Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:56 23.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Ето че успях да се ядосам :)))нови [re: Jill]  
Автор бълГOApия (land of dreams)
Публикувано21.03.03 16:55



Удовлетворявам обаче желанието ти да се заяждаме на дребно и ще изпиша един куп очевидни неща. С извод даже накрая, е-хе...!

“Хари Потър и огненият бокал”, четвърта серия от поредицата за Хари Потър, спечели “Хюго” за 2001 г. и с това се нареди до произведения като “Дюна”, “Играта на Ендър”, “Говорителят на мъртвите”, “Странник в странна страна”, “Звездните рейнджъри”, “Господарят на светлината”, “Хиперион”, “Диамантената ера” и т.н. Нареди се по-високо от произведения като “Триумфът на Ендимион”, “Еон”, “Вечност”, “Сноу креш” и т.н., които не са получили “Хюго”. Изпревари книгите на Робърт Сойър, Джордж Мартин (фентъзи!) и други писатели, неизвестни на нас, номинирани за съответната година. Въобще – влезе в пантеона на фантастиката. Може би мислиш, че това е нормално? Откога на книги за деца започна да се дава най-престижната награда за фантастика в света? И откога фантастиката стана литература за деца?

Или има някакви възражения по въпроса е ли “Хари Потър” книга за деца или не? Дай да видим каква е средната възраст на четящите “Хари Потър” и каква е средната възраст на четящите изброените по-горе книги. Дай да видим какво е средното образование на четящите “Хари Потър” и изброените по-горе книги. Има ли някакви съмнения в реултатите?

Можеш да кажеш, че образованието не е важно. Важно е, и още как. Навремето в съюза, понеже нямало друг начин, много от най-добрите фантастични книги са издадени в детски поредици. Широко известна е сентенцията, че фантастиката се публикува в поредици за деца, но е любимо четиво на старши научни сътрудници. Защо? Отговори сама. А сега какво се получава? Обратното. Излиза, че фантастиката вече е четиво за деца. На нас ли ще ги пробутват тия? Или наистина цяла година не е имало нито една фантастична книга, достойна за “Хюго”? “Хари Потър” може да е блестяща книга, но мястото й не е сред онези гореизброени книги. Ако някой мисли иначе, да каже.

САЩците си вкараха зрелищен автогол с това “Хюго-2001”. Те показаха на останалия свят какви са тенденциите при тях и сами развяха белия байрак на поражението. Този и други индикатори показват, че е дошло времето средището на фантастичната литература да се върне там, откъдето е тръгнала тя. В Европа, от която част сме и ние. Ще хванем ли момента или пак ще си затраем?

Да се върнем на това, което съм написал в предния постинг: “книги като Хари Потър взимат Хюго”. Сега вече предполагам, че и най-недобронамерените ще се съгласят, че в това изречение няма нищо неясно, неверно или непочтително към въпросната книга. Съжалявам само, че както винаги от добре структурираното и пълно с цветущи изрази мнение, оформено в главата ми, не остана почти нищо :(

*************************
Социалното напрежение се поражда от разлика в потенциалите.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.