Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 29.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема За началото на Човешката цивилизациянови  
Автор Цeнтp Упpaвлeния Пoлeтaми (Провокатор)
Публикувано11.11.02 14:38



Не мога да не се въздържа да не бъда на всяка манджа мерудия и на всяко гърне похлупака. Зачетох интересните дискусии по отношение на бракове-разводи, аборти, незаконни раждания. Дарвин, Маймуни-Човеци и все такива нещица. Там Другарят Екс Пешо посочва една книжка на Поршнев, и Център Управления Полетом успя да я намери в елктронен вид - на руски.Сори ама на англосаксонски не успях. Почнах да я чета - интересни неща е писал човекът. Жалко , че е починал толкова рано и не е довършил едно по-голямо свое произведение. За тези които им е интересно съм сложил линкове. Книгата и неща свързани с проблематиката

Приятно четене





















Авраам, Авраам, дедушек ты наш!
Ицок, Ицок, старушек ты наш!
Иаков, Иаков, отец ты наш!
Хаиме, Хаиме, пастушок ты наш!
Чому ж вы не просите, чому ж вы не просите,
Чому ж вы не просите пана Бога за нас?
Чтоб наши домы выстроили, нашу землю выкупили,
Нас бы в землю отводили,
В нашу землю нас, в нашу землю нас!




Тема Re: За началото на Човешката цивилизациянови [re: Цeнтp Упpaвлeния Пoл]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано11.11.02 15:11



Без да коментирам личността на проф. Б. Ф. Прошнев, нито пък стойността на трудовете му (които започнах да чета с интерес, но не знам докъде ще ги докарам при тая липса на време), ще цитирам едно изречение от предговора на издателството:
"По ряду вопросов в книге излагаются взгляды, не являющиеся
общепринятыми в науке. "

Ще си позволя да припомня как някой препращаше към тази книга като към последна и единствено достоверна инстанция. Няма да споменавам имена, за да не предизвикам нов спор, в който за нищо на света не бих участвал.

А колкото до професора, жалко наиситна, че не е довършил труда си. Тогава може би горният цитат щеше да бъде излишен.



Тема Re: За началото на Човешката цивилизациянови [re: Цeнтp Упpaвлeния Пoл]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано11.11.02 17:23



Попаднах на нещо интересно:
"Троглодитиды, включая неандертальцев (палеоантропов), абсолютно не люди.
"

По-нататък професор Поршнев привежда и аргументите си в полза на това твърдение, които са просто бисер и не мога да се въздържа да не ги цитирам:
"Прогрессивная
научная антропология развилась и сложилась в настойчивой борьбе с той
псевдонаукой, которая называется расизмом. Здесь важную роль сыграло
опровержение полигенизма: представления, что живущие на земле человеческие
расы являются различными видами. Единственно научным является моногенизм.
Наука считает все ныне живущее на земле человечество единым биологическим
видом Homo sapiens. Аксиома: нет человека, принадлежащего к другому
биологическому виду. Признавая эту аксиому для настоящего времени,
непоследовательно было бы поколебать ее для прошлого, признав людьми
существа других биологических видов археоантропов и палеоантропов
(неандертальцев).
Наконец еще и еще раз: все эти возрожденные в научном сознании
обезьянолюди ничуть не обезьяны и ничуть не люди. "



Убийствен аргумент в полза на единствеността и уникалността на човека, нали?
По-нататък в книгата има и други, основният сред които е членоразделната реч, която отделяла човека от животните.
Но авторът прави две съществени грешки - първо, изхожда от допускането, че неандерталците са преки потомци на човека. Несъстоятелността на това допускане се доказа окончателно наскоро.
И второ, че речта е възникнала едновременно с възникването на Homo Sapiens като отделен вид. Това също очевидно не е вярно.

Така че е добре привържениците на тезата за качествената разлика между човека и животните или да разширят определението си за човек, или да си намерят друга конкретна разлика.

По-нататък Поршнев казва:
"Если же ситуация ни в
малейшей степени не соответствует прошлому опыту, животное не может создать программы действия."

Горното е казано в контекста на целеполагането като друга отличителна черта на човека. Това вече е сериозен аргумент, въпреки че нито авторът, нито привържениците на неговата теза не могат еднозначно да докажат отсъствието на такова нещо у животните. Последните изследвания в областта на поведението на приматите поставят под съмнение аксиомите, приети от Поршнев, макар и все още да не ги оборват напълно.

С тези нахвърляни разсъждения нямам за цел да оборвам тезата на Поршнев - не ме е подгонила подобна мегаломания.
Понеже exPeshо ме попита за това какво целя, ще му отговоря. Целя да посея съмнението. Когато видя някой да се изживява като пророк и сляпо да цитира авторитетите без капка съмнение, направо ме хваща уртикария. Ей затова все гледам да опонирам на такива люде.



Тема Офф: За началото на Човешката цивилизациянови [re: Boby_]  
Автор ffox (hunter)
Публикувано11.11.02 17:48



не разбрах какъв точно е великия пример (всеки си знае мярката и като видя руски в курсив знам, че съм стигнала моята ), но пък вече знам какво ме хваща като видя някой цитатен фанатик. :) tnx

Но днес пак съм цяла и без тебе вече ям, вече спя...


