Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:11 28.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Класациянови  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано01.02.02 11:02



Предварително се извинявам за мръсните приказки, но ще отворя отново дума за българската фантастика.

Тече класацията за най-добра българска фантастична книга през 2000 г. Ето списък на книгите по азбучен ред:

Аз, грешният Иван - Николай Светлев (Светра, тираж 1000)
И боговете играят хазарт - Димитър ЛенГечев (Аргус, тираж 600)
Икосаедър - Емануел Икономов (тираж 20 бр., няма да участва в класацията)
Кървави луни - Мирослав Пенков (Камея, тираж 750)
Новият свят - Николай Николов (Вузев, тираж 1000)
Стъпала към Едем - Николай Ватов (Стигмати, тираж ?)
Чудни хоризонти - сборник (Аргус, тираж 1000)

От шестте книги е трудно да се намери единствено “Стъпала към Едем”. Ако някой желае да участва в класацията, моля да ми пише на Лични бележки кои от книгите не успява да намери и ще се опитаме да измислим нещо.

Срокове засега няма, защото още не е приключила класацията за 1990-1999 г. Въобще движим се с шеметни скорости, непосилни за възприятието на ума.

И ако щете ми вярвайте, но от тези шест книги доста над 10% си заслужават четенето.

-----------------------------------

Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...


Тема 10% от 6?!?нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор HellenМодератор ()
Публикувано01.02.02 13:44



Кaк така "от тези шест книги доста над 10% си заслужават четенето"? Десет процента от 6 е 0,6. Което ще рече, че малко повече от половината от една от номинираните книги си заслужава четенето. И ти им направи една реклама, че се не видя...

:-D :-D :-D

Hellen



Тема Re: 10% от 6?!?нови [re: Hellen]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано01.02.02 15:12



Да бе! Направо изхвърли диригента в оркестъра.
Грижливо подхранваната ти демагогия ти вкара автогол...



Тема Re: 10% от 6?!?нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано01.02.02 15:54



Знаех си, че ще се хванете за това. Дайте да видим сега как можем да го коментираме. Значи, 1 книга е 1/6 = 16.67%, което не е доста над 10. Две книги са 2/6 = 33.33%, което може да се приеме за доста над 10, обаче по-скоро не. Значи говорим за мининум 3 книги. Тоест, обичайното ниво доброто да е 10% от всичко в случая е значително надхвърлено.

Моето лично мнение е, че 5 от шестте книги си заслужават четенето и не е голяма загуба да се прочете 1, която не си заслужава. И въпреки че Робин продължава да се опитва да ме обиди (но няма да успее посмъртно), твърдо заявявам, че това не е демагогия от моя страна. Нещо повече, мисля, че всичките 5 книги са над средното ниво, а 2-3 от тях са много над него. Зная, че Робин се гърчи срещу книгата на Светлев, но специално пък за нея неговото мнение е силно изразено малцинство, така че не е само мое мнението, че това е много силна книга. Предварително се догаждам и за кои от другите 4 книги няма да се съгласи с мен, но пак ви казвам - не говоря каквото не мисля.

Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...


Тема Класациите - най-сетне?нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор Eндъp (говорител)
Публикувано03.02.02 12:36



Ех, Гоа... Знам ти мнението по въпроса, ама да кажа и моето. Не са много случаите, когато съм съгласен с Робин, ама за Светлев е повече от прав. Не случайно той постави темата за Великобългарщината последния път. А се оказа, че и един уважаван от мен човек (Дариан Александров) се е чалнал на тая тема, ама някак си по-научно. "Аз, грешният Иван" е точно това - българската история под друг ъгъл. Нищо лошо. Но като тръгна да изкачва лествицата........... мале мила!!!!!!!! То това не се чете, бе! Ако ме интересува, че прочета книгата на Йоан Лествичик, що трябва в продължение на 100 страници (може и да не е точна цифрата) да ме водиш из дълбините на човешките терзания? И къде, по дяволите, стигнахме накрая?


Както и да е. Лично мнение, не се вързвай. Предлагам ти, какъвто си ентусиаст да движиш две класации наведнъж, да задвижиш и три. Нали и 2001-ва приключи?

Една препоръка - Светльо ме нарече "Катализатора". Щото, за да не се провали идеята за "Точка на пристигане" взех нещата в свои ръце и забодох краен срок. Направи така и ти. Срок за първата класация - края на февруари. Срок за втората класация - края на март. Който е искал е прочел книгите и може да си даде мнението. Иначе ще чакаме второ пришествие. Че може и трето. Няма да е представителна извадката? Никога няма да е представителна. Винаги ще се намират хора, които да прочетат книгите след 5, 6 или 10 години и да са на различно мнание. Така че помисли си сериозно върху идеята за сроковете. Питай патило, както се казва.



