Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 21.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема ТОВА ФАНТАСТ ЛИ Е ИЛИ НЕ Енови  
Автор Madmerdigan (непознат )
Публикувано26.01.04 22:44



Здравейте! Въпреки че тук ми мирише доста на застояло бих искал да повдигна един въпрос към вас фантастите и към тези които се наричат фантасти, а всъщност са гранясали буркани със свинска мас поставени върху прашен рафт в затрупано от въглища мазе….ВЪПРОСЪТ МИ Е :
Възможно ли е да се наричаш фантаст, да твърдиш че пишеш фантастика и в същото време да се позоваваш изцяло на ФИЗИЧНИТЕ закони и погледът ти да не излиза извън границите поставени от тях.Да не може да си представиш нещо което може да се случи /съществува/ понеже не може да си обясниш това нещо с ФИЗИЧЕН ЗАКОН и в следствие на това да го отречеш като възможност. ЧОВЕК КОЙТО СЕ ХАРАКТЕРИЗИРА С ПОДОБЕН НАЧИН НА МИСЛЕНЕ И ТВЪРДИ ЧЕ Е ФАНТАСТ – ФАНТАСТ ЛИ Е?
А?
ПИТАМ АЗ ТУК ВАС?



Тема Re: ТОВА ФАНТАСТ ЛИ Е ИЛИ НЕ Енови [re: Madmerdigan]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано27.01.04 09:27



Виж к'во ш'ти кажа сега. Да си представяш нещо, което противоречи на физичните или други научни закони (които са временни до ревизиране на поредната теория, разбира се) и да вярваш искрено, че нещата стоят точно така, са различни работи. Ако някой прави първото, то той може да мине за фантаст. Но ако прави второто, то той явно е патологичен случай и потенциален или редовен пациент на психиатрията. Ти от кои си?



Тема Енови [re: Madmerdigan]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано27.01.04 10:44



За да пишеш фантастика е необходимо ПОНЕ ЕДНО нещо да не е съгласувано със законите на физиката /алтернативната история е частен случай, при който се допуска изменение не на физиката, а на историческата последователност/. Повтарям - за да бъде написаното фантастика ... /вж. по-горе/, иначе пишеш нещо съвършено различно - кримка или производствен роман, например.
Това беше само уточняване на понятията, а сега - изреди ни кои от тези "които се наричат фантасти" пишат така, както ги обвиняваш?
Не искам да изредиш кои точно не могат да си "представят нещо което може да се случи /съществува/", защото ако твърдиш, че си наясно с мислите на хората наоколо, то или си ясновидец, или /по-вероятно/ наистина си патологичен случай.
Имхо представляваш мозъчно задръстено провокаторче, но все пак настоявам да ни представиш списък, който да потвърди тезата ти.
А?
ИСКАМ АЗ ТУК ОТ ТЕБ.

Сутрин винаги оглеждам с недоверие бутербаничката на реалността.


Тема Re:нови [re: Madmerdigan]  
Автор firefox (adamant)
Публикувано27.01.04 11:18



не бъркай фантазия с фантасмагория - фантазията е способността на човешкия ум да моделира хипотетични реалности, базирайки се на знанията си за закономерностите на истинската, а не липсата на обосновка да прикрива с реплики от вида "Ти нямаш въображение", в превод - "Тъп съм и не мога да си защитя позицията, но ми се ще да е така и щом го казвам, значи така е."
Ако си търсиш поле за произвол, фантастиката НЕ Е ТОВА.

Ако ти се налага да избираш между две злини, избери тази, която не си опитвал никога преди


Тема Re: ТОВА ФАНТАСТ ЛИ Е ИЛИ НЕ Енови [re: Madmerdigan]  
Автор Nerksis (barman-kasap)
Публикувано27.01.04 11:22



За това се нарича научна фантастика и за това си има фантастика и фентъзи, като течения във фантастичната лиутература.
Има физични закони които ако ги отречеш и започнеш да пишеш фантастика, то това няма да е фантастик, а мемоари на някой затворен в лудница.
Физичните закони са тези ""нещица"" по които е устроена нашата вселена. Вярно че се откриват нови работи, или изключения, или часни случаи, но има фундаменти от които не можеш да избягаш. Като например гравитацията. Я като си толкова отворен ми опиши една вселена без гравитация, пропусни този ""мижав"" физичен закон.
И моля ти се по-леко с зика в този клуб. Тук може да спорим и да се караме но нокога не се обиждаме.
И я ми кажи коя е последната фантастична книга която си прочел







Простоията не ходи по гората, а по хората!


