Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:42 15.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тъмното минало на извънземните :)нови  
Автор Лeдoмлъk (Просто устроен)
Публикувано31.10.02 23:45



Защо в повечето случаи се приема че ако се срещнем с извънземни те ще са или много лоши и ще се опитат да ни уайпнат от лицето на света, или пък ще са невероятно напреднали и склонни към мъдри и наивни изказвания; имащи светло минало което не е опетнено като нашето от постоянни опити за самоунищожение, войни, кланета и геноциди... Защо пък да не са като нас?!
Никъде не е казано че нашата история е специална, по скоро всяка една разумна раса по пътя си към разума и (може би) съвършенството описва подобни криволици?
Или пък - защо трябва да се срамуваме и да опитваме да прикрием историята си, след като тя е това което ни е направила това което сме днес? Да, всеки го е срам от тъмното му минало, но не е ли истина че човек се учи от грешките си? И не говоря конкретно за индивида, а за обществото - макар и със сигурност да ни предстоят още световни или регионални войни...
Естествено има книги в които контакта е с раси които имат подобни на нашите проблеми - тогава пък ние сме преуспелите и мъдрите - веднага мога да ви дам за пример "Прашинка в божието око" - досадна и наивна книжка, макар че умалителното не и подхожда; доста беше дебела. Друг пример който четох доста отдавна е от поредицата Стар Трек, в една от книгите се описваше приблизително същото което и в "Прашинката..." - но кой от кого е преписвал, не ме интересува :)
Ние сме това което сме, благодарение на миналото си. Няма защо да го крием.
Айде за да съм в крак с актуалните теми - това което става сега по света променя бъдещето ни

Когато Хари срещна Сали


Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано01.11.02 00:00



ами повечето филми за "лошите" И.Т.-та са тъкмо случая, когато ги представят като "нас" със сегашния ни недоизживян варварски манталитет, но с високи технологии (извънземните обикновено са още по-технологични).

А от миналото наистина не бива да се срамуваме... всъщност ТРЯБВА, когато има за какво. Добре е да се помни и тъмното, и светлото - тъкмо като поне някаква гаранция, че няма да се настъпи същата мотика, от чиято дръжка вече има незабравими спомени...
Но е факт, че човечеството твърде рядко се учи от грешките си. Индивидът в това отношение като че ли е по-разумен от мнозинството... но не живее толкова дълго, колкото една държава например.


Ето, с толкова думи се постарах да кажа, че съм съгласен с теб!

Редактирано от Шapkaн на 01.11.02 00:01.



Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Шapkaн]  
Автор Лeдoмлъk (Просто устроен)
Публикувано01.11.02 00:08



Да, но събития от сорта на атомната бомба, световните войни, Троянската война ако щете, че дори и катастрофата на Титаник, ако се вярва на Дискавъри ченъл, променят културата и историята
А могат да се определят като грешки, съвсем определено... А колко ще променят света, де'а знам :)

Когато Хари срещна Сали

Редактирано от Лeдoмлъk на 01.11.02 00:47.



Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор pr.Mandella (inspired)
Публикувано01.11.02 00:41



Овладяването на огъня, конструирането на колелото, математиката, механиката, двигателя, електричеството, ядрения синтез, биотехнологиите, генетиката и прочие също променят културата и историята. Не са катастрофите това което движи света напред. Егоистичния стремеж на всеки един от нас води света напред.



Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: pr.Mandella]  
Автор Лeдoмлъk (Просто устроен)
Публикувано01.11.02 00:46



Че аз изобщо не съм говорил (писал де) за напредъка на човечеството?!?!

Когато Хари срещна Сали


Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Zen (скиталец)
Публикувано01.11.02 01:28



Това, което води иноземците тук на Земята най - вероятно са интереси. Твърдения от рода на " ...ТЕ ни посещавали с цел изследване " са напълни неоснователни, не мислите ли ? Крайно лоши и крайно добри няма. Щом след като са достигнали до такова развитие позволяващо им пътуването до далечните звезди, паралелни светове, или във времето, то са преминали през трънливият път водещ ги до тези висини ... може би ?


Believe the lie ?



Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Пpинцът koйтo бe нeдocпaл (онзи)
Публикувано01.11.02 07:56



Прочети цикъла "Прогресорите и странниците" на Стругацки. Мисля, че те биха освежили малко мирогледа ти по въпроса... плюс всичко останало.

та така...

Белите също могат да скачат под одеало!


Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Пpинцът koйтo бe нeд]  
Автор Лeдoмлъk (Просто устроен)
Публикувано01.11.02 07:59



Ще гледам да го прочета... А защо пък реши че мирогледът ми се нуждае от освежаване?! Щото извънземните са наложили информационно затъмнение ли?

ПС - И аз съм недоспал. Е, и?

Когато Хари срещна Сали


Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано01.11.02 08:05



тези катастрофични събития са логични и корените им са в цялостната логика на човешкото развитие дотук. Ако можеш да си представиш свят с атомна енергетика, но без никакво ядрено оръжие - вече говорим за същества, с доста различни психика и мотивации от човешките.



Тема Re: Тъмното минало на извънземните :)нови [re: Пpинцът koйтo бe нeд]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано01.11.02 08:08



Прогресори и странници - това е само една от предложените хипотези. Може да е във златния фонд, но нито е единствена, нито е най-оригиналната или №1.

Лично на мен ми се струва, че контактите с високоорганизирана материя ще напомнят повече или по-малко "Соларис". Евентуално "Непобедимия".

С това, разбира се, не искам да противопоставям Лем на Стругацки. Те са ми заедно в диамантения фонд!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.