Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 11.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Пак за първата "Матрица"нови  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 10:42



Снощи, докато гледах "Матрицата" за пореден път, отново ми направиха впечатление някои глупави несъответствия в сюжета. За съжаление много основни.
1. При положение, че няма достъпна слънчева светлина, от какво се хранят хората, за да живеят и да произвеждат нужната на машините енергия? Морфей спомена за това, че мъртвите били втечнявани и вкарвани венозно на живите. Но това не е достатъчно - в крайна сметка нали голяма част от енергията "изтича" от системата във вид на топлина и електричество, които машините потребяват?
2. Спомена се и още нещо (мисля, че Танк го каза в разговора си с Нео) - че Цион се намира някъде под земната кора, където е все още топло. Защо тогава машините не използват геотермална енергия, вместо да се мъчат с простотии - хората далеч не са най-ефективната система за преобразуване на енергия от един вид в друг, пък и на всичко отгоре защо ще им е на машините да превръщат топлинната геотермална енергия отново в топлинна, при това - със съществена загуба?
3. Дори да допуснем, че хората са нужни, защо ще им е на ИИ да създават виртуален свят за тях? Достатъчно би било да са упоени и безсъзнателни - няма да има разлика в количеството енергия. Самата матрица е безсмислена. Да не говорим, че много бозайници биха свършили съвсем същата работа като хората без всички усложнения, произтичащи от разума.

Нарая да обобщя - ако има друг енергиен източник, то машините не се нуждаят от хората, а ако няма, тогава пък хората не биха могли да оцелеят, за да дават нужната енергия. Да не говорим, че и самата матрица е съвсем ненужно усложняване на нещата.
Ако някой ми даде приемливи обяснения на тия парадокси, направо ще го разцелувам, щото вярата ми в това, че зад "Матрицата" стои нещо повече от пукотевица, е сериозно разклатена.



Тема Между другото,нови [re: Boby_]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано10.11.03 11:09



този сайт сигурно го знаете, ама е хубаво да се преговори:



Там дадените грешки са по-скоро от техническо естество, а не такива принципни, както ги описва Boby_.



Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: Boby_]  
Автор firefox (лоша)
Публикувано10.11.03 12:44



както винаги, много важно за доводите ще е дали си избрал да Защитаваш или да Атакуваш. Аз не се виждам много като защитник на м3х-а, но пък както е казал класика "Аз съм човек непукист, мога да помагам на каузи, в които не вярвам." :))

та на въпроса - отдавна още се отбеляза, че такава енергийна система не е особено практична, така че предположихме, че хората се ползват за нещо повече от захранване и по точно - за дисково пространство и изчислителна мощ примерно - във всеки случай нещо, което да оправдае изискването мозъците им постоянно да работят
(това разбира се не обяснява несъответствието с храната. Интересно е, че машините не са прибегнали до прости решения като атомни ел-централи примерно; може би таят някаква неприязън към тази енергия още от времето на войната с хората, които се самоунищожават скапвайки планетата в опита си да победят машините с ядрено оръжие.)

а защо хората вместо какъв да е друг биологичен вид - по две причини: не е много ясно какво друго е успяло да оцелее към края на войната описана в едната от частите на аниматрицата, а и машините си имат някакъв комплекс по отношение на хората и това, че те са ги използвали преди нещата да се обърнат в диаметралната си протвоположност :)

asato ma sad gamaya


Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: firefox]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 12:46



"...машините... имат...комплекс...неприязън..."

Е, хайде, хайде...



Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: Boby_]  
Автор firefox (лоша)
Публикувано10.11.03 12:49



не е хайде, ами гледай 3-тата част, или поне аниматрицата, че ей сега ще завалят спойлери! ;)
нещата са се омазали тотално и в известен смисъл, само корпусите им вече са метални... мнали ;)

asato ma sad gamaya


Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: firefox]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 12:55



Аниматриците ги гледах - там нещата са толкова по-неубедителни, отколкото в първата, че хич не си струва да се захващам.
Втората също я гледах и останах мълчаливо плеснат с мокър парцал по главата, толкова зле беше като фундаментални предпоставки.
Само за първата имах някакви надежди, но и те се изпариха при последното гледане.

А, и още нещо - помниш ли онова, което Морфей показа на Нео в началото на първата част с репликата "Превърнаха ни в това!". Ако си го спомниш, ще видиш доколко неубедителни са твърденията, че машините използват хората за нещо различно от източник на енергия.

