Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:32 13.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Конвенция: Мнение?нови  
Автор Prof.McGonagol (устремена *V*)
Публикувано27.10.05 19:25



С две думи:
През ноември заминавам като официален гост на конвенция. За съжаление, основната й насоченост е сайънс фикшънът, вкл. Жул Верн и творбите му (посветена е на 100-годишнината от смъртта му). СайФи-то не е сред най-силните ми страни. Слава Богу, поне съм чела 2-3 романа на Верн, публикувани в България преди около двадесетина години.

За щастие, този път имах право да избера панелите, в които да участвам.

Спрях се на тези:

Ideas and images in SF: what is of most importance in a science fiction story, the SF ideas generating a unique plot, or the 'Out of this World' decor?


и

Verne seems to have conquered the whole world, from the deepest seas to lost worlds with his writings. A century after his death, are inner or virtuel universes all that is left to explore?


По първата тема мога да дискутирам безкрай.
Втората обаче ще ме затрудни, а тя закрива конвенцията и тъй да се каже, е особено важна.

И се обръщам към вас: бихте ли изказали собствените си виждания по този въпрос. Те ще ми дадат някои насоки.

Предварително благодаря!!!

Редактирано от Prof.McGonagol на 27.10.05 19:27.



Тема конвенция?нови [re: Prof.McGonagol]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано27.10.05 23:38



това нещо като унгарската конвенция ли е?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Хе!нови [re: Prof.McGonagol]  
Автор Mag (Highlander)
Публикувано28.10.05 00:54



Ти още малко Жюл Верн ще кажеш, че "силната му страна" е фентъзито!...
Това едно. А другото е защо "за съжаление"?

Вярно е, че Верн има и исторически романи. Като "Матиаш Шандор".
Даже в един от тях един от главните герои беше българин (Гигов ли беше, Игов ли...). Не помня заглавието на романа. Имам го някъде.
Ама да кажеш, че научната фантастика и прогнозите, които прави Верн в НФ романите му са слабата страна.... Потърси. По нета има много инфо. Колко от предвижданията на Верн са се сбъднали. Върти ми се в главата 80%.

П.П. Не съм длъжен да знам английски. Да си побърборя с някого, да си поръчам бира и наденички... Одма. Но няма да се напъвам да ти превеждам темите на родния си език. Моят си - българският. Който е и официален в клубовете на Дир! Виж и препоръките на модератора.

Дори и на "вторите" ми "родни" езици (а те са два) да ги беше написала пак нямаше да се напъвам.

"Красиви сме, но бодем!"


Тема Re: Конвенция: Мнение?нови [re: Prof.McGonagol]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано28.10.05 08:54



Професоре, а защо ще ходите на конференция, на която основната насоченост не ви допада? Аз примерно на конференции по медицина не ходя, щото нищо не разбирам или да кажем разбирам колкото и Вие от фантастика.

А и защо не ги пишете на български тия заглавия все пак?

С уважение (ст.ас. Ржевски)



Тема Re: конвенция?нови [re: zaphod]  
Автор Prof.McGonagol (устремена *V*)
Публикувано28.10.05 14:12



Навярно, макар че не знам точно какво имаш предвид. Просто има много конвенции - Еврокон, Уърлдкон, Финкон, Фантастиконр Снорфкон и прочие, и тази е една от тях.



Тема Re: Конвенция: Мнение?нови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Prof.McGonagol (устремена *V*)
Публикувано28.10.05 14:20



Не съм казала, че не ми допада. Казах, че СайФи-то не е сред най-силните ми страни. Това и само това. Обърнах се към този клуб, защото знам, че хората тук са по-навътре в тези неща от мен. Но като гледам, май не е имало смисъл - дотук ставам свидетел само на дребно заяждане, в което обаче нямам намерение да участвам. Ако модераторът желае, може да изтрие темата.



Тема Re: Конвенция: Мнение?нови [re: Prof.McGonagol]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано28.10.05 18:33



Ами да пробвам да се аргументирам малко, за да не звучи хептен като "дребно заяждане" т.е. да го обърна на едро такова.

