Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:03 20.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема за комп вируса, забравих му името  
Автор sinsky ()
Публикувано01.02.04 21:05



Няколко дни в двата ми мейл адреса идваха по десет и повече писъмца с вируси, и понеже досега не ми се беше случвало, в момента в който поспряха си спомних как преди време спорихме с една журналистка за компютърните вируси. Тя се опитваше да ми обясни как нищо не можело да се направи и как го виждала там в мейла и дори без да го цъкне той минавал на компютъра... абе голям ужас! (между другото изобщо нямам претенции че познавам много хора или нещо подобно, не че се фукам, няма такова нещо, просто така се случи тогава, не знам защо избрах точно този пример - може би защото журналистите на теория поне би трябвало да ровят най-много нета). Аз настъпих твърдо позицията, че комп вирусите нямат НИЩО ОБЩО с истинските и човек винаги трябва да направи нещо за да го пусне, да цъкне някъде, да даде yes и т.н. В последствие тя започна да губи спора и накрая като и казах да не използва outlook се отказа напълно, с обяснението че вирусите са кофти нещо, разбира се, обаче емоциите и харесвали и много се радвала после като го махне.

По принцип когато споря за такива неща винаги заемам крайна позиция, защото направо сърцето ми се къса като видя някой мощен компютър, който едва се влачи и постоянно дава грешки заради разни боклуци, например резидентни антивирусни програми, а.. ъъъ, хората които оперират на него отказват съвсем проста обща култура с обяснението, че нямат време да се занимават с подробности, очевидно заделяйки времето, което губят междувременно, може би към някое друго измерение...

Но най-смешното е че ми се е случвало аз сам да си върша разни глупости, например скоро след журналистическия спор си пуснах един вирус ей така - без причина. Баси, много съм зле. Даже не мога да измисля тема за темата. Ама има някаква връзка с фантастиката, няма начин да няма :/



Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: sinsky]  
Автор Didimus (аз)
Публикувано01.02.04 23:09



Накратко ще ти обясня как така вируса се стартира сам.

Вирусите по мейла се разпостраняват по два начина:
1. прикачени (attachment)
В този случай ако ти не стартираш сам вируса той нама да тръгне. За да те подлъжат, понякога вирусите се маскират като безопасни файлове. Например, virus.jpg.scr. .scr е разширение за скрийсейвърите и си е баш синоним на .exe. Често го ползват защото народа не го знае и се подлъгва. При стандартната настройка Windows крие разширенията и ще ти покаже файла като virus.jpg. Но даже и да го покаже с цялото име то народа пак може да се излъже.

2. част от съобщението
Текстът на писмото може да се състои от много части, като уеб-страница с картинки и звук. Най-често вируса се маскира като звукова част от писмото. Как става това:
В емайла пише че е multipart. В този случай за всяка част се пише каксе казва нейният файл и MIME-типа. Да речем MIME-тип audio, а име на файла virus.exe. Какво прави тъпия Outlook? Вижда, че имаш звук към писмото и решава, че много ще му се накефиш. Казва на Windows да го просвири. Ама как става това? Като му каже да го изпълни. При нормален звуков файл става това, което и при стартиране от Explorer, т.е. стартира се програмата, която отваря тези файлове и тя го просвирва. Но Windows вижда, че това е .exe. И си го стартира.
И за да стане това е достатъчно като видиш, че имаш поща да решиш да си прочетеш писмото. Останалото е работа на Outlook и Windows. Да ти е честито. То май всички email вируси, за които съм чувал са за Outlook.



Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: sinsky]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано02.02.04 12:58



Темата е много проста - компютърните вируси форма на живот ли са? И малко по-сложната - човек може ли вече да създава живот?
За мен отговорът на първото е "да", ако допуснем, че биологичните вируси са форма на живот.
А иначе за спора - не си прав. Не всички вируси се разпространяват по пощата. Имаше години, когато нямаше електронна поща. Просто сега, поради наличието на интернет, са много малко конвенционалните вируси, които се закачат към изпълними файлове. И не е вярно, че човек винаги трябва да ги пуска. "Старите" вируси дори не използваха грешки в операционната система и приложенията, както правят "новите". Така че не си бил прав.
А отделно, текущите "вируси" в общия случай са "червеи", а не вируси. Биологичният им еквивалент би бил бактерията. Но това е въпрос на терминология.
И като казах, че са еквивалентни на бактериите, а тях всички ги смятат за живи, май си отговорих и на въпроса можем ли да създаваме живот.

