Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:40 16.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Защо няма добра българска фантастика?нови  
Автор QE2 ()
Публикувано14.07.02 12:53



Привет на всички!
Искам да попитам нещо... Защо нямаме добра българска научна и въобще всякаква фантастика? Предварително усещам какви ще бъдат реакциите към този въпрос, но пък всеки има право на собствено мнение... Така ли нашата велика държава не можа да роди поне един Кларк, Олдис, Брин, Симънс, Лем, Стругацки, Голяковски, Бредбъри, Дик, Азимов, Урсула, Бюджолд... няма смисъл да изреждам (почти цели ми съзнателен живот е преминал със SF)... Та поне един писател от такава величина? Та поне една такава идея? Знам, че има доста млади хора в този форум, които пишат добре, но все още са в самото начало на пътя водещ към гилдията на Големите, пожелавам им на всички да стигнат там... Идеята ми е, че през всичките години у нас се въртят няколко имена, които уж са на фантасти, но за съжаление самите те не се определят като такива... През соца и унгарци и руснаци и поляци са създали велеколепни неща популярни по цял свят, а ние не... защо? И преди да ми цитирате една дузина български имена първо се замислете... Благодаря Ви!

...all those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...


Тема Re: Защо няма добра българска фантастика?нови [re: QE2]  
Автор ladani (непознат )
Публикувано14.07.02 13:56



Idei mnogo, pari malko. Samouvajenie malko, kritika mnogo. , etc.
Dostatychno e da obichash da chetesh, a bylgarski neshta za chetene ima.
Razbira se, tova ne e nyak. porajenchesko otnoshenie ili na mosta magareto stoyalo i ednichka pesen to si pyalo. Vyprosite sa obezpokoyavashti, no pogledni ot drugata strana - syzdadeni sa usloviya nyakoi da gi zadava. Ima mesta, kydeto tova ne e taka, vypreki che tam syshtestvuvat golemi imena i golemi idei


Редактирано от ladani на 14.07.02 14:02.



Тема Re: Защо няма добра българска фантастика?нови [re: QE2]  
Автор Eндъp (говорител)
Публикувано14.07.02 13:59



Търсят се само оригиналните идеи, така ли?
След като сме прочели повече преводна фантастика, как да решим кое от българското е оригинално? Не визирам себе си в случая, тъй като съм прочел МНОГО българска фантастика и освен това имам навика преди да зачета която ида е книга да поглеждам кога (през коя година) е писана. И нещата обикновено си идват на мястото. Посочи ми оригинална идея на Лем (може би Соларис е изключение, но за сметка на това една от първите му книги, Астронавти, е изключително оригинална, нали), или на доайените на руската фантастика... Пак се огелпих... Искам да кажа, че оригиналните идеи са нещо хубаво, но не са всичко. Чел ли си нещо от Хюго Гернсбек? Да, да, същият, дето и престижната награда Хюго е на негово име. Писал човека през 30-те, идеи в писанията му колкото щеш, ама като е слаб пикател? "Златното" поколение (Хайнлайн, Азимов, Силвърбърг, Стържън, Харисън и т.н.) имат дар слово и така му разработват идеите, че в момента книгите им са преиздават доста след смъртта им, а неговите разкази хората ги търсят на ксерокопия само от колекционерска страст...

Ето ти пример за оригинална идея - Ники Теллалов.
Ето и друг пример - Номад-а на Елена. Страхотно четиво, дето се вика - не може да не ти хареса, ако не се замисляш има ли нещо оригинално. Но е добра компилация. То и това си е приятна хрумка и неоспорим талант - да "вържеш" в едно толкова разнопосочни направления като посткатастрофизъм, киберпънк, уестърн, социолингвистика...

А и ако напиша разказ, в който книгите са големи колкото небостъргач, за да могат да се четат от 1000 човека едновременно - това оригинална идея ли е?



Тема Защо питам?нови [re: Eндъp]  
Автор QE2 (задник)
Публикувано14.07.02 14:14



Ей за тва питам... Щото искам да чета българска фантастика, с идеи, които не са ЧАК толкова клиширани (знам че света е малък, и че "Странник в странна страна" е една глупост)... Може би новото поколение бг писатели ще предложат на моята двегодишна дъщеря такива книги, ама за мен имаше четива като "Атомния човек", "Затегнете коланите", "Орбита на Сезив" и др.... А за наградите Хюго, Небула и пр... не искам да коментирам... Те са подобни на БГ музикални награди или поне сега изглеждат такива...

