Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:56 18.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Терминаторите и Матрицатанови  
Автор Orc Chieftain (Мордорски)
Публикувано01.09.03 23:41



Не знам забелязахте ли връзката между "Терминатор"1,2 и 3 и "Матрицата".Но според мен е очевиднаВ "Матрицата" основното събитие се являва война между хората и машините,нали?А в "Терминатор" видяхме НАЧАЛОТО на тая война.
Разбира се,може да ми опонирате,че Джон Конър е победил машините.Да,ама кой го казва?Кайл Рийс -- човекът,който е изпратен в миналото,да пази Сара Конър...и между другото -- да направи самия Джон Конър.Е,човекът може и да знае какво е станало преди да бъде изпратен в миналото,обаче ОТ КЪДЕ ще знае какво е станало СЛЕД ТОВА?Няма от къде.
Очевидно Джон Конър,последна надежда и там кво беше на човечеството,е объркал конците.Което не ме учудва никак,след като съм гледал третия филм.Нали не смятате,че тоя тип ще спасява света?Виж,булката му по-може...
И значи явно войната не е свършила,ами си е продължила докато в края на краищата цялото(почти) човечество не се оказва в Матрицата и се налага Морфей и Нео да го спасяват.



Тема blqнови [re: Orc Chieftain]  
Автор lkew (лед)
Публикувано02.09.03 00:07



айде намери и връзката с Фаллаоут, където е имало кофти война и SW, където пък има ИИ..... и играта Шайнинг Форс, където има остатъци от по-напреднала цивилизация.....




усети ли на къде бия? :/


п.п. - джон конър на сапун! само Т-1000!!

тивито на него ли е кръстено? :)

скреж от моята скреж


Тема Re: blqнови [re: lkew]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски)
Публикувано02.09.03 20:46



Фаллаут не съм цъкал,нито Шайнинг Форс(тая за пръв път я чувам).Ама от това,което знам за света на Фаллаут,там няма война между машини и хора.Тоест -- това си е друга алтернативна реалност.
SW -- Това "Звездните войни" ли е?Там също липсва конфликт хора -- машини...Пък и това е било "Преди много години,в една далечна галактика"

Що се отнася до чуждите напреднали цивилизации и техните остатъци,на този етап намесата им е вероятна,но не е доказана.



Тема Re: blqнови [re: Orc Chieftain]  
Автор lkew (free hands)
Публикувано02.09.03 21:02



не ме разбра, при това стори пъкленото си дело доста умело :)
май пак ще пиша очевидни работи... от тъпите


Дадох всичко в предния постинг като аналогии, защото при определен НАЧИН на разглеждане имат общи черти. Тоест, на Шайнинг форс (поне първите 2 части са манга игричка за сега мега драйв, трябва да си откачен за да ги знаеш) има искуствен интелект! Такъв има и на Матрицата и на терминатора. На форса даже се налагаше да се биеш срещу лоши роботи ! (и срещу орки, гнолове, водни елементали, феникси, гарвани, крокодили, октоподи, пчели, извънземни и портокалови дръвчета) Тоест прилика има и там, където няма (шайнинг беше фентъзи с малки досадки феи и главен герой кентавър)

Схващаш ли сега? Приликите, за които говориш са в декорите, матрицата е киберпънк без пънка, а терминатор (3) е екшън с още екшън. И посланията, и начините за представянето им са различни. Много.

скреж от моята скреж, пръст от моята длан


Тема Re: blqнови [re: lkew]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски)
Публикувано02.09.03 22:58



Хъ!Ми що ми даваш таквиз примери?
Виж сега.Нищо не пречи да за пет минути да спретнеш един чисто фентъзи сюжет,чието действие да се развива изцяло в света на "Матрицата".И без да излиза и на косъм от логиката на сюжета.
И "Матрицата" и "Терминаторите" са научна фантастика.И "Матрицата" и "Терминаторите" са "...екшън с още екшън...".Но това са формални,ВЪНШНИ признаци.Абсолютно същите истории могат да бъдат разказани без никакъв(почти) екшън.
Това,което обединява двете истории е ИМЕННО войната МЕЖДУ ХОРА И МАШИНИ.Която е основна сюжетна линия.



