Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:45 26.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови  
Автор valio_98 ()
Публикувано16.07.03 03:45



Как да излезем от гетото?
(размишления в креслото)

Тук не претендирам за оригиналност - срещал съм термина гето в
същия контекст в някакъв стар доклад на Интерпрескон или друг кон.

Не е тайна, че фантастиката, - дори най-популярната - е затворена
в гето, и при това доста тясно. Да разгледаме например телевизията:
Един среден НФ ТВ епизод в US се гледа от около 10 милиона човека.
Последният епизод на МАШ е събрал 50 мил. здрители (през 1983 год.!),
а епизодът "Кой застрелия ЙР?" от сериала "Далас" - 41 милиона (1980
год.). Тия числа идват от статията на Michael Casull в
scifi.com/sfw, в която става дума защо той иска да пише за
телевизията. Последният роман за Harry Поттер през първия ден на
продажбите си достига 5 мил. продадени копия.

Да погледнем по-наблизо - в Русия, като по-близка по манталитет страна.
Криминалните романи на Акунин се продават в тиражи 200-400 хил.
екземпляра. Екшъните на Бушков достигат 100-200 хил. Най-известните
писатели-фантасти могат да се надяват на 50-70 хил. но тук става дума
за няколко човека. Тия числа са взети от различни статии и обзори
в rusf.ru и ozon.ru.

У нас положението е още по-зле заради свития пазар - гетото е с
размер от няколко стотин до няколко хиляди читатели.

Естествено е авторите на фантастика да искат да разчупят стените на
клетката, в която са се озовали, а читателите - да искат повече и
поразнообразни произведения за четене. Обаче тук опираме до два
въпроса:

(i) В състояние ли е днешната фантастика да предложи нещо
стойностно? -- Безмислено е да се издават слаби неща, те само ще
отблъснат потенциалните фенове и в перспектива ще доведат до
по-нататъшно свиване на тиражите. За съжаление в момента ситуацията
в БГ е точно такава, около половината от издадените произведения не
би трябвало да излизат под друга форма освен в електронен фензин. Но
това е само част от проблема. Преди 20+ год. фантастиката е била
единственият начин да се кажат някои нехста, това е била
съвременният езопов език. Днес всеки може да пише каквото си иска
(за съмняващите се - купете си който и да е вестник). На фона на
мрачната действителност, фанртастиката предлага бягство от
действителността, нотова важи със същата сила за повечето други
жанрове и едва ли е най-достойната причина за да започнат хората
да четат НФ. За популяризация на науката изобщо няма да говоря.
Някава надежда дава възможността на фантастиката да предлага нови
социални модели, но това е елитарна цел и едва ли ще привлече
широк кръг от нови фенове.

Упорито ми се натрапва мнението, че НФ като _масова_ литература е
мъртва, защото си е изпълнила функциите. За пълнота продължавам с
втория въпрос:

(ii) Как да изведем стойностната част от българската фантастика от
гетото? -- Пак ще се обърна към успешните примери от световната
литература:
-- Harry Поттер и Пипи Дългото Чорапче (замисляли ли сте се колко
си приличат по форма тия книги?) са пример за "main стреам", т.е.
нормална, нефантастична литература с фантастични елементи.
-- Михаил Булгаков, Маргарет Атууд, Ursula le Guin i Ян М. Банкс са
писатели, които са си изгърдили имена в същия този "main стреам",
до такава степен, че в Невсвеек имаше положителна рецензия на
"Орух and Crake" на цяла страница.
Другият съществен елемент за моята теза е популярността на книги,
написани от т.нар. "публични фигури". Там нивото варира много -
неможе да се чаква нещо сериозно от автобиографичната книга на
жена военен пилот, уволнена от ВВС защото имала афера с мъжа на
колежката си (което е забранено от US уставите; това е само пример за
абсурд, не се увличaйте да го дискутирате, моля).

_ИЗВОД_: писателите фантасти трябва да излязат извън гетото като
разчупят рамките на жанра и превърнат себе си в публични фигури.
За много хора това няма да е присърце - публичността и шума не им
допадат, или обичат космическите си кораби и не искат да ги зарязват
(като мен, например), но при условие, че човек осъзнава тия
реалност, моля да не се оплаква. Има и друг момент - човек може да
бъде превърнат в обществена фигура и без неговото участие - от
издатели, които да му организират рекламната къмпания, но това е
вторично и с огледа на ограничената икономическа мощ на нашите
НФ издателства, едва ли е възможно.