Боян
--
What are you afraid of?


Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: bsb_2]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано02.02.04 14:31



хехе, истински самомутиращ вирус още не се е появил - има само псевдомутиращи (част от вируса само (функционално инертна) колкото да е по трудно засечим). в момента когато един вирус поради натрупване на грешки при размножаването изведнъж стане по заразен, или почне по друг начин да се разпространява или да си върши белите - е тогава може да се говори за живот.

_____________________________
Долу нихилизма!


Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: bsb_2]  
Автор sinsky ()
Публикувано02.02.04 14:49



Винаги има начин да си конфигурираш системата през интерфейса така, че да имаш избор дали да пуснеш нещо или не. Знам че не всичко се разпространява по пощата, но това сега е актуално.

Та мисълта ми е, някой като ти кихне в лицето това е съвсем друго и няма никаква връзка. Не е хубаво човек да мисли че е едно и също, просто защото не е и има елементарни начини да се предпазиш от... компютърните бактерии - щом така искаш да ги наричам.



Тема малко класификациянови [re: sinsky]  
Автор Didimus (аз)
Публикувано02.02.04 14:52



Ще разгледам два признака: начин на разпостранение и злонамерено действие:

По начин на разпостранение има:
Вируси - разпостраняват се като добавят своя код към някакъв друг вид изпълним код.
Видовете вируси са:
boot-секторни - записват се в стартовия сектор на дискетите и хард-дисковете. стартират се при зареждане от заразен носител и след това заразяват всеки диск, до който имат достъп. Поради това, че дискетите вече почти не се ползват, то този тип е почти изчезнал.
файлови - записват се в тялото на изпълними файлове като модифицират файла така, че първо да се стартира вируса. След стартиране вируса предава управлението на оригиналната програма и външно не се забелязва разлика. Навремето се разпостраняваха при обмяна на файлове чрез дискети или CDта, сега основно през интернет чрез заразени сайтове.
макро-вируси - много приличат на файловите, но са написани на макроезика най-често на MS Word. Стартират се при отваряне на заразен документ и заразяват всички документи, които се отварят по-късно.
email-вируси - разпостраняват се прикачени към електронната поща. MS Outlook е основният им помощник.

Троянски коне - това са програми, които се представят за нещо полезно, даже може и да вършат някаква работа, но реално правят пакости. За разпостранение разчитат на глупостта на потребителите да стартират непроверени програми.

Червеи - за разлика от предишните червеите не се записват на диска, а съществуват само в паметта. За разпостранение разчитат на пробойни в сигурността на ОС. Разчитат изцяло на мрежата. Когато пробият защита на един компютър и успеят да се стартират, веднага започват да търсят други компютри в мрежата за да ги заразят. Последният такъв случай беше наскоро когато червеят използваше бъг в MS SQL Server.

Хибридни - комбинират няколко метода за разпостранение

По своята злонамереност се делят на:
Условно незлонамерени - авторът не е искал да правят поразии, но било поради грешка повреждат данни, или просто хабят дисково пространство и процесорно време. Пример - червеят на Морис. Има даже няколко примера за уж полезни вируси. Например, появява се нов гаден вирус, скоро след него се появява друг вирус, който унищожава първия. Но като цяло безвреден вирус няма.

злонамерени - правят разни поразии, като: повреждане на данни и файлове, форматиране на диск, и т.н. Обикновено това се активира с някакво закъснение или не всеки път за да даде възможност на вируса за разпостранение.

backdoor - целта им е да осигурят достъп до компютъра на жертвата. А вече какви поразии ще има зависи изцяло от намеренията на кракера.

spyware - целта им е достъп до поверителна информация. Разликата от предишните е в това, че те сами събират информацията и я предават на автора си.

