Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 17.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано31.01.06 11:26



Конкурс за автори на научна фантастика
НОМИНАЦИИ


Номинираните 20 произведения по азбучен ред:

1. Гленда на душата - Симеон Симеонов Трифонов
2. Душата на пясъка - Стилиян Колев
3. Забраненият - Александър Йорданов Василев /алорд/
4. Забраненият плод - Адриан Банчев
5. Звездоброеца - Васил Велчев
6. Игра на разум - Боян Калинов
7. Камък прегърни ме /Ани Илиева и Ивайло Иванов/
8. Краят - Любов Петкова Недялкова
9. Kръстопът към рая - Павел Гоневски
10. Номад: Ангели на смъртта - Елена Павлова
11. Пещерните зефи - Марияна Георгиева
12. Помни тази, която обичах - Ани Илиева и Ивайло Иванов
13. Пясъци - Красимир Крумов
14. Редакторът - Ивайло Иванов /Фат джим/
15. Сумракът в стаята - Николай Димитров
16. Сътворението - Петър Ефтимов
17. Сътворителят - Георги Малинов
18. Черната вдовица - Димитър Христов /кевин хан/
19. Ограничители - Божидар Грозданов
20. Ходът на офицера - Иван Тодоров

Конкурсът за автори на научна фантастика породи голям интерес и се получиха много повече от очакваните 20-30 произведения.
Това наложи известно забавяне на предварително уговорените дати и известни промени в начина на класиране.
Надявам се да ни извините затова, подобен конкурс се организира за първи път в България и е нормално да има трудности.
Радостен факт е, че нивото на произведенията е много високо и се взе решение конкурсът да стане ЕЖЕГОДЕН.

Каква бе системата за оценяване?
Журито оцени анонимно произведенията по шест критерия.
1. Граматика и правопис
2. Структура на текста
3. Стилови особености
4. Тематична подчиненост
5. Иновативност /оригиналност
6. Сюжетност

Въз основа на техните оценки, обработени чрез специална матрица, бяха избрани 20 произведения на както се оказа след разкриване на имената на 19 автора.
С всички автори от този списък ще бъдат проведени преговори.
Молим авторите да изпратят на адрес info@bukvite.com кратко резюме, включващо основни данни за жизнения и творчески път на авторите.


Победителите в конкурса бяха определени въз основа на оценките от всички произведения, които са пратили, отчитайки жанрови и стилистични особености.

Церемония по награждаването
Награждаването ще се извърши на тържествена церемония на 21.02 /вторник/ от 18:30 часа в салона на читалище "Николай Хайтов" /кино Изток/.
Победителят ще получи освен паричната награда и статуетка.

Оценките - след обявяване на победителите, всички желаещи могат да получат оценките за произведенията си.


Редактирано от Ивaнyшka на 31.01.06 15:12.



Тема master критериинови [re: Ивaнyшka]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано31.01.06 16:39



В отговор на:

Журито оцени анонимно произведенията по шест критерия.
1. Граматика и правопис
2. Структура на текста
3. Стилови особености
4. Тематична подчиненост
5. Иновативност /оригиналност
6. Сюжетност




Е, това да не е класна работа по литература? Преразказ с елементи на разсъждение, другарката проверява правописа, предварително зададената в клас структура, доброто познаване на темата и сюжета, така ли?
На конвейр ли почваме да пишем?

И кой по дяволите ще оценява иновативността и оригиналността? Дядо Боже?

Животът и любовта са си живот и любов, a букетът от теменужки си е букет от теменужки.

Тема Re: Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови [re: Ивaнyшka]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано31.01.06 16:48



Мен ме няма
Честито на избраните!
а другите, не се отчайвайте, все пак това е кункурс, не можем всички да сме печеливши


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Тема Re: master критериинови [re: Alvin]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано31.01.06 19:15



Имаше доста такива преразкази, даже и без елементи на разсъждение, а много автори просто се опитваха да ни учат.
Срещу какво точно протестираш Алвин - че конкурса има ясно правила за оценяване, а не от типа "събрахме се и реших, че мен това ми харесва".
П.С А нямаш представа колко неграмотни автори има.




Тема Re: Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови [re: Ивaнyшka]  
Автор Бaй Kyньo (плах сеяч)
Публикувано01.02.06 10:14



