Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:06 24.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема И за разсейване на напрежениетонови  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано08.07.04 23:43



Кой вярва в магии?
Питам съвсем сериозно.

П.П. Тая тема е по-скоро за Фентъзи ама там разни Кръгове, мечове и т.н. се разискват (не че е лошо - на мене любима поредица са Землемориите на мойта баба. И Толкиновите шедьоври. ). Пък и (малиииииииии, дано не се обидят) ЕГН-то на повечето никове е с много голямо число, образувано от първите две цифри.

П.П.2 Приемето го като анкета.

Разумът е като парашута - действа само когато е отворен.

Редактирано от Mag на 08.07.04 23:45.



Тема Re: И за разсейване на напрежениетонови [re: Mag]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано08.07.04 23:49



аз не

който вярва - да демонстрира.

признават се само такива, които имат някакъв що годе практически ефект и се случват гарантирано в поне 3 от десет опита

комисия - аз.

такса за допуск - 2 бири



Тема ;)нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор firefox (merry)
Публикувано09.07.04 00:18



"Кой вярва в телекинезата? Вдигнете ми ръцете!"

бе, аз вярвам в бъдещето на магията - засега информационните технологии са още прекалено назад, както е казал безименния поет колега на горния класик "Всяка технология отличима от магията е недостатъчно развита!", но ще дойде ден... :)

Hi-ho, hi-ho, it's hand grenades I throw...


Тема Абе ти маани...нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано09.07.04 00:26



Ми аз ти дължа една каса.
Ама кога?

Разумът е като парашута - действа само когато е отворен.


Тема Веднъж Икю ме попитанови [re: firefox]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано09.07.04 00:28



"Какво е това магия". (абе май беше той )
И аз му казах, че магия е всяка непозната нам технология.

П.П. А дали е (само) така?

П.П.2 Ама да се допълня - според мене магия е такова действие, (с резултат, разбира се) което се извършва без "машини".

Разумът е като парашута - действа само когато е отворен.

Редактирано от Mag на 09.07.04 00:30.



Тема Re: Веднъж Икю ме попитанови [re: Mag]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано09.07.04 00:39



Ами ако наблюдателя не може да забележи машините (просто са над разбирането му) дали ще бъде магия? Май влиза в границите му...
Древните гърци често са използвали машини - в театъра, например, но дали един ГСМ няма да им се види 104% магия?
Накратко: ако човек вижда чудо, значи е зле информиран относно ставащото.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Re: И за разсейване на напрежениетонови [re: Mag]  
Автор lkew (Драко Пух.)
Публикувано09.07.04 00:48



Хах... имаше нещо по въпроса в Дъ Сандман.
Едната мадама пита другата след като разни непознати свръхестествени гадории са й сговнили живота :
"Вярваш ли в магии?"
А другата мисли и отвръща:
"Не. Но ти не питаш за това. Ти питаш дали вярвам в разни Откачени Работи. Да, вярвам."

Та..... не си и помислям, че в изучената до сега магия има и зрънце истина. Но е апсолутено погрешно да отиричаме това, което просто не можем да проучим. Така че.... еми, като ме замерят с файърбал ще си кажа. Сега съм пас.

Имало едно време един много страшен дракон, който ядял по осем буркана мед всеки ден.


Тема Re: И за разсейване на напрежениетонови [re: Mag]  
Автор Цypзн ()
Публикувано09.07.04 01:00



Pedefrazirajki Ivan Popov:

"...za njakoi magijata na magijata e tehnologija na magijata..."


======================================================
V original: "...za njakoi magijata na slovoto e tehnologija na slovoto..."
("Hakeri na choveshkite dushi")

"Как лист увядший падает на душу..."


Тема Re:Чудо [re: aspid]  
Автор firefox (merry)
Публикувано09.07.04 09:46



готина фраза, но то чудото може да бъде и просто статистическа рядкост - не е необходимо да е невъзможно, достатъчно е да е невероятно

Hi-ho, hi-ho, it's hand grenades I throw...


Тема машини [re: Mag]  
Автор firefox (merry)
Публикувано09.07.04 10:12



бе, то това много хубаво, ама те и класическите магии - шамански, вуду, етц - също ползват инструментариум, който можем да опишем като магически механизми, значи машини

имаше една приятна книжка "Наръчник по когнитивна магия" - фентъзи на изд. "Д. Яков". Началото на книжката е все едно взето от поукрасена научна студия за фолклорни и магически вярвания и в нея са изведени 3-те основни постулата - китовете на които се крепи магическата практика:
1. Принцип на подобието - действията върху образа се предават върху първообраза, по силата на подобието между тях (тук най-ярък пример е вуду)
2. Свързаност на цялото с частиците му - въздействията върху някакъв предмет, се предават върху източника му (т.е. класическите изпълнения с косъм от косата или нокът от ръката, или бог знае още какво, дето като ги притежаваш и бившият им притежател ти е в кърпа вързан)
3. Вяра в магическата сила на словото - тва е суперобширно и се простира от вярата в свещените имена, до самите заклинания и наричания
Това бяха изведените от наблюдения 3 постулата на магията и може да се каже, че са почти изчерпателни. Може би е пропусната само енергийната същност и източниците на магическа енергия (примерно онова, в което са вярвали и прабългарите за кръвта, като основен носител на жизнената сила), както и за чудатостите - теле с 2 глави, кон с рог, петел с рога, котка с крила и тн :) всичко в което наличието на големи количества магия се манифестира в чудата външност и по този начин го прави особено мощен ресурс за магически практики.
Магията, види се, не е просто "Голямо Бонго!" и липса на причинно-следственост, напротив - системата е напълно последователна и почти научна, след като вече си приел аксиомите и първичните й постулати. Тва, че те не са верни или пък са ненаучни вече е отделен въпрос - оттам нататък има много логика и здрава организация :)

Та, мисълта ми беше за определението - магията се прави без машини - то може да се компрометира поне по 2 линии:
1) вече я показах - съществуващите магически практики са псевдонаучни и разчтат на механизми, така че ако ги ползваме като пример за магия, влизаме в конфликт с определението
2) науката и машините могат да ни дадат привидно безмашинна магия - едни от най-старите магически практики и вярвания са свързани с т.нар. метеомансия - магическото повлияване на времето, но ние можем да разширим определението до всякакво магическо влияние върху околната среда. В това привидно няма машини, освен ако не примем магьосника като оператор с повече права върху машината на света, един superuser, който ни шашка с употребата на системни функции, които са ни недостъпни на нас (прав е И. Попов за хакерът - странстващият магьосник на нашето време :))) ). Такова владеене на света засега не наблюдаваме като възможно - светът може и да е свързан в едно цяло, но като че ли няма унифициран интерфейс. Обаче ние може да си го създадем. В предайнщайновата визика е битувало схващането за особената субстанция етер, която изпълва цалата вселена. Впоследствие се оказва, че такова нещо няма, но ако ние си направим наш си етер, с който да имаме лесни взаимодействия, а той от своя страна да взаимодейства с физическите обекти - магията без машини ще е налице! Застава "Магьосника", изпява си комнандния ред и малкита наноджаджи пренасят волята му върху материалния свят - класическа магия! И все пак базирана на технологията. :)

Hi-ho, hi-ho, it's hand grenades I throw...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.