комбинирани или други - правят няколко от нещата по-горе. Има и други видове като използване на компютъра на жертвата за атака на друг компютър.

Най-доброто средство да се предпазите от всичко това е да махнете флопито и CDто на компютъра и никога да не се включвате към каквото и да е мрежа.
Мисля, че май Windows 2000 е сертифициран като сигурен при тези условия



Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: Didimus]  
Автор sinsky ()
Публикувано02.02.04 14:53



Хм, имаше един момент в една от по-старите серии на FarScape, когато наште хора се бяха набутали на една планета и ги преследваха ловци на глави, а Крайтън и Ерън гледаха запис на Крейс, в който той убеждаваше Ерън да предаде затворниците и да се прибере вкъщи с почести. Тя приемаше нещата доста насериозно и Крайтън я пита уплашен - айде стига бе, наистина ли му повярва? А Ерън каза нещо от сорта - не ама ми беше кеф :)

Те тия май действат в комбина - MS, производители на антивирусен софтуер и т.н. Това си е голяма игра и там има много пари. По новините казаха че обявили награда за намирането на автора на вируса от $500 хиляди. То направо смешно. Бе не е много смешно, някои неща са като в рекламата на швепс - "направо не е за вярване". Например на Windows XP а май и на предишните autorun на cd-то просто не може да се изключи, поне от интерфейса на explorer - ако пъхнеш някое cd с вирус, дупе да ти е яко. Надявам се поне в настройките на word (беше нещо от сорта на disable macros), и outlook да работят опциите за спиране на "автоматичното озвучаване", не съм пробвал обаче. Абе май работят. Може и за autorun-а нещо да съм се объркал, ама за него едва ли.

btw, вижте силата на тъмната страна - това тук не са вируси а чиста енергия:

(на анг)



Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: bsb_2]  
Автор Nobby (голем дзвер)
Публикувано02.02.04 14:54



Стивън Хокинг имаше едно изказване преди 2-3 години относно комп. вируси. Беше нещо от сорта на: "Да разрушава сигурно е вродено на човека, след като първата форма на живот която създава е вирус".
Наистина компютърните вируси (не тези които се разпространяват по емаил - те са по-скоро "троянски коне") имат всички белези и поведение на реалните такива.

---
In God we Trust (all others must submit a X.509 certificate)


Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: koroviev]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано02.02.04 14:57



Не съм съгласен. Според теб необходимо условие за живот е възможността за промяна. Аз не съм сигурен в това, струва ми се, че е достатъчно да може да се размножава.
Освен това теоретично нищо не пречи да си направим истински напълно мутиращ компютърен вирус. Всъщност това би било интересно лабораторно упражнение - в реална обстановка полза от подобен подход няма.

Боян
--
What are you afraid of?


Тема Re: за комп вируса, забравих му иметонови [re: sinsky]  
Автор FonManiac (член)
Публикувано02.02.04 19:25



Спасението от вируси е просто нещо. От 3 години някъде единствените вируси, които имам на компютъра са тези, които съм си свалил сам. Какво е нужно - да знаете какво правите и най-важното - да имате пълно копие на информацията (редовен и за предпочитане автоматичен бекъп). Ползва се уеб базирана поща, а аутоплей опцията може да се изключва на всички версии на Windows. Нямам антивирусна резидентна, сканирам си с f-prot за ДОС.
Този последния "вирус", за който писнаха всички всъщност не е опасен за потребителите - само Интернет доставчиците страдаха.
А най-добрият "вирус", който познавам е платен софтуер за отдалечено администриране. Защо е най-добър ли? Защото нито една антивирусна програма не го хваща. Само добре настроения firewall.

По-общо погледнато - копмютърните вируси трудно могат да наподобят истинските, понеже софтуера и хардуера на гостоприемника - в единия случай клетка, в другия - ОС, са на различни нива на сложност - човека е 1234 пъти по-сложен, съответно и вирусите имат поведение и свойства, които трудно можем да емулираме пълно на по-простата платформа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.