Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:43 08.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Ecologists vs. Environmentistsнови  
Автор ty^iga (непознат)
Публикувано06.04.05 18:32



... или Еколози срещу природозащитници

Отдавна не съм поглеждала форума и днес се докопах до темата за страха от еколозите. Направи ми неприятно впечатление, че малко хора са си направили труда да положат усилие да схванат какво иска да каже Zen, а просто с охота са критикували хаотичния му стил на писане, неумението гладко да изразява идеите си и да прави обосновки. Не всички притежават умението на firefox да се изразяват правилно и с красиви думички - това не им пречи да имат мнение и да подхождат емоционално към определени въпроси. Гадни са ми тия заяжданията на дребно.
А проблем наистина има - и той се дължи на неразбиране, липса на информация и бъркане на дефинициите.
Мнозина в България (сред тях са и политиците и предприемачите) не правят разлика между природозащитници и еколози. Слагат ги под един знаменател - "ония ненормалници дето призовават "Назад към природата!" и "възпрепятстват развитието на науката, промишлеността и новите технологии".
Из нета има купища определения и тук съм подбрала няколко да илюстрирам разликите (предварително се извинявам за дървения превод, но толкова мога - спестете си заяжданията)

Екологията е раздел на науката изучаващ разпределението и многообразието на живите организми, както и взаимодействието между тях и околната среда.
Околната среда на организмите включва както физическия им ареал, който може да се опише като сбор от локалните абиотични фактори като климат и геология, така и другите организми, обитаващи същия ареал.

Еколог:
- научен работник изучаващ взаимоотношенията на живите организми помежду им както и взаимодействието им с обкръжаващата ги среда;
- научен работник заинтересован от взаимовръзката между живите организми и обкръжаващата ги среда;
- човек изследващ влиянието на промените в околната среда върху животинския и растителния свят;
- биолог изучаващ взаимоотношенията между организмите и обкръжаващата ги среда;

Природозащитник - активист целящ защитата и/или подобряването на околната среда и по-специално природата. Неговата дейност обикновенно е свързана с идеологията за природосъобразен начин на живот, често приема форми на обществени образователни кампании за защита на животински и растителни видове, предложения за законопроекти и водене на преговори и дискусии.

От това аз си правя следните изводи:
Еколозите са хора, които подхождат научно и професиално към проблеми свързани с обкръжаващата ни среда. Те дефинират рисковете, които крие неразумното поведение на човека по отношение на околната среда, разработват идеи за алтернативни производства и предлагат решения за подсигуряване на опасните такива. Те заслужават уважение и признание за работата си. Управленците и предприемачите би трябвало да се вслушват в тях, а не да омаловажават тази професия. По мое мнение екологията е една от науките с поглед доста напред в бъдещето.
Природозащитниците са друго нещо - те определено будят страх у мен лично. Подхождат твърде емоционално към идеята за опазване на околната среда. Независимо дали са формално (Green Peace, фондацията на Бриджит Бардо) или неформално (самотните лелки от нашия и съседния блок) организирани те проповядват, че цената на живота на мечките, уличните псета, прасето Гошо, фикуса на леля Мара и пр. е, ако не по-висока, то поне съизмерима с човешкия. Това поведение е на моменти ирационално и лишено от здрав разум.
Аз съм благ човек и се старая да проявявам разбиране към тези хорица, като не ги осъждам, но вродения ми инстинкт за самосъхранение интуитивно ме кара да ги заобикалям отдалечко.

Това е личното ми мнение по въпроса за страха от еколозите.
Предварително се извинявам за правописните грешки, неправилния словоред и погазването правилата в българската граматика (днес съм недоспала, заради нескончаемия лай на един от огромните улични песове, събрани от комшийките под прозореца на спалнята ми).
Надявам се оттук насетне правописа ми да не е тема на постингите ви, а да споделите вашето виждане по тази проблематика.



Тема йе йе, флеймченови [re: ty^iga]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.04.05 19:21



аз вече в трета тема призовавам тези които се занимават със сериозна наука да се разграничат от откачалките.
тези тук които се представят за учени еколози, се държат като откачалки природозащитници.

явно, в клуба, хора занимаващи се със сериозна наука в тази област не влизат, или такива изобщо няма, било защото няма такава наука, било защото с нея се занимават само откачалници.



Тема Стига с този садизъм де...нови [re: ~!@$%amp;^*()_+]  
Автор Diletanta (наблюдател)
Публикувано06.04.05 20:04



Правя си труда да вмятам по нещо на такива теми, не защото съм еколог или природозащитник, а защото проявявам наглостта да имам непросветено мнение. По една случайност живея в същия свят и гадостите наоколо ме засягат, защото не ми стигат парите за скафандър с висока защита. Ако случайно си ме сложил при онези, които се "представят за учени еколози", бъркаш ме със Снежанка или седемте джуджета (не с всичките накуп, моля, не си падам по масови изпълнения). И все пак при сгоден случай ще продължа да се заяждам както с природозащитниците, така и с техноекстремистите. Крайно противоположните мнения имат свойството често да водят до един и същ резултат...
Опитай се да допуснеш, че тук-там по някой се занимава сериозно с екология. Чел съм много свежи книги в тази област, значи е имало кой да ги напише.



Тема Re: Стига с този садизъм де...нови [re: Diletanta]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.04.05 20:10



може и да има сериозно занимаващи се, но те не са във форума.



