Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 03.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано16.04.02 22:57



Та дойде времето да отпера една тема, която си зачовърках преди да ме врътне едната шайба и да ми се разтропа калерчето по едни други въпроси...

Става въпрос за едно много занимателно и надлежно порпуснато от масмедиите откритие.
Или да бъдем по-точни кандидат за откритие. Предварително се извинявам на професионалистите - моите сведения са на порочното научно-популярно ниво. А и често да си кажа не смятам да навлизам на дълбокото - там не е за обикновени хора. Щото само увода в тия неща, за които ще стане реч, е някакви си 5-600 страници...


Става дума за М-терорията. "М" като "майка". Или пък като "мистерия".. А що не като "мембрана"?
Та значи един от любимите ми хора - самият Айнщайн - е прекарал къде 30 години от живота си за да се опита да намери обяснение за строежа и поведенеието на нашата вселена. Е, не успял да се справи. Но пък дал много точна аналогия за тоталния си провал:
"Прородата" - рекъл веднъж Айнщайн - "ни показва само опашка от лъв. Но аз не се съмнявам, че тази опашка си има лъв, който е толкова огромен и великолепен, че няма как да ни се покаже."

От там на сетне, този Айнщайнов лъв станал един вид Свещения Граал за физиците.

Всъщност зящо е тая отчаяна борба да се търси общо обяснение?
В момента са открити и признати 4 основни първични сили - гравитация, електромагнетизъм, слаби и силни ядрени сили. Но моделите, които обясняват тези сили са абсолютно несъвместими един с друг - това са Общата Теория за Относителността (гравитацията) и Квантовата механика (другите 3). В класическите си видове, тези две части на физиката буквално се отричат една-друга. На квантово ниво, където частиците се намират в дадена точка само вероятностно, място за гравитация ИЗОБЩО няма! Иначе цялата 'безасмислена' прелест, че дадена частица може да 'заобиколи' 3-метров тухлен зид просто отива по дяволите.

Съществуващите от няколко десетилетия Superstrings теории се опитват да обединят всичкото това в едно. Грубо казано на физиците им писнало да се раздават Нобелови награди за всяка новооткрита елементарна частица (бройката им май се върти някъде около 50) и казали така:
Елементарни частици всъщност няма! Това, което виждаме като неутрино или бетаненамквоси, е проявление на едно и също нещо. Материярта в нашата вселена се състои от много, ама много тънки струни (~1/10^35), които трептят като струни. От тяхното трептене се 'раждат' различни 'хармонични звуци', между които са и неутрино-то и бетаненамквоси-то!

Нека се поспрем малко на измеренята. Когато Голямото БУМ! се случило, нашата мила вселена се зародила само с 4 измерения (3-те основни + времето). Останалите продължили да си мируват в 'компактен вид'. Тези странни струни (нишки) се намират в такива едни неотворени пространства и там си трептят. Ние, разбира се не можем да ги видим, защото са си запечатани. Нещо като конец в маркуч. От много далече маркучът си изглежда съвсем като линия и изобщо не му личи да е кух и прочее.
А отгоре на всичкото някой от тези нишки за всъчщнсот много малки гевречата, а пък други са малки отворени гевречета.

Но нека приведа още един пример-клише за да ви стане по-ясно (че да ми обясните и на мене) тая магария с пространствата. Представете си една риба, която живее в много плитко езерце. За нея вселената е практически двумерна. Нещата се случват само напред-назад или наляво-надясно. Но само до момента докато завали дъжд. Тогава капките идващи от третото измерение набръчкват водата. Рибата вижда само ПРОЯВЛЕНИЕТО на дъжда, но не и самият дъжд.

По точно тоя наичн ние възприемаме и светлината. Фотоните-капки са само проявлението на някакъв странен 'дъжд' в измерение номер 5. Същото е и с тази смехотворна сила гравитацията. (Ми как да не е смехотворна - преставяте ли си как примерно Луната, с цялата си огрома маса, се подчинява на гравитацията на Земята, а същевременно една нищо и никаква (на килограми) дама може да вдигне обувката си от пода и да ви замери за това, че я бутате за пример без нейно разрешение?!)

И така Супернишковата тероия развила нещата и нароила цели 10 измерения!
Но! Физиците нали и те са хора, взели да си откриват пропуски, да се сещат за разни неизведени още уравнения и надробили и самата Суперстрингова тероия на 5-6 броя! Които страстно се отричали една друга и обяснявали неща, които другите не можели.