Завършвам с някокло конкретни следствия от разсъжденията ми:

--- клубовете могат да осигуряват безплатни ревюта на нови книги за
вестници и списания, представяне на НФ филми за ТВ - с едно условие -
при представянето да присъства емблемата на клуба. Доколкото знам, в
БГ има регистрирани клубове за НФ, разпратете писма на клюбва бланка до
централните и местните вестници и ТВ станции с подобно предложение.
--- бюлетин с новоизлезли книги за книжарниците/сергиите - размер
една страница, изваден на ксерокс, стойността е минимална, излиза
веднъж в месеца и се раздава в "Хеликон", "Летера Прима", "Пингвин",
etc. При наличието на Интернет, правенето му е въпрос на събиране на
е-мейлове от десетина човека (=читетли изпитатели; заглавието може
да ползва тоя израз, ние с Киро няма да се обидим :).
--- лични контакти с журналисти и другу публични лица. Това е доста
хлъзгава плоскост, обаче и по нея трябва да се напредва. Например,
като си бях в БГ последния път, мислех да пратя няколко НФ книги
от наши автори на Любен Дилов-син. Не го познавам, но покрай баща
си той сигурно знае какво е НФ и има достъп точно до сферите извън
гетото, които са затворени за нас. Може и да не е най-подходяхстата
личност, но сигурно има и други - например Елена Кръстева от
"Монитор" на няколко пъти писа за НФ книги, и при това грамотно -
имаше дори интервю с Елена Емануйолова.
Със сигурност има и други възможности.

Смятате ли че тия идеи имат приложение?

42


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: valio_98]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано16.07.03 10:20



хм... направо не знам какво да кажа... очевидно ще трябва да се подготвя за манекенка и да ходя на бодибилдинг, за да направя впечатление по публичните изяви... не знам, не знам...

А Любен Дилов-син, с извинение, заеби го. Тъпо копеле, долно и алчно, прости Господи душата му. Стърчи сега там, за да показва на умните хора откъде не бива да се минава.

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: valio_98]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано16.07.03 13:26



"Смятате ли че тия идеи имат приложение?"

Извинявай ВалЬО, но това не са идеи, това е драпане на пачата. Коментари и съображения. Предложението да се комуникира по активно с медиите е наивно и да не казвам - смешно. По една много проста причина - на медиите изобщо не им пука за нещо, което е в някакво си гето. И е напълно нормално да е така.
Фантадтиката винаги е била и ще бъде гето. По самата си идея тя е елитарно, не популярно изкуство (уточнявам - елитарно е онова изкуство, за възприемането на което са нужни определени умения, нагласа, възпитание, други. Фантастиката като такава е немислима без т.н фантастично мислене. Същото важи например за тежкия рок. Той винаги ще се намира в своего рода гето, дори Мерилин Менсън да окупира класациите на МТВ).
Въпросът е, правилния според мен въпрос - как да направим това гето колкото една Младост например. Тоест, да се достигне максимума от неговия потенциал. Тук вече съм съгласен, че хората склонни да прочетат дадена книга и тиражите на същата книга са числа доста различни. Но какво трябва да се направи за унифицирането им, вече трябва да се мисли, при това много задълбочено и правилно. Аз съвдем наскоро се запознах с човек, който ме попита - какво ще рече това фентъзи, базирано на БГ фолклора? Има ли такова нещо като магьосници в нашия фолклор... На този човек подарих Таласъмия 2002 и от тогава имам един заклет фен. Какъв е извода? Че можем да популяризираме жанра и без медиите? Не! Извода е че писателите и издателите на Нова БГ фантастика все още няма какво да предложат на неизкушения читател. Все още ние се учим, как да подмамваме хората с фантастично мислене, как да печелим изгубеното им доверие. Все още не сме се отърсили от графоманията. Все още на три книги с БГ фантастика две са пълни говна, а от третата трябва да се избира. Повод за оптимизъм в тази насока разбира се има, но е твърде рано за появата на наш си Гибсън или Зелазни. Ако щете дори само заради скапаните корици на нашите издания. Да вземем споменатата книжка - Таласъмия 2002. Прекрасни рисунки на Ани бобева, но защо по дяволите трябваше на корица като длан да има колаж от цели четири такива? За елитарния читател, това е много умесно, за масовия - твърде претрупано, нещо размазващо се, погледнато от метър разстояние.
така че, скромното ми мнение относно разширяването на гетото се свежда до простичкото "правилно мислене". Могат много неща да се направят. Това което аз мога да направя го правя, надявам се добре го правя и надявам се че се старая да е още по добре. Изобщо намам в предвид писането на разкази.
Може би е време, всеки елитарен гетар, надарен с фантастично мислене да си зададе въпроса - какво мога да направя аз. За гетото.



Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор valio_98 ()
Публикувано16.07.03 14:04



Vizhdam, che ne s&m objasnil idejata si dobre. :(

Hajde da opitame s primer: za da prochetat "P&lnozemie" tri hiljadi choveka vmesto trista, izvestnijat populjarizator na istorija Nikolaj Tellalov, kojto si ima sedmichna rubrika v&v vestnik/radio/TV edi-koi si (tova e samo primer, ne mu se vr&zvajte) trjabva da propishe fantastika ili oshte po-dobre alternativna istorija. Razbira se, ako knigata e losha, vsichko shte sv&rshi s p&rvaija opit, no tuk sluchajat ne e tak&v.

Za sravnenie - ako njakoj si b&lgarin Nikolaj Telallov pishe briljantna fantastika, za tova shte ima puka na petdesetina choveka i te shte uspejat da probutat/podarjat knigata mu na oshte 2-3 p&ti po tolkova, i tova shte e cjalata mu chitatelska auditorija.

