Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 19.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Страх от Машинатанови  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано14.03.05 13:13



Нещо напоследък не сме се дърлили за бъдещето, та това може да се окаже приятен повод:

http://oshte.info/004/000105/03/0303/02.htm

темата е за човешкия вид, заплахата от страна на машините, бъдещето и тн. хубави неща :)
Лично мен лудитството ме отвращава, но нямам време да репликирам на всяка думичка (щото нямах време да изчета всяка). От друга страна в крайния хуманизъм също има нещо магнетично, макар че Венците на Природата изпадат в комбинация от метафизика, снобизъм и елементарен wishful thinking. Да не забравяме, че статията е от американец, така че двата полюса на дискусията си имат доста лесен политически превод и не навсякъде позициите и аргументите са абстрактно-философски - доколко могат да са полезни при нас е друг въпрос. ("Кои сме ние" също е друг и не по-малко хубав такъв ;) )

Въобще - всякакви рошави мисли (и злостни спорове :))) ) са welcome (да не пропусне някой да спомене Матрицата!).
Fight!



Тема Смях, от човекнови [re: firefox]  
Автор kalein (човек)
Публикувано14.03.05 13:44



Из Ефремовския форум:

В отговор на:

Автор: kalein
Дата: 14-03-05 13:05

Bogdanov написа:

> Абе бъдещето не е техническа фантастика, а и май няма да бъде.

Шапки долу. Да можеха да го разберат повече членове на гилдията... но нека бъдещето ни убеди.

> Сега да не отварям темата за "индиговите деца" родени след 85
> година, с тяхната доста различна индигова на цвят аура и доста
> различни от на другите способности.

Мен тая тема определено ми е интересна. Съзирам - къде с наблюдения и сравнения, къде с интуиция - някаква качествена разлика в сегарастящите, улавям парчета информация за едно ново човечество в една книга и друга - но още не съм попаднал на / си потърсил / ме е намери наистина пълен анализ на това, което се случва пред очите ни...

...Освен пък това да е посоката на творческо-познавателните ми търсения?...



И излизам от файта, и се връщам към създаването на бъдеще.

К:)

* Аз обичам... * Аз Обичам!!! *


Тема Re: Страх от Машинатанови [re: firefox]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано14.03.05 14:58



Всъщност практиката показва, че страхът от "бъдещите технологии" и паниката около тях е огромна, когато всичко е в рамките на прогностиката, но в момента, в който станат факт, хората спират да им обръщат внимание и ги приемат като нещо нормално.
Реално ние ЖИВЕЕМ в бъдещето. С всичките му мобилни комуникации, глобални мрежи, кабелни връзки и пр. И дори с всичките му био и ген инжинерства, нанотехнологии, органни трансплантации и пак пр.

Всичко останало е само фонов шум


Иначе съм се наслушала(начела) на писания по майчинските форуми колко вредни били гените и как не трбвало да ядем генномодифицирани продукти, защото това щяло да увреди и нашите гени. Което не пречи те да са факт, при това все по-разпространен. Вярно е, че също като атомното оръжие, могат да бъдат МЛН (Много Лошо Нещо), ако не се внимава, но също като атомните електроцентрали, могат да бъдат МК (Много Куул), ако се бачка с тях като хората.

Като цяло съм оптимист. Човеците сме много приспособимо племе и дали ще ни се натресе луд изкуствен интелект или банда скакалци-убийци, някак си ще го приемем, ще се справим и след две, пет, десет години дори няма и да помним. Вместо това ще си обличаме новите нанокостюми и ще се гмуркаме в отровната атмосфера с изключени приемо-предаватели, за да не ни засичат перифериите. (тва последното го попресилих, но някак си от вътре ми дойде;-))

Няма обаче да ни прави впечатление, каквото и да се случи, за нас то ще е НОРМАЛНО. Както в момента е нормално да си седим в къщи сами и в същото време да спорим, говорим, играем с целия свят. Както е нормално да излезеш, да се качиш на самолета и след два часа да си на стотици километри. Както е нормално да изпиеш прахче и след два дни дори да не помниш иначе смъртоносната болест, която те е била повалила. Все естествени за хората неща?



Тема Re: Страх от Машинатанови [re: firefox]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано14.03.05 16:05



В отговор на:

Прекомерното използване на антибиотици доведе до това, което може би е най-големия познат ни проблем от тоя род: появата на бактерии, устойчиви срещу антибиотици и много по-опасни от досегашните. Подобни неща се случиха и когато опитите да се премахнат маларийните комари чрез ДДТ ги направиха устойчиви на този химикал; маларийните паразити пък получиха гени, устойчиви срещу множество лекарства.



и в същото време:
В отговор на:


...генетичното инженерство скоро може да предложи средства, ако не и директни лечения, за повечето болести; нанотехнологията и наномедицината могат да се обърнат срещу още повече злини. Заедно, те биха могли значително да удължат нашата средна продължителност на живот и да подобрят качеството на нашия живот.




