Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:59 04.07.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Фантастиката след 100 или 1000 години  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 13:16



Сърбят ме ръцете, затова пускам една тема, която ми хрумна от "Мъртвородените идеи във фантастиката".
Осъзнавам, че някои няма да я прочетат поради алергия към ника ми. Все пак ги призовавам да направят усилие над себе си и да се престорят че не аз съм отворил темата - мненията и мислите им имат стойност.

Та така, ето я стръвта:
На какво ще прилича фантастиката, когато проима колония Марс и Алфа Центавър? Когато машината на времето ще е по-банална от компютър? Когато ще си пишем e-mail-и с извънземни? Когато рано сутрин стана и реша, че искам да имам сини очи и наредя на генетичния си имплант да го стори?
Когато ми хрумне да щракна с пръсти и да се озова далеч-далеч от Земята, ако не съм я забравил вече, понеже само щъкам из Вселената и паралелните светове?
Ъ?



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано01.07.02 13:23



Както веднъж се беше изразил Наско Славов, фантастиката е като сянката на парен локомотив. Локомотивът е науката. Тъй че преди да сме стигнали до ремонтния завод, където на локомотива ще му бъде направена модернизация, е доста трудно да кажем каква ще бъде формата на сянката му. Пък и зависи откъде грее слънцето - ако осветява локомотива отзад, сянката ще върви пред него и ще има доста странна форма.
А за бъдещето на фантастиката не се притеснявам особено - човечеството винаги ще има мечти, а когато ги изгуби, значи или ще е изчезнало, или ще се е превърнало в нещо друго.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Как каквонови [re: Sharkan]  
Автор Бykвитe (Журнал)
Публикувано01.07.02 13:23



За Змейове, Змейкини, дракончета
За алтернативна история
За велика България
За романи на тема - "Когато се наливаха основите" - разбирай напалма над Марсинаските канали
и най вече - за вярата в щастливото бъдеще - за какво друго всъщност пише фантастиката?

Българската литература


Вече на една година

Тема нема проблеминови [re: Sharkan]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано01.07.02 13:24



Фентъзито е здраво стъпило в илюзията за 'златния век', следователно тази форма поне ще има още по-голямо поле за изява. Нищо чудно да се появи фентъзи в което героите се возят на трамваи и автомобили с ДВГ, гледат двуизмерно ТВ получено в сателитни чинии и си говорят по GSM.

Иначе не бих се безпокоил за фантастиката - човешкия ум е по-голям от вселената - все някой болен мозък ще роди нещо ново.

Ad astra per aspera


Тема Re: нема проблеминови [re: Пивo]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 14:09



Не се безпокоя - за мен ще стигне, аз няма да живея вечно!



Тема Re: нема проблеминови [re: Sharkan]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано01.07.02 14:23



Вечния живот - ето ти още една фантастична тема.
Не че хората не работят по въпроса.

а иначе може и да се получи като с романтизма. В бъдещите учебници ще пише - "Фантастиката е литературно течение породено от мечтателството на 20 век." Или нещо такова.

Ad astra per aspera


Тема Олеле,нови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 14:48



цитирай ти на Наско бруталните сравнения... добре че не е казал нищо за бронепоезд...



Тема Re: Как каквонови [re: Бykвитe]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 14:51



Рече и отсече!

Ама защо напалм? Там трябва вода.
Велика България? - Може да се окаже не фантастика, а документалистика...
Дракончета... кой е казал, че това е фантастика? Чакай да те ръфна аз тебе, пък обяснявай после, че те е ухапало нереално същество!



Тема бурния 20 векнови [re: Пивo]  
Автор Бykвитe (Журнал)
Публикувано01.07.02 15:01



време когато хората се биеха с динозаврите, мъже в черно издирваха извънземни, СССР осъществяваше "автоматизирани полети", а Че Гевара бе привлечен като рекпамен експерт:)

Българската литература


Вече на една година

Тема Re: Олеле,нови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано01.07.02 15:07



За да използваш определението "цитат" за горното сърцераздирателно умотворение, значи имаш доста растеглива представа за това що е цитат.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: бурния 20 векнови [re: Бykвитe]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 15:13



...а после динозаврите приеха закон за защита на домашните човеци; извънземни в черно канеха земните да си дойдат обратно, а те, скрили се на обратната страна на Луната, викаха "Немаааа!"; Ге Чевара получи Нобелова награда за опитомяване на комунстическата идеология за целите на капиталистическата реклама, пък СССР... кой? Аааа... СССР. Него го преместиха с темпорален влекач 70 милиона години назад, за да построи светло бъдеще на споменатите вече динозаври, в резултат на което човечеството в частност и бозайниците (и бозаджийте) като цяло получиха своя еволюционен шанс...