Тема Браво!нови [re: ty^iga]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано06.04.05 20:30







Иначе по темата смятам, че е напълно безсмислено да се води какъвто и да е разговор с тези светила на науката и нобелови лауреати, които са се събрали в този клуб. Те и без това не се трогват да паднат толкова ниско, че да прочетат и нечие чуждо мение.

Въобще подходът е Дон Кихотовски - борба с вятърните мелници до дупка . А те горките фанатици много много не гледат какво имат насреща си, важното е да се размахва заплашително дръжката от метла и да се надават бойни викове. Цирк.

Важното е да се разселим из целия космос, да осерем всички планети и да се радваме на напредъка на науката, да станем безсмъртни и ... какво изпускам? Може би военните технологии. Да, значи и да набием канчетата на всички, дето не щат да ни се подчиняват. Общо взето с това се изчерпват нещата. Ей... как забравих за изкуствения интелект... може би защото отдавна не е ставало дума за него или ми е убягнало.
Ами значи ще станем безсмърни роботи, които изтребват всичко живо, защото не им е притрябвало за храна (нали са роботи - каквото им притрябва ще си го произведат), и в разгара на технологичните си изобретения не им остава време да се запитат на кого са притрябвали. Защото нали всички науки, които не са физика ще са абсолютно излишни и никой няма да отбира от тях.
Много ми е чудно дали някой ще каже нещо различно. Е, освен "Смърт за еколозите", ама те нали се събуждат и си лягат с тази мисъл, така че се подразбира
Абе те ще дойдат докторите някой ден ...



Тема Давай!нови [re: ty^iga]  
Автор nopy4uk (Ржевски)
Публикувано06.04.05 21:46



То и без туй скукотевина и мРЪтво вълнение в клуба, барем за нещо да върви моабета

Лично аз ще се включа утре, тъй като трябва да отскоча до близкото барче да си взема 100-тина - 200 грама течно лекарство

Редактирано от nopy4uk на 06.04.05 21:47.



Тема Re: Ecologists vs. Environmentistsнови [re: ty^iga]  
Автор Sparhawk (Knight)
Публикувано06.04.05 22:23



Whoever wins, we lose.

- сайт за фентъзи и фантастика

Тема Re: Ecologists vs. Environmentistsнови [re: ty^iga]  
Автор ty^iga (непознат)
Публикувано06.04.05 23:50



Аз също по свой си начин съм откачалка и не го отричам. Това означава ли, че някой трябва да ме засипва с обидни квалификации заради емоционалните ми изблици по теми, които ме засягат лично? Все пак това тук се нарича "форум" в духа на древните традиции (агора или форум - място, където древните гърцки, а след това и римски граждани са имали право да изкажат свободно мението си и да бъдат чути)

След краткото лирично отклонение да се върна към темата ...
Тук се размахват определения като "светила" и "сериозни учени". Според вас каква е ролята на науката екология в обществения, икономиеския и научен живот на България. Имате ли идея какви са субсидиите за научните разбработки точно в тази област и каква е възможността за реализация на еколозите у нас.
Познати, допуснали грешката а се изучат в тази нелека специалност (мразим да учим химия, биология и физика в подобни количества) трябва да работят като продавачи и пикола за да оцелеят. И не защото образованието им е по-лошо от това на западните им колеги, а защото никой не иска "да си взима беля на главата". Защото се смята, че апелите на еколозите за обезопасяване на химическите производства, поставянето на филтри и строенето на пречиствателни станции ще струва много пари на съответното предприятие.
А и защо да се тревожим какво ще се случи след 5-10 години - нали сега трябва да ни е гот. Защо тия досадници трябва да ни тровят живота.

Израсла съм във Варна - закърмена съм с гъстата девненсака мъгла. Независимо от кой край на България сте всеки може да се сети поне за едно екологично недоразумение край родния си град.
Преди месец бях във Враца и питах една местна жена, не я ли плаши факта, че Химко е построен непосредствено до града им. Тя спокойно ми отговори: "Той вятъра отвява всички гадости към Мадан"
Това не е адекватно отношение към проблема, защото проблем има и той е много сериозен. По мое мнение на много места в България все още има шанс да бъде запазено екологичното равновесие, а не да се налага след години да бъде възстановявано.
Познавам Zen от доста години - той е прекрасен човек, страхотен купонджия и ако в Бъгария му бъде дадена възможност, той ще стане и великолепен професионалист. Защото Zen с много любов и огромно желание завърши образованието си. Това което помрачи дипломирането му, бе мисълта, че дипломата му ще бъде къс непотребна хартия, а екологията поредното му хоби.



Тема Re: Ecologists vs. Environmentistsнови [re: ty^iga]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано07.04.05 00:43



не знам колко го познаваш, обаче той ЛИЧНО си призна, че от физика не разбира, а очевидно и биологията и химията не са му от силните страни .

за да не ме обвиниш, че си измислям, ето къде си признава за физиката





Тема ох, колко сме възвисенинови [re: else]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано07.04.05 08:09



разбира се тъпата сган четяща фантастика е далеч под нашето ниво, кво разбират те, дай им само роботи и междузвездни войни. въобще фантастиката е дори по-низша от борбата и бокса - само деградирали бездуховни отрепки се интересуват от тази пумия.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.