Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:28 26.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Тема Pla6tat li prava i honorari?нови  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано06.04.06 19:41



Purvo, moite izvinenia za 6lyokavicata, no kirilicata tuk nikak ne raboti.

Kupuvam si na staro mnogo fantastika prez poslednite meseci i poneje imam navik, vinagi gledam copyright-a. Pri pove4eto izdania, vsi4ko mi se struva izryadno, no poslednata kniga, koyato si kupih, e sbornik s razkazi ot poredicata SCIENCE FICTION TRILLER na "NEOHRON". Kato izkliu4im pravopisnite gre6ki, koito mi napraviha lo6o vpe4atlenie, edinstvenia copyright, koito vidyah, be na TRILLER, almanah za fantasti4na literatura na IG "NEOHRON".

I tui kato izvestnite avtori nikoga ne prodavat pravata izcyalo, to bi sledvalo da ima copyright na imenata im, no toi lispva6e. Ta mi hrumna vuprosut: platili li sa v tozi slu4ai honorar izdatelite? I izob6to - ne naru6avame li nie, bulgarite, pravata tvurde 4esto?

Poslednoto go kazvam s ogled na sobstvenite si nabliudenia. I ako e e taka, to abvtorite gubyat, a na stranata ni izliza lo6o ime... kakuvto e slu4ayat s nyakoi drugi durjavi, za koito oficialno se preduprejdava, 4e ima silen copyright abuse. I nyama da povyarvate, no edna ot tyah e Islandia.

Ta kakvo mislite po vurposa?

Top Vampire Writer



Тема Re: Pla6tat li prava i honorari?нови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано06.04.06 20:41



Да кажат по специалистите. Аз ти копирам едно мнение на Афала - врял и кипял човек в бранша
"Плисвайки една кофа студена вода:
В България никой не се интересува да КУПИ за издаване книга. Това означава, че авторите трябва да се бръкнат да платят, за да си я издадат на свои разноски.
В България един невероятно добре продаван тираж (изключая Хари Потър и Властелинът на пръстените, които са просто друг въпрос) на книга е около 800 (ОСЕМСТОТИН) броя, та дори и 600 реализирани на пазара книжки се смята за успех.
Поради горепосочените две причини е абсурд български автор да очаква и печалба от произведението си. С около 50% от публикуваната от тях продукция издателствата по принцип се набутват, защото не успяват да си покрият разходите за издаването...
Хари Потър и Властелинът на пръстените са съвсем друга категория произведения не като класа на текста в случая, а като пазарна "стойност". Дете, което през живота си не е прочело повече от 2 реда, ще наврънка майка си за 25 лв. за Хари Потър, защото ВСИЧКИ други в класа го имат. И няма да го прочете. Или пък това ще си останат единствените една, две или три книги, които някога е прочело...
Същото се отнася и за Властелина - купуваше си го куцо и сакато, не защото ще го прочетат...
На подобен пазарен успех един автор може да се надява, ако:
а) напише бестселър
б) по него бъде сниман страхотно популярен филм
в) разгърне се невероятна рекламна кампания
В резултат на кампанията по филма продажбите на книгата ще скочат...
--
А междувременно за такива, които не са автори на Хари Потър остава единствено вариантът да се трудят упорито и да търкат праговете на издателства, белким се навият да издадат книгата без да ИМ се плаща (на издателствата, имам предвид). "

П.С Не съм чул отдавна някой да плаща за авторски права на БГ автори.




Тема За авторските права и хонораритенови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Oйreн фoн Maйepщaйн (кръстоносец)
Публикувано07.04.06 14:51



Доколкото ми е известно, единственото списание, чиято редакция заплаща хонорари на автори-фантасти е "Усури".

Но досега не съм чул някое издателство да е сключило издателски договор с български фантаст - в смисъл: издателят да издаде книга за своя сметка, да поеме разпространението на издадения тираж, а на автора да заплаща, както предвижда чл. 43 от ЗАПСП.
Всички подобни договори, които съм виждал, са по чл. 53 от ЗАПСП - тоест, издаването и разпространението са за сметка на автора. Макар и уредени в ЗАПСП и въпреки, че отгоре с големи букви пише "издателски договор", в действителност това си е най-обикновен договор за изработка на ишлеме - в който възложителят (авторът) възлага на изпълнителя (издателството) да отпечата еди-какво си със собствени материали и срещу заплащане.

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: Pla6tat li prava i honorari?нови [re: Ивaнyшka]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано07.04.06 17:55



Благодаря! Мнението ми напълно съвпада с това на Афала.

П.С Не съм чул отдавна някой да плаща за авторски права на БГ автори.


Би трябвало, ако се работи професионално. Плащат се не само правата, но и процент от всяка продадена бройка. И ако не си чул някой да плаща права на БГ автори, то тогава, питам се, какво им плащат изобщо? Все пак има такива, които продават книгите си на издателствата, а не плащат за публикуване.

Top Vampire Writer



Тема Re: За авторските права и хонораритенови [re: Oйreн фoн Maйepщaйн]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано07.04.06 17:58



Да, ама не затова питах - какво ще си помислят (и направят) известните имена като Брайън Олдис например, ако разберат, че са били издавани на поразия в България, а даже не знят? И дали наистина не знаят?

Top Vampire Writer



Тема Re: За авторските права и хонораритенови [re: Prof.McGonagull]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано08.04.06 02:01



Не знам... аз като издавам/издавах книги си плащах чинно правата /чрез 'Права и преводи" Белград основно/.
А за БГ автори.. зависи... за няколкото издадени от нас книги платих права, сега вярно, сумата не беше голяма, но си беше точно 15%




Тема Re: За авторските права и хонораритенови [re: Ивaнyшka]  
Автор Prof.McGonagull (Мазният Агнец)
Публикувано09.04.06 18:55



Можеш ли да ми разкажеш повече за *Права и преводи* Белград? За първи път чувам... Какво е това?

Top Vampire Writer



Тема Re: За авторските права и хонораритенови [re: Ивaнyшka]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано09.04.06 20:19



Здравей!
Като си издавал/издаваш книги, само фантастика ли си издавал? Можеш ли да дадеш оферта за издаване на книга, написана от моята майка и е май в жанра "Спомени", ако има такъв.



Тема Re: За авторските права и хонораритенови [re: Гинec]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано09.04.06 20:26



Накратко - [url=http://www.bukvite.com]Издателство "Буквите"[/url].
или на мейла в профила.
Една книга - ама може би м/у 50 и 200 страници, тираж.. не знам май пак м/у 50 и 200, а с червена ли, синя корица ли... Я дай там някаква цена;)




Тема Re: За авторските права и хонорарите [re: Ивaнyшka]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано09.04.06 20:58



Пуснах ти бележка, за да не товаря темата.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.