Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:27 17.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Тема За "Фондациите"...нови  
Автор CD-RW (Кретен)
Публикувано23.09.04 21:13



Имам и още един въпрос, този път свързан с творчеството на Азимов, и по-точно за писанията му на тема "Фондация". Ще изброя какво аз съм успял да открия, а ако има пропуски ще бъда безкрайно благодарен да ме корегирате...

1.Фондация
2. Битката за Фондацията
3. Фондация и Империя
4. Втората Фондация
5. Острието на Фондацията
6. Фондация и Земя

Пропускам ли нещо? И още един въпрос по темата... Дейвид Брин писал ли е също нещо на тема "Фондации", сам, с Азимов или с някой друг? Благодаря Ви предварително за отговорите...

...all those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...


Тема Re: За "Фондациите"... [re: CD-RW]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано23.09.04 22:40



Хронологията всъщност е следната:

1. Прелюдия за Фондацията (издадена е обаче края на осемдесетте, демек много след оригиналната трилогия)
2. Битката за Фондацията (издадена посмъртно през 1993)
3. Фондацията (първата от оригиналната трилогия)
4. Фондация и Империя
5. Втората Фондация
6. Острието на Фондацията (продължение, появило се началото на осемдесетте)
7. Фондация и Земя (второто продължение)

За Фондацията със сигурност са писали Грег Беър и Грегъри Бенфорд, обаче не съм чел нито един от тях и нищоо повече не мога да кажа. За Дейвид Брин нищо не съм чувал, а доколкото знам, всичките са писали след смъртта на Айзък Азимов.

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: Taлиecин]  
Автор CD-RW (Кретен)
Публикувано23.09.04 22:58



Значи на мен ми липсва "Прелюдия за Фондацията " ... Имаш ли представа дали е била публикувана на български? А предположението ми за Дейвид Брин се базира на една арт галерия на тема "Фондации", т.е. дигитален арт по книгите... Сега се сещам, че и Грег Беър се споменаваше там... "Проблема" при Азимов е, че Маестрото е писал като луд ... Изрових 3 или 4 библиографски справки преди известно време, но всичките си противоречаха ужасно много... Имам чувството, че само издателите на Азимов знаят колко точно книги е написал

...all those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: CD-RW]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано23.09.04 23:06



Издавана е от "Аргус" (които между другото са издатели и на всички писани по-късно продължения), мисля че беше през 1997, но не съм съвсем сигурен. Цялата поредица е издавана на български, а "Бард" наскоро я преиздадоха в (два тома).

А за библиографията на Азимов май ще се окажеш абсолютно прав

No one remembers the singer. The song remains.


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: Taлиecин]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано24.09.04 08:31



Виж

.

TANSTAAFL

Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: Taлиecин]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано24.09.04 08:33



Дописваниците излязоха от "ПАН".

TANSTAAFL


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: CD-RW]  
Автор Nobby (дзвер)
Публикувано24.09.04 10:58



Грег Беар - "Фондация и Хаос", почти съм сигурен че е издавана на български но не помня издателството. Аз съм я чел в електронен формат.

---
In God we Trust (all others must submit a X.509 certificate)


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: CD-RW]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано24.09.04 14:58



Изненадан съм, че никой не отговори правилно на втората част на въпроса ти.
Да, Дейвид Брин е писал за "Фондацията".
След смъртта на Азимов, наследниците му (?) възлагат написването на трилогия с цел "да се осветли живота на Селдън от времето на "Втората фондация". Избраните писатели (на които е предложена тази задача) са Бенфорд, Беър и Брин и те написват съответно Foundation's Fear (1998), Foundation and Chaos (1998) и Foundation's Triumph (2000) - известни като Second Foundadtion Trilogy. По общо мнение, Брин е оплескал нещата.
На него мu се приписва още една книга за Фондацията, Secret Foundations (1999), но за нея няма информация в Интернет - или е била работно заглавие на неосъществен проект (1999?) или друго име на споменатата по-горе книга.

Ambivalent? Well, yes and no.


Тема Re: За "Фондациите"...нови [re: Kopo]  
Автор Taлиecин (radiant brow)
Публикувано25.09.04 19:57



Я, някой е свършил нещото, което мен ме домързя да направя, а именно да препиша пролога на първото издание на "Прелюдия за Фондацията"... Чудесно!

No one remembers the singer. The song remains.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.