Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:18 09.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Петнотонови  
Автор Xитъp 5ъp (глу5с)
Публикувано21.02.02 12:27



Всъщност аз знам как се появих. Собствениците платиха на един художник да нарисува нещо върху дългата стена на заведението. Той беше отнесен човек. Виждаше света по своему, ама наистина по своему и може би заради тишината нея нощ, когато започна, нарисува спокойствието.
Макар, че собствениците не разбираха от изкуство, приеха картината, но започнаха да й викат Петното. Те така и заведението кръстиха – “Петното”.
Тогава, с Петното се появих и аз. В момента, в който се появих аз вече знаех всичко: колко бяхме, какво правехме, как, кога. Не знаехме може би само защо правим това, което всеки от нас изпълняваше, но явно така трябваше да е.
...

Доста хора минават покрай мен, но почти никой не ме забелязва. Даже когато ме гледат. Приемат ме за част от петното, а аз не съм. Аз съм си аз. Само едно момиченце ме е видяло досега. Майка му идва тук да си пие кафето и то я чака. Момиченцето не говори. Майка му мисли, че е нямо, но аз веднага разбрах, че то просто не иска да говори, защото няма за какво и с кого. Най-често си тръгват, като майката дръпва детето за ръка и казва “Хайде, какво си зяпнала тая мацаница пак!”.
...

Хората трябва да ходят за да отидат някъде. Някой казват, че много обичали да пътуват, защото така виждали много неща. Това може би е единственото нещо, което не можем да правим. Ние не трябва да ходим, за да отидем някъде, понеже сме там винаги, независимо къде сме. Искам да кажа, че независимо къде сме появени ние... всеки един от нас е едновременно навсякъде. По-точно ние сме навсякъде и преди да се появим. Просто нас ни има като... Това е като формулата за привличането на телата например. Не е нужно накой да напише... да “появи” формулата за да започнат телата да се привличат.
Всъщност не е точно така. Нас ни има винаги, но ние тогава, казано с езика на хората "спим”. Не правим нищо, а само ни има. Когато ни появят, ние се “събуждаме”. Тогава пак нищо неправим освен да ни има и да знаем всичко. Активираме се, т.е. правим това за което сме направени когато някой ни види. Това означава, че е достатъчно само да ни погледне, макар и да не осъзнава, че ни е видял и нещата се задействат. Това е малко като надписите, които хората слагат навсякъде. Надписът си седи окачен някъде, но когато човек го види, разбира, че там продават хляб или, че трябва да затваря вратата или други такива. Само дето нас не е нужно да ни е забелязал. Достатъчно е само да ни погледне и нещата започват. Ние обаче не сме надписи. Надписите са мъртви, а ние не. Ние правим нещата да се случват, макар хората да си мислят, че те са онези, които случват нещата.
...

Ето го момиченцето с майка си идват пак. Идват почти всеки ден. Майка му пак седна на масичката в ъгъла, запали цигара и загледа през витрината навън, а то дойде пред Петното и ме загледа. Аз знам защо го прави. То “пътува” така понеже... То вижда чрез мен всичко което виждам аз, а аз виждам всичко което виждаме всички ние.
Днес то е осмия поред, който ме е погледнал (включително и едно куче) и разбира се единственото, което ме вижда.
...

Ние се появяваме по различен начин. Аз например се появих случайно. Малко сме такива – случайно появените. Става, когато хората без да знаят... без да съзнават, правейки нещо друго и ни появяват. Може да стане като подреждат разни предмети и се получи някой от нас. Всъщност ние не сме точно определен брой. Можем да сме безкрайно много и всеки да прави съвсем различни неща. Така подредени по един начин разните предмети “раждат” някой нов от нас, който извършва нещо, дето никой друг не прави, дори да прилича на пръв поглед. Разбира се “раждаме се” (появяваме се) само при строго определени условия, пропорции и връзки, не всяко подреждане появява. Художникът, който ме появи изобщо не знаеше, че правейки това съчетание от цветове и хаотични мацвания с четката, ме появява.
Други се появяват… ги появяват нарочно. Винаги е имало хора, които са били наричани ту жреци, ту магьосници, ту окултисти, ту учители, които с медитация и езотерични техники са успявали да се докоснат до по-висши степени на познанието. Някои от тях са успявали да разгадаят или научат, че една точно определена последователност от действия или една точно определена подредба на точно определени предмети, или една точно определена форма на даден знак предизвиква нещо. Но и те са успявали да “появят” само отделни от нас. Много рядко са онези, успели да обхванат нещата в по-голяма степен.
Може да се появим и от самосебе си. Това е просто. Ако някъде се наложи, всички онези от нас които са появени, предизвикват с комбинация помежду си такова стечение на обстоятелствата, че да се появи нужния нов.
...