Тема За Ендър - offнови [re: Eндъp]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.02.02 13:12



Явно не си чел трилогията на Робин Хоб "Кралския убиец", щом позволяваш да те наричат Катализатора.
Хич не ти трябва, готин!

TANSTAAFL


Тема Re: Класациите - най-сетне?нови [re: Eндъp]  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано04.02.02 10:47



Българската история под друг ъгъл? Не съм съгласен - и Светлев изрично го каза, че книгата няма претенции за историчност.

Но защо така? Кефим се на филми като Смело сърце и хиляда други (както и на книги), които показват своеволни интерпретации на исторически събития, а не протестираме срещу изкривяването на историческата истина. Не била важна тя, а визията и посланията - смелост, доблест, честност, дълг, ннам що си. Един човек сяда да напише нещо такова с български участници, и веднага - Разпни го! ?!?!? Това е меко казано неразумно поведение, което рязко противоречи на презумпцията за разумност, на която държи Робин, а и всички ние.

Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...


Тема "презумпцията за разумност"нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор Firefox (A Knight)
Публикувано04.02.02 11:17



Ако щеш вярвай - съгласна съм!

Впрочем хрумна ми перверзната мисъл, че знам защо сме толкова чувсвителни на темата... Или поне ми хрумна обяснение, което е приятно еретично... Примерно, нали се сещаш защо сега немците са адски чувствителни на тема нацизъм и световно господство, та са станали първи умиротворители и пацифисти?...
Е, и ние има защо да се докачаме на тема Величие, мисля си...

: )

ПП. Кат н-наеш що си - питай! : )

He's blonde and he's pissed - you will watch him top the list!


Тема Re: Класациите - най-сетне?(Rе: Гоа)нови [re: beGemOth the Ancient]  
Автор тиrъp (непознат )
Публикувано04.02.02 12:02



това за моноатомното злато, очевидно е пълна глупост.
но рядко ми се случва да приема твои аргументи, но горния направо ме накефи.
да наистина, защо не? всекидневно разни корифеи във филмопроизводството газят гьотера през исторически и прочее факти, а защо не и ние?
но ми харесва, че има хора които не приемат това.
във времена на кризи се заражда шовинизмът.



Тема Към животинското сестринство (оф-топик? Мнее. Май)нови [re: тиrъp]  
Автор beGemOth the Ancient (daemon)
Публикувано04.02.02 12:45



Значи, хубаво е да има хора, които не приемат "това". Кое това? Изкривяването на историческите факти? А за какви факти говорим? За такива, каквито си мислим, че са? Защото реалните не ги знаем. И точно тук идва лошото - това, което е обявено официално за факти до момента (до момента! А във всеки момент нещата се менят), се приема (доколко безусловно, е също важен въпрос - защото твърде често представите се променят и фактите добиват друго значение или пък се оказва, че не са факти), а това, което се прави в момента - всичките изследвания, открития (археологията е млада наука!), тълкувания, говорители и слушатели (без това не може, каквото и да си приказваме - само с бои не се рисува картина, трябва и четка, и платно), не само че не се приема като сериозна дейност, ами и се отрича с озверение. Със сигурност има внасяне на субективни оценки в тълкуването на фактите, но те не са по-осезаемо силни, отколкото са били досега. Съвестен историк няма (абе има, ама никой не им обръща внимание на такива). И ние имаме склонността да прощаваме (или поне да отминаваме с мълчание) изопаченията, които правят другите (англичани, гърци, римляни, САЩ-ци, каквито щете), а за нашите си изопачения ревем все едно ни колят. А трябва да е обратното, да му се не види. Въпреки че, от гледна точка на бъдещето, най-добре е да е никак - и без това глобализацията постепенно ще изтрива понятията, асоциирани с националност и национално самосъзнание от понятийната ни система (но ще го прави на чужд език!). Значи, аз не приемам такава едностранна позиция - известното досега е неоспоримо, откриващото се току що е несериозно (без да се знае какво е, просто по принцип!). Мнее, да ги нямаме тия.

Това първо. И второ, пак казвам - не става въпрос за историчност (говоря за художествените текстове, а за другите стана дума по-горе). На мен лично тези неща ми действат отрезвяващо, ободряващо, дават ми стимул за работа/борба/живот, и са по-добри от антидепресанти, успокоителни и всякакви други глупости, манипулиращи химията на организма.

Пък и защо, дявол да го вземе, да не използваме "фалшиви" (но според мен не по-фалшиви от всички други) стимули за повишаване на националното (и личното) самосъзнание и самочувствие? Това, доказано е, мобилизира хората и ги кара да искат да излязат от калта. Значи трябва да го приветстваме! Пак ще опрем до чест, морал, дълг, смелост и "ннам си квото", за което трябва да питам, така че къде, дявол да го вземе, е проблемът, освен в нашите изкривени от кофти възглавницата глави?

Patron of gluttony and greed, he causes earthquakes...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.