Здравейте, приятели!
Нямах намерение да се обаждам, но ми се струва, че не трябва повече да пестя мислите и въпросите, които ми напират (изотвътре някъде). И ще си позволя няколко разсъждения по темата. И малко извън нея.
Първо, честито на номинираните. Няма защо да се правя на интересен (и без това след малко ще стане ясно), и аз съм един от тях. Благодаря за което, макар още да не знам на кого точно. Е, поне се надявам да науча.
Второ, искам да кажа на останалите участници, не унивайте. Горе главата и дерзайте.
Банално ли ви се струва? И не казвайте, лесно ти е на тебе.
Не знам дали днес ми е по-лесно от вчера, но ви го казвам искрено, продължавайте. Защото усилията ви не са напразни. Нито за вас самите (нали схващате, натрупан опит и др. подобни клишета), но и за всички нас. Защото благодарение и на вашите усилия се случва това, което се случва.
И всъщност, искам да поразсъждавам именно по този въпрос: Какво се случва? Какво се случи изобщо? И докъде ще стигне?
Емоционално, а? Добре, хайде да го обсъдим малко по-спокойно. За целта имам няколко въпроса, на който, общо взето, не смятам тук да давам отговор. Просто ви ги задавам ей така, за размисъл.
1. Ще ми отговори ли някой (вече казах, въпросът е риторичен, не очаквам отговор, не, че ще се разсърдя, ако все пак го има), къде стояха (лежаха, отлежаваха, събираха прах и пр.) всички тези работи? Така де, не обичам гръмки думи, като творби, но то си е свършена работа от всеки един от нас. Която, поне за голяма част от тях си заслужава реализацията по един или друг начин. Ще поясня въпроса със следващия:
2. Защо досега в конкурсите на “Аргус” и “Квазар” участваха по не повече от 5 – 6 романа (да ме поправи някой, ако греша), а за настоящия конкурс се появиха ей тъй, сякаш от нищото, цели 83 (цифрата е по спомен, мисля че толкова обяви Иванушка първоначално)? Дори да приемем, че не всичко е отговаряло на категорията роман и пр. изисквания, но все пак след първото пресяване останаха 57. Нали се досещате, говорим си за десетина пъти разлика. Защо? Сигурен съм, че всеки от вас си има своя отговор. И аз си имам, но и така постинга ми започна да става доста дълъг.
3. Какво, по дяволите, делим? Справка, тия дни в този форум се развихри дебат на тази тема (а темата тръгна от нещо много хубаво, достойно само за поздравления). Фендъм, фенове, жреци, БайКуньовци, лапета, братя и сестри и т.н. Ще ми се да поясня и този въпрос. Със следващия:
4. Не се ли видя, че в тази малка държава се намират немалко пишещи братя (казвам го за краткост, нека не се обиждат сестрите)? При това, по прясното твърдение на организаторите на конкурса, доста качествени, на високо ниво. То се и видя по резултата дотук, доста дълго се чудиха как и колко номинирани да обявят. А дори нямаше такива неща в условията на конкурса. Е, не е ли чудесно? Не е ли чудесно, че ги накарахме да вземат решение да го направят ежегоден? И с вашите усилия, братя неноминирани, това исках да ви кажа малко по-горе. Сега ще си имате и нови шансове, т.е. всички ще ги имаме.
5. Променя ли се наистина нещо? Не знам накъде се изместват първоначалните намерения на организаторите, но накъдето и да е, фактът е очевиден. И достоен за адмирации. И за размисъл относно досегашното състояние на нещата. За размисъл най-вече на “корифеите” на българската фантастика. Пак същия въпрос (№1), защо досега тези творби, така де, работи, се таиха някъде? Какво чакаха? Иванушка? Или вуйчо от Америка? А какво и е на България, на българските издателства, клубове и т.н.? Е, нали щяхте сами да си отговаряте.
6. Не ви ли се струва, че това тук може да прерастне в нещо много по-значимо от това, някой от нас (дай боже) да пробие в обетованата (или някоя друга) земя? И не ви ли се иска? На мен – да. Не е ли хубаво, че толкова млади хора (ще ми се и аз да се причисля към тях) намериха смелост да обявят, че искат да пишат? И, че се нуждаят от нечие рамо, за да продължат. Също и, че не са разчитали много-много на досегашните. Рамене, искам да кажа.
Ами дайте да си помогнем взаимно. Как? Вече ми се струва, че някои знаят отговора. Или поне го търсят. Бих се присъединил с радост към тях. Такива като хората, които организираха този конкурс и въпреки нечии протести започнаха да го модифицират в движение. Защото той затисна и тях с резултата си, демек надмина и техните очаквания. И такива, като онези момчета и момичета, които организират преводаческата си школа и правят нещо повече от това да се дърлят люто по форумите. Много повече, моите почитания, за което. И желание да обединим някак усилията си. Защото:
7. Не е ли време да си зададем въпроса, защо фантастиката все още минава за несериозна литература? Не се ли дължи първо на нас, а не на бай Куньо и другите като него? Не сме ли ние тези, които трябва да накарат (да принудят) литвеличията да погледнат с друго око на нея? И обикновените четящи братя. Как? Например, с това, което вярвам, че се случва точно сега – с качество и с истинска, сериозна (и благородна, колкото и тъпо да ви звучи) конкуренция. Няма ли да е от полза за всички ни?
8. Трябва ли да се ограничаваме до шепата верни привърженици и труженици на този фронт (фендъма, значи)? Къде ни е рекламата, шумотевицата, дори и малко помпозност, каквато може би ще има на 22.02 (или 21, така и не разбрах)? Не е ли обидно (освен, че е прекрасно) един англичанин да организира най-голямата БЪЛГАРСКА литературна награда? И забелязахте ли какво се случи с наградения роман „Стъклената река” на Емил Андреев. Аз също си я купих и я прочетох, дори така, от едното любопитство (ами, това е то, рекламата). Е, книгата е хубава (общо взето), но съм сигурен, че поне няколко от предложените в този конкурс неща не и отстъпват по литературните си качества. За какво си говорим тогава? И хайде да не плачем пак за (да се оправдаваме със) липса на пари, не това е най-важното, може да се направи по много начини. И не ви ли се струва, че това е една от възможностите да издигнем и нивото, и реномето на фантастиката изобщо? Нашата. Дори и в очите на онези, които казват: “А бе, я не ме занимавай с тия глупости?”
9. И няма ли това да е начина по един много по-естествен път (и по-убедително) да излезем и навън? Да пробием в обетованата земя. И в разните обетовани земи. Не, че на предложения тук начин му има нещо, напротив, чудесен е. Ако се реализира, както звучеше първоначално. Говоря за друго, че ние сме тези, които трябва да повдигнат общото ниво на любимата ни литература. Нали се сещате, просто няма кой друг. Но всеки творец се нуждае и от доза признание, гъдел и други такива, всички сте наясно за какво говоря. Всички сте си мечтали.
Злоупотребих ли вече с търпението ви? Свършвам, макар че имам още много въпроси и много мисли по темата.
Още веднъж адмирации на организаторите за тази инициатива, за труда и усилията, които положиха. И ще положат. И на всички вас, пишещи братя и сестри.
Все пак, нещо се случва. Продължавайте да мечтаете.
Красимир Крумов.