И още нещо... благодаря ти, че ми цитира бг имена... Признавам си че не ги познавам, но тва е идеята на постинга... да ме образовате...

...all those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...


Тема Re: Защо питам?нови [re: QE2]  
Автор Eндъp (говорител)
Публикувано14.07.02 14:25



Не знам дали си от София, но ако си ела в клуба и ще се запознаеш лично с доста от авторите. Мога да ти цитирам и сборника "Точка на пристигане" - 23 български автори, все ще намериш нещо оригинално, повярвай. Макар че според някой мнения имало и доста тъпи разкази, но... въпрос на вкус.



Тема Re: Защо няма добра българска фантастика?нови [re: QE2]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано14.07.02 17:10



Какво означава "добра" фантастика?
Нито един от споменатите от теб фантасти не е писал изключително и само шедьоври.
Колкото до големите имена - по мое лично мнение, те са творение на големия пазар. Един автор не е нищо сам по себе си, даже и да е някакъв стопроцентов гении, генератор за оригинални идеи, майстор на словото и т.н.
За да стане този хипотетичан бамбашка автор едно от великите имена (от световна величина), трябва му поне един хипотетичен бамбашка издател + хипотетичен бамбашка спонсор. Също от световна величина.
През "соц"-а действително от други е източноевропейски страни излязоха големи имена във фантастиката. Но СССР за себе си имаше изключително основателна причина да издирва талантливите си фантасти и да ги издава - нали е трябвало да води "студената война" и на културния фронт? Трябвало е да най-малко уравновеси везната западна/източна фантастика. Затова талантите там са били издавани и са добили популярност по света. Е, на братя Стругацки дори им е било забранено да напускат СССР - дотолкова са се страхували комунистите да не би да избягат на запад. Двамата са можели да пътуват зад граница само след куп формалности и мерки за сигурност.
Другите соцстрани пък не са били в такова подчинено положение спрямо Москва и са подпомагали своите таланти по-скоро заради собствената си култура.
У нас обаче, се възприемаше само онова, което е имало одобрението на СССР, а често е имало и хардлайнери в партията, които са налагали цензура даже върху него (вж. "Задочни репортажи за България"). При такава обстановка талантливият български фантаст е нямал шанс да бъде издаван и разпространяван. Имам едно много показателно в тази насока книжле - "Полетът към пурпурния дракон". Адски партийна, червена и т. н. книжка. Пример - там една от героините е от Куба. Можеш ли да си представиш фамилията й? Не е Мартинес, нито Алварес нито.... Фамилията й е КАСТРО!
Тъй като виждам, че си претенциозен, ще ти посоча само две имена от "соц"-а Агоп Мелконян и Любомир Николов.
... А бамбашка спонсори и бамбашка издатели от световна величина в България нито е имало, нито има, надявам се само да ги има скоро.



Тема "Оригинално" и "добро"нови [re: Eндъp]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано14.07.02 19:11



Не знам защо се смесват двете понятия. Съвсем не е задължително нещо, което е оригинално, да е едновременно и добро (ти даваш някои примери), както и не е задължително доброто да е оригинално.
За да бъде едно произведение добро ("четиво"?) трябва авторът да е добър разказвач, трябва да може да облече идеята (не задължително оригинална) в добра форма, да въведе интересни герои, да използва интригуваща фабула (това не е "идеята", нали така?) и да може да поддържа любопитството у читателя до края на книгата (той да заживее за кратко със съдбите на героите). Когато това се получи и (в добавка) идеята е оригинална, тогава се получава нещо, което остава за дълго (не непременно шедьовър, разбира се).
Не съм специалист, но за мен проблемът на родната ни фантастика не е в оригиналността на идеите (това все по-трудно се постига), а в умението на разказвачите.

In a Tokyo bar:
For Sale--Diamonds $20; microscopes $15.


