Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 22.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Турбоrealism  
Автор sinsky (пришълец)
Публикувано09.04.02 15:51



Порадинадигащотосе у Алвин недоволство, както и отправените наскороро към мен смъртни заплахи, реших да пиша за турбореализъма, който беше представен миналата срйада в Ефремоф от Иван Попов.

За тези които не са запознати с термина. Доколкото успях да разбера турбореализмът е жанр, който обединява в себе си фантастични творби, които не могат да бъдат причислени към друг жанр. Той може да включва фентъзи, сф и разни други работи, нямащи много общо с тях. Това, което имат общо е, че там се създава някаква реалност в която фантастичните неща са представени като обикновени. Особено ми хареса примера с хората в движещия се влак, дето си живеят там и не са наясно нито накъде е тръгнал, нито какво точно е това зад прозорците. С поставен невидим акцент на въпроса с какво нашата реалност се отличава от измислената, как бихме се чувствали ако живеехме в един такъв влак. Може би... не по-различно от сега.

Малко съм възмутен от факта, че за всичко това се използва такова смешно име. За мен това значи, че сме толкова слепи и вглъбени в четивата/заниманията си, че сме забравили за стремежа към нещо по-добро. На прага на новото хилядолетие се намираме в (надявам се не краткотраен) процес на освобождаване в социално и културно отношение, който се характеризира с толерантност към чуждите мнения и възпитаване на свободно мислене (характерно за училищата и университетите, или поне тези, в които съм учил). Сега не е трудно да се досетим, че това може и да е резултат донякъде от нежеланието на преподавателите да преподават усърдно поради ниското заплащане. Но се отклоних - как да го кажа по-ясно, ами голяма част от компютърните игри например са си чист турбореализъм. Да се отритват от фантастиката под предлог, че увреждат мисленето например е грешка, защото на практика с абсолютно всичко е така. Мисленето съществува, за да бъде увреждано и това е единственият начин то да се развива. Човек трябва да е в крак с времето, а сега у нас в това отношение положението не е розово. Но пак повтарям - сега е лесно да мислиш свободно. Не се иска много - просто трябва да положим малко усилия да го правим, за да не се чуват абсурди като "турбореализъм" и подобни глупости.

Е, може и просто на мен името да не ми харесва и с това темата да се изчерпва ;)



Тема Re: Турбоrealismнови [re: sinsky]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано09.04.02 17:15



Какво да кажа?
Не съм слушал въпросното изложение на ИПопов, за съжаление между другото.
Сигурно е било интересно.
Но това което разбрах от твоя пост е че става дума за нещо познато на малцина. Аз например ивам в личната си терминология ЕкоФантастика. Това е жанр в НФ, в който основната фикция се базира на някакъв много различен екологичен фактор от света в който живеем. Например Улитка на склоне, на АБС, Сегодня и навсегда на Павел Амнуел, защо не и Дюн на Хърбърт. Но това е един силно условен термин, тъй като той дава само специфика на Еко-жанра, не разширява възможностите на класическите фикции на НФ, тъй като се последните не го изключват.
Какво обаче е имал ИПопов в предвид незнам. Убеден съм обаче, че подобно понятие също няма да е лишено от условност. И следователно не може да бъде лансирано просто така. Или пък наистина става дума за нещо нечувано и невиждано? Малковероятно.

Винаги ме е притеснявало въвеждането на понятия само заради ефектното им звучене. Преди време, като следвах Обща теория на финансите, първата глава от учебника с обем около 1/3 от него се занимаваше само с това - уместността и съдържанието на понятието финанси! Това е само пример, колко сериозно следва човек да се отнася към въвеждането на нови термини и понятия. Това го казвам не по повод на изложението на ИПопов. По принцип

Ако някой може да разкаже по подробно за какво е ставало дума, ще мога да взема отношение по въпроса



Тема Re: Турбоrealismнови [re: sinsky]  
Автор Alvin (и все пак)
Публикувано09.04.02 22:25



Ne znam poradi 4to sym namesen, oba4e trqbva da kaja, 4e napisanoto ot teb mi haresa. Predpolagam, Popov si e izmislil ime za pisaniqta na nqkoi po-novi avtori, 4iito neshta ne mogat da se vmestqt v nikoi dosega opredelen poddql na SF. Vklju4itelno za negovite neshta. E, imeto e malko "komer4esko" [da sa jivi i zdravi dinozavrite ot Efremov, 4e mi nabiha taq krasiva duma v akyla :)], ama pyk moje da vyrshi rabota.

Най-трудно е да убедиш глупака в глупостта му...


Тема Хъммм...нови [re: Alvin]  
Автор Jill (на война)
Публикувано10.04.02 13:15



... доколкото разбрах от цялата работа - в дъното на нещата (вкл. и на това гениално име - да си призная и на мен не ми харесва) стоят група руски писатели, сред които и любимият на всички ви Пелевин. Един вид са решили да се самоопределят... както и да е. По-добре да обясни някой, който е по-запознат от мен...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Ами...нови [re: Jill]  
Автор sinsky (пришълец)
Публикувано10.04.02 15:05



Аз пак наговорих малко глупости. Нека все пак да обобщим - това е само едно мнение, по което явно няма много място за дискусия. Всичко трябва да става с времето си, но аз имам чувството, че хората, които измислят имена на жанрове, издателите и така нататък (простете за невежеството) малко.. изостават. Да се пренебрегва такава литература и да наблъсква в един-единствен не особено изяснен жанр е нещо като пренебрежително отношение спрямо хора като мен, почти спрели да четат поради липса на интерес. Което общо взето е в реда на нещата :)



Тема Re: Ами...нови [re: sinsky]  
Автор roЛa (тлейлаксиански)
Публикувано10.04.02 16:54



.

Стига си писал глупости бе, пич.


Тема хаханови [re: roЛa]  
Автор sinsky (пришълец)
Публикувано10.04.02 17:03



ще пробвам, но не знам колко ще издържа :)



Тема Re: Хъммм...нови [re: Jill]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано10.04.02 17:06



Поправка - Любимия на Иван Попов, Лейзи и още някои хора Пелевин...

Има и такива, които не умират от възторг и преклонение



Тема hehнови [re: sinsky]  
Автор Alvin (и все пак)
Публикувано10.04.02 19:20



Ne go slushai, prikazvai si Toi s takyv ton ti prikazva, vse edno, 4e e samiq Popov i sega se qdosva, 4e si preina4il dumite mu Ako e - da si kaje kak e bilo. Pyk i drugite da ne se skatavat. Na men mi se struva, 4e Efremov ve4e ne kazvat kakvo obsyjdat. Koito doide - doide. V neta - ku4eta gi qli

Най-трудно е да убедиш глупака в глупостта му...


Тема :)нови [re: Alvin]  
Автор sinsky (пришълец)
Публикувано11.04.02 16:59



Мисля, че човека (който и да е той) се е засегнал предимно от това с компютърните игри. В негова памет вече ще ги споменавам само в краен случай :)

човек е това, което яде



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.