Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 30.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема "Препоръчана литература."нови  
Автор HellenМодератор ()
Публикувано13.03.02 15:38



"Препоръчана литература" се наричаше едно време списъкът с учебници в края на конспекта. ;-)

От известно време книжарницата Amazon.com (Amazon.zo.uk) прави нещо интересно - когато читателят е демонстрирал постоянен интерес към дадена тематика (т.е. - купува си книги относително реовно), му предлагат да направи списък с препоръчвана литература. Този списък се появява на екрана на останалите посетители, когато търсят сходни книги.

Четенето на тези списъци е забавно занимание и отнема много повече време от самото намиране на книгата, понеже авторите им добавят по няколко изречения с обяснение _защо_ това са им любимите книги и как точно информацията в тях се връзва с това, което посетителят търси.

Направило ми е впечатление, че неизбежен елемент от списъците, направени от програмисти, са "Властелинът на Пръстените" и "Пътеводител на галактическия стопаджия". Често пъти там има и книги по военна стратегия и тактика, отглеждане на котки.

В списъците на почитатели на фантастиката попада Шекли, но не с разказите си (които са всъщност силната му страна), а с новелата "Mindswap", която _особено_ не обичам.

Та аз се замислих какви книги бих предложила на хората да четат, ако Амазон ми разреши да направя свой списък. Въпросът не е за _зарибяване_, защото очевидно човекът _вече_ проявява интерес към фантастиката, а просто за предлагане на качествена литература.

Някакви идеи - кои десетина книги (и защо) един начинаещ почитател на фантастиката трябва _непременно_ да прочете?

Hellen



Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Hellen]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано13.03.02 16:03



1. Господарят на светлината - защото това е книга, която може да промени човек.
2. Гейтуей - !!!!!!! НЕ СЕ НУЖДАЕ ОТ РЕКЛАМА !!!!!!!
3. Хиперион - малко е "бавничка" за начинаещ, но вътре има мнооого... неща.
4. Играта на Ендър - !!!!!!! НЕ СЕ НУЖДАЕ ОТ РЕКЛАМА !!!!!!!
5. Човекът във високия замък - най-добрата алтернативна история, която съм чел. А, и май не помня да съм прочитал друга книга по-бързо.
6. Звездна вълна се надига - много "топла" и човешка книга. Като че ли не се сещам защо точно я слагам сред тези десет, но веднага щом я прочетох, ми стана някак близка. Ама че обяснение, но карай да върви!
7. Време на промени - първият път, когато я прочетох, не ми хареса особено. След време я започнах втори път и тогава сякаш ми се откриха неподозирани дълбини. Не знам дали са в книгата или само в главата ми, но задължително я препоръчвам - може и някой друг да ги открие.
8. Пътеводител на галактическия стопаджия - е, не можах да се въздържа!
9. ЕОН - трудничко я почнах, защото началото изобщо не подсказва каква "бомба" ще хвърли Беър по-нататък, но си струваше! Ако можеше и първите 50-тина страници да спират дъха, както останалите, със сигурност щеше да е номер едно!
10. Освободеният или Луната е наставница сурова - дълго се чудех коя от двете заслужава да заеме последното свободно място и не можах да реша. Докато се колебаех, из главата ми взеха да се въртят още по 3-4 заглавия от баба Урсула и от Хайнлайн, а когато взеха да се намесват и други автори, реших да сложа тия двете и да се приключва!

Много трудна задача поставяш, Хелън! Ами то си е направо невъзможно да отделя само десет книги. А за подреждане да не говорим - това, дето съм ги номерирал, изобщо не означава, че непременно са в тоя ред. Ако някой ми каже, че номер еди кой си е най-добрата книга изобщо, непременно ще се съглася с него, независимо за кое от изброените произведения говори.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Hellen]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано13.03.02 16:17



За начинаещи почитатели на фантастиката?
'ми... предлагам:
1. "Три повести за Карлсон" - Астрид Линдгрен; (ама това е МНОГО начинаещи в доста крехка възраст!)
2. "Ян Бибиян на Луната" - Елин Пелин (също!)
3. "Капитан Немо" - Жул Верн;
4. "Тайнственият остров" - Жул Верн;
5. "Човекът - анфибия" - Александър Беляев;
6. "Ариел" - Александър Беляев;
7. "Последният човек от Атлантида" - Александър Беляев;
8. "Аз, роботът" - Айзък Азимов (заедно доста други неща от същия автор - "Стоманените пещери", "Голото слънце", "Луните на Юпитер" и т. н.)
9. "Звездни дневници" - Станислав Лем
10. "Недокоснат от човешки ръце" (издание на "Галактика") - Робърт Шекли;
11. "Магьосникът от Землемория" - Урсула Ле Гуин;
12. "Марсиански хроники" - Рей Бредбъри
.........
и разкази. Много разкази. Препоръчвани автори: Лино Алдани, Рей Бредбъри, Робърт Шекли, Урсула Ле Гуин, Робърт Силвърбърг...
Може би прави впечатление, че в списъка няма нито един автор от "по-ново" време. Така е. Причините за това са:
1. Списъкът е примерен и отразява СУБЕКТИВНО мнение.
2. Той е за "начинаещи" - за млади хора, които едва се насочват към фантастиката. Мисля, че е по-добре (нека перефразирам "Тера фантастика") първо да опознаеш ствола на дървото, а после да се насочваш към тази или онази клонка от него.
Прави впечатление, че Толкин също го няма. Не бих насочил "начинащ" към него - начинаещият най-често вижда в него само приказката. Мислите ли, че самият Толкин би си губил толкова време, за да се прави на Шарл Перо?
Няма го "Пътеводителят" - също не го препоръчвам за начинаещи. Може би защото за самия мен целият "Пътеводител", всъщност са разсъжденията на Марвин. Всичко останало е... купон.
И "Малкият принц" не присъства - мисля, че е за напреднали. Изисква доста размисъл, за който един начинаещ не винаги има опит.
... А за напредналите препоръчвам Борис Виан! Някои разправят, че бил сюрреалист .
За мен е фантаст!
Също и Калвино!