Тема Re: Олеле,нови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 15:14



Ми... разтегна се, пусто да остане. Като дъвка.
Ти давай по-нататък, да се пълни темата, да има масовост!
Ей, кой още не се е изказал?! Май саботирате мероприятията, а?!?



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано01.07.02 15:32



Отговарям ти без да се замисля:
когато човека задоволи комплексите си с технически чудеса, ще се сети че може поне да пофантазира как да задоволи мечтите си.
-Ще му се прииска поне една нощ да прекара в тъмната и неуютна пещера, която неговите прадеди са считали за най големия комфорт на света. Да изправи уменията и ума си срещу тигъра. Да усети с кожата си неравномерната топлина на огъня...
-ще си спомни, че някога е мечтал за крилат кон с ефирни криле, а не за ревящи реактивни мотори. За любовта на любимата сред зелени простори и пищни пейзажи, залези, изгреви, лунна светлина. Не сред индустриални пейзажи и кули опиращи в небето.
-Най накрая ще разбере че е по-добре да е частица от заобикалящия го свят, вместо да покорява свят след свят

Той, чевека, всъщност вече го знае, но още не го е възжелал истински. Един ден и това ще стане. А дотогава - ще пище за това, ще мечтае и ще се надява.
(Егаси каква романтично сълзливата пледоария изтърсих...)



Тема Само едно няма да променинови [re: Sharkan]  
Автор Бykвитe (Журнал)
Публикувано01.07.02 15:35



фантастиката - отношението към новината
Дракон ухапал човек никога няма да е по серизна новина от - човек ухапал дракон
Заглавие е "24 шаша" - Селяни заловили дракон и го изпозлват за барбекю
Статия от "Лична срама" - "Те, тримата юнаци ме заловиха в пещерата и три дни издевателстваха над мене - бедната млада ламица. А аз бях само на 1000 години..."

Българската литература


Вече на една година

Тема Re: Само едно няма да променинови [re: Бykвитe]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 15:45



Това не са новини, а клевета.
Бих ги нарекъл абсурдна фантастика.
Барбекю? Крокодил са хванали.
А ухапи де!
Виж за тримата юнаци - те юнаците само това могат - юначества с непълнолетни ламички. Ама в случая сигурно става дума за овца, на чиста фукня мирише, иначе селяните щяха да ядат барбекю - от юнаци... а може и това да са яли.



Тема Re: Само едно няма да променинови [re: Бykвитe]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано01.07.02 15:49



това за змейското барбекю е мнооооого авангардно! хем ще правят пържоли от опашката му, хем змея сам ще си ги пече... Селяните само ще го ръчкат с железни вили за киха напалм по-често...



Тема Re: Само едно няма да променинови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано02.07.02 09:13



РРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРРР!!!!!!!!!!!!!!!!!



Тема Re: Само едно няма да променинови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Jill (на война)
Публикувано02.07.02 16:36



Със сигурност има по-елегантни методи да принудиш един дракон да ти стопли обяда от това да му режеш опашката... току виж той стоплил теб за вечеря..
Колкото до фантастиката - може например драконите да се разхождат с гсм-та... какво говоря, те вече го правят...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор Minavasht (случайно)
Публикувано03.07.02 13:43



След 1000 години ... фантастиката .... няма да я има във вида в които в момента я разбираме ...
защо ли
я защото нас ни няма
я защото начина за разпространение на информация ще е доста по раличен ;-)))

Само бирата е вечна



Тема ЧУИТЕ И СЕ ПОУЧЕТЕ ОТ ДУМИТЕ МИ, ПРОСТОСМТРТНИ!;-)нови [re: Sharkan]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано07.07.02 21:34



Тука някъде имаше една книга...
Начи моето поколение, (дето сега е около15 и мааалко надолу) Се кефи на фентъзито (тия, дет четат фантастика са уж по-малко), а тия дет са с пет, петнаисет или дай- боже 20 години по-големи са били чели повече фантастика. Така са казали едни умни хора от началото на миналия век за началото на 21, и ако съдя по познатите си - така е. Това си се явява доказателство за това, което каза и Онзи, Що От Чилстилището Излиза: човек гледа (предимно) назад. А след хиляда годино по моме лично мнение ще четат поезия Хайку за запушени сифони на мивките и дарестоцитални (още не са го измислили това нещо, от къде да го знам кво е?!) романи за сегашните позитрони, и за бъдещите клатизеолискенти (ще го открият след около 700 год).
Това, ако приемем, че хората няма да измрат до тогава.

