Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 21.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Да пробудиш драконче (сериозен анализ)  
Автор Ивaнyшka (3-ти царски син)
Публикувано02.06.03 13:36



b]"Да пробудиш драконче" - сън и действителност в книгата на Николай Теллалов[/b

Народният фолклор вярва, че в душите на тези влечуги живее миналото. Затова то може да бъде подчинено и променено, ако "пробудиш драконче". Рушителна и целебна е ролята на змията. Сякаш в неяснотата на архетипното човешко въображение - винаги стои един образ на змей или змеица. Или както любовно Николай Теллалов я нарича "Змейкиня".
Изключително модерно мислене, в което намират израз митологичното световъзприемане и съзнанието за коравосърдечна действителност!
"Да пробудиш драконче" се чете на един дъх, както на един дъх се изживява Внезапна любов!
В това произведение автора създава стихии. Съживява Огъня от Скалата, а Живата вода на сърцето потича във вените и променя човешките реалности. Верена- жената змеица е съчетание на Огъня и Водата. В това едновременно противопоставяне и равновесие, в което се съдържа "болестното" човешко състояние-любов, израства един образ - впечатляващ и магнетичен, необходим и жизнен, създавайки усещането за Преминаване в света на Подземното. Защото Там ще се случи това, което мечтае всяко човешко сърце - чудесното, приказното, невероятното желание да станеш господар на крилете си!
В живота дебнат хиляди опасности. Но най-опасно е да съживиш камък, или да вдигнеш камък. Скритото "под камък" или вграденото в скала носи послание. Нещо повече - носи срутване на равновесието и създаване на ново равновесие - такова, каквото е необходимо, за да израсте Душа, да се Отгледа Зрение!
Ето някои "змейски мъдрости", които човек не би разбрал, ако не срещне змеица:

"Все едно току-що бе сънувал Щастието... и почти го помнеше, още пазеше в сърцето си вълшебното му докосване... докато подробностите вече се изтриваха от невярната памет."

"Ужас изпълни гръдния му кош, захапа сърцето и бясно го разтърси".

"Ако си дадеш труда да се поуспокоиш - сухо забеляза тя, ще смогна да не обръщам внимание какво става в мозъка ти. Та ти направо крещиш наум! Карай по-кротко, по-дисциплинирано".

Християнската интерпретация за змията е като персонификация на демоничното начало (Gubernatis, A. de. Цит. съч., 412-413), а тук виждам едно смайващо описание на змеица, която сякаш е родена в храм:

"Огънчето на "Мелника" се отразяваше в големите й очи като кандило в остъклена икона"

Допира до тази Верена е като баяние против уроки, но и като пречистване на кръвта. Тя е готова да убие., но е готова и да лекува. Животът без нея просто не би Продължил.

"Какво променя нещата, да вярваш в нещо, което и без това си съществува";

"Някой ден ще ми откъснеш крилете с това ти черногледство. Биваше ли така да ми удряш мечтата!"
Има ли някой, който не би казал тези думи за себе си. Или някой, който не ги е преживявал. Идването на Змията от Отвъдното предизвиква промяна в Погледа, защото зрящият отвъден образ тук на Земята е сляп за земното. Но, слава богу, Верена е змеица с двойнствен произход. Тя е мелез между човек и змей.
Интересна е градацията на образа. Асиметричната идея за въплъщение на Тази и Долната Земя - предизвиква усещане за двойна същност - наследница на фолклорните творби. Затова, като читател съотнасям произведението по скоро към корените на вълшебната приказка, отколкото към фантастиката, какъвто е неговият определител за жанр.
Самият автор сякаш е стъписан пред красотата и движенията на художествената си фантазия!:

"Този свят изяжда мечтателите"

"Една девойка с царска кръв трябва да може всичко - да се бие с оръжие, да тъче, да бродира, пере, да чете и пише, да язди, да..."

"... послушанието е първото нещо, което научава всяко момиче, особено царкините, които някой ден ще заповядват!"

"Мен няма да загубиш, докато не загубиш себе си"

Ако ви е интересно,
ще продължа!





