Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:35 28.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тераформиране -- Има ли то почва у нас и не съвсемнови  
Автор Dilithium (незаинтересован)
Публикувано09.12.03 19:54



Тераформиране -- Има ли то почва у нас и не съвсем у нас, защото евентуално бихме го направили някъде другаде.

Не знам дали е разисквана темата преди, но понеже разискваме за водните цивилизации ми хрумна да я разискаме темата за тераформирането.

Та какво мислите за това?Примерно като начало в Слънчевата система.
Къде е най-подходящо?
Някои учени сочат Марс, но според мен Венра е по-добре.
ПОчти еднаква по-големина със Земята, е малко по топла :)) 400 и кусур градуса по Целзии, 90 атмосфери налягане.
Продължителност на годината 225 дни
Продължителност на времето за завъртане 243 дни и то се върти наопъки.
Та да чуем какви пречки би имало и как биха се преодолели.

Administrator, root of all evil


Тема Re: Тераформиране -- Има ли то почва у нас и не сънови [re: Dilithium]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано09.12.03 20:33



Марс определено е по добре



Тема За Марснови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Dilithium (незаинтересован)
Публикувано09.12.03 20:45



Може ли Марс да задържа атмосфера?
Мисля че четох някъде, че не може, притеглянето е слабо и от хаотични удари молекулите на евентулания въздух биха се разбягали из космоса, но не съм сигурен. И още гравитацията там би била слаба и предполагам мускулите биха атрофирали. Иначе продължителноста на деня е поразително близка с нашата?!?!?!
Мен ми е любопитно ако се тераформира например Венера понижат температурите и тн.
И например пуснеш овце като в Австрлия и Нова Зенландия след като е толкова дълъг деня и евентулано ноща как биха се справили със спането, кога би им хрумнало да спят на животните и няма ли да са объркани :)))

Administrator, root of all evil


Тема Re: Препоръканови [re: Dilithium]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано09.12.03 21:49



Намери и прочети "Новозавладените звезди" на Джеймс Блиш.
А точно по темата е Ким Стенли Робинсън:

, Синият Марс, Зеленият Марс,

TANSTAAFL

Тема Re: За Марснови [re: Dilithium]  
Автор Zen (скиталец)
Публикувано09.12.03 23:02



Според теб, високата температура на повърхността на планетата не е ли достатъчна причина да не може да се изгради колония там? Как може да се понижи температурата?
Марс и Луната са по-добри кандидати, май, че и затворена екосистема може да се построи по-лесно

The truth is out there, so are the lies!


Тема Марс и Луната не ставатнови [re: Zen]  
Автор Dilithium (незаинтересован)
Публикувано09.12.03 23:09



МАрс и Луната не стават по простата причнина че не могат да задържат атмосфера която е подходяща за нас.
А колкото до Венера един от начините да се охлади като се направи преграда за пред слънцето.
Има много ковки метали, може да се направи мнооооого тънко фолио което да се разгъне като ветрило и да се сложи някъде в орбита което би засенчило Венера и от там охладило планетата.
С генно инженерство не знам дали било станало да се направят организми които да фотосинтезират единственото изискване би било да издържат на температура.
Атмосферата на венера май е 98% СО2 при фотосинтез идеално ще се отделя 02 (кислород)

Administrator, root of all evil


Тема Re: Марс и Луната не ставатнови [re: Dilithium]  
Автор Zen (скиталец)
Публикувано10.12.03 00:27



Сега да ти кажа какво мисли екологията по този въпрос ...
Според мен една бъдеща колония на планета без атмосфера трябва да е абсолютно изолирана от околната среда и такива опити вече се правят от години. Проекта мисля, че се наричаше "Биосфера". Значи имаш една построена екосистема, която е изолирана посредством огромен прозрачен купол. В тази затворена система живеят трите типа ораганизми - продуценти (растения), консументи (човек, животни) и редуценти (микроорганизми), като вмъкнеш водонапоителна система и светлината от Слънцето, торовете също можеш да внасяш ... и ето ти една напълно функционираща и независима от околната среда колония.

Като закриеш Слънцето с фолио не сещам растенията дали биха се задоволили с изкуствена светлина. Това с ветрилото, не се засягай, но звучи като един, който искаше да направи космически платноход улавящ слънчевият вятър ...

Сега, това че атмосферата е съставена от 98% CO2 не го знам със сигурност, но трябва да ти кажа, че растенията също като нас хора и животни, че и някои бактерии дишат и това става през тъмнинната фаза на фотосинтезата, т.е. през нощта те консумират O2, именно това е причината да се получава т.нар. еутрофикация, или цъфтеж на водораслите във водните басейни, а именно когато водоемът се замърси с хранителни вещества, микроводораслите прогресивно се размножават и консумацията на О2 става по-голяма, отколкото синтезирането му. Тогава се получава хипоксия (обезкислородяване на водата) и по плажната ивица можеш да намериш мъртви изхвърлени риби, получава се мор за всчки хидробионти.

Не ти е нужна атмосфера на планетата, нужна ти е една естествена система за производство на въздух в изкуствени условия

The truth is out there, so are the lies!


Тема Re: Марс и Луната не ставатнови [re: Zen]  
Автор Dilithium (незаинтересован)
Публикувано10.12.03 01:03



Давай по ред на нещата.

Това за БИОСФЕРА го знам май беше в Аризона. На Марс светлината е доста слаба.

ЗНам че растенията прозивеждат СО2 през ноща.

Засенчването на Цлънцето ще бъде временно докато се понижи температурата на планетата после може да се освети на участъци където примерно има фотосинтезиращи организми които евентуално биха се опитали да се преборят с парниковия ефекто който се наблюдава на Венера ЦО2 както вече казах.

Естествената система за която ти говориш е много по рентаблилно да се направи като космическа станция в космоса, отколкото на някоя планета ако я завартиш ще имаш и искуствена гравитация + слънчева светлина през цялото време ако искаш, докато на планетите не е така.

Administrator, root of all evil


Тема Re: Марс и Луната не ставатнови [re: Dilithium]  
Автор Gil-Gallandro (орк-бард)
Публикувано10.12.03 09:46



А откъде ще взимаш другите ресурси, като метали, минерали и т.н., ако си в космическа станция? И какво всъщност, ще бъде ползата от космическа станция-колония? На планета, по би имало смисъл. Например минна колония или пък купола, ще може да се разширява непрекъснато и населението, ще може да расте, докато на станция, ще трябва, да е константно. Доставките на суровини от Земята, ей така, колкото да има станция, е скъпо и не рентабилно и тя рано или късно, ще бъде изоставена.


"Your army must fear you more than the enemy. Only then will you triumph.".

Тема Re: Тераформиране -- Има ли то почва у нас и не съвсем [re: Dilithium]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано10.12.03 10:28



и марс и венера могат да се тераформират
(на марс като му се пуснат парникови газове да стане малко по топло, а на венера обратно - озон или нещо от сорта, там проблема е именно парниковия ефект, без него на полюсите щеше да е към 20 градуса, на екватора 40)

въпроса е какъв е смисъла? ако ще се правят парници/куполи че в тях да живеят хора, които са макс ефективни в произвеждането на ядене за едниница застроена площ -еми по ефтино ще се направят на земята нали, не на друга планета ;)

_____________________________
Долу нихилизма!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.