Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:18 29.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Дякон Кураев не е случаен човекнови [re: Lazy]  
Автор basstoon (n e t I z e n)
Публикувано10.06.06 03:26



Здравей Lazy



Признавам, че нарочно прекалих с обвиненията за да те провокирам. Извинявам се ако съм ти отровил някоя друга вечер. Не искам аз да стана причина да спреш да посещаваш форума. И знам че не си ми длъжен с нищо. Просто не обичам умишлено да се изкривява тезата на някой и след това да се твърди, че лъже най безочливо. Това ме обижда и ме кара да защитавам човека, който е нападнат. Независимо дали тезата му ми харесва.

А сега на въпроса.

1) Когато говорим за жертви на инквизицията мисля трябва да говорим за преките резултати от дейността та този орган, а не косвени резултати причинени от съществуването на този орган. Безумно е да обвиняваш инквизицията за това че селяните в някое село се събрали и изгорили някоя жена заради съмнения че е вещица.
Не че си ми длъжен с нещо, но е добре да се помни за какво спорим. Неколкократно подчертах че не се опитвам да оправдавам католическата, нито която и да е друга църква.

2) Всички жертви за които говоря са екзекутирани от светските власти. Осъдени са от инквизицията и са убити от светската власт. Това е бил механизма. Доколкото знам църквата няма военизирани подразделения (изключвам територията на Ватикана). Нали знаеш целия процес на осъждане включва задържане под стража, слагане на пранги, профилактични мъчения и след това разпити, после пак мъчения и т.н. Само фазата с разпита е лесна за изпълнение от свещеници. Другите неща извикват в съзнанието ми бронирани войници, ковачи и специалисти по мъчения. А последното се постига с практика и не е работа за начинаещи. Т.е. мъчителите най-вероятно са били щатните такива на светската власт, а не свещеници. Въпреки това, за всичките жертви на съдебния процес католическата църква носи пряка вина. Не го отричам ни най-малко. Забелязах обаче желанието ти да обвиниш инквизицията за всички убийства направени по това време от светската власт. Това е малко прекалено. Не мислиш ли, че желанието на някакъв властник да направи "добро впечатление" на местния църковен служител като обеси обичайните заподозрени не е непременно по вина на католическата инквизиция?

3) Изглежда ми съвсем правдоподобно твърдението, че целта на инквизицията не е да се "изгори вещицата", а да накарат осъдения да се покае. Разбира се не става дума просто за признаване "извинявайте сгреших". Идеята е инквизитора да се убеди че подсъдимия разбира за какво е наказан, покайва се и вярва точно в каквото трябва. Всяка осъдителна присъда е означавала загубена душа. Изгаряни са тези които са заявявали открито вярата си независимо от заплахата за живота им. Ако не греша Галилей е бил съден и се е отървал. ("И все пак тя се върти..."). Наистина други достойни хора не са имали този късмет.
Не забравяй, че говорим за времената, в които всеки който дразни властниците може да бъде затворен доживот или убит много лесно без цялата помпозност на съдебен процес. Какво ще кажеш за обесен по обвинение в скитничество? Наистина можем да приемем, че една екзекуция може да се приеме и като демонстрация, но масовостта за която говорим (9 милиона нали?) е малко прекалено според мен. Това си е кланица.

4) Не забелязах коментар по въпроса за това, че огромното количество изгорени вещици са резултат от дейността не на католическа инквизиция, а в протестантски държави, за които Ватикана спокойно може да каже, че не носи вина. И ще са абсолютно прави. Отново те призовавам да си спомниш за какво спорим.

P.S. С риск да се повторя искам да изясним нещо. Ако съм ти се сторил необичайно сърдит причината е че ме караш да заставам на страната на католическата църква за най-ужасните им престъпления към човечеството. Престани, моля те!



Тема Re: Дякон Кураев не е случаен човекнови [re: Prof.McGonagull]  
Автор basstoon (n e t I z e n)
Публикувано10.06.06 03:39



Prof.McGonagull

Много ми е интересно да ми изясните, каква е връзката в тези две изречения:

В отговор на:

Тезата, че за трепането на невинен народ са виновни най-вече светските власти е поддържана най-вече от автори, близки до клерикалите, както и от някои френски автори. Странно защо, нима са забравили Вартоломеевата нощ от 25 август 1572 година, която, макар и много светски организирана от Катерина Медичи, все пак се е случила под давлението на католическите изверги... Кърваво клане, достойно вписано в историята до другите кървави престъпления на Църквата.




и това

В отговор на:

А пък, който смята, че Инквизиция е нямало и т'ва са гнусни инсинуации на църквохулни персони като мен,...




Нима твърдите че изкланите по време на Вартоломеевата нощ са осъдени от Инквизицията?

Първия цитат е интересен и с това как с второто изречение оборвате първото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.