Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 17.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Едно проучване  
Автор Ивaнyшka (3-ти царски син)
Публикувано26.08.03 15:20



Може да се стори странно на някои, а други да викнат, че говоря за азбучни книги.
Но от разговор с много хора то клуба се оказа, че не само не са им настолни книги, но и не са ги чели, а даже повечето и чували.
За това кратка анкета:
Чии са книгите
1. Сто години самота
2. По следите на загубеното време

Чакам отговори от типа - да чувал съм ги, чел съм ги, е тва са елементарни въпроси. Много ми е интересно реалното положение на нещата, уж тук сме се събрали все високоерудирани хора.

П.С. Маг, моляте не коментирай, знам че ти препрочиташ и двете:)

Сайт за нова българската литература


Вече ДВЕ години

Тема Re: Едно проучваненови [re: Ивaнyшka]  
Автор armydreamer (nocturnal)
Публикувано26.08.03 15:32



Първата е на Джойс, но за втората не съм много сигурен. Знам само, че е писана от немец. Хесе ли беше...
Не, не елементарни въпроси. Ужасни въпроси.

here I am and am not I


Тема Re: Едно проучваненови [re: Ивaнyшka]  
Автор vizantiika (гадна)
Публикувано26.08.03 15:46



1.Габриел Гарсия Маркес
2.Марсел Прус



Тема Re: Едно проучваненови [re: Ивaнyшka]  
Автор Firefox (unwilling)
Публикувано26.08.03 15:56



1.Габриел Гарсия Маркес
2.Марсел Пруст
според гугъл...


иначе поне едната я имаме вкъщи, първата май, и май дебелината й прави заглавието достоверно; може и да греша.

с риск да скандализирам културната общественост :) - what's the fuss?

---
"Незапочната работа най-бавно свършва"


Тема Re: Едно проучваненови [re: Ивaнyшka]  
Автор lady Moonlight (defender)
Публикувано26.08.03 15:58



Първата я знам, ама втората не съм я чувала , признавам си...

And I have never felt so
like I know which way to go...


Тема Re: Едно проучваненови [re: Firefox]  
Автор Ивaнyшka (3-ти царски син)
Публикувано26.08.03 15:59



Нещо лично, завършило с класификацията - Ами инженери, какво да очакваш.
Ще обясня малко по късно искам да видя отзивите.
Честно казано милсех , че поне за Маркес (жива фантастика) са чували всички

Сайт за нова българската литература


Вече ДВЕ години

Редактирано от Ивaнyшka на 26.08.03 16:01.



Тема Re: Едно проучваненови [re: Firefox]  
Автор Bиpakoчa (мръшляк)
Публикувано26.08.03 16:23



тоя гугъл много книжки е прочел ...
даже вече и на калкулатор са го направили, че и конвертор на мерни единици



Тема Re: Едно проучваненови [re: Ивaнyшka]  
Автор Levin (търсещ)
Публикувано26.08.03 17:20



Мисля че книгата на Маркес всеки трябва да я прочете. Стига да не се намира в депресия, защото поне на мен ми въздейства доста меланхолично. Тук чух някакво мнение, че била фантастика но нещо не мога да я възприема като такава. Има фантастични елементи но те са някак си вплетени в повествованието и не са основното...
Другата не съм я чел, но съм я чувал.



Тема Re: Едно проучване [re: Ивaнyшka]  
Автор koroviev (begemot)
Публикувано26.08.03 17:23



ема ква е връзката със фантастиката? имаше едно есе на някои известен където се описваше че всеки може да пише за динозаври, но само когато динозавърът не е метафора - само тогава става дума за фантастика.

а мои, ято цигани живеещи в блато 100 год (без да се усетят) че и проявяващи жив интерес към лед - определено не се връзват за никакъв контекст - така че са метафора. (в смисъл че в книгата не се казва да са луди или тъпи). в смисъл че не се държат така както някои би се държал в тяхното положение, ако са такива каквито са описани.
и оттам и 100 години самота също не е фантастика (то има ли спор въобще, по метафорична книга едва ли би се намерила)

един вид. ако на някои му падне на главата извънземно и тои каже "ох" - това е фантастика. ама ако някои му падне на главата извънземно и каже "еи, живота е странно нещо", тва вече не е фантастика - понеже нормалните хора не се държат така (в описаната ситуация). и случката има значение различно от буквалното (и.е. метафорично)

нали, ако нещо ще е фантастика трябва да е самозавършено и с вътрешна логика м/у събитията и реакциите на героите. при маркес вътрешна логика няма (тоест вселената няма единни закони :) героите правят тва което автора им казва - хореография на конци- за да се получи красив и дълбок и смислен танц.
а фантастиката хореографира събитията (при зададени вселена и характери на героите), а не самите герои :).
инъче кафка също излиза да е фантастика, ако не е така.

_____________________________
Долу нихилизма!
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от koroviev на 26.08.03 17:31.</EM></FONT></P>

Редактирано от koroviev на 26.08.03 17:39.



Тема mda [re: Ивaнyшka]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано26.08.03 17:45



predi dosta godini biaha izdali edin sbornik Latinoamerikanska fantastika w koyto ako ne me laje pametta ima6e edin ili dwa razkaza na Markes...ta na misalta dokolko e fantasti4na latinoamerikanskata liyteratura sas wsi4kite si prit4i legendi i emocionalnost..za men kato priwarjenik na twardata SF po skoro NE pak i dosta sam 4el ot LA awtori..
Na waprosa

1) GG Markes 4el sam ya i to skoro pak
2) Proust sam go 4el makar i ne celia w original

welcome my son, welcome to the machine



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.