Тема Re: master критериинови [re: Ивaнyшka]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано01.02.06 10:37



Хм! Като чета това си мисля, че няма да е лошо да си поискаме обещаните оценки Критика, положителни страни, това по кое време може да стане и към кого да се обръщаме?!


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Редактирано от Naia на 01.02.06 10:39.



Тема Re: Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови [re: Бaй Kyньo]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано01.02.06 10:53



Аз не съм номинирана, но не се притеснявам, защото част от романа който пратих сега ще излезе в един местен алманах!
Това по долу е в отговор на въпроса ти къде сме били всички преди: ами аз специално участвам в конкурс за втори път Преди време се бях престрашила и "се пуснах" в един конкурс за приказка. Стана така, че спечелих първо място, а приказките излязоха в книжка и съм много доволна Така ми се отвори апетит за участия, но романът който пратих за този конкурс беше изключително объркан и недовършен, просто бях в началото Пратих го, защото нямах друга научна фантастика и сега не се сърдя на никого Иначе ще съм доволна да получа някакво мнение след време, но и така си знам, че имам да свърша още доста работа Да не говорим, че аз вече го завърших и направих страшно много корекции, така че нямам какво да кажа срещу класацията


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Редактирано от Naia на 01.02.06 10:55.



Тема но критикаринг! [re: Ивaнyшka]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано01.02.06 11:39



Момент, Иванушка, аз не протестирам. Напротив - приеми (ти и всички, които сте се занимавали с това) искрените ми адмирации и поздрави за свършената работа. Имаме нужда от подобни неща.
Просто в по-горния постинг описах на прима виста озадачението си. Не знам как се спазват такива критерии в художествен конкурс. И не мога да си го представя. Пък и мисля, че е тъпо да "намалиш оценката" на някой, защото все още не го бива с пълния и непълния член.
Поздрави, чакаме книгите!

Животът и любовта са си живот и любов, a букетът от теменужки си е букет от теменужки.


Тема Re: Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови [re: Naia]  
Автор Ивaнyшka (в цъфналата ръж)
Публикувано01.02.06 12:28



От мен, на мейл, след като обявим наградените - разбирай от 22.02 нататък.
П.С Оправи ли авторските права на онзи превод?




Тема Re: Конкурс за фантастика - НОМИНАЦИИ и процедуринови [re: Ивaнyшka]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано01.02.06 12:35



Не съм Издателството иска да си запази правата, сега е голям проблем, защото книгата ми е в 5 части и не мога да я издам или преидам другаде без проблеми Имам спонсор за 2 част и ми се иска да преиздам първа, пренаписана, но ми правят големи истории тук и не мога да се оправя Лошото е, че книгата се харесва, а аз почти нямам полза от това, защото първия ми тираж се изчерпа Когато човек е начинаещ автор проблемите са много
Ще ти се обадя за оценката на "Дивна" след награждавенето, въпреки, че тя вече е доста по-колоритна, искам да знам някои критики за да я направя готина книжка, тук ще ми пускат една глава в един алманах, но аз искам да се получи нещо наистина хубаво, защто тези деца, които участват в историята са ИСТИНСКИ Те са мои ученици от Лятното училище


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.