Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:41 18.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Разликата между Фентъзи и Фантастика?нови  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано29.08.03 09:11



Бих желал да някой да обясни разликата между Фентъзи и Фантастика :) Не става въпрос за мен ;) Просто прочетох едни безмислици в един друг форум по въпроса и предполагам, че ще се поскарам с някои хора там ;)

Спомням си, че преди време имаше една такава дискусия в клуба и там се казаха доста интересни неща от Генерала, от Атанас Славов и още някои други членове... и членки ;)

Та?

Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът.

Редактирано от KlD на 29.08.03 09:13.



Тема Според меннови [re: KlD]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано29.08.03 11:31



няма някакво точно определение на тези жанрове.

Преди време се говореше (поне у нас) за жанровете 'научна фантастика' и 'фантастика'. В научната фантастика сюжетът главно е базиран на реални научни или изглеждащи научни или още недоказани факти и то от точните науки. Примерно фотонният двигател на звездолета е базиран на реални научни факти, но още няма технологична възможност за построяването му. Докато 'темпоралното поле' на А. Азимов е базирано на псевдонаучна теория.

Фантастиката излиза далеч извън рамките на науката - там се появяват магии, чудеса и др. Нещо като първообраз на фентъзи.

Фентъзито вече "бръква здраво в торбата" и самото му име подсказва, че автора се носи изцяло на крилете на фантазията без никакви ограничения.

От маркетингова гледна точка - фантастиката (и научната) се чете от дадена възраст нагоре (примерно 14+ год.), докато фентъзито поради своята близост с приказките, обхвана и съвсем невръстните дечица.

Друга важна разлика - във фантастиката се намира еротика, докато във фентъзито - почти не (или поне аз не съм попадал на такава).

От гледна точка на дебелината - фентъзи романите са доста по-дебели и с доста повече продължения от фантастичните такива.



Тема Re: Разликата между Фентъзи и Фантастика?нови [re: KlD]  
Автор Ивaнyшka (3-ти царски син)
Публикувано29.08.03 12:51



Бе аз винаги съм си казвал мнението, че е като разликата между блондинки и брюнетки.
Едните по умни, другите по хубави, ама отговора е все ДА!
Да не говорим, че има произведения толкова премесени и в двата жанра, че става едно...

Сайт за нова българската литература


Вече ДВЕ години

Тема Re: Според меннови [re: pyrx]  
Автор ss_ (докторче)
Публикувано29.08.03 13:27



Хм,Мечът на истината чел ли си? А Песен за огън и Лед?
И моля ви се не почвайте да напявате двете поредици какви са блоклуци и тн. Давам ги като пример за еротика.

Барабанчик изсвири ми нещо минорно.


Тема Re: Разликата между Фентъзи и Фантастика?нови [re: KlD]  
Автор jam (минаващ)
Публикувано29.08.03 13:47



ето ти един линк към сайт на Варненския клуб на фантастиката, където е направен опит за систематизиране и определение на жанровете.
http://www.zemlemoria.org/tema2.html



Тема Re: Според мен [re: ss_]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано29.08.03 14:07



Добре, аз казах 'почти' и просто не съм попадал на такива еротични произведения - във всеки случай мисля, че са рядкост.

А кои са авторите на тези произведения и кога са издадени (за да ги намеря по-лесно)? Мерси.

(Между другото, пуснах преди малко една тема за "фентъзи еротиката" в клуб "Фентъзи" да видим какво ще стане )



Тема Re: Според меннови [re: pyrx]  
Автор ss_ (докторче)
Публикувано29.08.03 14:18



"Мечът на Истината"е поредица от Тери Гудкайнд. Издателство Прозорец. Първите книжки обаче доста трудно се намират, евентуално на панаира на книгата. "Песен за Огън и Лед" също е поредица от Джордж Р.Р. Мартин- издателсво Бард.

Барабанчик изсвири ми нещо минорно.


Тема Re: Според меннови [re: pyrx]  
Автор lady Moonlight (defender)
Публикувано29.08.03 14:26



Извинявай, но съм останала с впечатлението, че във фентазито има много повече секс и еротика отколкото във фантастиката. Но това може да се обсъди в другата тема, която си пуснал.

Дреме ми на десетата планета и на двата му спътника!


Тема ОК, мерси.нови [re: ss_]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано29.08.03 14:27



А как преценяваш "еротичната наситеност" на тези 2 книги? Средно през колко страници има запомняща се еротична сцена или настроение?
И коя от двете е по-добра в това отношение?





Тема ОК,нови [re: lady Moonlight]  
Автор pyrx (-: свеж ;-)
Публикувано29.08.03 14:29



може.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.