Тема Re: Защо няма добра българска фантастика?нови [re: QE2]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано14.07.02 20:29



Трудно се отговаря на въпрос съдържащ грещна презумпция. ДОБРА бг фантастика има и това за щастие е факт. Защо обаче той не е известен на много хора? Е, това е един едва ли не фундаментален въпрос. В сбит план мога да обособя три групи причини:
-първо, "добрата фантастика" на Стругацки, Азимов, Бредбъри и прочие светила не е толкова добра фантастика, колкото и социо-литературен феномен. Имам в предвид тяхната извесност, тяхното влиание върху концепциите и традициите в науката, социолигията, литературата (не на последно място), парадигмите и идеологиите в обществото и къде ли не още. За естеството на тези феномени може да се пише теоретически безкраино, но важното е, че те са резултат от тяхната "добра фантастика" от една страна и времето и социума в които са творили - от друга. За съжаление, нашето време и социум не може да роди какъвто и да е феномен в тази насика. Това е най-малкото статистически факт. От друга страна, времето и социума отпреди 10-20 години са продуцирали такива феномени дори от съвсем посредствени автори, да не ги цитирам
-втората група причини касае простичкия факт, че никойи не се е заел със задачата да селекционира и експлоатира скромните ресурси на времето и социума НИ, да продуцира споменатите феномени. Вместо това имаме една свръх наситеност като разнообразие на предлагани имена и практически нулево средно ниво на предлагано качество. Един вид вторичен ефект, но той акселерира процеса. В този смисъл (тук няма да се въздържа от споменаване на имена) бих похвалил издателство Квазар и специално неговия шеф за тактически правилния подход и приятните резилтати. Авторите на Царска заръка и Номад имат добрия шанс да се преварнат в един мини БГ НФ културологичен феномен. Вече предлагах Номад на хора, четящи само изпитани имена и резултата е налице : "Яко уе човек, направо като Гибсън..."
Но това е един дълъг път, опасностите по него са безброй, постигнатото за миг може да се превърне в руини. Аз все пак желая искрен успех на хората които крачат по този път
-третата група причини се крие например в настоящия форум. Може да звучи идиотски, но приноса му за царящото равнодушие е немалка. Проблема е там, че всеки социум, за да продуцира феномени от сорта на Азимов и Стругацки се нуждае от прослойка "твърди фенове", които да играят ролята на посредник и катализтор на процеса културен продукт -> широка публика. Хора които да разпространяват и проповядват тези ценности. Фен клубове, специализирани печатни издания, форуми... Нито Азимов, нито Стругацки са минали без тези неща. Някои от техните фенове, допринесли за разпространението им са направо легендарни, извесни са колкото самите тях.
Няма да ви изтъквам, колко този форум е далеч от тази идея, колко скромните като тираж и брой печатни издателства има да преоткриват такива неща като Съставител, Редактор, Оформление, Популярни конкурси и прочие. Изключения има разбира се, но те са именно изключения.
Това е с две думи положението...



Тема Re: Защо питам?нови [re: Eндъp]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано14.07.02 20:36



Стига бе!
Не бяха ли 11 автора и 19 разказа? Да не би да има втора част? За такива неща трябва да се предупреждава!
Бай дъ уей - защо не спомена и сборника Моделириум? Тои е горе долу от нивото на Точката като четиво, а по нови идеи дори казва малко повече. Или пак: наш'то свраче - най хубаво... Разбираемо.
Е, това го казвам шеговито, на практика - все е тая.



Тема Re: Защо няма добра българска фантастика?нови [re: QE2]  
Автор Уeдъpyekc (баба)
Публикувано14.07.02 22:16



" 'Ноу убаво разсъждение... и мненийца и такива, ама слушай к'во ше ти каже баба ти" смръщи подозрително вежди баба ".. като ще си дрънкаме за БГ фантастика - при това добра?!?, е да стават чудеса и такива ми ти работи..., но за да се отгледа добър писател е необходимо не само талант и едно две поощрения (дори да са от баба ти, пак не е достатъчно). Нужна е много работа и желание... особено след като си наясно, че тук - в любимото ни БГ - единствено с писане не можеш да си изкарваш вечерята. А след като сложиш в маджата - прекалено ниско самочувствие + прекалено виско и неоснователно такова, добавиш за подправка всеобща другарска незаинтересованост и сервираш с малко копър.... мисла, че усещаш на къде бия... хръммм..."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.