Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:38 30.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Качествонови [re: Гeнepaлa]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано28.08.03 11:35



Генерале, за качество на авторите, книгите или феновете говорим? Има десетина автори, които са признати от повечето хора тук, но аз не харесвам. Или по които не се превъзнасям. Ето, казваш Лем. Чел съм. Соларис я дочетох, става. Не съжалявам за времето на лампа с нея. Четох и приключенията на Йон Тихи. Не ми хареса. Значи, не можем да кажем "тоя е дърво, защото не харесва Лем". Т.е. - можем, ама няма да е.. обективно А нали се борим за обективност, честност, ммм... щастие... и да обуздаем атома и т.н.
От друга страна наистина има книги, които си заслужават. Но за всеки са различни. Точно защото, както казваш ти, всеки има различна вътрешна необходимост. А пък и средата... та нали п(б)итието определя съзнанието!
Аз например съм си набелязал следните книги за четене - "Престъпление и наказание", "100 години самота", "Майстора и Маргарита" и.. хух, забравих я. Знам, че ще ги прочета, но не бързам.
И в общии линии забравих какво щях да кажа Трябва някой да сложи една тема за класиците и дали наистина е много важно да се четат. Аз надолюбвам всеки, който е издигнат от феновете си до ранг "Неподлежащ на забрава във времето"

"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена


Тема Re: Целта на Анкетатанови [re: lady Moonlight]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано28.08.03 11:35



Опусът ти беше достатъчно стойностен, за да се изчете докрай. Достави ми голямо удоволствие, защото явно и ти си мислила по тези неща и освен това съм съгласен с много, ама много от казаните от неща.
С това за възрастта съм съгласен, ама то може да се изпълзва и като ОПРАВДАНИЕ. И ако до 20 г. жваща "дикиш", ще видим тези фенове като станат на 30 и нагоре с какво ще се оправдават. Освен това: виж постинга на АРМИДРИЙМЪР. Прекрасен фен!!! Ерудиран, начетен, умен, мислещ. При това 100% е доста залеч от 18 годишните. И какво? "!00 г самота" била от Джойс. Излагация... Това поне от обща култура трябва да се знае...

За четенето на фантастика "на сон грядущий" / за готино, сладичко нани-на/. Разбирам го това, ох, как го разбирам. Ама, извинете, фантастиката дали е затова, или само за това, за да ни осигури лек и здравословен сън?

И с това дъм съгласен, че средата налага ограниченията. Но освен, че сме впрегнати в борба за оцеляване / с малки изключения/ и се уморяваме от зългия, изнурителен и до голяма степен безсмислен работен ден, има и друго:
ИЗДАТЕЛСКАТА ПОЛИТИКА. Многотомният сапун, който се лее, затиска стойностните неща и ги прави хем по-трудно откриваеми, хем и отнемат много време. Юнакът, който е изчел целия Джордан/примерно/ е можел и да отдели време за да прочете целия Лем или Стругацки /това, което е излизало на български/. Сигурно обемът на преводите на Лем-Стругацки ще "легне" като обем колкото това екологично бедствие, наречено "Колелото на времето"



Тема Re: Целта на Анкетатанови [re: Гeнepaлa]  
Автор lady Moonlight (defender)
Публикувано28.08.03 12:08



Да, съгласна съм за оправданието, но мисля, че повечето от въпросните фенове имат потенциал.

По въпроса с Армидриймър, ами случва се. Нали знаеш, никой не е съвършен... Има тук един друг момент, както казах по-горе, не може всеки да е чел всичко. А не може и всеки да е чувал за всичко, като се замислиш. Армидриймър със сигурност знае много за автори, които ти, например, не си и чувал, а са качествени. Аз например веднага познах Самотата, защото баща ми е голям фен на Маркес. Другата книга, която е посочил Иванушка, продължава да ми е непозната.

Когато бях ученичка, нямах възможност да си купувам книги, така че карах на каквото има в къщи, накупено от родителите ми и на каквото ми попадне от приятели. Така че ето ти още едно ограничение - четеш това, кото четат хората около теб. Доста по-късно се запознах с хората в Ефремов и разбрах, че има и много други работи за четене. И правилно ли щеше да бъде тогава, ако бях обявила, че не съм чела Стругатски и всички ме обявят за неука? Моя ли е била вината, че родителите ми на са напазарували Стругатски на времето, а тогавашните ми приятели не са се интересували от тях? (Е, все още не съм чела нищо на Стругатски, но ако това е успокоение след два месеца излизам в майчинство и обещавам да изчета ако не всичко, поне повечето )

За "лекият сън" не говорех за фантастиката като за "приказка за лека нощ", а по-скоро, че единственото време, което някои хора имат за фантастика е точно времето, в което наистина имат нужда от "приказка за лека нощ", но тази тема позволява множество вариации.