Тема Re: ТОВА ФАНТАСТ ЛИ Е ИЛИ НЕ Енови [re: Madmerdigan]  
Автор sinsky ()
Публикувано27.01.04 14:34



Не, не е фантаст.



Тема Re: offнови [re: Nerksis]  
Автор firefox (adamant)
Публикувано27.01.04 15:02



ама колко е хубаво като има по някой такъв от време на врема, а?

Любовта е вечна, ако междувременно нещо не се случи.


Тема Никой ли не обърна внимание...нови [re: Madmerdigan]  
Автор Oйreн фoн Maйepщaйн (кръстоносец)
Публикувано27.01.04 18:25



че въпросът на човека беше от две части:
1. Да се позоваваш изцяло на ФИЗИЧНИТЕ закони.
2. Погледът ти да не излиза извън границите поставени от тях.
Мисля, че за един фантаст не просто допустимо, а и препоръчително да се позовава на физичните закони. В противен случай би бил не фантаст, а по-скоро нещо като сюреалист. Но ако погледът на този, който твърди, че пише фантастика, НИКОГА не излиза отвъд техните граници - хммммм.... това може и да е фантаст, но не и на научна фантастика.

Kyrie eleison!


Тема Re: offнови [re: firefox]  
Автор sinsky ()
Публикувано27.01.04 18:41



Ами това не е нещо необичайно, ние тук редовно практикуваме мазохизъм. Но в случая е налице много силен стимул... и станахме малко недискретни :) Та мисълта ми е, вместо да гледаш отстрани, навлез в материята - сигурен съм че това ще е ново, вълнуващо изживяване за теб :))

The Force has strong influence on the weaker mind.



Тема Re: ТОВА ФАНТАСТ ЛИ Е ИЛИ НЕ Енови [re: Madmerdigan]  
Автор lkew (wrath)
Публикувано27.01.04 20:54



...хъм....
Много е хубаво да можеш да си представиш свят, в който нещата не са подвластни на същите прости правила, които тук рейн сюприм. Но фантастиката не се нуждае от такива, за да бъде фантастична... Напомням думата "научна", но това беше направено...

...гледам написаното до тук, облягам се назад и кръстосвам ръце. Погледа мачен, веждите навъсени, кокалчетата побеляват.

Мамка му! По толкова грешен начин го каза, че не ми позволяваш да напиша колко си прав :/

"Физичните закони".... а де? Кое имаш предвид- тези, които в момента познаваме като граница между хаоса на вселената и подредения мир на науката, онези, заради които ябълката пада, каквито и да са те... за какво си говорим, другарю? За научното явление "физични закони", или за природното?

.... при едното навлизаме в сферата на сюреализма, а другото ни отвежда в тъй-омразното ложе там, над оперната сцена, под което се разиграва трагикомедията "Човечество". В това ложе, драги, виреят деградивни елементи, говорещи високо, радикално не харесващи актьорите долу, били те "Наука", "Религия", "Общество" и "Светло бъдеще"...
Да, тези деградивни елементи пречат. Но на какво? На комерсиалния театър, в който се е превърнало нашето нвкога свободно въображение? Хъм....
Имало едно време хора, които са зяпали звездите толкоз време, че взели та решили как всъщност подредбата им не е такава, каквато я покзват други, далеч по-известни астрономи. И някога, когато земята е била плоска, тези хора са я направили кръгла с недоверието и смелостта си.
Позволявам си да мисля, че в дните, когато хомо полусапиенс се е греел чрез тонизиращо-тичане-из-снега-половин-ден-след-вечерята, те са проверили дали странното червеникаво мърдащо болящо топло нещо може да им свърши някаква работа, а не е голямото "хап-боц, не бар!", както описателно го описват старите люде.

Отирацнието му е майката.

Но и много неща са били отричани, без това да доведе до прогрес, до на нова истина...
Когато стреляш в тъмното, може и да уцелиш каквото не трябва. Може и нищо да не уцелиш. Но ако става все по-тъмно, редно е да опиташ....

боби, сега има психиатрии.... а някога е имало клади. Добре е отричащите да бъдат оставяни да пробват да намерят свой път. И може някой ден внуците ти да го учат в училище.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.