Та идваме и до заветното 11-то пространство. Там се намества М-теорията. Преди някякви си 3-4 години тя казала така:
Всички вие, нишко-предачи такива, сте фанали да разплитате различните чорапи на един и същи лъв! А лъвът е един и само един! И ето така {300-400 уравнения} и защото това {още 300-400 уравнения} всички вие сте прави, но прави само от части!
Физиците дружно се плеснали по кой каквото може, рекли си "Верно бе!" и дружно хукнали да си нафантазират и науравнят изцяло М-теорията.


Според тази Мамка на Всички Теории - м/у другото тя още не е доказана експериментално - съществуват паралелни вселени в 11-то измерение. Те са в непрекъснато движение и от време на време се сблъскват. Така се получават безбройно много подобни на нашето Голямо БУМ!, създават се нови вселени, парелелни светове с подобни или коренно различни физични закони, с всичките му там последици за научната фантастика и т.н. Тъй като тези "плоскости" не са абсолютно равни, а са нещо като чаршафи веещи се на вятър, при сблъсака се срещат разлчини точки (или все едно две вълни като се джаснат една с/у друга) и така се получава струпването на в-во. На парченце на което си седя и аз сега и ви разправям приказки за добро утро...

Кто всъщност вие сами можете да отидете на

и да се зплетете в нишки и струни...
А пък може да върлите едно око на този , който доста достъпно говори за тез и други неща... (И от когото най-безсрамно откраднах рибата)
Пък ако не четете английски - няма страшно ето тук едно линкче и за вас :

Много ли беше? На мен щото ми дойде почти тендовагинитно. Но и вас няма да ви пожаля! Ето още една изключителна (поне за мен) миналогодишна новина :
Практически и експериментално е доказано, че вселената ни е ПЛОСКА!


Ясен *<;о)

Never mistake motion with action. A. Einstein

Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано17.04.02 09:21



Нали знаеш, че всяка теория във физиката (а и не само във физиката) е предпоследна? За к'во да се морим да разбираме днешната, след като догодина от небитието ще изскочи някой новоизлюпен Айнщайн или Хокинг и ще разбие цялото ни разбиране на пух и прах?
Това в рамките на майтапа, но не съвсем. Нещата вече са отишли далеч отвъд човешката способност да си ги представи визуално. Може и да успеем да ги разберем (дори това е малко вероятно), но да си ги представим е просто изключено.
Ще онагледя твърдението си с един прост пример. Затворете си очите и се опитайте да си представите, че се носите в едно 11-мерно пространство, едновременно във всичките му възможни измерения. Я сега си признайте - не успяхте да видите нищо повече от движение в 3 измерения, нали? Е, най-надарените може и да са усетили движението в 4-тото и/или 5-тото измерения, но 11 вече идват твърде много.
Не ме разбирайте погрешно - теоретичните модели на Вселената са много хубаво нещо, но езикът ни е беден да ги опише. Може да го направи само нейно величество Математиката.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Boby_]  
Автор Johny Cage (biting dog)
Публикувано17.04.02 09:51



Спомням си 1 интересен за мене случай.
Та вървя си аз из ФМИ-то и по 1 време чувам. "Но защо ще ме скъсате.Аз ще ви го нарисувам"... поглеждам и кво да видя. Някаф студент се пени на Иванка...
а пак тя "Абе момче, как ще ми го нарисуваш. Това е в 6-мерното пространство".
Какво ли не прави ФМИ и Математиката с хората, друго не мога да кажа :)

Иван Окафезеният

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Johny Cage]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано17.04.02 10:04



Интересен поглед върху нещата е имал тоя пич! Да смачка 6 измерения до две?!? Трудна работа. Може и да си видял новият Айнщайн. Но първо трябва да избута ФМИ, което по този начин трудничко ще стане.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано17.04.02 11:58



Каква фантастика наистина? Даже не намирисва.

Иначе интересно и лаконично представяне на малко известни подробности около съвременните научни теории.

Единствено тая работа с единайсетте измерения малко ме притеснява. Частиците може и да са тримерно сечение от 11 мерни обекти, но това какво променя нещата за нас хората? Ние продължаваме да живеем в тримерния свят. А какво има извън него едва ли можем да разберем. Можем да градим хипотези, теории, но да се докаже експериментално ми се вижда пмалко прекалено.

Два въпроса: Какво значи че вселената е плоска?
И - ако Теорията на великото обединение (квантовата теория и общата на относителността) не е на мода поради това че физиците не си падат по манджа с грозде (обиденяване на нямащи нищо общо теории), то с какво е по добра тази М-теория? В науката винаги има склонност едно нещо да се обяснява с друго. И да се обобщават няколко различни неща като проявление на нещо по-фундаментално и общо. Но ми се струва че от време на време някои хора прекаляват в тази си склонност. Не съм специалист, не знам.



