Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:10 10.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: Ивaнyшka]  
Автор * ()
Публикувано22.07.03 11:12



Като лаик и обикновен читател мога да кажа - разказът е прекрасен, много ми хареса. Е, не мога и не искам да обяснявам квалифицирано - защо. Съжалявам. Аз съм просто читател и изразявам с най-обикновени думи мнението си.
Като прочетох дискусията обаче си зададох въпроса що за жанр е фентъзито -вероятно дълбоко съм се заблуждавала, че той не е подчинен строго на каноните на реализма. Е, вие ми отворихте очите за много неща. И не само от периметъра на литературознанието и т. н. С огромен интерес очаквам сборника, за да видя наградените, наистина.

Редактирано от * на 22.07.03 11:22.



Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор VE6 (зла)
Публикувано22.07.03 12:20



Не се хващайте за думата !
Съгласна съм с теб, че мястото на сезала и аркебузата не е тук,
но ако фат-джим не се опъва като магаре и ги оправи, разказът ще остане добър.



Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: VE6]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано22.07.03 15:46



не добър - ПРЕКРАСЕН.

към останалите: хайде стига сме издребнявали, а? Змейският принцип е: въздай всекиму заслуженото НАВРЕМЕ, по възможност - приживе! Затова - Фат Джим, вече МОГА да понасям ДОНЯКЪДЕ ЧАСТ от адвокатите...

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: Ивaнyшka]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано22.07.03 16:36



Страшно много ми хареса разказът!
Един от най-хубавите, които съм чела в последно време...
Е, и на мен ми хрумнаха някои критики, но те са много по-различни от това, което беше посочено до сега. За съжаление нямам време да се разпростирам.
Ех, Fat Jim, Fat Jim...Какво да кажа, много те бива!



Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: Ивaнyшka]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано22.07.03 23:24



Съгласен съм с някои от критиките до момента, с други - не, но те вече са казани, не искам да ги повтарям. Нещото, което ме подразни беше, че не съвсем по естествен начин героят тегли едни лекции по таласъмознание и караконджология, все едно да не пропуснат случайно читателите връзката с българския фолклор. Аз бих посъкратил тези пасажи. Иначе езикът е страхотен, според лаишкото ми виждане - добре архаизиран, историята е много яка и т.н. - да не решите, че не съм го харесал. Само рекох да покритикувам този елемент, дето никой не го беше споменал.

--------

И едно нещо ми стана интересно - това дето като дойде караконджол на седянката не трябва да се издаваш, че си го познал или че те е страх. Не разбрах и глагола - глумят. Питам, защото преди година и нещо писах един разказ с подобна идея - и сега се стряскам, че същия елемент присъства в българския фолклор (онова се случва в Исландия). Много искам да науча нещо повече по темата - какво например става ако се уплашиш или го разобличиш?

- Българският портал за Толкин, новини и връзки

Тема Re: ех, взе ми думата от уст... клавиатурата...нови [re: Mopдpeд]  
Автор arc (en-ciel)
Публикувано23.07.03 11:57



И на мен за това ми беше речта, за "лекциите". Само дето ми се стори, че на място са си казани, т.е. появяването им не е като кръпка. Но в един момент имах чувството, че целият смисъл от този разказ са тези лекции. Което не го прави безинтересен, даже напротив, но малко безсмислен.
И преди някой да ме е разбрал погрешно, това ми впечатление беше временно. С края на разказа всичко си идва на мястото.



Тема Като сте се хванали за думите...нови [re: Ивaнyшka]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано24.07.03 13:25



И аз да се изкажа напълно встрани от разказа, който дори не съм чел.
Сизал - има го в речника на чуждите думи. Влакно от тропическо растение, служи за въжета и други подобни. Идва от името на пристанище на полуостров Юкатан в Мексико.
Забележете годините по-долу:
sisal (sie'suhl, sis'uhl) n.
1. Also called <si'sal hemp .> a fiber yielded by an agave, Agave sisalana, of Yucat?n, used esp. for making rope or rugs.
2. the plant itself.
[1835-45; short for Sisal grass or hemp, after Sisal, port in Yucat?n]

аркебуза - според речника за чуждите думи, пушка с дулно пълнене и фитилно запалване, разпространена около 15. век. Естествено, не може да се вярва 100% на речника за оръжие, но за фитилното запалване съм склонен да вярвам. И някой доста ще трябва да ме убеждава, че е имало кавалерия с пушки с пълнене откъм дулото.

кирпич - имам подозрение, че тук има известно терминологично объркване. Тези, които казват, че не може да се прави зид от камък и кирпич, защото кирпичът ще се смачка, явно имат предвид непечена глинена тухла. Което май е точно каквото значи "кирпич". Докато авторът предполагам, че е имал предвид градежа от ред камъни, ред печени тухли, който е бил доста разпространен някъде в късната античност, че и след това, и може да се види и сега в доста стари сгради. Само дето тухлите са печени и надали са "кирпич".

Боян
--
What are you afraid of?


Тема Re: Бродник - Fat Jimнови [re: Ивaнyшka]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано24.07.03 16:33



Аз отивам сега да го чета. Ама като гледам как сте го подхванали Джим.. С неговите камъни отпреди година - имало ли авлии, нямало ли... То пък все едно това е най-важното.
Ама "сезал" е кофти, да. Прави се асоциация с колетната служба...

"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена


Тема Хванахме се, да...нови [re: bsb_2]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано24.07.03 16:51



За сезала съм ти благодарен за справката. Излиза че е доста късно появила се социална придобивка. Както и да е.

Аркебуза - 15 век наистина, но се е полдвала доста до късно, доколкото кремъчният и кабсения възпламенителен метод са били доста сложни за изпълнение. Необходима е като минимум манифактура, което не е задължително за фитилните оръжия. Кавалерия с огнестрелно оръжие е имало откак има огнестрелно оръжие. Патронните пушки или оръжията със задно пълнене са се появили в средата на 19 век. Изключения правят италианските часовникови системи за пълнене, но те са много далеч и от кавалерията и от масовата употреба

Кирпич. До средата на 20 век, по нашите земи кирпичът се прави по следния начин - от специална глина, объркана със слама, се пресова във формичка (най често - сървена), след което се оставя да съхне. Другият вариант е без слама и с частично изпичане. Суровите засъхнали тухли се нареждат пирамисално и се пали бавен огън от дърва и въглища в тях. Това се прави два пъти, на втория се обръщат с изпечената част навън. И в двата случея, кирпичите не издържат на влага или натоварвания. Служат за градеж на стени, които в краищата са укрепени с греди, след което се измазват с кал или хоросан. От съвременни тухли може да се направи и носеща стена за къща на три етажа, но за кирпич това е изключено



Тема Последно от мен...нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано24.07.03 17:20



Според мен човекът е имал предвид този градеж:


На изходната страница е пояснено: "Останки от добре запазена крепостна кула от част, "четирикулното" укрепление, което охранявало гр. Кастрамартис дн. Кула."
От твоето обяснение разбирам, че това не е кирпич. Но не можеш да отречеш, че са тухли.
Както и да е. Като изприказвах толкова, може да взема накрая и да прочета разказа...

Боян
--
What are you afraid of?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.