Аз убивам. Просто такъв какъвто съм “роден”, аз убивам. Всеки осми, който ме погледне, ще умре. Искам да кажа ще умре при точно определени обстоятелства. Това е функцията, която изпълнявам. Достатъчно е само да ме погледне, дори без да ме види съзнателно и програмата се стартира. Неговият организъм следва инструкцията, която съм му дал. И никой никога няма да се досети, че аз съм го умрял защото всеки ще умира на различно място и по различно време. Само едно ще е общото: всеки от тях ще умре когато на масата му има отворена кофичка кисело мляко, телевизорът му е включен и под прозореца му мине двойка влюбени. Ще умре. Независимо как и от какво.
...

Хората, които също като нас са живи… не точно като нас, но са живи някак си, често се оплакват от скука. Това е защото не са вечни. Когато си вечен, каквито сме ние това нещо не съществува.
Хората са глупави, но са забавни. Само някои от тях, и то не винаги, разбират нещата. Моята малка “приятелка” (на езика на хората) е от тях. По-право не е и от тях, защото тя винаги разбира нещата. Тя ме познава и знае какво правя. Освен това познава не само мен. Откакто ме видя за пръв път, тя научи за всички от нас, дето сме наблизо и честичко ни обикаля. Разговаряме си наум с нея, показваме и всичко, което виждаме и знаем. Само да поиска и...
...

Вече умряха първите няколко осми поред. Умря и онова куче, което ме видя преди момиченцето. Господарят му го доведе още веднъж вечерта за да си вземе цигари и когато ме погледна повторно, то вече беше първият осми поред след детето.
...

Моята малка приятелка не е идвала скоро. Но аз знам къде е. Даже ми е изпратила поздрави, на мен и на останалите от нас наоколо, дето ни познава. Тя е сега при баба си в един друг град, но нали умее да вижда и веднага е намерила няколко от нас там. А вчера дори си появила... нарисувала сама един от нас, а друг “родила” от парченцата “Лего”. Умница е тя, знае какви да ни “появява”. Добри, както ни казва на ум.
Тя ме обича може би най-много от всички. Нищо, че съм такъв... лош на езика на хората. Тя знае, че аз не съм се направил лош сам. Знае също, че и да не се бях родил случайно от онзи художник, пак щеше да ме има и рано или късно някой, някъде, някак щеше да ме появи.
...

Днес пак си поговорихме с нашата приятелка. Баба й я остави у дома и излезе на пазар. Каза й, че има отворена кофичка мляко на масата и сиренки от онези, дето момиченцето много обича за закуска. Пусна й телевизора за да гледа детското предаване и излезе. На входа за малко да се сблъска с момичето на съседите и приятеля й, които се готвеха да заминават някъде с кола. Поздравиха се и после всеки си продължи по пътя.
А през това време момиченцето си “говореше” с нас и “пътуваше” където поиска играейки си с Нарисувания и Сглобения от “Лего”. Умница е тя. Знае вече как да избегне нещата, които не иска да се случват. Нужно е само да ни “вижда” човек, за да се научи. Ама само как ги е “родила” ония двамата... Малка, а вече знае всичко. Като нас. Хитруша... на езика на хората.

Редактирано от Xитъp 5ъp на 21.02.02 16:52.



Тема "Прекрасно!" - на езика на хората : )нови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Firefox (Creator)
Публикувано21.02.02 14:31



Чудесно още. Снощи в Eфремов се състоя един така наречен "дуел", като накрая критерият за оценяване за малко да бъде доста погрешно зададен като "Кой от двата разказа ви изплаши най-много?"