Тема Отговоринови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано17.04.02 12:22



Ами за плоската вселена не мога да се впусна с подробности - още не съм изчел достатъчно. Но дивото ми предположение е че е всъщност по дълга и широка, отколкото дебела. В смисъл че не прилича на диня, а по скоро на мекица.

А що се отнася до М-теорията и моето въодушевление от прогреса в тая област. Ами тази теория, ако бъде изпипана докрай и се окаже вярна, ще може да обясни ВСИЧКО. От това, защо когато слънцето грее ти е топло, до това, защо ме боли така гадно зъб. Плюс това, ще може да го обясни с подробности как точно става, кое го причинява и как може да се опише.

А пък за експерименталното доказване. Ами нещата не са чак толкова мъгливи. Примерно така наречения вакуум изобщо не е липса на в-во. А по-скоро пулсиращо редуване на материя с анти-материя. Има опити, съвсем лабораторни и контролирани, които показвали такова нещо.

И за паралените вселени пак е така.
Една мацка от Харвард беше май, седнала и извела математическо доказателство, че всъщност гравитацията се причинява от 'изтичане' на сила от някакво друга вселена. Щото иначе нямало как да се обясни 'смешното' й поведение.
Пък и ако ти попадне Времева Линия на Крайтън, прегледай предговора (или задговора беше?). Тия работи, които той ги е писал за експериментите, съевсем не са част от повествуванието...
Та какъв ми е зорът на мен? Не вярвам каквато и теория да бъде доказна да ми докара някаква конкретна битова промяна - не!
Но пък с огромен кеф бих искал да знам, ако отида да седна на панорамната тераса в Рестораната на Края на Вселената, каква точно гледка ще ми се открие пред очите...


Ясен *<;о)

Never mistake motion with action. A. Einstein


Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано17.04.02 16:18



За плоската Вселена - предполагам, че това означава, че кривината й е нула. А това съвсем не значи, че е плоска. Само дето и кривината май е дискусионен въпрос. Имам някакво необосновано впечатление, че е свързано с количеството маса, което, както знаем, още не е изчислено.
Но, както се казва на английски - take it with a grain of salt.

Боян


Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност... [re: Johny Cage]  
Автор pr.Mandella (inspired)
Публикувано18.04.02 01:42



Хе - хе ама и художници има не като накой си Рафаело.



Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор pr.Mandella (inspired)
Публикувано18.04.02 01:58



След като ти се ходи в ресторанта то навярно си наясно че население не съществува и всичко е въображаемо :). В такъв случай мога да си въобразоприема, че не става въпрос за лъв а за магаре, че гравитацията действа на материята а ние повдигаме предметите с волята си а и че вселената е просто фризби и някой ден някой ще ни изпусне и ще се строши на парчета.

А, и дай адреса на ресторанта. Щото телефона все дава заето.



Тема Re: Каква ти фантастика!? Просто 11 мерна реалност...нови [re: Яceн *;o)]  
Автор Eндъp (говорител)
Публикувано18.04.02 17:18



М-да-а-а-а, 11...
Повече ме вълнува въпросът Вселената, която хората имат сетива да възприемат, има ли край? В момента битува теорията за Big Bang и резширяващата се Вселена. Ами извън нея? Тя в какво се разширява?
Интересувам се от тия работи, по точно - ИНТЕРЕСУВАХ се, когато бях по-малък. Сега нещо не ми остава време да се заровя по-надълбоко. Но съм си изградил едно мненийци по въпроса: рано или късно ще се появи теория, която да обясни Доплеровия ефект и без да се разбягват галактиките и тогава от Големия взрив няма да остане и най-малкичката следа. Ще се окаже, че Вселената няма начало и край не само във времето, а и в пространството. Идва на ред логичния въпрос за проявленията на това пространство (3, 4, 11, 213 измерения), какво от него могат да обхванат сетивата на някакви си органични единици, които по една случайност могат да мислят. И най-накрая - измеренията на пространството имал ли брой? Според мен - не. Честно казано, адски ми е трудно да си го представя, но правя каквото ми е по силите. Времето е безкрайно, пространството е безкрайно, измеренията (чисто математически) също нямат краен брой. какво по-логично от това? След като не може да се докаже експериментално дали измеренията са повече от 4, няма проблем - дали са 11, 222, 3333 или повече, пак не може да се докаже експериментално. Но за сметка на това теорията ще бъде КРАСИВА!!!!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.