Sega razbira li se kakvo imam predvid? :)


@ Sharkane, razbira se, mozhe i s body building, ama togava profila na fenkite ti shte e drug i ne s&m siguren, che shte ti haresa mnogo.

@ Ivo, replikata ti e kato na Bader - "ocheny vesko...". :) Izobshto ne si pravja iliuzii, che edin den NF u nas shte se prodava v stohiljadni tirazhi, a temata za tova, kakvo ima da dade fantastikata na chitatelja - ako izobshto ima neshto za davane - ja ima i v moeto s&obshtenie.

42


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: valio_98]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано16.07.03 16:04



Напротив, много добре те разбрах. Ти не искаш да разбереш че такъв популяризатор няма и не може да има. Дори Слави Трифонов да пропише брилянтна фантастика това няма да промени нещата. Мисля че обясних защо. Нито ти, нито аз говорим за "стотици хиляди тираж". Говорим за нещо много по просто. Аз съм убеден и знам, че поне един на всеки пет човека чете Фантастика, което е стотици хиляди потенциални фена на НТелаллов. И ако НТелалов има само 150 фена, то е защото тези стотици хиляди потенциални фена са отегчени до смърт от всичката бляд с която са склонни да ги залеят издателите (в това число и сам-издателите). И ги заливат. Затова и въпросните потенциални фенове ще четат Пратчет докрай, защото при "Пратчет празно няма". И никакъв популяризатор няма да ги накара току така да си променят мнението
Просто ти и аз се разминаваме в мненията си за причината. Оттам и за средствата, които евентуално биха дали някакъв ефект



Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслнови [re: valio_98]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано16.07.03 18:03



Супер идеи.
Наемаш ли се да ги финансираш?

Световен бестселър:
Как да открием мъжа на своите мечти и какво да правим после с тоя боклук


Тема Вальо, виж ми новата сигнатуранови [re: valio_98]  
Автор d.batch (незаинтересован)
Публикувано16.07.03 18:12



:)

Насила само можеш да вземеш, насила не можеш да дадеш


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор valio_98 ()
Публикувано16.07.03 23:01



Ivo, iznasjash spora v njakakva druiga ravnina - izliza, che az nastojavam da izliza vsichko, nezavisimo ot kachestvoto, koeto opredeleno ne e vjarno. Za kachestvoto pusnah otdelna tema, i redovno si ja pop&lvam.

Problem&t ima druga strana - v momenta b&lgarskata fantastika e apokrifna literatura za posveteni i tochno tova iskam da promenja.

Oshte edin hipotetichen primer - otivame na avtogarata i pitame sluchajni hora da nazovat zaglavie na b&lgarska fantastichna kniga. Bolshinstvoto ot horata pod 30 g. njama da znajat nito edna, naj-mnogo da se setjat za imenata na Agop Melkonjan i Liuben Dilov. Predpolagam, che s&shtestvena chast (prierno 1/4) ot po-v&zrastnite obache shte se setjat za "Barierata" i "Sinite peperudi" na Pavel Vezhinov.

Uchuden s&m, che se iurnahte da me atakuvate za kakvo li ne, osven za glavnoto - po s&shtestvo az predlagam b&lgarskijat fantast da se otkazhe ot fantastikata - pone za izvestno vreme - za da mozhe da se v&rne posle triumfalno pri neja. A tova e goljama zhertva da poiskash ot edin pishesht chovek.

Za Slavi si prav - no tova e zashtoto Slavi ima auditorija, kojato edva mozhe da se podpisva, kamo li da chete. :( Zanesh li, predi vreme edin redaktor v Newsweek napisa alt. istoricheski roman za Hitler. Siguren s&m, che ako ne beshe redaktor k&deto i da bilo, ili ako beshe redaktor s National Enquirer (tova e amerikanskija Z&lti Trud) mnogo po-malko hora shtjaha da go prochetat, otkolkoto sega.

42


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в креслото)нови [re: valio_98]  
Автор mihail (пристрастен)
Публикувано16.07.03 23:01



Не съм сигурен, но ми се струва, че това е малко marketing and management ориентирано мнение.
Замислих се защо обичам фантастиката и защо толкова рядко напоследък попадам на неща, които да ми харесват.Извода ми е, че някак тя е свързана дълбоко с обществото, в което живеят авторите.Идеите са там. Дали ще е идеалистично бягство или технологична апологетика важното е, че има нараняване в тези произведения.Има маргинализъм.Може би в момента имаме инфлексна точка.Ще спра до тук, защото нямам пресни впечатления от Българската фантастика и не мога на коментирам сериозно.

Destroy the myths you have to, if wise to be you want


Тема Re: Как да излезем от гетото? (размишления в кресл [re: Лeйди]  
Автор valio_98 ()
Публикувано16.07.03 23:03



Gotov s&m, no predpochitam tova da stane chrez hora, koito poznavam. Ne me razbiraj pogreshno - tova ne e pokana da se zapoznaem.

42



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.