Тема Re: и аз да се пробвамнови [re: Orc Chieftain]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано02.09.03 23:05



...да ти го обясня.
По твоята логика може да се каже, че между всички филми има връзка, защото имат обща тема и тя е ... например ”хората” или ”живота”.
Моят пример разбира се е преувеличен, но целта е да се види принципа по-ясно.
Матрицата и Терминаторите имат някои общи сходства, но пък имат и огромна разлика в сюжета, посланието и начина на реализация. Аз лично никога не бих асоциирала тези два филма. В Терминатор изкуствения интелект е просто детайл, средство. Можеше да бъде и нещо произволно друго, без да се промени по никакъв начин посланието на филма.



Тема Re: и аз да се пробвамнови [re: arc]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски)
Публикувано02.09.03 23:17



Не между всички филми.И книги.
Аз никъде не съм казал,че посланията на тия два филма са еднакви.Разлики в сюжета,разбира се,има.И не ги отричам.
Виж с това,че изкуствения интелект в "Терминатор" е просто детайл,НЯМА да се съглася.Най-малкото гледай още веднъж втория "Терминатор" и ми кажи как би се получило същото послание,ако изхвърлилм изкуствения интелект и го заменим с нещо друго?



Тема Re: и аз да се пробвамнови [re: Orc Chieftain]  
Автор lkew (free hands)
Публикувано03.09.03 02:03



ми нека аз кажа, кат не се сещаш.

"Глинени крака".
Ето, изкуственият интелект е сменен с нещо друго. Ако терминатор 2 беше фентъзи, а арни беше голем, щеше ли да има голяма разлика? Ако се опитат да сложат същото послание, ще успеят. Е, то си е и до умение де, ама нищо не им пречи да кажат същото със съвсем други думи.

скреж от моята скреж, пръст от моята длан


Тема Re:нови [re: Orc Chieftain]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано03.09.03 09:45



Как би се получило същото послание без изкуствения интелект?
Например как биха могли да ни покажат, колко често хората не осъзнават навреме тънката разлика между добрите намерениия и лошите им последици? Ами... я да помислим... атомна бомба, смъртоносен вирус, екологична катастрофа... Особено първите две, по замисъл могат да бъдат създадени със същото предназначение както терминаторите, но да се обърнат включително и срещу създателите си.
Друга от идеите - ”No Fate”. За какво точно ни трябва изкуствения интелект, за да ни бъде представена идеята можем ли или не да променим съдбата си и от какво точно зависи това?
Сещам се и още десетки по-дребни неща, но ме мързи да ги изброявам.
Но искам да те питам нещо. Аз че няма да я видя тази идея, дето не може без изкуствен интелект във филма, няма да я вида. Все пак съм гледала филмите над 40 пъти, чела съм книгите не знам точно колко, наизустявала съм разни пасажи. И съответно, каквото съм видяла - видяла. Но ми е убягнала тази идея, за която говориш. Все пак е нормално, всеки човек вижда нещата пречупени през своята асоциативност и житейски опит.
Та въпросът ми беше да ми покажеш ти каква идея си видял



Тема Re:нови [re: arc]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски)
Публикувано03.09.03 19:01



А можеш ли да ми кажеш ЗАЩО точно си ги гледала и чела толкова пъти?

Идеята,която имам предвид не е ”No Fate”.Нито тази за добрите намерения и пътя към ада.

Идеята...Най-добре я изрази Джон Конър в третия "Терминатор"
" --Ти беше най-близкото до баща нещо,което съм имал"
Не претендирам,че цитатът е точен,но смисълът беше този.Най-хуманният образ в "Терминатор 2" беше този на Т-101.Нали се сещаш -- "...Сега разбирам защо вие,хората,плачете..."и т.н. Идеята...Може би трябва да я формулирам така -- Щом една машина,специално създадена да унищожава,е всъстояние да разбере защо хората плачат,ами може би не е зле И НИЕ,ХОРАТА да се позамисляме над тези работи,а не да се сещаме за хуманизма само тогава,когато ни изнася.
Е просто въздействието нямаше да е същото,ако го казва човек.Или някакво извънземно,примерно.Ама когато ти го казва машина.

Нещо подобно имаше и в последната серия на "Пришълецът".Роботката,изиграна от Уинона Райдър.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.