съда!



Si deus pro nobis, quis contra nos?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.