Да ни изплаши? Ха! : ) Ние отдавна сме толкова изкривени, че хранещ се със страха звяр да не може да предизвика нищо повече от сухо обсъждане на гамата технически похвати за справяне с него с примери от "То" до "Фантом V" или както там се казваше разказа на Шекли. А вампирите? Шегувате ли се?! Аз *обичам* вампири! : ) Дамм, както се отвращаваше Луи в "Интервю с вампир" - (пререзказвам по памет) "Какво мислиш, че сме ние? Гледаш ни бледи, прекресни, могъщи, вълшебни?... " Май отдавна всички сме забравили, че вампирите *все пак СА* чудовища, "човекоядни" при това... Няма значение, също като при бенгалските тигри - никой не го е страх от прословутите човекоядци вече, в мечтите си им се възхищаваме, а в клетка будят по-скоро едва изразимо съжаление... Познанието изкривява.

Но онова по-горее... ТОВА *ме* уплаши! : ) *То* беше достатъчно оригинално да заобиколи всичките ни вече енциклопедийни познания за ужаса и да удари точно в онзи стар присъщ на пещенрите хора и децата страх... онази несигурност която ни кара да тръпнем в мрака... невидимата заплаха... : )
"когато в хладилника му има отворена кофичка кисело мляко, телевизорът му е включен и под прозореца му мине двойка влюбени"
Колко от вас потръпнаха при това?...
Ще ми се да попитам, а за компютри брои ли се? : ) `Щото аз тогава директно се отписвам! : )))

А пък онова - "Хората, които също като нас са живи или не точно като нас, но са живи някак си често се оплакват от скука. Това е защото не са вечни. Когато си вечен, каквито сме ние това нещо не съществува." - го приемам дори още по-навътре : )))... Бе, страхотен разказ, да.
Поздрави!

You always get back to the basics.

Редактирано от Firefox на 21.02.02 14:33.



Тема Да...нови [re: Firefox]  
Автор TauMaster (lover)
Публикувано21.02.02 14:41



...Аз не исках да пиша, защото нямах думи, но все пак да кажа някои неща. Разказът е добър (е, можеше да се наблегне малко повече на правописа, ама не се връзвайте, аз съм си маниак на тази тема и съм си малко побъркан). Е, не че ме е хванал страх, ама пък и не съм съвсем спокоен.
Колкото до Firefox, как няма да харесва вампирите, като самата тя е жена-вамп. (Е, комплиментче малко).

Love is all I can.


Тема Няма майтап, [re: TauMaster]  
Автор Xитъp 5ъp (глу5с)
Публикувано21.02.02 14:54



коригирай моля те грешките, че аз наистина съм зле с правописа и ми прати текста с бележка. Аз ще пейстна редактирания вариант.

Благодаря предварително



Тема Нещо за успокоение : )нови [re: Firefox]  
Автор Xитъp 5ъp (глу5с)
Публикувано21.02.02 15:04



Благодаря за коментарите и на двамата. Ето тук се почерпете с един "Малък фантастичен разказ" за успокоение и развеселяване:

Имах една… Всъщност, чакай да видя каква ми беше тя… Абе, карай, важното е, че за известен период от време, в известен квадрант от пространствто беше моя. Та значи тая, моята беше голям уникат, голяма работа - идваше на срещи 10 минути по-рано. Ужас! Някой ще каже: няма такива жени. Анджък де, нали и аз това казвам в заглавието. То на практика това е достатъчно фантастично за да му сложa точка на тоя разказ, понеже шашнатия читател няма да може да понесе още нещо подобно. Обаче - спокойно! Всичко останало си е абсолютно достоверна история.

Значи бях полегнал един ден малко следобеднически и съм задрямал. Ама нали си нося инстинкта за самосъхранение с мене (никога не го свалям, даже и когато спя) и той, понеже веднъж му бях трил сол на главата, че не се грижи достатъчно превантивно за мене ме събужда плахо, но настойчиво. Отварям аз значи клепачи и… подскачам като Стефка Костадинова и Сергей Бубка взети заедно. Шест без пет, а аз имам среща с оная моята в шест. Направо целия се свих под лъжичката, а тоя предател, чувството ми за хумор даже дезертира.... най-безсрамнически. То вярно, че се беше напатил вече от предишните срещи, ама можеше да седи поне под лъжичката.

