Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:34 28.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема "Да пробудиш драконче" (прорължение на дискусията)нови  
Автор basstoon (n e t I z e n)
Публикувано22.11.01 19:59



Отговор към Робин от Локсли

Всъщност не съм изненадан, че говориш надуто глупости. Това което ме дразни упоритото ти отричане на факти за които не си си дал труда да провериш. Какво ще кажеш за календара на българите? Ако има година на дракона (нека не спорим дали думата е скандинавска или китайска), разпадат ли се на прух и прах твърденията ти? Не! Защото имаш право да не харесваш книгата. Ако си прочетеш мненията по тази тема, ще видиш колко много ненужна жлъч изсипваш за неща които даже не си проверил, а слека ръка наричаш снехотворни. В историята, моля ви, не пишело че сме били чак толкова велики! Много оригинално.

И престани моля те да говориш за Стругацки, че създаваш лошо име на хората.

Специално за Boby_

За съжаление имаме прекалено малко допирни точки за да се разберем. По-повечето въпроси усещам имаме противоположни мнения. Нека ти дам пример. Какво означава за теб достоверен източник в случая. Ако не си се докосвал до никакъв, как изобщо пишеш спокоино тук? Или пък по въпроса за историята. Това е толкова мътна работа, че изобщо не си струва да я захващам. Има например предположения че историята е фалшифицирана доста отдавна от хора които са можели да го направят. Нека не спорим по въпроса.
Това, което е абсолютно ясно обаче е, че българската история е нещо съвсем непостоянно. Струва си човек да сравни нашите учебници, с гръцките, сръбските или румънските. Да не говорим за македонските. Чувам че турците решили да вкарат в историята си, че прабългарите били всъщност турци.

Ако оставим настрана тези работи и си дадем сметка, че говорим за фантастична книга не разбирам как може толкова дълго да се спори било ли е така или не.
Автора е имал причини да го напише така и го е направил. Доколкото разбирам той няма нищо против на теб да не ти харесва. Следващия път ела на клуб и го посаветвай да промени нещо.



Тема Re: "Да пробудиш драконче" (прорължение на дискусията)нови [re: basstoon]  
Автор Sharkan (зъбат)
Публикувано23.11.01 00:47



Темата наистина отиде по дяволите с последните 15-тина постинга.
Не зная дали ще я реанимираш /не използвай рефибрилатор, понеже това е май нов уред за екзекуции/.
Ще вметна нещо за критиката. И в клуба и във форума я има богато. Обаче нещото АНАЛИЗ в нея плува колкото мръвка във войнишка чорба /питай Копо/.

ПРЕДЛАГАМ: темите за в КЛУБА предварително да се постват във ФОРУМА, за да са повече народ в час, когато сме на живо. Нека това да е грижа на онези, които са поели ангажимент да водят темата. Иначе в "Лиляна Димитрова" почваме да приличаме на безславния завършек на всяка дискусия в Мрежата!
Eгати!!!



Тема Re: "Да пробудиш драконче" (прорължение на дискусията)нови [re: basstoon]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано23.11.01 09:09



Какво се опитваш да постигнеш? Така или иначе, темата за дракончето се изчерпа и се изроди. Това, което правиш, не е нищо по-различно от отправяне на лични обиди и аз не знам защо изобщо се вързах да ти отговарям. Николай Теллалов сам каза мнението си, при това доста ясно, и не виждам с какво право говориш от негово име.

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: "Да пробудиш драконче" (прорължение на дискусията)нови [re: basstoon]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано23.11.01 11:15



Аз не съм изненадан, че продължаваш да ми приписваш собстевините си умствени недъзи, мотивирайки ги с избирателно и изкривено четене на моите мнения. За да не сам голословен като теб, ще ти отговоря по въпроса за календара (о, как мразя да ти отговарям, но това е прецедент у теб - заченки на критика по същество! Ще трябва да се напъна)
-Започвам с цитат, мой при това:
"Дракони е ясно че е имало и по-рано, но в митологията и вярванията на българите от онова време? Не знам, ако някой знае... " Както виждаш, това е и въпрос, и покана за по точни обяснения. Къде е високопарното твърдение? Тезата ми - че в "Да пробудиш драконче" има толкова роден фолклор и митология, колкото и скандинавски фолклор и митология си остава и с пет прабългарски календара, защото това дали думата е ДРАКОН (от гр.-дракос), ЗМЕЙ (старославянска, от змейя, на руски - змея), или както звучи на прабългарски има огромно значение за принадлежността към съответния фолклор, както и множество дребни такива препратки и асоциации. Сто пъти бих предпочел Телалов да си измисли някаква дума за това митично у прабългарите същество (ако оригиналното звучене е загубено), да намекне че у други народи е познато така и така и това да е вече отправната точка за някаква родна митология от онова време. Но в книгата не е направено (поправете ме ако греша!) и следователно тезата ми си остава. Дори при положение, че един допълнителен аргумент, който не съм твърдял категорично и високопарно стана на пух и прах.
-Наричал съм нещо "смехотворно" и съм говорил за Стругацки. Пуснах една търсачка за "смехо" и "Струг" в цялата тема за дракончето. За първото нищо не извади, за втората извади две съответствия, едното на Г., другото е мое, но в израза в който се намира се казва следното" Не разговарям с фенове на Джордан, хеле пък за Стругацки". Та би ли ми припомнил, кога съм говорил за Стругацки и съм неричал нещо смехотворно. Последното е една клосификация претипична за теб, не за мен. Това е още една сламка за това, колко цинично ми приписваш собствените си глупости.
-"В историята, моля ви, не пишело че сме били чак толкова велики! Много оригинално" Ами не пише, и вината за това е на този, който я е писал, не моя. Турци и Гърци може да претендират за какво ли не, но това което ние сами признаваме, не виждам повод да се съмнявам че е било действитерност. А именно: били сме и под гръцко (византийско) робство, и под турско (османско). Имаме повод и да се гордеем, имаме повод и да се срамуваме. Във всеки случай, не мисля като героинята от книгата, че напоследък сме се измърдивили, а сме загърбили славното си наследство и минало. Щото не нас са поробили, а онези от миналото. Чрез предателства, подлост, алчност. Или каквото още стъкмят историците. Но все едно, ако сме мърди, то не е от вчера. МОже да е оригинално това мнение, може и да не е, то си е мое и за разлика от твоето "нещо съвсем непостоянно" си има основание и логика. Не ти харесва? Че що трябва да ми пука? Много скоро и ти и останалите ще загубите удоволствието да си пробвате плешивото остроумие върху мен. Още един такъв инцидент като последния с Алвин и съм офф, окончателно. Не защото се засягам и ми пука, а защото цялата идея на този форум се изражда в нещо чудовищно.
Надявам се да спиш спокойно, с чувството за добре свършена работа и изпълнен дълг, като отговориш с два тона простотии на този постинг.