Който не иска да говори да си мълчи!!!!


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор karakonjul (bezsmurten)
Публикувано08.07.02 01:59



Vinagi shte ima vuprosi, za koito nikoia deistvinelnost ne shte ti dade otgovor. i tova e 4oveka!!!! dori i sled 100000 godini she se pitame kak da postupim sled porednata neshtasna lubov,ili kak shte se 4uvstvame,kogat zagubim blizuk 4ovek.A, ako nameri niakoi ,koito ne ni e bezrazli4en, kakvo da pravim??? Kaji mi ako znaesh

Jivota e iliuzia porodena ot lipsata na ka4estven alkohol....


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: karakonjul]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано11.07.02 01:25



Ненам как ще е след 1000000 ама знам как е било преди 1000 и преди 10 000, така че тия неща не ми изглеждат много стабилни. Така или иначе хората няма да оцелеят, за да проверят... :-(

Който не иска да говори да си мълчи!!!


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: lkew]  
Автор Shmatkotija (любознайка)
Публикувано11.07.02 15:44



Kato se zamisli chovek.... Az smjatam che shte otseleem, no spomenut za nas shte bude zabraven. Neshto kato tova, koeto se e sluchilo s TSIVILIZATSIJATA (zashtoto takava e imalo) ot predi 6 000 godini. Ako shtete vjarvaite ima i dokazatelstva. Mnogo karti ot predi jujnijat poljus da bude otkrit ne samo go izobrazjavat suvsem tochno, no go izobrazjavat suvsem tochno BEZ ledenata shapka. I vsichko ostanalo ot inkite v Peru vsushtnost e nshto koeto te samo sa poddurjali. Povecheto neshta sa ostanali ot tazi predishna tsivilizatsija. Nali znaete che inkite pochitat boga na sluntseto? e, V tjahnata stolitsa ima izdignata statuja na drug vurhoven bog - Virachoca. I v legendite na vsichki narodi naseljavali njakoga jujna America prisustvat taistvenite Virachocas, koito sa doshli IN a time of chaos za da vuzrodjat tsivilizatsijata. Njakoi den i nie shte sme takuv mit....

We walk away from our dreams afraid we may fail or worse yet - afraid we may succeed.


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Shmatkotija]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано12.07.02 02:18



Да, ама ние си имаме дупка в озоновият слой, и атомни бомбички "за всеки дом" и ресурсите на планетата свършват, и когато всичко остане за хлебарките, дето май ще се научат да издържат без храна и при 400 градуса цял живот, та казвах, че надали ще бъдем легенда точно. може би вечеря... за някои непретенциозни микро организми (т.е. - дребно гадни хлебарки)

Редактирано от lkew на 12.07.02 02:20.



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: lkew]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 12:52



КОИ ресурси на планетата свършват?
Слънчевата светлина?
Въздуха?
Водата?

По темата:
Отворих я, но нахлуха клиенти и началният постинг излизи малко смотан и съкратен. Вече нямам онова вдъхновение да го възпроизведа, но само кратичко да нахвърлям една от точките:
Фантастика е писал и Пушкин, и Едгар По (тяхното бие към хорър де), а преди тях - Сирано де Брежерак, сигурно си спомняте Джонатан Суифт, пък за Верн и Уелс няма какво да говорим.
НЯКОИ неща продължават да звучат актуално - някои епизоди от "Гъливер" или знаменитите бойни машини на марсианците.
Така че след 100 години (Войната на световете е написана или издадена през 1898 година!) фантастиката надали ще е мръднала много напред.
И така:
Как мислите, кои сегашни произведения ще се четат без ирония след 100 години?



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: karakonjul]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 12:55



Ами не знам
Всичко в тази област всеки път е за пръв път - според ситуацията, защото понятията като "щастие" и "обич" само по недоразумение се съчетават граматически с минало и бъдеще време, а всъщност те са само ТУК и СЕГА.




Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано12.07.02 13:16



"Градът" на Саймък е писана преди повече от 50 г. Струва ми се, че тази книга спокойно може да чукне стотака, без никой да си позволи да я чете с ирония и насмешка.
Има и други такива примери, особено от поколението писатели, които са творили през 50-те, 60-те и 70-те години на 20 в. Мисля, че е въпрос донякъде и на случайност коя книга ще се запомни от следващите 3-4 поколения и коя ще потъне в забрава.

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Boby_]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 13:21



Определено!

