Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:52 11.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хари Харисън? Нещо ме разочарова.  
Автор Molein3 (непознат )
Публикувано12.02.02 22:15



Бях останала с чудесни впечатления от Свят на смъртта, Неръждаемия стоманен плъх и Бил, галактически герой. Наскоро се натъкнах на неща от малко по-далечното минало като Skyfall, Rebel in time, Captive universe и Plague from space. Истински крах! Набързо скроен сюжет, скучен диалог, липса на каквито и да било интересни идеи, наивитет. Спомних си за една клюка, която съм чела някъде по списанията. Хари и Брайън (Олдис де, те са приятелчета) се размотават на някакъв сай-фай конгрес и по едно време Хари се втренчва в една книга. "Какво я гледаш, от тебе е!" - вика му Брайън. "Да бе, ама не знаех, че съм писал такава. Чакай, чакай, по-миналата година, като правих ремонт на покрива май подписвах някакъв договор с едно издателство..."
Ех, Хари, Хари, бая покриви трябва да са били...



Тема Re: Хари Харисън? Нещо ме разочарова.нови [re: Molein3]  
Автор NURBS (uniform)
Публикувано13.02.02 09:38



IMHO, той ИЗОБЩО не е слизал от покривите... напълно вярвам на историйката! :-)

there's someone in my head, but it's not me


Тема Re: Хари Харисън? Нещо ме разочарова.нови [re: Molein3]  
Автор nobody_ (ентусиаст)
Публикувано13.02.02 11:28



Ami ne sym tchel vsitchko ama Harry Harison ne e nechto potresavachto. I az sym tchel Stomanenia plyh i Sviat na smyrtta, zabavni sa, no nichto povetche...
Pozdravi.



Тема Re: Хари Харисън? Фантастика без претенциинови [re: Molein3]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано13.02.02 11:34



Хари пише фантастика която да се продава по РЕП-овете и с която хората да се разтушават в градския транпорт.

Няма претенции за повече. И предвид целта която си е поставил се справя доста добре.

Ad astra per aspera


Тема Re: Хари Харисън? Нещо ме разочарова.нови [re: Molein3]  
Автор armydreamer (EWF member)
Публикувано13.02.02 16:18



От Харисън не трябва да се очаква кой знае колко.
btw, моето първо огромно разочарование от него беше също Plague From Space
А главните му герои са дразнещо еднакви.

we scream in cathedrals


Тема Re: Хари Харисън? Нещо ме разочарова.нови [re: Molein3]  
Автор ГpoзнOтo пAтe (анти-приказка)
Публикувано13.02.02 16:21



Сега, първо, историйката, доколкото знам, е истина, но се е случила с Робърт Силвърбърг в Русия. Там той видял на една витрина книга, на която пишело, че е от него, и в първия момент въобще не зацепил. Нататък следва същото.

Второ, Хари Харисън наистина в голямата си част е лековат, както казва Пиво. Обаче има и сериозни неща. Свят на смъртта I например, въпреки че е безподобен екшън, е и книга на ниво, с много сериозни идеи. После - Стоманеният плъх I (първият; на български излезе в една малка книжка на изд. "Орфей" - не този на Бард) също не е лековат, въпреки че на пръв поглед така изглежда. Плацдарм също развива интересни идеи - пак под екшъна. А най-яката му книга, доколкото съм чувал, е Make Room! Make Room! и не е издадена на български. По нея е правен филм, за който Генерала казва, че е потресаващ... Даже и Хюго има, мисля.

За Бил Галактическия герой (пак първия, не този, дето излезе в Бг) също съм чувал, че бил як кодош - т.е. сатира на ниво.

...И тогава малкото грозно пате се превърнало в... голям грозен паток.


Тема Re: Хари Харисън? Нещо ме разочарова.нови [re: ГpoзнOтo пAтe]  
Автор armydreamer (EWF member)
Публикувано13.02.02 16:27



Това не е историята със Силвърбърг .
Действието на неговата се развива в САЩ, в един супермаркет към някаква бензиностанция. Силвърбърг е сам и вижда книга, чието заглавие не свързва с никакъв спомен за написването й... Книгата е The Silent Invaders и английското издание върви с предговор, описваш случката.
Всеки би забравил написването на такава книга

we scream in cathedrals


Тема Re: Хари Харисън.нови [re: Molein3]  
Автор Molein3 (непознат )
Публикувано13.02.02 16:47



Имам едно чудесно издание на Make Room от Penguim, където естествено не пише, че романът е носител на Небюла и че по него е заснет филмът "Зеленият сойлент" или нещо такова. Този филм бил култов за времето си - 70-те години, но сега сигурно ще прозвучи демоде. А романът - свръхнаселен Ню-Йорк от 21 век, в който полицай се опитва да открие престъпник, от когото никой не се интересува. Прилича на "Златният век" на Брайн Олдис. Иначе вървим натам де, според книгата на Хънтингтън "Крахът на цивилизацията" населението на Земята от 65-та година досега се е увеличило с 2 милиарда души! Две милиарда гладни гърла, бога ми!



Тема Re: Хари Харисън.нови [re: Molein3]  
Автор ГpoзнOтo пAтe (анти-приказка)
Публикувано13.02.02 17:18



А от 45-та досега (за 55 години) се е увеличило с 4 милиарда. До 45-та - за хиляди години съществуване - е било достигнало до 2 милиарда.

Чела ли си повестите за Джил Ръката на Лари Нивън? Как беше излязло на български... Смърт в екстаз! Точно така. Изключително правдоподобно бъдеще...

...И тогава малкото грозно пате се превърнало в... голям грозен паток.


Тема Re: Хари Харисън.нови [re: Molein3]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.02.02 18:13



Филмът е точно "Зеленият сойлент". Според мен и днес би се гледал с интерес и не е загубил своята актуалност, защото, в общи линии, "натам отиваме". А случката я знам от Весела Люцканова. Действието се развива със Силвърбърг на Worldkon-а в Хага.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.