Редактирано от Boby_ на 10.11.03 12:56.



Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: Boby_]  
Автор firefox (лоша)
Публикувано10.11.03 13:15



ааа нидей! още не съм гледала пак първата Матрица, щото тя ми е последната надежда и опора :)))) Като събера на прилични диви-щастливи ексове цялата трилогия, ще си я изгледам и, като във вица, ще я заровя пак след като си поиграя.
А иначе - това че във филма е показано по един начин не е важно за истинския вярващ! Щом се намери логично обяснение, то то е единствено вярното и просто братята по една или друга причина не са го отразили адекватно. Иначе Матрицата е истинска, да се свети името й, etc...

asato ma sad gamaya


Тема Re: Пак за първата "Матрица"нови [re: Boby_]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано10.11.03 13:57



Значи аз гледах само първата матрица, и не беше особено смислена историята. Разчиташе се основно на разни странни работи да стават и това да те шашка. Това, как да е, не е като без нищо. Ама чувам че нататък и елемента на изненадата липсва -- е за кво да гледа ани-мани матрици и т. н.

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Пак за първата "Матрица" [re: Boby_]  
Автор ikel (gamayar)
Публикувано10.11.03 14:31



Ше ме извиняваш, ама ще ти цитирам един пасаж от третата част:

"

- Какво? Учуден си, че машина може да обича?
- Любовта е човешка емоция.
- Не, не е. Любовта е човешка дума.

"

Не че ми трябваше матрица за да ти го казвам, ама все пак като всеки исктински вярващ обичам да си цитирам избрани цитати от светото писание.


За какво иде реч :

Нито ти, нито аз знаем какво има в главите на машините от матрицата. Никой от нас не знае кога за робота променливата се превръща в константа. Ами ако имат онова толкова примитично, че чак е религиозно мислене? Човека вижда огън и казва " аз ще го владея ", опарва се и решава да опита пак. Уиндоуса ми локализира вредното влияние и поставя бариера между него и нас. Ми ако машините не са любопитни? Ако за тях има железни причино-следствени връзки и целият свят се сътои от константи (не задължитено правилни) ?

Въобще "неприазън" може да се втълпи в главите на машините по много, ама много начини. Да не говорим, че поне софтуерните можеха да мразят, да се радват и тн и тн.

Въобще имам усещането, че машините, създадени по подобие на човека, не са успели да загърпят Сорса си и да се издигнат над него. Да не говорим, че в тях изпървично е заложена хуманност (не вярвам хората да са създали ИИ без да му втълпят да е добричък и миличък и да го натъпчат с възпиращи анти-тейк оувър дъ уърлд файруоли).


Защо хората са в матрица, а не просто в епруветки - ами аз си го обяснявам по два начина - първия, свързан с хуманността на машините, и втория - енергията, получавана така е повече от тази, получавана пасивно.




Но така или иначе това няма значение. Защото цялата матрицата (за първата част говоря) е алегория, мамата й. Братята критикуват ... хехехе, братята критикуват капиталистическият стой, превръщаш човек в батерийка, в безличен елемент за системата, в храна за отгомните корпоративни акули. Това, че защитниците на систеамта са онези там, костюмарите, е крайно показателно.


Хъм, не вярвам в и дума от горния пасаж, но с него се опитвах да ти покажа, че да разглеждаш картината като сбор от елемнтите й е неправилно. Да кажем, че във филма не е най-важното това дали хората са по 9 волта или не. Първата част е независима, и се опитва върху нереалистична основа да изгради смислено повествование - и го прави добре.

Синтез : Нема да риташ по матрицата, ей! Имате си част 2 за плюене. Вашта верица старуарска.

...asato ma sad...


Тема Re: Пак за първата "Матрица" [re: ikel]  
Автор Boby_ (Турбото)
Публикувано10.11.03 14:51



Тц, тц, тц - мога да оценя истинския фантатизъм, когато го срещна.

Обясни ми тогава, meine Freund, защо в първата част неколкократно и в прав текст се казва, че машините използват хората за източник на енергия и не биха могли да оцелеят без това?
Не си криви душата - това е ФУНДАМЕНТАЛНА недомислица, която опорочава целия сюжет - нещо като невъзможна аксиома в математиката.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.