Редактирано от Fat Jim на 13.03.02 17:07.



Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Fat Jim]  
Автор Gilva Hendrake (Diamond Fox)
Публикувано13.03.02 16:23



За предпоследните 3 (Калвино още не ми е попадал) имаш едно голямо черпене и почетен адд на малкото ми астероидче - #b612 само си избери ник (то не, че си те представям да чатиш ама нищо))

We are creatures from the underworld. We can't afford to love!...


Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Fat Jim]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано13.03.02 16:29



Много, амам много извинявай, че се намесвам и ще коментирам мнението ти, ама сърце мъжко не трае!
Та струва ми се, че с една голяма част от книгите, които си изброил, ще прогониш завинаги някой, който тепърва прохожда във фантастиката.
Ще се аргументирам - Верн е един от патриарсите, но пише твърде наивно, което е типично за почти всички писатели от онази епоха. По времето, по което е живял, а и доста след това, той е бил пророк. Но отдавна вече не е. Книгите му са задължителни, но според мен е добре да се четат или в много ранна детска възраст, или на по-късен етап.
Беляев - хм, от една страна е далеч от най-доброто във фантастиката, но пък от друга аз самият се запалих именно от неговите книги (е, не само от неговите, но и те доста помогнаха), тъй че това май всъщност не е възражение.
За Елин Пелин няма да говоря много. Опитите му да пише фантастика за деца и възрастни са такава пълна и невероятна каша, боза, безвкусица и за каквито други подобни епитети се сетиш, че просто нямам думи.
За Азимов, Шекли, Лем, Ле Гуин и Бредбъри нямам какво да кажа. Е, с изключение на Ле Гуин не са сред любимите ми автори, но какво да се прави - вкусове различни.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Голямото черпененови [re: Gilva Hendrake]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано13.03.02 16:36



За голямото черпене - ще го запомня и да знаеш, че трудно забравям!
Никът ми навсякъде е Fat Jim, Fat_Jim или fatjim.
Не чатя!
Затова пък чета и пиша писма с огромно удоволствие! fatjim@abv.bg

На

има два разказа от Калвино "Динозаврите" и "Всичко в една точка" - надявам се да ти харесат. Трябва да пратя и още, ама от доста време се калпазаня и не знам кога ще ги набера

Fat Jim



Тема Хм...нови [re: Boby_]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано13.03.02 16:44



Не съм ли казал, че мнението е СУБЕКТИВНО?
Мисля, че съм.
Аз, самият, съм започнал тъкмо с тези книги. И не съм прогонен!
Освен това - Хелън си го каза - не става въпрос за препоръчвана фантастика изобщо, а за препоръчвана за начинаещи. Верн наистина се чете в ранна възраст - и ти го признаваш. Точно за начинаещи, нали?
Предлагам ти да не спорим за вкусове, а?



Тема Re: Хм...нови [re: Fat Jim]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано13.03.02 16:50



Прав си, прав си. Мненията са субективно нещо, поне дотолкова, доколкото читателят е субект, а не обект на автора. Но това е друга тема. Няма да спорим за мненията, а забележките, които направих, не бяха насочени към вкусовете ти, а трябваше да покажат съмненията ми относно това дали посочените от теб книги са подходящи за "начинаещи".
Уважавам мнението ти, макар и често да не съм съгласен с него, затова ще съм добро куче и повече няма да лая.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Boby_]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано13.03.02 17:18



За Беляев - общо взето съгласен (макар че не знам защо толкова харесвам "Продавач на въздух").
Но пък какво имаш против Жул Верн? Какво значи "пише наивно"? "Матиаш Шандор" - наивна книга?

TANSTAAFL


Тема Re: "Препоръчана литература."нови [re: Kopo]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано13.03.02 17:27



Обещах на Fat Jim повече да не коментирам. Затова ще ти отговоря с въпрос - а не са ли наивни "20 000 левги под водата", "Пътешествие до центъра на Земята" или ... а сега де - онази за пътуването до Луната в снаряд как се казваше?

Adversus solem ne loquitor.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.