Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:39 01.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Sci-fi музика.нови  
Автор HellenМодератор ()
Публикувано23.04.02 14:10



Сутринта, докато отивах на работа, се бях замислила за кметските избори в Русе тази неделя и без да искам си затананиках "На хубавия син Дунав". За моя изненада обаче в главата ми вместо валсираща речна вода се появи образът на акостиращ космически кораб.

...Което в първия момент ме изненада, но след това се сетих, че "На хубавия син Дунав" беше използван в символната начална сцена на "2001: Космическа Одисея". И оттук се замислих до каква степен музиката в sci-fi филмите пасва на самия филм - доколко можем да я отъждествим със събитията?

Класически пример в това отношение е въпросният "2001: Космическа Одисея". В него има два гениални музикални момента - Муун Уочър налага врага с колала, изпаднал в сляп екстаз - на фона на Вагнер. В следващия миг той запраща кокала във въздуха, кокалът се завърта пред очите ни в забавен кадър ... и под акомпанимента на "На хубавия син Дунав" се превръща във вече посочения космически кораб, който акостира на космическата станция.

Това е и темата ми - пасват ли си sci-fi историите с музиката към тях? Какво звучи в главата ви, като видите Звездата на Смъртта? А Терминатора? Има ли музика, която асоциираме с конкретен роман или герой?

Hellen

Редактирано от Hellen на 23.04.02 18:29.



Тема Re: Sci-fi музика.нови [re: Hellen]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано23.04.02 14:57



Rqdko e imalo spolucliwi soundtrack-ci kym Sci-fi filmite. Star Trek bese shto gode spoluchliw ... maj.



Тема Re: Sci-fi музика.нови [re: Hellen]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано23.04.02 15:28



Фантастиката, която е в музиката и която се появява по повод на музиката е може би един съвсем отделен жанр фантастика.
Погледнете само обложките на някои тави, които като съдържание може изобщо да не са НФ. Такова нещо не може да се види дори в галерия на Валехо
Самата музика като съдържание обаче рядко има нещо общо с НФ, може би такстовете на определени групи намекващи за извесно НФ произведение



Тема Re: Sci-fi музика.нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Victoria (викторианец)
Публикувано23.04.02 15:37



Не знам защо, но като каза "обложки" и се сетих веднага за Gamma ray и тяхната космическа мания. Но като казваш Валехо, може би имаш предвид други групи?

Редактирано от Victoria на 23.04.02 15:39.



Тема Хелъъъъънь,нови [re: Hellen]  
Автор ГoлмaйcтOpA (редовно бележещ)
Публикувано23.04.02 15:44



какъв е тоз колал бре?

А за sci-fi музиката има само една истина - goatrance forever



Тема Re: Хелъъъъънь,нови [re: ГoлмaйcтOpA]  
Автор Victoria (викторианец)
Публикувано23.04.02 15:47



Олеле!
Гоа, това ти ли си??!?!
100 на 100 не си ти!

Alas, my love, you do me wrong,
To cast me off discourteously


Тема Re: Хелъъъъънь,нови [re: ГoлмaйcтOpA]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано23.04.02 16:14



ГОЪ може и да харесва goatrance, но май повечето фенове на НФ си падат по по-твърда музика. Това не е абсолютно правило, разбира се, но примери колкото щеш. Аз например и до ден днешен свързвам "1984" с Fun Palace на Annihilator. Просто когато четях книгата, слушах това. Та като цяло мисълта ми е, че фантастиката и музиката се свързват помежду си единствено и само в съзнанието на конкретния човек, който чете/слуша.
Ако си говорим за филми, там нещата са по-различни, защото музиката ни се представя заедно с фантастиката.
P. S. Не съм сбъркал последната буква на ГОА. Просто като се членува ГолмастОрЪт и се извадят съответните букви, се получава... ГОЪ.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Sci-fi музика.нови [re: Hellen]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано23.04.02 16:39



В същност музиката, която ни се връзва с дадено произведение, било то филм или книга, зависи по-скоро от собствената ни вътрешна нагласа. Ако чета нещо яко и пуснат по радиото яко парче, почти сигурно след това като чуя парчето ще се сетя за книгата и обратно. Всъщност случвало ми се е много пъти. И обикновено е трудно за друг да направи същите асоциации.

...и след целувката краставият принц се превърнал в прекрасна жаба!


Тема Шшшт!нови [re: Victoria]  
Автор ГoлмaйcтOpA (редовно бележещ)
Публикувано23.04.02 16:53



(не съм аз...)



Тема Панта рей,нови [re: Boby_]  
Автор ГoлмaйcтOpA (редовно бележещ)
Публикувано23.04.02 16:54



панта... ъхъм




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.