Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 16.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Клониране, копиране, безсмъртие  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.04.05 20:54



Това е темата на дискусията в софийският клуб "Иван Ефремов", която ще водя на 20.04.05
Искам да споделя с вас някои мои мисли и най-вече да разбера ВИЕ какво мислите, как си представяте това възможно наше бъдеще.

TANSTAAFL


Тема Re: Моят анонснови [re: Kopo]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.04.05 20:56



Темата за клонирането на човешки същества отдавна съществува във фантастиката - през този век явно ще навлезе и в реалността.
Какво представлява самото клониране - създаване на физическо копие на живо същество. (Като пример за "чисто" клониране в литературата мога да посоча по спомен само Айра Левин с "Момчетата от Бразилия" и Лоис Макмастър Бюджолд с бараярския цикъл).
Какво ние - авторите и любителите на фантастика разбираме под клониране? В огромното мнозинство прочетени от мен произведения става дума създаване по изкуствен път на физически и ментален дубликат на съществуваща личност.
Така се оказва, че във фантастиката масово се смесват две различни според мен дейности - клонирането на мислещо същество и копирането на личността.
Копирането на личност според мен е доста по-различен процес от клонирането - целта е само да се прехвърли личността - спомени, навици, познания в нов носител, който може да не е и човешко или дори живо тяло. (Примери: Дейвид Брин "Килн хора", Ричард Морган "Суперкомандос" и "Сразени ангели", Майкъл Резник "Прероденият").
Във всеки случай без значение дали ще става дума за клониране&копиране или само за копиране се стига до един нов етап за човечеството - Безсмъртието.
От векове всяко следващо поколение живее повече от предходното, но говорим за увеличение на живота в %. Сега благодарение на технологичен пробив ("ремонт" на тялото чрез клонирани елементи или прехвърляне на "носителя на личността" в ново/клонирано тяло) отиваме на увеличение на човешкия живот в много, много пъти, с тенденция към безсмъртие.
Как ще ни се отрази това? Ще станем по-предпазливи и не чак толкова експанзивни, защото вече няма за къде да бързаме? Ще станем безразсъдни, защото можем да се рестартираме наново?
За мен Човек= Съзнание, представляващо комбинация от спомени, мироглед, познания, идеи. Но пък обратната връзка с тялото - усещанията неизбежно влияят на съзнанието. Доколко новото/подновеното тяло ще повлияе на тези усещания и как те ще се отразят на съзнанието? Доколко Времето и преживяното би ни променило? Ако имаме душа дали тя ще се прехвърли заедно със съзнанието в новото тяло? (Благодаря на Божидар Грозданов за тази гледна точка, която на мен не би ми хрумнала.)
Дали ще се отдадем на съзидание и търсене на собствено самоусъвършенстваме, дали неуморно ще скитаме от свят на свят в опит да намерим Новото, далище се разплуем и ще деградираме затънали в отегчение?

Какво сме ние и какво ни чака, ако/когато се променим драстично?

TANSTAAFL


Тема Re: Моят анонснови [re: Kopo]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано19.04.05 22:29



две неща за клонирането.

при клонирането еднаквостта, не може да бъде по-голяма от тази при еднояйчните близнаци при които не само ядрото на клетката е еднакво, но и целия клетъчен материал + че се развиват при практически еднакви условия + евентуални изменения в клетъчния матерял с времето.

ако за копиране се използва клонирано тяло, какво правиме с неговото съзнание (бараяр)?



Тема Тук идва логичния въпроснови [re: ~!@$%amp;^*()_+]  
Автор Dilithium (underdog)
Публикувано19.04.05 22:56



Какво правим ако изобретим материализатор?!?!
Или с други думи, клонинга колкото и идеален да е, ще има различни спомени и различни преживявания които биха го оформили като личност.
Обаче я си представи, че изобретим материализатор/телепортатор който оставя и копие.
Към момента на телепортирането/материализирането копието ще е ТОЧНО копие.
Асюмвайки всичко (спомени преживявания и тн.) се пази химично в мозъка. Ще имаме материализирани две еднакви същества със същия брой молекули.
Друг е въпроса както каза за съзнания, души и изобщо ментал нещица, обаче въпросът е те дали съществуват, това е по-важния въпрос в случая, има ли душа/дух или не?

#unzip;strip;touch;finger;mount;fsck;more;yes;umount;sleep


Тема Re: Моят анонснови [re: ~!@$%amp;^*()_+]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.04.05 22:57



А кажи ми де?
Дали клонинга е собственост на оригинала, или е самостоятелно човешко същество (ако бъде оставен да се развива като нормален човек, разбира се)?

TANSTAAFL

Редактирано от Kopo на 19.04.05 23:00.



Тема Re: Тук идва логичния въпроснови [re: Dilithium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.04.05 22:59



Ако не си чел вече, прочети Altered carbon на Ричард Морган (заглавието на изданието на Бард е "Суперкомандос").

TANSTAAFL


Тема Re: Тук идва логичния въпроснови [re: Kopo]  
Автор Dilithium (underdog)
Публикувано19.04.05 23:05



Не съм ... Отложи ми се идването до БГ и не можах да си напазарувам книги, ако има линк за четене през нета...
п.п. Знам, че в БГ прохожда интернет търговията, обаче не мисля за добра идея да си давам кредит кард номера на някой бизнес в БГ, а и кредитните компании които ползвам предполагам ще го блокират като съспишъс активити ако не ги предупредя.

#unzip;strip;touch;finger;mount;fsck;more;yes;umount;sleep


Тема Re: offнови [re: Dilithium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.04.05 23:07



П.П-то не го разбрах.
Освен това би трябвало дачетеш на инглиш?

TANSTAAFL


Тема Re: Тук идва логичния въпроснови [re: Dilithium]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано19.04.05 23:17



може би едно такова изобретение ще помогне да се отговори на въпроса за душата



Тема Re: offнови [re: Kopo]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано19.04.05 23:18



абе друго си е на български, кефиш се едновременно на книгата и на простотиите на преводача. сериозно го казвам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.