Всеки с крайностите си.
Ясно е че поредното нищене на тази тема няма да доведе до генерална промяна в позициите на когото и да било. Чудно само дали този път някой ще каже нещо интересно и по-различно


А, и да си кажа моето мнение по темата, доста време търсих този цитат, който както осъзнах след като го намерих - помня с доста подробности

В отговор на:

знам че подобни теми разпалват много крякане за това как сме щели да изтървем технологиите от контрол, какви изроди и франкенщайновци щели да създадат опитите да се бърника в гените, или както казват лигльовците "там където човечеството още не е дорасло да пипа". ето дори шибания европейски парламент забрани използването на генномодифицирани продукти. тъпанари.
моята позиция по въпроса е радикално противоположна. като казвам радикално, значи наистина радикално. тоест аз не съм от ония умерените, които смятат "да, може големи поразии да се направят, но помислете само какви ползи може да донесе". мисля че тук не става въпрос просто за някаква нова технология която ще ни донесе кирия, а за нещо което може да промени принципно еволюцията. досега не е имало биологичен вид, който да използва такива методи за комбиниране и репликиране на днк. тези които ги е страх и хленчат за разни поразии и апокалипсиси да го духат. просто никой не ги пита. днес те може да забранят някъде използването на генетични технологии, но щом те не искат, някой друг ще се заеме с тази задача. просто колкото и да не се харесва това на еколозите - олигофрени, живота е постоянна надпревара. ако ти се откажеш от потенциална възможност друг ще се възползва от нея. дано да доживея да видя нещо по-радикално наистина, защото тая екологично-натуралистка сган много ме нерви напоследък, и с кеф ще гледам ужасените им муцуни, когато някъде изкуствено направят човек специално for miliraty purposes мухахаха. а мисля че черешката на тортата ще бъде когато направят човек със засилени умствени качества, това ще бръкне много в гъза на зелената паплач








Тема Re: Страх от Машинатанови [re: else]  
Автор The_R@pToR (сянка)
Публикувано14.03.05 16:31



Цитат от else:
"а мисля че черешката на тортата ще бъде когато направят човек със засилени умствени качества, това ще бръкне много в гъза на зелената паплач"

Да "направят" човек, а? Баси, не съм некое закостеняло копеле, но да "правим" хора ми се вижда... попресилено, не мислиш ли? Ако ти се събудиш някоя сутрин и около теб се суетят маймуни в бели престилки: "Здрасти, ние тука малко те понаправихме, стана доста по умен от нас, ама ние нали си те направихме, начи требе да ни слушаш"

Всяка технология си има цена. Не казвам нищо ново. Всяка технология първо се преценява и ако може се използва за отнемане на живот. Да се отнема винаги е по-лесно отколкото да се дава, да се руши винаги ни идва отвътре, но колко от нас могат и да градят? Развитието не бива да се ограничава, то НЕ МОЖЕ да се ограничи, нито от Европарламента нито от никой. Първо сме си играли с огъня... после е дошъл барута, сетне динамита, ядрената енергия... Досега винаги сме отдръпвали ръшица преди да се изгорим яко, може би така ще е и в бъдеще. А може би не.

В природата всеки вид се контролира от друг. Хищниците избиват жертвите си, тях пък ги трепе по-големия хищник и така до върха на хранителната верига, където сме ние - т. нар. Homo Sapiens. И тъй като нас никой не ни контролира, никой не ни избива, ние се мъчим да правим това сами. Ние сме хищници за самите себе си. Средствата ни за контрол стават все по-силни, и, може би, все по независещи от нас.



Тема Re: Страх от Машинатанови [re: The_R@pToR]  
Автор Poruchik_Rzevski (старо куче)
Публикувано14.03.05 17:43



И кое му е попресиленото? Човечестовото от както го има с това се занимава - прави хора. По същия начин попресилено ще се види на един средновековен човек тъй нареченото "бебе в епруветка" (хомункулус един вид... е , сравнението не е от най-добрите, щото само оплождането става в епруветка ама пак ще са шашнати) пък ние вече сме го приели за нещо абсолютно нормално.
П.С. А що ми се струва, че това Зейфод го е писал... особенно в израза "зелената паплач"

......
А в 33 - распяли, но не сильно.
.......


Тема Re: Страх от Машинатанови [re: The_R@pToR]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано14.03.05 17:58



Ти всъщност какво точно каза



Тема да бе и аз пробвах да си го преведанови [re: else]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано14.03.05 18:06



накрая стигнах до нещо от сорта на "прогреса не може да се спре (следователно и не бива?), ама лошо няма, щото досега винаги сме си играли с опасни неща, но още не сме се затрили", което освен, че не изразява лична позиция, а само констатация, която пък е подпряна на един от най-кофти(те?) видове логика - "понеже досега е било ок, няма защо да не е така и завбъдеще" (все едно да кажеш, досега Титаник не е потъвал, така че няма и да потъне!)



Тема Re: Страх от Машинатанови [re: Poruchik_Rzevski]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано14.03.05 18:08



Мисля, че си личи, че въпросният текст е цитат.

Иначе относно правенето на хора - проблемът е, че вече се възприемаме много повече като личности, отколкото като вид и хората се диференцират все повече. Продължаването на живота се разбира единствено като продължаване на личния живот, т.е. логическата връзка с приемствеността от децата и въобще следващите поколения все повече се губи.



Тема Re: да бе и аз пробвах да си го преведанови [re: firefox]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано14.03.05 18:10



Аз затова и попитах, защото ми прозвуча като купчина празни приказки от рода на "Ами бялото е бяло, черното е черно, какво повече да кажа по темата... блабла".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.