Нейсе, паля аз трабантутляка… Оп, Трабантутляка (с главно Т го пиша оттогава) и го настъпвам директно на трета космическа, а от главата ми не излиза сцената на страшния съд от Йеронимус Бош - моята вече пет минути е на линия и вероятно около нея пука като около кълбовидна мълния.

Както и да е. Пристигам на маястото. Катапултирам се от Траба, поемам въздух и се оглеждам. Ха! Моята я няма. Стига бе! Поглеждам си часовника: шест без десет… Моляяяяя??? Пак поглеждам - пак шест без десет. Почвам пентиумски да търся отговор какво всъщност става. Усещам как не ми стигат гигахерците. Излиза, че така съм нагазил Траба, че съм взел отсечката за отрицателно време. В това време нежен гласссссец зад мен из(ссссс)чуруликва: Миличък, ти вече си тук!? Разбира се че съм тук. Ти кво си мислиш? Аз съм мъж на място - казвам и продължавам да гигахерцвам. Значи какво се получава? Пристигнал съм, преди още да съм тръгнал. Интересно. Излиза, че оня Аз още си спи в къщи, най блажено, а аз Аз тука таковата... После ми идва наум: Добре де, ако аз съм още там, значи тя сега ще ми изневери с мене… Хм, това не е чак толкова лошо, чудесен повод да се отърва от нея. Даже и свидетел си имам, при това напълно сигурен - себе си. Остава само да се прелюбожертвам набързо.

Така и сторих. Приключих случая по набелязания сценарии. От тогава където стрещна Трабант поклон му сторвам.

Това се случи доста отдавна, но и до днес едно нещо ме терзае и не ми дава мира: Дали си сложих рога тогава?



Тема Re: Петното.нови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано21.02.02 15:20



Опропастил си една хубава идея!
Може би трябва да поработиш малко върху начина, по който се изразяваш. На много места в текста се губи динамиката, има прекалено дълги и пространни за избраната дължина обяснения (всъщност, май 2/3 от разказа се състои от това). На моменти думите като че ли се "заплитат" една в друга. Много често две съседни изречения губят връзката помежду си и се получава каша.
Всъщност, не е чак толкова зле. Ако можеш да го започнеш отначало, като се опитваш да формулираш просто, ясно и най-вече последователно това, което искаш да кажеш, може да стане добър разказ.

Adversus solem ne loquitor.

Редактирано от Boby_ на 21.02.02 15:20.



Тема Знаеш ли,нови [re: Boby_]  
Автор Xитъp 5ъp (глу5с)
Публикувано21.02.02 15:31



Днес седнах и го написах на един дъх без дори да знам как щв завърши всичко.
Просто го измислях в движение. Даже и запетайките не съм му оправил както вече забелязаха тук. А иначе за преработване - няма да стане. Нима може едно новородено да се преработи. То е такова, каквото си е. Може само да се роди друго. : )
Освен това има и още едно нещо: Написаното е написано в голяма степен нарочно по този начин просто защото е написано с един човек в мен и той би искал нещата да звучат така.

Но ти благодаря за казаните думи.
Приятен ден.



Тема Re: Знаеш ли,нови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано21.02.02 15:40



Сравнението ти с новороденото не е много удачно, но все пак ще се опитам да го използвам. Когато се роди дете с вроден порок на сърцето, хирурзите обикновено се опитват да го "поправят", правейки му сърдечна операция.
Лично твоя работа си е дали ще се опиташ да направиш животоспасяваща операция на творението си или не, но ще е жалко, ако оставиш идеята да умре заради калпава реалзация. В един кратък разказ са важни всяка дума и всяко изречение. Идеята има голямо значение за крайния резултат, но (според мен) стилът има по-голямо, а твоят подлежи на изглаждане (не е безнадежден). Ако искаш да постигнеш нещо, независимо дали с този разказ или с някой бъдещ, замисли се върху това.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Ех, ех...нови [re: Boby_]  
Автор TauMaster (lover)
Публикувано21.02.02 15:45



...пак се почна с Бобиевите безкрайни критически възгледи.

Love is all I can.


Тема Re: Петнотонови [re: Xитъp 5ъp]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано21.02.02 17:06



Напомняш ми за онзи готин сериал - "Зоната на здрача".

TANSTAAFL



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.