Българската литература
Вече ДВЕ години

Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Ивaнyшka]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано02.06.03 15:54



Това не е сериозен анализ, дори не засяга темата, камо ли да я анализира. Това е несериозно хвалебствие, което дори не споменава за недостатъците на книгата, каквито без съмнение не липсват. Точно сега не ми се подхваща темата - всеки може да разрови архива и да провери какво съм казвал за дракончето и за продълженията му, както и за развитието. Обаче да сложиш етикет "сериозен анализ" на нещо, което повече наподобява хвалебствена ода, си е само по себе си несериозно.



Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Boby_]  
Автор GOrbAchoff (принц на мрака)
Публикувано02.06.03 17:23



Това е само началото, доколкото разбрах...

********************
Какво казах?


Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Ивaнyшka]  
Автор sinsky ()
Публикувано02.06.03 17:49



Защо авторът е разрешил книгата да се чете свободно в нета? Не искам това да се разбира с някакъв нюанс на неодобрение или заяждане, просто ми е любопитно, защото темата като цяло ме вълнува.



Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Ивaнyшka]  
Автор Бъдъмбa (насекомо)
Публикувано02.06.03 19:29



Ще ме прощаваш,ама това ми напомня литературните анализи,които ни караха да четем в гимназията,за да придадем лустро на темите си...Същата отвлечена изразност.
Преди време имаше друг анализ - май от теб - хареса ми много повече.



Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: sinsky]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано02.06.03 20:18



публикувано е с разрешение на въпросния автор и с идеята, че по този начин ще бъде прочетена от повече хора, като нищо чудно някой от тях и да си я купи.
Третирай го като отвратителна реклама и гнусна комерсализация

Освен това авторът вече е разпилял по широкия свят множество приятели и роднини, на които би искал да се изфука, а понеже е стиснат, вместо да праща книги с колет, кара горките хорица да правят оборот на разни ми там интернет-клубове.
!!! някои от тези места се намират в една много лоша държава, дето бият негрите и напиват индианците, дрогират се с кока-кола и вършат какви ли не разнообразни безобразия.
Сега към нечестивите занимания ще се прибави и четенето на онова... за разсънването на гадинките...





*****************************
ВНИМАНИЕ! СЛЕДВА
ЧАСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО АВТОРА НА ТЕМАТА.
ПО ТРЕТИ ЛИЦА СЕ СТРЕЛЯ НА МЕСО!!!
(месото няма да се похаби)
*****************************
Иванушка, мерси! Много поздрави и на авторката на "хвалебствието". Може да е каквото и да е според странични наблюдатели, но на мен ми е приятно, колкото и да е лошо това от моя страна

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Ивaнyшka]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано03.06.03 01:43



Ебаси анализа...

да се разстреля! (кратко замисляне...) с тежка картечница!



Тема Re: Да пробудиш драконченови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Clubmen (новак)
Публикувано03.06.03 02:17



Добре стори, Иванушка, хич не ги слушай мърморковците
Може и да не отговаря на критерия за "сериозен анализ" ама този текст показва, че книгата наистина е развълнувала авторката. Не срамувам да си призная, че завиждам на Ники с "бяла завист". Бих искал и моя книга да има такива отзиви



Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Шapkaн]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано03.06.03 03:19



Третото лице все пак да се обади:
Няма нищо лошо в това една творба да се похвали И... на автора това да му харесва. Аз лично не мисля че предложените по горе хвалебствия са много сполучливи, най малкото за книгата могат да се изтъкнат много по важни и съществени достойнства. От друга страна, има и много хвалебствия, които просто са измислени и изсмукани от пръстите.
Защо го казвам... Може да съм набеден за критик и критикар, но ако ще съм такъв, поне ще се постарая да съм от по приемливия тип критичковци, а именно - да предлагам нещо в замяна на обруганото.
Само че, от извесно време съм критик на щат, не са ми позволени хвалебствия без хонорар. Така че, скъпи мой, като се видим, вади бира и кебабчета, ще ти тегля една здрава хвалебствена реч, от която ще ходиш надут и с навирен към зенита нос. Не че и сега не си така, но може и още



Тема Re: Да пробудиш драконче (сериозен анализ)нови [re: Шapkaн]  
Автор reader (dead)
Публикувано03.06.03 09:02



Ахаааа...
Знаех си аз..

"Love and peace flash through my mind, pain and hate is all I find."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.