Тема Re: Офф: За началото на Човешката цивилизациянови [re: ffox]  
Автор errata (новак)
Публикувано11.11.02 21:05



Ne moga da ne se vuzdurzha da dam mnenie po lubimata si tema.
Purvo priznavam , che ne prochetoh do krai trudovete na suvetskia uchen. Niamah vreme , no mislia , che te sa vazgni ot istoricheska gledna tochka nai-veche.
Vtoro otnosno vuznikvaneto na rechta: dulzhi se na dve tochkovi mutacii vuv FOXP2 gena, koiato ni dava vuzmozgnoost da artkulirame i ni razlichava ot gorilata i shimpanzeto.

Nature AOP, published online 14 August 2002; doi:10.1038/nature01025
Molecular evolution of FOXP2, a gene involved in speech and language
WOLFGANG ENARD

Treto za neandertalcite i suvremennia chovek: mozge bi intuitivno ili po chista sluchainost Поршнев e stignal do veren izvod. Makar i ne tochno preki nie se iaviavame tehni naslednici , vkluchitelno i na Homo erectus( Nosim tehni geni v nashia genom).
Nature416, 45 - 51 (07 Mar 2002) Article
Out of Africa again and again
Alan Templeton

Ta tova e , koeto znam po vuprosa i tova napisah.




Тема Копривната треска и семето на съмнението...нови [re: Boby_]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано12.11.02 00:09




Право в целта!
Нямах време да прочета всичко от тоя професор "Буталов" (поршень). Но с едно ме впечатли.
Та - троглодити са хората от пещарната епоха - т.е. "обитаващите пещери". С други думи все още незапочнали да строят "изкуствени пещери" - сега наречени "къщи", "сгради"...
Излиза, че нашите прадеди, все още ненанучили се да строят "изкуствени пещери" не са били хора.
Ти ли ме бате срита или сам се ударих в крака ти?

П.П.
Както казва един виден деец на една наша партия на напитките - "Малко се пие в тая държава". Бих му отвърнал - "Много се пише на тая планета".

П.П.^ А ти давай с уртикария и сей "земеделецо" семето на съмнението.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Копривната треска и семето на съмнението...нови [re: Mag]  
Автор exPesho (империалист)
Публикувано12.11.02 08:06



Излиза че трябва да се чете всичко. Иначе има риск сам да се риташ.

Жидо-масони от всички страни - съединявайте се!


Тема Убийствена компетентностнови [re: Boby_]  
Автор exPesho (империалист)
Публикувано12.11.02 08:36



Цитира ни Боби ето този пасаж: "Троглодитиды, включая неандертальцев (палеоантропов), абсолютно не люди.
"
По-нататък професор Поршнев привежда и аргументите си в полза на това твърдение, които са просто бисер и не мога да се въздържа да не ги цитирам:
"Прогрессивная
научная антропология развилась и сложилась в настойчивой борьбе с той
псевдонаукой, которая называется расизмом. ...." .......

и елегантно пропуска Боби едно изречение по между им: "В пользу этого приведу еще один косвенный аргумент. "

Всеки непредубен читател би запитал, а кои са преките (не косвените) аргументи на Поршнев? Е, те заемат обема на цялата книга, но важното е да се натрие носа на някой си Поршнев, който не е гледал Дискавъри. Така де, друго си е очевидността на телевизията.

Жидо-масони от всички страни - съединявайте се!


Тема Убийствена некомпетентностнови [re: exPesho]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано12.11.02 09:20



Добре, добре, не съм компетентен по темата. Малко по-надолу казвам, че Поршнев има и далеч по-сериозни аргументи, които не мога и не желая да се опитвам да оборя. Само че ми направи впечатление, че другарят учен започва именно с ОНЗИ аргумент. Това налага някои изводи относно идеологическата правилност на изложението, а не относно неговата достоверност и доказателствена стойност.



Тема Re: Убийствена некомпетентностнови [re: Boby_]  
Автор Цeнтp Упpaвлeния Пoлeтoв (Провокатор)
Публикувано12.11.02 11:25



Не се подлъгвай по рецензията - която е цитирана от времето на СССР. На мен пък още от самото начало ми направи много силно впечатление следното нещо. Като основен тезис или краиъгълен камък на своето изследване Поршнев - това е еволюционни процес при който пред разумните твари - троглодитите еволюират посредством труда- като съзнателен процес благодарение на речта. И произхождащите от това изменения в мозъка.
Т.е. той прави едно много важно разделение на труда - на инстинктивен и на съзнателен. Под това понятие се разбира съзнателно действие регулируемо, управлявано от речта - а това води до натрупване на качествени изменения в субекта който извършва тази специфична дейност и по този начин наистина става едно отделяне от стадото на маймуните. Създава се втора сигнална система и предпоставки наистина за разумност и оттам до общество , а не стадо


Авраам, Авраам, дедушек ты наш!
Ицок, Ицок, старушек ты наш!
Иаков, Иаков, отец ты наш!
Хаиме, Хаиме, пастушок ты наш!
Чому ж вы не просите, чому ж вы не просите,
Чому ж вы не просите пана Бога за нас?
Чтоб наши домы выстроили, нашу землю выкупили,
Нас бы в землю отводили,
В нашу землю нас, в нашу землю нас!





Редактирано от Цeнтp Упpaвлeния Пoлeтoв на 12.11.02 11:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.