Тема Re: "Да пробудиш драконче" (прорължение на дискусията)нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор Mиko (антимонополист)
Публикувано08.12.01 17:17



...незнам за вас всички, но аз отделих около час половина (май малко повече де...) за да прочета ВСИЧКО в двете теми....
Честно казано съм разочарован...защо например Боби и Робин не впрегнат енергията си за нещо полезно???...то товяа важи и за другите яростни поддръжници....

Всъщност интересна дискусия има ама много(наистина мноооого бързо ) се изражда в нещо на което обикновено му викат мерене на....

Струва ми се малко некоретко именно тук в тази тема да правя първия си постинг в този клуб ама....що пък не?

и ако все пак може да се сетя каква беше темата(добре че виждам заглавието щото иначе наистина забравих за какво ставаше дума от толкова умствени еквилебристики, които с огромна мъка и голям зор изчетох) та книгата може да не е идеална ама все пак има своите достойнства и те са доста повече от недостатъците отбелязани в купищата мнения...още повече че е от типа направив си сам - от писане до изндаване че даже и в продажбите...
нормално е да харесва на едни а на други не, но аз лично искам да протестирам среущу отклоненията в постингите по темата имало ли е дракони в българската митология или не?

А Вогони има ли в някоя митология въобще????
или пък нещо друго?

Ставаше въпрос за книжка от жанра ФАНТАСТИКА....

...е сега вече наистина незнам какво точно исках да кажа ама карай...
а ако някой се е обидил....много ми пука


ЪЪЪЪ приятно ми е де едва ли ще пиша често тук ама чат пат ще си минавам....
стига да не ппреча разбира се...



А?


Тема "Дракон" на български?нови [re: Poбин oт Лokcли]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано08.12.01 17:27



Не искам да съживявам тази вече (слава богу!) умряла дискусия, но на български "дракон" не е ли "ламя"? (Не съм чел книгата и няма да я чета, поставям въпроса по принцип...)

In a Swiss mountain inn:
Special today -- no ice cream.


Тема Re: "Дракон" на български?нови [re: ivz]  
Автор Mиko (антимонополист)
Публикувано08.12.01 17:43



ето пак същото....

ама какво значение има това????




А?


Тема Re: "Дракон" на български?нови [re: Mиko]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано08.12.01 19:39



Няма съществено значение, разбира се. Но донякъде нарушава атмосферата, създадена от автора с използването на елементи от нашата митология. Това не е трагедия, слабите места на книгата са другаде. Просто е поредната дреболия, която дразни.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: "Дракон" на български?нови [re: Mиko]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано09.12.01 02:38



Не мога да го разбера това "няма значение имало ли е дракони в бългаската митология". Друго било важното. Ами коментирай си го твоето важно. Защото, ако за теб няма значение, за мен има. И то не за друго, а понеже ако не задаваме тези въпроси, след време ще се появи разказ (новела, роман) за нашите земи, в който ще се разказва за троли, елфи, гноми че може някой и за саскатун да ни разкаже, как примерно върлувал през из Родопите и преследвал Орфей (пак примерно, сега някой да не се заяде с примерите ми). И ние ще трябва да се дивим на фантазията му ли? Впрочем, за да приключа за мен с темата (в която не е етично да участвам след като не познавам произведението), аз нещо не го разбирам това прехласване по драконите. Но това вече си е въпрос на вкус.

In a Swiss mountain inn:
Special today -- no ice cream.


Тема Re: "Дракон" на български?нови [re: ivz]  
Автор Poбин oт Лokcли (hell arise)
Публикувано10.12.01 11:20



E те туй исках да кажа...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.