Уви, прав си за случайността.



Тема Времето не е от значение...нови [re: Sharkan]  
Автор Bинc ()
Публикувано12.07.02 15:52



*Ние пишем за Космоса но най-важното винаги остава тук на Земята.*


Фантастиката не е инструмент за детайлно предсказване на бъдещи научни открития или моделно прогнозиране. Произведения в които главната роля е дадена на всякакви там фазерно-мазерни, криогенно-нано-кибер концепции. Хубаво е когато ги има, но не това е главното. Такива произведения биха били просто научни есета. Или техническа литература (Ако са писани от някой от ранга на Нивън-Азимов)

Основата на добрата литература според мен е в наблюдението върху човека, а не върху околната му среда. Големият *трик* е да се изследва как се променя или би се променил човешкият род (индивидуално и като цяло) когато околната му среда се променя. Да съумееш да проектираш вариациите в човешкото поведение чрез абстрактен прогрес в науката например. А големите майстори успяват да направят точно това.

..03..


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано12.07.02 16:19



Ами кой ресурси ли? Правилно, въздухът и водата. Но както и да е, дори след сто години да има фантстика (и хора по подразбиране) Тя ще бъде доста по-различна от всичко, което познаваме... както преди сто години сегашните постижения(в тази област) биха били... хм.
Кои ще се четат? ОТ фантастиката или фентъзито? Фантастика: аз разчитам на Майлс Вор и компания. А предполагам, че Жул Верн ще се съхрани, най-малкото като ценен артефакт от отминали епохи...
Но, аз смятам, че фентъзито ще пребъде. Поне още няколко десетни кодини, или докато не създадем "Магьосници", способни да контролират всичко с мисълта си... (не че ще си бъзикаме гените докато го постичнем, но кой знае? Може някой да разбере, че това е заложено в нас...)
Ако Мариан З. Брадли пише фантастика, то тя ще се чете 100% и след сто, и след 150 години (поне аз така мисля).
Не знаех за войната на световете. Това доста ме учудва, и ме кара да си мисля, че може би греша. Но, в предишният постинг аз твърдях, че тя не ще властва след 1000 или десет хиляди години, за сто нищо не съм казвал.

Както и да е, знам, че осван да предполагаме друго не можем да правим, но не мисля, че се приближаваме до отговора.

п.п. Иначе си прав де... за повечето неща.

Който не иска да говори да си мълчи!!!


Тема Re: Времето не е от значение...нови [re: Bинc]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 19:58



С четирите лапи, крилете и опашката се подписвам под мнението ти!




Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: lkew]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 20:00



Ааа, не!

Възразявай, за да стане по-интересно!



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: lkew]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано12.07.02 22:01



Егаси черното бъдеще ни предричаш!
Фентъзи от типа на Брадли и Джордан да се чете и след 100 години. Аз го чакам да му мине модата, ти 100 години!
Откъде това черногледство у младите хора, не мога да разбера...



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано12.07.02 22:37



Скива ли сега колко ще се наложи да чакаш...



Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано13.07.02 15:12



Модата е нещо крайно непредвидимо. И относително а пък за литературата...
Не мога да кажа, че някой от приятелите ми чете брадли, а точно един от тях се занимава с Джордан (ако си говорим за Роб. иначе не знам.) Всъщност, аз си представям бъдещето доста по-черно, отколкото си мислиш - скоро няма да знаем как да четем, а информацията вече няма да се предава никак, освен вербално и бинарно (или там колкото ще могат компютрите на бъдещето.) И то само в случай, че още сме живи. И мислещи същества.
А иначе, това си е мое мнение, и сигур' греша. Ма така де, не съм пророк, просто луд с мания за величие. :-) И, мисля, че по- вярно нещо от това на Винс няма да измисля. Така че от днес ставам Beholder. 8-|

Който не иска да говори да си мълчи!!!


Тема Re: Фантастиката след 100 или 1000 годининови [re: Sharkan]  
Автор lkew (Бог (паднал))
Публикувано13.07.02 15:19



Недей така, че като стигнат сто, как ще се оправяме? :-)
Винаги ще се чете библията. Или ще се използва за унищожение на ОЗХ (особенно издържливи хелбарки). Или ще се гори. Или ще се учи в училище. Или ще се правят ракетки от нея. В краен случай, възползвайте се от факта, че повечето издания са меки и приятни... :-))

Не нам, според теб кое ще оцелее?
(аз залагам на музиката :-)) с фантастични мотиви ) ((по възможност да е класическа!)

Който не иска да говори да си мълчи!!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.