Ох, издателската политика...Факт е, че издателите издават това, което ще им донесе най-много пари (е, имаме си и изключения ), а не онова, което ще налее най-много мозък в главите на читателите. Често казано примерът с Толкин, който беше популярен само в определени кръгове(поне в България) преди да започнат да правят филм по него и да го преиздават бясно, е много показателен. Когато Холивуд започне да прави пари от Лем и Сругатски, тогава ще ги видим на щандовете в новенички лъскави корици, съответно много търсени, много продавани и много доходоносни. И четени от онези, които следят преди всичко класациите

Дреме ми на десетата планета и на двата му спътника!


Тема Re: Целта на Анкетатанови [re: jam]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано28.08.03 12:59



Няма нужда да слушам много съвети,за да преценя,че книга със заглавие Сто години самота няма да ми хареса
Сори,ама много депресиращо звучи






Тема Re: Целта на Анкетатанови [re: Гeнepaлa]  
Автор Jill (на война)
Публикувано28.08.03 14:06



Хах .. Генерале, в голяма грешка си по отношение на издадения у нас Джордан. Напълно вероятно е това "природно бедствие" наистина да превишава като страници всичко издадено на Лем или Стругацки, но... ето ти го и голямото НО... Истината е, че независимо от големия си обем ("спасете дърветата!!") Колелото се чете бързо и лесно. Забавен е и предлага достатъчна загадка на читателите си. Така, ти сам би се съгласил, че Стругацки не са от писателите, които можеш просто да минеш "по диагонал" и после да забравиш. Аз винаги съм смятала, че чета бързо и поглъщам всичко. Е, ще си призная, че някои от историите на Стругацки ме измъчиха...

This ain't no technological breakdown...
This is the road to hell...


Тема Уточнениенови [re: Гeнepaлa]  
Автор armydreamer (eclecticdreamer)
Публикувано28.08.03 14:28



Благодаря за хубавите думи, Генерале.
Но искам да направя едно уточнение. Отговорите на 'анкетата', които дадох бяха нарочно грешни, защото определени части от постинга на Иванушка ме подразниха (да не кажа натъжиха). Темата му е провокирана от нещо лично, както той се изрази, но това не му попречи да я превърне в нещо лично за поне петима души тук. Така не се прави. Можеше да мине и без тази част от 'изложението' си: "не само не им е настолна книга...", например. Да беше написал "Не само не я смятат за класика" или нещо подобно. Защото класиката и възприемането на дадено произведение като класика, могат да бъдат наложени донякъде на широк кръг от хора. Настолната книга е нещо лично и никой няма право да те съди за нея. Та така. Просто в онзи момент бях в едно по-различно настроение. Иначе никога не бих се включил в такава анкета.
Колкото до отговорите (отново), в случая между грешни и генерирани с помощта на Google, няма разлика... за съжаление.



Тема А ако ти подскажа,нови [re: Бъдъмбa]  
Автор jam (минаващ)
Публикувано28.08.03 16:33



че вътре има секс? (сериозно)

шегата настрана, на мен ми се струва най-порочно именно лепенето на етикети и твърде повърхностното им възприемане. това важи не само за литературата, а за всички сфери на живота.



Тема Re: Целта на Анкетатанови [re: Jill]  
Автор jam (минаващ)
Публикувано28.08.03 16:35



колелото наистина се чете бързо и лесно.
аз лично прочетох томове от 3-ти до 8-ми за 1 вечер (не лъжа!)



Тема Re: offнови [re: jam]  
Автор Firefox (unwilling)
Публикувано28.08.03 16:53



и ква е била тая вечер? :) полярна?

---
"Незапочната работа най-бавно свършва"


Тема Re: offнови [re: Firefox]  
Автор lady Moonlight (defender)
Публикувано28.08.03 17:06



Що, бе, може.
Хубавото на Колелото е, че дори да пропуснеш главите, които се отнасят до неинтересуващи те герои, пак не губиш от действието
Все едно гледаш епизод 200 и след него - епизод 300, то си става ясно какво е станало в пропуснатите сто

Дреме ми на десетата планета и на двата му спътника!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.