Първо да предположим, че не всички любители на СФ са и любители на английския език, и има някакъв шанс баш пък най-знаещия по темата да не може да прочете "панелите", и хич да не може да си даде мнението. Или както казва един от любимите ми автори по повод подобен на този :
""Харвардските конюнктурни проучвания и критика на професор Андерсон относно персоновия метод за установяване на конюнктурните цикли"
-Ха превеждай* сега, сине майчин де! Аз само, докато го изчета ми изтече отпуската, та за превод ли ме дирите.
Та чистота трябва господа! Чистота не само на зъбите, ами и на езика**"


* Авторът има предвид превод от "български" на български, т.е. от чуждици на български.
** Да не се възприема като "Лошият дъх идва най-вече от езика, затова ние създадохме четка за език"

Второ - темата на първия тъй наречен "панел" и твърдението "По първата тема мога да дискутирам безкрай". Значи, от една страна "СайФи-то не е сред най-силните ми страни" от друга страна - коментар без край.... не знам как стават тия неща, освен ако коментарът без край е нещо като рандъм булшит генератор (надявам се, че пишейки на английски, ще разберете и написаното на англо-български). Ама айде нейсе - тя и темата тъй е формулирана, та да може да се булшитва на нея тучно и напоително. Пленарен доклад един вид, който се изнася от някой заслужен поканен мастит чужд или нашенски бла-бла-ист. Би могла да бъде заместена от темите "Кой е по-добър - Левки или ЦСКА", или "Месоядство вс вегетарианство" например, без да се промени нещо особенно в конвенцията.

Трето (и може би, и четвърто), поради факта, че първо (демек английският пък на мен не ми е силна страна), независимо от това, че Верн ми е един от любимите писатели ми е трудно да помогна, защото второто изречение от "панела" ми е хм... неразбираемо. Ако обаче означава това, което е написал Маг, демек, че прогнозите на Верн не са се сбъднали, то твърдението на измислителя на темата е поне 50% невярно. (До тук 3-тото, ей го и четвъртото) За да можем обаче да се изкажем по темата, да дадем мнения и насоки, трябва да изпишем бая текст, щото Верн не е написал само 2 романа. Иначе темата е ако не много интересна (на кого му пука, че няма плаващи острови примерно. Идеята на книгата е съвсем друга, а и съвременните свръх големи кораби са почти плаващи острови.) то поне конкретна (за ралзика от първата) и би могла да бъде повод за някаква дискусия тук.

Та затуй са "дребните" заяжданици. На така поставен проблем, не виждам как би могло да се отговори конкретно и еднозначно.

П.С. А сега за да помогна малко поне без да се заяждам давайки акъл - защо не потърсиш в мрежата нещо от Верн и не го попрочетеш, па да си съставиш мнение. Виртуални библиотеки дал господ.



Тема Re: Извинявай,нови [re: Prof.McGonagol]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.10.05 19:49



Наистина не разбирам английски и не разбрах какви са блоковете, които са те заинтересували.
Би ли превела заглавията, а ако нямам какво да кажа по темата - няма да се заяждам с теб.

TANSTAAFL


Тема Re: Конвенция: Мнение? [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Prof.McGonagol (устремена *V*)
Публикувано29.10.05 18:27



Поручик, първата тема, макар и касаеща СайФи, е свързана по-скоро с литературознанието, отколкото със задълбаване в СайФи. Същият подход може да приложи и към всеки друг жанр. А аз, за щастие, съм доста добре по отношение на литературните анализи.

Второ, не Верн е проблемът, чела съм 2-3 негови романа. Проблемът беше, че нямам поглед върху научната фантастика като цяло и не бих се отказала от някои допълнителни разяснения - нещо, което един човек от този клуб вече направи и за което съм му изключително благодарна!



Тема Re: Извинявай,нови [re: Kopo]  
Автор Prof.McGonagol (устремена *V*)
Публикувано29.10.05 18:38



Английският ми също не е особено перфектен, но биха могли да се преведат горе-долу така:

Ideas and images in SF: what is of most importance in a science fiction story, the SF ideas generating a unique plot, or the 'Out of this World' decor?

Идеите и образите в научната фантастика: кое е най-важно в една научнофантастична история, НФ идеите, генериращи уникален сюжет, или *Извън този свят* декорът?

Verne seems to have conquered the whole world, from the deepest seas to lost worlds with his writings. A century after his death, are inner or virtuel universes all that is left to explore?

Изглежда, че Верн е завладял целия свят от най-дълбоките морета до изгубените светове със своите творби. Век след неговата смърт, дали вътрешните и виртуалните светове са всичко, което е останало за изследване?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.